lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Cutia de sub birou
Connect with Facebook

Cutia de sub birou Aici se discuta despre configuratii prezente sau viitoare


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 16-07-2019, 01:44   #21
fedayn
Member
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 166
Mentioned: 6 Post(s)


Default

Cam ce ar fi decent la SSD pentru nevoile tale: Corsair MP510 960GB pentru pret/performanta (aparent mai lent decat urmatorul din lista, dar pare sa fie optimizat mai bine pentru daily use, si nu pt. ce se cauta prin bench-uri, si Corsair promite fiabilitate ridicata), Samsung Evo 1TB (zice lumea ca ar fi rezistente in timp Samsung-urile, e un clasic, si nu merita diferenta de bani de la Evo la Pro), Corsair MP600 (ultimu' racnet, viteze de transfer SSD to SSD sustinute de top). Vei simti diferenta la pret dintre ele. :-)

Memoriile vor functiona in dual-channel, chiar si cu 4 stick-uri.

RAM: trebuie sa te asiguri ca vei folosi intr-adevar peste 32GB. Nu sunt sigur in privinta Photoshop, in afara cazului in care folosesti imagini pentru panouri publicitare de mari dimensiuni sau altceva similar - de dimensiuni foarte mari. Nu sunt priceput deloc, mentionez si eu ce stiu. Daca fisierele sunt de dimensiuni mai mici, bunul simt imi spune viteza>cantitate.

Placa video: Nu mi-a sarit in ochi ca ai face asta, dar in cazul in care vei lucra cu fisiere video 4K (si NUMAI pentru asta), Radeon VII inainte de a disparea din magazine ar putea fi unealta potrivita. Trebuie sa vezi cu ce lucrezi, si daca un 2070 Super sau un VII iti sporeste mai mult productivitatea. Eu sunt semi tabula rasa la activitatile astea.

Citez: "While it isn't a feature per se, the Radeon card does also include substantially more video memory than its competitor - 16GB of HBM2 versus only 8GB of GDDR6. That may make a small difference to gaming performance, but it could be more important for creative workloads. Video editing programs like Premiere or Da Vinci Resolve can gobble up more than eight gigabytes of video memory when working on 4K footage, so having that extra headroom could be a big deal for content creators."

Placa de baza: nu inteleg de ce ASUS TUF WIFI e asa de mult peste 200 EUR , la cat stiam eu ca trebuie sa apara. Pe asta o vanez si eu cumva, dar nu la pretul ASTA. In US e 200 $, n-ar trebui sa apara la noi la mai mult de 220 EUR. Tot MSI X570 Carbon pare sa fie mai OK daca o gasesti la un pret de 260-270 EUR.


DISCLAIMER: nu lucrez cu grafica 3D, prelucrare de imagini, fisiere video etc. Take everything wih a grain of salt.
fedayn is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2019, 02:50   #22
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Daca tot iei platforma noua si faci editare ...ar merge un SSD PCI-E Gen 4 pentru scratch. Sau un Samsung.

32GB ar trebui sa fie ok daca nu lucrezi cu 200 de layere de 70MP. Cat despre placa video, Premiere parca stie asa ceva, s-ar putea ca un VII sau un Vega la pret bomba sa fie ce trebuie.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2019, 07:59   #23
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Eu folosesc un RAID 0 2x256GB din OCZ Agility 3 pe SATA III pentru scratch și proiecte. Un NVME ar fi excelent dacă nu-ți pasă de el (multe scrieri).

Altfel, 64GB RAM musai. After Effects și Premiere sunt oribile la capitolul ăsta, dacă lucrezi cu clipuri 4k aș spune 128GB chiar.

2070S este bun pentru editare, plăcile de gaming sunt foarte ok pentru CAD și editare foto de pe la Maxwell încoace.

Altfel, proc cât mai țeapăn și RAID 1 la HDDurile de backup.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.

