lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Gaming
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 17-10-2020, 11:14   #21
tphase
Senior Member
 
Join Date: Jul 2009
Location: Timisoara
Posts: 1,427
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

God of War 4 in 1080p la 60fps stabil, pe PS5, e un must. Merge si pe ps4 pro la 60fps dar e instabil framerate-ul.

Probabil vor iesi ceva patch-uri de 60fps si pentru Uncharted 4, The Last of Us 2, Days Gone, Ghost of Tsushima, Spider Man, etc.

As vrea sa joc jocurile astea de ps4 pe ps5 la 60fps stable.
__________________
IMAWO INC : Proiectul de suport al micilor antreprenori prin soluții informatice personalizate.
www.imawo.ro
tphase is offline   Reply With Quote
Old 18-10-2020, 17:56   #22
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Otman View Post
Mai eu cu 1000 lei fac upgrade de la PS4 PRO la PS5
Sa inteleg ca-ti iei PS5 Digital?
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 18-10-2020, 18:23   #23
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Da
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 18-10-2020, 18:42   #24
Marmota
Ancient friend
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 593
Mentioned: 31 Post(s)


Default

ce sunt aceste console de care vorbiti ... eu am doar PC
Marmota is offline   Reply With Quote
Old 18-10-2020, 18:47   #25
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Marmota View Post
ce sunt aceste console de care vorbiti ... eu am doar PC
E, sunt tot PC-uri, dar pentru oameni mai saraci si care doar se joaca.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 18-10-2020, 19:44   #26
mike_1
Senior Member
 
Join Date: Jul 2019
Posts: 435
Mentioned: 11 Post(s)


Default

de asemenea, consolele sunt pentru cei care nu se descurca cu operatiunile complexe ale unui PC. No kid left behind, cum bine zice Trump! /s
mike_1 is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2020, 17:53   #27
tphase
Senior Member
 
Join Date: Jul 2009
Location: Timisoara
Posts: 1,427
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu zic ca si pentru cei carora le plac exusivitatile Sony. Sunt multi gameri cu PC-uri High End dornici sa joace God of War, Days Gone, Uncharted, The Last of Us, SpiderMan, Ghost of Tsushima, etc etc.

Plus ca, comoditatea unei console nu e atinsa inca de niciun PC. Fiecare are locul lui.

Pana atunci, tot mai putin spatiu pe SSD-ul ala "magic" de 1 TB:

Quote:
PS5’s ‘664GB storage limit’ is seemingly corroborated by the official UI reveal
https://www.videogameschronicle.com/...ial-ui-reveal/
__________________
IMAWO INC : Proiectul de suport al micilor antreprenori prin soluții informatice personalizate.
www.imawo.ro
tphase is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2020, 18:05   #28
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,313
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sunt curios daca o mai lua cineva daca avea 2TB si era cu 100-150$ mai scumpa.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2020, 22:26   #29
mike_1
Senior Member
 
Join Date: Jul 2019
Posts: 435
Mentioned: 11 Post(s)


Default

clar nu, la 650$ era un esec total, pierdea pe toata linia in fata lui xbox. Mare parte din useri vor fi ok cu 1TB de stocare, putini sunt gameri hardcore cu zeci de jocuri cumparate.

La 400$, editia digitala e smart buy, ofera multe la pretul asta.
mike_1 is offline   Reply With Quote
Old 20-10-2020, 14:28   #30
HunterWeb
Junior Member
 
Join Date: Oct 2020
Posts: 2
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Nu e chiar smart buy, nu mai poti sa cumperi bluray-uri SH cu 100 de lei mai ieftina dupa o luna de la aparitia jocului.
HunterWeb is offline   Reply With Quote
Old 20-10-2020, 15:23   #31
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Asta e primul pas, editie "digitala", probabil vor testa piata cu ocazia asta, daca-s suficienti cumparatori urmatoarea versiune e posibil sa fie exclusiv digitala. Si voi zice pas, mi se pare o prostie sa cumperi jocuri digitale si sa nu stii cand nu le mai poti juca (pentru ca serverul e picat sau pur si simplu se retrage suportul).

Am si acum jocuri din anii 90 pe care le pot juca oricand doresc fara probleme. Chiar, cei cu PS3 si jocuri digitale, inca mai merg? Oare vor mai merge peste cativa ani?
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 20-10-2020, 15:43   #32
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pe PS5 merg jocuri de PS4/3?
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 20-10-2020, 16:03   #33
mike_1
Senior Member
 
Join Date: Jul 2019
Posts: 435
Mentioned: 11 Post(s)


Default

Doar jocurile ps4 vor merge pe ps5, cele ps3 nu.

Jocurile ps3 digitale inca sunt functionale, e riscant pentru sony sa le anuleze după ce le-au vândut.

