lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Procesoare si chipseturi
Connect with Facebook

Procesoare si chipseturi CPU, MCP, MCH, ICH, IOH, etc


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 01-12-2020, 12:57   #1
FlorinTim
Banned
 
Join Date: Nov 2020
Posts: 78
Mentioned: 0 Post(s)


Default CISC vs RISC / x86 vs ARM

Două articole foarte bune despre cele două arhitecturi

https://medium.com/swlh/what-does-ri...0-7b4d42c9a9de

https://erik-engheim.medium.com/why-...t-3262b158cba2
FlorinTim is offline   Reply With Quote
Old 01-12-2020, 14:05   #2
dixy
Member
 
Join Date: May 2020
Posts: 238
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Cred că în 2020 ISA nu contează prea mult. Optimizările adevărate sunt la nivel de microinstrucțiuni. Distincția X86/ARM/MIPS/RISC-V/Power cred că nu contează foarte tare.
dixy is offline   Reply With Quote
Old 01-12-2020, 14:25   #3
FlorinTim
Banned
 
Join Date: Nov 2020
Posts: 78
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Autorul articolelor e de altă părere
FlorinTim is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2020, 16:13   #4
FlorinTim
Banned
 
Join Date: Nov 2020
Posts: 78
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Bloomberg: Apple Preps Next Mac Chips With Aim to Outclass Highest-End PCs

https://www.bloomberg.com/news/artic...ighest-end-pcs
FlorinTim is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2020, 13:12   #5
FlorinTim
Banned
 
Join Date: Nov 2020
Posts: 78
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Deocamdată doar un zvon...Întrebarea ar fi ce SO ar rula pe un asemenea proc. Windows ARM, Android...sau macOS
UN asemea SoC cu grafică integrată AMD, cu memorie unificată ar fi o variantă performantă pentru mini PC

https://www.techspot.com/news/87851-...-m1-rival.html

Last edited by FlorinTim; 14-12-2020 at 13:25.
FlorinTim is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2020, 17:39   #6
Dashu
Senior Member
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,009
Mentioned: 40 Post(s)




Default

Pai orice *nix. Problema e, cand o merge Win10 flawless pe ARM... de fapt nu.

Cand or merge softurile de la Adobe, Autodesk & altii pe ARM cum trebuie?

Acum ai chromebook-uri cu ARM indeasjuns de rapide pentru average user; yt, fb, neflix, google docs... etc. Ce nu ai, alternative la softurile "de productie". Nu mai vorbim ca-s anumite softuri (la anumite firme) pe XP, ca nu merge pe altceva.
Dashu is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2020, 18:36   #7
FlorinTim
Banned
 
Join Date: Nov 2020
Posts: 78
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Actualele proc ARM de la Qualcomm sunt de jucărie. De-aia nu se înghesuie producătorii de softuri mari să le adapteze. Dar pentru proc Apple Silicon e altă situație. Aici tot ce-a fost pentru x86 va fi si pt AS.
În zvon era vorba de un procesor "de producție" ARM dezvoltat de AMD pentru care, probabil ar fi alt interes

Last edited by FlorinTim; 14-12-2020 at 18:39.
FlorinTim is offline   Reply With Quote
Old 15-12-2020, 11:27   #8
Dashu
Senior Member
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,009
Mentioned: 40 Post(s)




Default

Bine Apple oricum a lucrat cu RISC, pentru ei nu-i o mare problema sa se reintoarca. E bun pentru hipsteri, pentru cine rupe photoshop in doua. Restu de 93% din utilizatori, inca au nevoie de bataia de joc a la M$ numita Win10. Pardon, nu 93%, ca mai sunt unii full time pe *nix. Dar... nici ei nu-s reprezentativi.

Acum, Intel pare ca nu mai are monopolul si mijloacele... nu tocmai user friendly, sa faca o miscare ca pe vremea Pentium Pro. Daca AMD se apuca de facut un SoC ARM cu RDNA, atunci vorbim de ceva foarte interesant.