Last edited by Neo; 16-07-2019 at 08:01.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2019, 10:50   #24
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Trebuie verificat indeamanuntit daca Adobe Premiere chiar foloseste capabilitatile placii Vega Vii si Open CL (asa cum ar trebui), ar fi exceptionala cu 16GB HBM 2 si 1024GB/sec latime de banda.
Altfel, Nvidia rupe cu cuda cores, testat si para-testat de mine.

Daca esti din Buc, iti termini sistemul si ai ramas la impas cu placa video, te astept la mine sa testam cu o Radeon Vii sau o Nvidia 1080Ti (ca idee pt cuda si comparatie).
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 16-07-2019 at 11:00.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2019, 12:31   #25
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Vega64 e marginal mai buna ca un 1070ti/1080/1080ti in Premier.
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us

Last edited by fubu; 16-07-2019 at 13:06.
fubu is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2019, 13:14   #26
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,313
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am luat fix Intel 660p 2TB pentru frecuș pe editare. Believe you me, n-am vazut read mai mare de 950MB/s din el(monitorizez constant cu Process Explorer in taskbar), fie ca am lucrat cu material 4K necomprimat, fie ca incarcam TIF-uri de 1-4GB in Photoshop.

L-am luat ca e ieftin, NVME, (1.8GB/s & 220K IOPS), si nu fac scrieri mai mari de 130GB dintr-un foc pe el sa ma deranjeze ca scade viteza dupa.

Am avut de ales intre 970 1TB si el la 2TB. M-a ajutat mai mult faptul ca are capacitate dubla decat ca ar avea performante/durabilitate mai bune.

Iar legat de cei 400TBW, mai mult ca sigur ca o sa prinda 1PB tinand cont de faptul ca i-am lasat 10% spatiu de overprovisioning, iar oricum, cand e sa fie...



Iar in 2-3 ani(worst case scenario) cand o sa se intample treaba asta, o sa avem stick-uri USB de 2TB cu performantele astea, deci inlocuirea n-o sa fie moarte de om.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2019, 14:06   #27
codpin
Senior Member
 
codpin's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1,208
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ok, hai ca am mai cercetat un pic problema si incerc aici sa sumarizez concluziile la care am ajuns. Multumesc tuturor pentru contributii

SSD: asa cum a zis si @fedayn Corsair MP510 960GB ar fi fost super ok la pret dar din pacate vad ca nu e pe stoc. Poate apare intre timp pana cumpar sistemul. In schimb am decis sa iau un Samsung 970 EVO Plus 500GB strict pentru scratch disk si un Samsung 860 EVO 1TB pentru daily use (windows + apps + proiecte in lucru + games).

Placa video: am cautat despre Radeon VII si din articolele pe care le-am gasit strict pe ce fac eu (link 1 si link 2) pare mai ok RTX fata de solutia de la AMD. Acum vad ca toti compara in benchmarks doar timpul de randare, dar ala nu conteaza atat de mult cat timpul de real time edit. Diferentele oricum sunt mici intre cele 2 placi (din testele vazute de mine) si nu justifica +1000 lei pt Radeon.

Placa de baza: Aorus Master avea cam tot ce imi place mie la o placa de baza, dar e scump in draci. M-am uitat si la varianta Elite chiar daca nu are WiFi dar inca nu sunt hotarat. Iau in considerare MSI Carbon care iarasi bifeaza cam tot ce vreau, dar nu o vad nicaieri in magazine. @Monstru ai ceva informatii cand or sa apara si placile MSI la noi?

Sursa: am hotarat ca merg pe 850 si apoi am vazut review-ul de pe site la SF750 si OMG... those individually sleeved cables! Cred ca o sa merg pe varianta asta, cablurile alea arata super si pare sa fie super ok sursa.

Citind thread-ul lui fedayn mi-am dat seama ca urmarim amandoi cam acelasi lucru: sa avem un sistem bine optimizat la costuri si care sa arate BINE! Desi uram pana acum toata moda RGB, am vazut in ultimul timp cateva sisteme facute foarte misto si cat timp nu e un curcubeu si ai doar o singura culoare in tot sistemul mi se pare super fain.