Last edited by mike_1; 20-10-2020 at 16:06.
mike_1 is offline   Reply With Quote
Old 20-10-2020, 16:29   #34
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Asta e primul pas, editie "digitala", probabil vor testa piata cu ocazia asta, daca-s suficienti cumparatori urmatoarea versiune e posibil sa fie exclusiv digitala. Si voi zice pas, mi se pare o prostie sa cumperi jocuri digitale si sa nu stii cand nu le mai poti juca (pentru ca serverul e picat sau pur si simplu se retrage suportul).

Am si acum jocuri din anii 90 pe care le pot juca oricand doresc fara probleme. Chiar, cei cu PS3 si jocuri digitale, inca mai merg? Oare vor mai merge peste cativa ani?
Vorbesti si tu sa te afli in treaba.

Jocurile digitale nu iti "expira", daca l-ai cumparat o sa-l poti downloada din Library oricand.
La fel ca si cu oricare alt joc digital cumparat de pe Steam, GOG, Epic, Xbox sau alt store.

Eu in 7 ani de PS4 nu am cumparat un joc pe disc. Nu vreau rafturi pline de carcase si nu vreau sa tot schimb CD-uri.

Si is convins ca joci des jocuri din 90...


Si nu au nevoie sa testeze nici o piata. Inca de generatia asta Xbox a avut consola fara disc.
In plus nu trebuie numa sa acunce un ochi pe vanzari si vad exact cine...ce...cum cumpara.
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:

Last edited by Otman; 20-10-2020 at 16:34.
Otman is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2020, 01:26   #35
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Otman View Post
Vorbesti si tu sa te afli in treaba.

Jocurile digitale nu iti "expira", daca l-ai cumparat o sa-l poti downloada din Library oricand.
La fel ca si cu oricare alt joc digital cumparat de pe Steam, GOG, Epic, Xbox sau alt store.
Vorbesc pentru ca am trait si am vazut destule. Da, jocurile nu "expira", dar majoritatea sunt validate de un server, iar daca serverul nu mai exista ce crezi ca se intampla? Si cat timp crezi ca o sa tina Sony un server pentru o consola care nu se mai produce si vinde?

De aia am si intrebat de jocurile de PS3, probabil mai merg un pic, dar intr-un final se va opri suportul.

Si legat de Steam, GOG si multe altele, repet, am vazut multe firme/entitati care azi erau mari si pareau nemuritoare si maine erau cumparate/falimentare/etc.

Vezi 3dfx, hi5 si altele, daca la vremea lor spuneai ca vor da faliment sau vor fi inlocuite radeau toti de tine.

Quote:
Originally Posted by Otman View Post
Si is convins ca joci des jocuri din 90...
Da, joc foarte des Quake1, UT99, Carmageddon, jocuri de dinainte de 2000. Acum nu vreau sa zic ca tu esti un copil care joaca doar Fortnite si ultimul Fifa, dar nici departe vad ca nu esti.

Si nu e rau, fiecare cum vrea si cum ii place, daca tie iti face placere sa joci doar jocurile noi, perfect. Clar ca n-o sa fii interesat de jocurile pe care le-ai cumparat azi peste 10 ani, probabil nici peste un an, le joci cat sunt "trendy", apoi gata.

Eh, eu nu-s asa, problema e ca eu te inteleg pe tine, dar tu probabil nu ma intelegi pe mine. Noi sa fim sanatosi
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2020, 11:57   #36
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Daca vorbesti despre suportul pentru un joc multiplayer....da cand nu-l mai joaca lumea, se inchid serverele, ramai doar cu partea de SP...daca are.

Sony (sau orice alt magazin) nu trebuie sa tina mare branza de server online ca tu sa poti downloada un joc.
Au jocurile astea oricum si pe partea lor de streaming in PS Now.

Te rog sa-mi dai un exemplu concret, ce magazin de jocuri digitale s-a inchis si a pierdut lumea tot ce a cumparat de acolo?

Iar daca vrei sa vorbim de jocuri vechi putem vorbi, ca nu am buletin doar de anu asta.
In Quake am invatat sa ma joc cu mouse, defapt un pic mai repede, in Sin, in Quake m-am specializat ulterior.
Am jucat Carmagedon la vremea lui, UT, Red Alert, Gothic...

Dar sti ce am constatat, jocurile au evoluat mult, nu poti compara un joc din 96 cu unu de azi.
Prefer sa raman cu amintirile frumoase din copilarie decat sa le stric incercand sa rulez jocuri de acu 20 de ani....4:3....pe W10....