O fi prastie qualcomm, dar ete ca ai telefoane pe care multi se joaca, unii chiar isi cumpara telefon sa mearga nu-s ce joc. In plus merg aplicatiile folsite de average user in rutina zilnica. Pentru unii si R3 3300x e mai mult decat suficient. In schimb un laptop cu SoC sa manace ~5w si sa faca 90% din treaba unu-i x86, parca-i altceva.

P.S. Tarziu mi-a picat fisa, poate fi un soc pentru console, unde au o misiune specifica. Nu transcodeaza nimeni, nu se chinuie nimeni sa ruleze 999 de alte softuri. Un SoS de 15-20W pe consola, o face mult mai lejer de racit si/sau miniaturizat.
Dashu is offline   Reply With Quote
Old 15-12-2020, 12:53   #9
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ce-mi plac hipsterii care spun ca win10 e bataie de joc.
Probabil au uitat de win 98 si xp.
Si sigur nu isi dau seama ce inseamna un SO care merge pe configuratii de la 200 eur la 20k eur, de la n producatori, atat pe amd, cat si pe intel. Ca sa nu mai zic de coispe mii de 3rd party pt audio, network, ram, plm
Ca are si va mai avea bube e clar, dar totusi.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 15-12-2020, 13:15   #10
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

W10 oricate hibe are pe update-uri e ce trebuie oricat n-am caca pe noi.
Daca micromoale face OS-ul doar pentru produsele lor si era ecosistem inchis iti garantez ca era ce trebuie deci nu poti compara mere cu pere cot la cot ca au gusturi diferite.

Daca compari W10 cu W8 si W7 si tot asa atunci e cu totul altceva.

Imi aduc aminte pe vremea cand stateam doar cu nokia si cu symbian-ul vietii care era la ani lumina distanta de orice competitor, performanta era ce trebuie, desig-ul la fel si tot asa pana a aparut android si apoi toti ne doream android si uite ca a ajuns mainstream ca si W10, niciunul nu e un ecosistem perfect si iti garantez ca nici apple-ul nu e dar fiecare are lucruri care celalat nu le are si bineinteles unul e mai bun decat celalat pentru un anumit tip de job, asta este subiectiv.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 15-12-2020, 15:14   #11
Dashu
Senior Member
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,009
Mentioned: 40 Post(s)




Default

E topic de x86 vs ARM, dar amandoi veniti sa ma luati pe mine la trei pazeste, ca am amintit ceva de M$. Bine, bine, io-s hipster si am ceva impotriva win10. De fapt, n-am nimic impotriva, doar ca are momente cand ma scoate pur si simplu din sarite. Sunt fix in acceasi oala cu intel. N-au competitie, fac ce vor. (N/A, >2017 ca Intel nu-i in stare de nimic, dar idea ramane).

Continuare la offtopic...

Primu lucru de comparat, alternativa. Ce alternativa ai? As vrea sa instalez <<insert non funky software here>> pe un sistem care nu face misto de mine, care nu-si da restart cand vrea el, care nu-si face update-uri mai mult decat security cand vrea el (desi, si cu "security" e discutabil, dar acceptabil din punctul meu de vedere). In care eu modific ceva, si ramane modificat. Stiu, stiu, nu-i proprietatea mea, e doar asa... M$ imi da voie sa "inchiriez" proprietarea lor.

Cat timp x86 ramane la putere, M$ ramane la putere pe partea de SO. ARM are sanse sa schimbe ceva. Cel putin in capul meu. Vreau alternative. [Chromebook-urile au incercat, forma clasica de laptop, ARM, alt SO, baterie care tine, softuri care se misca decent (ca si pe android sunt unele... )]

Nu zic ca win10 e 100% cacao, are si "idei" bune. Stiu om ce a lucrat la rescris cod pentru win10. S-a urzicat cand mi-a auzit parerile despre Win10. Zicea ca s-au investit extrem de multe ore la rescris aplicatii care ba erau in .net, ba in C++, ba in C# etc. Stiu deasemenea ca din punct de vedere administrativ e mult mai ok. Dar, degeaba ai tu un motor performant, fiabil, usor, modern... si-l pui pe o caruta. Interfata cu utilizatorul conteaza mai mult decat orice. Multe implementari in care M$ pur si simplu face misto de useri, pentru ca poate.
Dashu is offline   Reply With Quote
Old 15-12-2020, 15:48   #12
FlorinTim
Banned
 