Asa ca desi aveam in minte chestia asta si nu o trecusem la cerinte, acum o scriu si aici ca sunt hotarat: daca tot iau o carcasa cu tempered glass, vreau sa arate si fain sistemul (de aici entuziasmul pentru sursa SF750).

Deci momentan am asa:

(+) 3900x
(!) Aorus x570 Master / Aorus x570 Elite / MSI x570 Carbon / Asus TUF Gaming Plus (WiFi)
(+) RTX 2070 Super
(+) 32/64GB DDR4 3200 CL16
(+) Samsung 970 EVO Plus 500GB (scratch disk)
(+) Samsung 860 EVO 1TB (daily use)
(+) Noctua NH-D15
(+) Corsair SF750
(!) Corsair 500D / NZXT H700i / Fractal Design S2 / LianLi PC-O11 Dynamic

unde (+) ar fi final si (!) inca nu sunt hotarat.

Partea buna e ca nu ma grabesc cu achizitia deci inca 3-4 saptamani am timp sa ma mai documentez si sper sa se mai aseze preturile si sa se rezolve cu stocurile. Eventual sa apara si placile de baza de la MSI.

Daca am tras vreo concluzie gresita, astept sugestii pentru ca de asta am si deschis thread
codpin is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2019, 14:57   #28
guest13
Ancient friend
 
Join Date: Jun 2012
Location: Bucuresti
Posts: 1,008
Mentioned: 27 Post(s)

PC-ul meu

Default

Daca folosesti scratch disk, pt daily use ia un sx8200pro. E cam la acelasi pret cu samsung-ul de vrei sa il iei, e m2(bate samaung-ul la toate capitolele de performanta), si in plus tbw sunt pe la 640 fata de 600 samsung. Win pe linie as zice.
guest13 is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2019, 15:02   #29
sonipooorcy
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Brasov
Posts: 405
Mentioned: 5 Post(s)


Default

Dacă ai posibilitatea sa cumperi ramii nu ar fi rău să o faci . Am văzut deja că unele modele au dispărut din stoc și la unele le-au crescut prețul .
sonipooorcy is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2019, 17:04   #30
fedayn
Member
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 166
Mentioned: 6 Post(s)


Default

Carcasele par cam mari pentru ce iti trebuie (va arata ciudatel 1/3 din carcasa goala), si confirm ca se aude de bine despre sx8200pro.
fedayn is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2019, 17:56   #31
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

https://www.pcgarage.ro/ssd/patriot/...ss-x4-m2-2280/
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2019, 18:23   #32
codpin
Senior Member
 
codpin's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1,208
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

@guest13 M-am uitat si la sx8200pro si pare super ok din specificatii. Nici nu-l luasem in considerare, eu eram setat pe samsung/intel/corsair.

Pai atunci pot sa iau unul de 512 pt scratch disk si inca unul de 1tb pt daily use si ies mai ieftin decat cu samsung.

@fedayn sunt cam singurele care imi plac din pct de vedere estetic. Si daca iei in calcul ca o sa am un ditamai NH-D15 cred ca intr-o carcasa mai mica ala o sa umple tot. Si asa am ceva probleme cu inaltimea din cauza lui. As fi mers direct pe LianLi PC-O11 Dynamic daca mi-ar fi incaput NH-D15, mi se pare ca arata senzational carcasa aia.

@augustus o sa citesc si despre cel de la patriot, pare o varianta ieftina pt scratch disk, care oricum e de sacrificiu...
codpin is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2019, 20:50   #33
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

64gb ram.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2019, 01:53   #34
fedayn
Member
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 166
Mentioned: 6 Post(s)


Default

Carcasa - e caraghios ca un PC-011 poate avea cooler de pana la 155mm, iar Lancool One 175mm. Sunt sigur ca se gasesc carcase midi-tower in care sa incapa D15. NZXT H500 merge pana la 165mm - deci D15 ar ajunge pana in sticla. In Cooler Master H500 poti pune cooler de pana la 190-200mm inaltime, deci arhisuficient. In Win 303 se opreste la 160mm... Fractal Design Meshify C - 172mm maxim. Deci uite, deja trei midi-tower in care iti incape coolerul. Practic, exact cele 3 finaliste pentru calculatorul meu. )) N-a fost intentionat, dar la fiecare carcasa m-am uitat si la inaltimea maxima de cooler, in cazul in care in viitor vreau ceva mai performant decat cel box de la AMD.