Plus ca la 37 de ani, insurat, munca, mai am si alte hobby-uri.....abia am vreme sa joc cateva titluri "must have" pt mine, in fiecare an......nu sa stau cu rafturi pline de CD-uri sa ma gandesc ce rejoc anu asta...
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2020, 12:02   #37
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Vorbesc pentru ca am trait si am vazut destule. Da, jocurile nu "expira", dar majoritatea sunt validate de un server, iar daca serverul nu mai exista ce crezi ca se intampla? Si cat timp crezi ca o sa tina Sony un server pentru o consola care nu se mai produce si vinde?

De aia am si intrebat de jocurile de PS3, probabil mai merg un pic, dar intr-un final se va opri suportul.

Si legat de Steam, GOG si multe altele, repet, am vazut multe firme/entitati care azi erau mari si pareau nemuritoare si maine erau cumparate/falimentare/etc.

Vezi 3dfx, hi5 si altele, daca la vremea lor spuneai ca vor da faliment sau vor fi inlocuite radeau toti de tine.



Da, joc foarte des Quake1, UT99, Carmageddon, jocuri de dinainte de 2000. Acum nu vreau sa zic ca tu esti un copil care joaca doar Fortnite si ultimul Fifa, dar nici departe vad ca nu esti.

Si nu e rau, fiecare cum vrea si cum ii place, daca tie iti face placere sa joci doar jocurile noi, perfect. Clar ca n-o sa fii interesat de jocurile pe care le-ai cumparat azi peste 10 ani, probabil nici peste un an, le joci cat sunt "trendy", apoi gata.

Eh, eu nu-s asa, problema e ca eu te inteleg pe tine, dar tu probabil nu ma intelegi pe mine. Noi sa fim sanatosi

Oh tu suflet batran...esti un adevarat Mesia pentru acest forum...bine ca ai venit tu sa ne luminezi ca pana acum ne curgea scuipat din gura.
Daca trantesti aici niste informatii de pe google fara nici o legatura cu subiectul crezi ca impresionezi pe cineva? Dar e bine ca vorbesti de GOG fara ca macar sa ai habar despre ce e vorba...
Digitalizarea se va intampla fie ca ne place sau nu.

Last edited by ithanium2; 28-10-2020 at 12:46.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2020, 14:03   #38
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
Dar e bine ca vorbesti de GOG fara ca macar sa ai habar despre ce e vorba...
Ai dreptate, habar n-am, ignora-ma.

Poate sa fie GOG, Google, Apple, Microsoft, amazon, oricine, cele doua probleme raman. Prima: indiferent cat de mare esti azi, maine poti sa nu mai existi. Metaforic, fireste, tranzitia o sa dureze.

3dfx a fost cumparat de Nvidia si sters. yahoo a devenit din cel mai mare motor de cautare ceva care aproape a fost cumparat si in viitor probabil va disparea. Cum a disparut si Yahoo Messenger, la vremea lui parea imposibil asa ceva.

hi5 e acum doar un site, facebook l-a facut irelevant.

Da, steam e azi (inca) cel mai tare. Dar uite ca a aparut gog, ubiplay, epic, etc, etc. In timp steam va fi doar unul dintre cei multi si apoi, foarte posibil, cumparat sau desfintat. Si toate jocurile cumparate de pe steam vor fi egale cu zero.

Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
Digitalizarea se va intampla fie ca ne place sau nu.
Stiu. Din fericire pentru mine, nu prea ma mai intereseaza, nu voi cumpara digitale si asta e. Kinderii de acum si de atunci vor fi obisnuiti si vor cumpara. Si foarte probabil nu-i va interesa cand nu vor mai putea juca jocurile vechi, li se va parea normal. Sau nu, nu se stie. S-ar putea ca unul sa cumpere un joc digital la 15-16 ani si la 35 de ani sa vrea sa-l rejoace. Si ghinion, n-o s-a poata, dar na, asta e, avem noi probleme mai mari.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2020, 15:50   #39
labuser
Senior Member
 
labuser's Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 1,712
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

eu cred ca ar trebui sa ducem un pic discutia in zona hardware.
specificatiile ps5 par a fi din film sf ... 8 core amd pe console, ssd 5gb/s , memorie ddr6
datorita ssd si ddr6 e o investitie mai buna decat un ryzen 4700g in zona 300$ pt procesorul cu grafica integrata.
daca poti sa ii adaugi o tastatura si un soarec sau sa ii instalezi un linux prin jailbreak devine o optiune interesanta.
__________________
"nu mai exista dup-aia"
labuser is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2020, 16:55   #40
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Altu care fumeaza...
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Only on PlayStation: Reduceri la exclusivitati pe PlayStation Store! LAB501 Nivelul2 0 23-03-2017 21:40
MSI Master Overclocking Arena 2012 - Evolution Begins LAB501 Articole 2 22-06-2012 15:35

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,092
Total Online: 3509

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 12:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.