Join Date: Nov 2020
Posts: 78
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Când am dat titlul topicului x86 vs ARM m-am gândit STRICT din punct al asemănărlor / deosebirilor tehnice precum si ale performanțelor. Nici prin cap nu mi-a trecut că o să trezesc polemici emoționale sau atasamente primitive
FlorinTim is offline   Reply With Quote
Old 15-12-2020, 16:07   #13
FlorinTim
Banned
 
Join Date: Nov 2020
Posts: 78
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Părerea mea e că dezvoltarea ARM pt o platformă "de producție" este frânată de jocuri nu de alte aplicații. Dacă unul dintre cei 2 jucători de procesoare AMD/Intel ar scoate procesoare RISC suficient de puternice, producătorii mari de software ar face softurile compatibile. Bine, mai întâi Microsoft trebuie să vină cu SO fiabil si stabil cât si cu platformele de dezvoltare. Adică să adapteze modelul de la Apple
FlorinTim is offline   Reply With Quote
Old 15-12-2020, 16:10   #14
FlorinTim
Banned
 
Join Date: Nov 2020
Posts: 78
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Când spun jocuri mă gândesc si la marea majoritate de aici de pe forum. Vreți ultimul procesor, ultima frecvență, 5% OC etc.. numai pt 10 FPS în plus
FlorinTim is offline   Reply With Quote
Old 15-12-2020, 19:57   #15
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by FlorinTim View Post
P Bine, mai întâi Microsoft trebuie să vină cu SO fiabil si stabil cât si cu platformele de dezvoltare. Adică să adapteze modelul de la Apple
In cazul asta vor disparea majoritayea producatorilor de acum de placi de baza, placi video, etc.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 15-12-2020, 20:52   #16
FlorinTim
Banned
 
Join Date: Nov 2020
Posts: 78
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Nici vorbă. Motivul principal fiind, ceea ce spuneam mai sus, industria jocurilor.
Bun, încă nu e clar de ce a cumpărat Nvidia holdingul ARM
FlorinTim is offline   Reply With Quote
Old 15-12-2020, 22:08   #17
Giovanni
Senior Member
 
Join Date: Dec 2009
Location: Ro
Posts: 561
Mentioned: 5 Post(s)


Default

pt ca viitor=arm
asta pana recupereaza diferenta risc-v.
Giovanni is offline   Reply With Quote
Old 16-12-2020, 09:47   #18
FlorinTim
Banned
 
Join Date: Nov 2020
Posts: 78
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Microsoft Office este adaptat si rulează nativ pe M1 de la Apple. Culmea e că aplicațiile Microsoft rulează mai bine pe proc Apple decât pe propriul lor Surface Pro X

https://www.pcworld.com/article/3601...w-mac-m1s.html
FlorinTim is offline   Reply With Quote
Old 17-12-2020, 13:52   #19
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Din cate stiu MicroMoale are SO de ARM dar nu stiu in ce stagiu e, am vrut sa-l incerc dar nu mi-am batut capul ca ma asteptam la un rezultat meh.

Nvidia a cumparat ARM pentru mai multe chestii dar cu siguranta factorul principal e linia de enterprise, ARM-ul a intrat tare acolo, factorul secundar e ca pot sa-si faca si ei cum trebuie un cip de console competitiv si al treilea pentru ca e o firma care creste constant iar acum ajunge un mamutel.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 17-12-2020, 14:36   #20
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu uitati de retelistica, unde arm-ul e rege
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
CES 2020 ? SiFive ? HiFive Unleashed pentru dezvoltatorii RISC-V LAB501 Stiri 0 12-01-2020 21:40

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,158
Total Online: 4976

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by matose
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 17:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.