Patriot Viper are un raport pret/calitate foarte OK.

Si da ... se pare ca 64GB s-ar putea dovedi utili.
fedayn is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2019, 14:09   #35
codpin
Senior Member
 
codpin's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1,208
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

La carcasa o sa ma decid la final. Vreau sa vad toata configuratia facuta cum trebuie si apoi vad ce incape unde si care arata mai ok.

Am tot vazut pe forum ca se dau linkuri de la ForIT.ro. E ok site-ul? Aveti ceva experiente cu ei?

Am facut un calcul asa de test si as iesi cu vreo 25-30% mai ieftin daca as lua de la ei, dar mi se par dubioase preturile. Am cautat pareri pe net despre ei si tot ce am gasit nu e de bine (produse folosite vandute ca noi). Prea frumos sa fie adevarat sau fenteaza ei ceva taxe de le dau asa ieftin?
codpin is offline   Reply With Quote
Old 21-08-2019, 23:05   #36
dumim09
Junior Member
 
Join Date: Aug 2019
Posts: 2
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Sallutare. Scuze ca intervin, sunt novice. Oare gasesc si eu un sistem SH decent pentru editare 4k in premiere. Este doar un hobby si nu as vrea sa investesc mai mult de 4-5000 lei. Ma poate ajuta cineva cu recomandare?
Multumesc frumos!
dumim09 is offline   Reply With Quote
Old 21-08-2019, 23:18   #37
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by dumim09 View Post
editare 4k in premiere.
Vai de mine.
Car analogy: „vreau o mașină SH până în 5K EUR cu care să merg la raliuri”.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 21-08-2019, 23:26   #38
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Păi se duc la raliu... ca spectatori.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 21-08-2019, 23:53   #39
dumim09
Junior Member
 
Join Date: Aug 2019
Posts: 2
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Vai de mine.
Car analogy: „vreau o mașină SH până în 5K EUR cu care să merg la raliuri”.
Sigur. Ajung si cu masina aia la final, doar ca mai greu. Asa si cu sistemul. O sa randeze mai domol.
BTW, merci frumos de ajutor...
dumim09 is offline   Reply With Quote
Old 22-08-2019, 00:25   #40
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,313
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

3770k @ 4.5Ghz + GTX1080 @ 2.12Ghz si mestec 4K fara probleme(editez pe el 4K de +2 ani). Ideea e sa ai +32GB RAM(atat am eu). Restul depinde FOARTE mult de calitatea materialului. De exemplu, DJI face encoding foarte foarte prost(si foarte usor pentru procesorul de pe ele) pe drone, si ai nevoie de MULTA putere de procesare pentru decoding(playback realtime) iar eu in cazul asta imi imi fac proxy-uri inainte sa ma apuc sa trec prin ele. In schimb, daca lucrezi cu material uncompressed care stie GPU decoding cum ar fi DNxHR de pe un Atomos te bucuri de decoding GPU si playback fara probleme. Desigur, la ~100gb pentru 10-20 min de footage.

4K se poate edita exceptional de usor si pe laptopuri folosing Proxy-uri. Pe sistemul work smart, not hard.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 22-08-2019 at 00:28.
Boggy is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Recomandare laptop pt. editare video/foto dragos24 Notebooks & netbooks 24 10-05-2016 15:16
Recomandare sistem editare foto video GremliN Cutia de sub birou 17 03-10-2013 14:20
Laptop Editare Foto-Video PAndrei Notebooks & netbooks 8 21-10-2012 15:18
PC pentru editare foto-video in buget restrans ( 2500 ron ) sakagoka Cutia de sub birou 9 11-06-2011 00:38

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,090
Total Online: 2622

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 11:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.