lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Notebooks & netbooks
Connect with Facebook

Notebooks & netbooks Macbook users strictly forbidden. Trespassers will be shot on sight. Survivors will be shot again.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 08-06-2021, 22:59   #41
allexb
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bucurstadt
Posts: 1,192
Mentioned: 42 Post(s)

PC-ul meu

Default

Poti sa detaliezi despre proiect?
Pe windows ai OpenSSH pe care poti sa il folosesti fie din PS fie din command prompt.

Ai chiar si linux prin WSL. Nu cred ca e ceva ce sa nu poti face pe windows si sa faci pe macOS.
Daca vrei sa inveti mai multe, cred ca mai ok e sa te ‘fortezi’ sa folosesti o distributie linux direct.

Depinde si ce tool-uri folosesti, din cate stiu, terraform, ansible and co inca nu merg perfect pe M1 si probabil o sa fi fortat sa mai recompilezi una alta pe ici colo.


Sent from my iPhone using Tapatalk
allexb is online now   Reply With Quote
Old 08-06-2021, 23:02   #42
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nup. N-o mai iau de la capat inca o data. De fiecare cand mai adaug ceva mai e cineva care interpreteaza gresit. Aici m-am oprit, revin dupa ce am cumparat ceva.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 08-06-2021, 23:33   #43
allexb
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bucurstadt
Posts: 1,192
Mentioned: 42 Post(s)

PC-ul meu

Default macbook pro 13 M1 sau i5?

tipic tie, ti-am scris mai sus ca suporta doar un display si ai zis ca e suficient, dupa care lui Neo ii zici ca nu e suficient.
Apoi zici ca vrei sa faci nu stiu ce proiect care posibil sa iti aduca bani pe viitor si ai nevoie de scula asta, apoi zici ca iti trebuie fiindca are SSH nativ si mai ‘nou’ ca pe windows
Nu prea as zice ca lucrezi in domeniul asta...

Spor la achizitie!


Sent from my iPad using Tapatalk
allexb is online now   Reply With Quote
Old 09-06-2021, 18:14   #44
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Colegu, e suficient prin prizma unui computer pentru 1-2 ani, pentru teren. Daca vorbim de 10 ani, nu mai e ok pentru ca in 10 ani voi lucra pe 2 monitoare 4k probabil. In 10 ani apar si alte probleme.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 09-06-2021, 20:15   #45
allexb
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bucurstadt
Posts: 1,192
Mentioned: 42 Post(s)

PC-ul meu

Default

Macbook-urile nu prea sunt de ‘teren’ adica se fac praf cam repede daca dai cu ele pe jos.
In 10 ani nu o sa mai ai update-uri de OS cu siguranta, deci nu monitoarele sunt problema. Ca sa nu mai zic de avansul tehnologic.


Sent from my iPhone using Tapatalk
allexb is online now   Reply With Quote
Old 29-07-2021, 10:24   #46
ingerulol
Senior Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Bucuresti
Posts: 2,567
Mentioned: 81 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol
Default

Gata , nu mai am PC (decat OMEN15 de la work), trec si eu la Mac ! Clar cu M1
Eu fac alegerea datorita autonomiei - am avut un AIR vreo cateva zile - e wow , bateria aia pierde 1-3% pe zi in standby cu toate procesele alea in background , cand il deschizi , instant preiei de unde ai ramas .
In 3 zile nu l-am incarcat )) niciodata (8h de use) si mai avea 43% .

Uitandu-ma la preturi in zilele astea ... mi-am dat seama ca nu ma arunc , plec in concediu si poate vin promotii sau noile M1X .

Am bugetati 5000 si extra daca merita . Si eu as vrea 16GB dar costa valoarea lor in aur , insa pentru VM si Paralels ...

Last edited by ingerulol; 29-07-2021 at 17:24.
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2021, 18:33   #47
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Am ratat threadul o perioadă.

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Absolut total exclusa nebunia asta. Eu folosesc in continuare desktop pentru tot ce tine de munca de zi cu zi ce nu e pentru serviciu si eu folosesc si sunt obisnuit cu Windows.
Păi mă confuzezi, ba este pentru muncă, ba nu este. Faptul că ești obișnuit cu Windows îmi spune doar că nu ești obișnuit cu CLI. Iar CLI este oarecum esențial în a folosi un Mac la adevăratul lui potențial.

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Ceea ce zici tu e perfect pentru cineva care foloseste deja Mac-uri doar ca are unul mai vechi, probabil. Eu vreau sa imi cumpar un Mac strict pentru ca Mac are viata bateriei lunga.
Adică tu vrei să-ți cumperi o mașină super sport ca să înlocuiești un minivan doar pentru că are cauciucurile mai late și aderență mai bună?

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Sa-mi zici ca o sa ma tina 10 ani nu cred ca e foarte intelept. In primul rand, faptul ca nu suporta 2 monitoare externe il omoara ca fiind "one and only" pentru un anumit proiect. Eu nu stiu cum lucrezi tu cu Photoshop dar cred ca folosesti 2 monitoare. Eu cand lucrez, de obicei, lucrez pe 2 monitoare cand stau la birou (deci nu in miscare).
Din nou, ba e ok doar un singur monitor extern, ba nu este. MBPul meu suportă două monitoare externe 2560x1600, dar nu am folosit niciodată mai mult de unul.

Pentru Photoshop este arhisuficient un singur monitor 2560x1440 cu reproducere bună a culorilor. Da, dacă am chestii mai complicate de făcut folosesc mai mult de un monitor, dar nu doar pentru Photoshop (e.g. am Premiere pe monitorul principal, After Effects/Speedgrade/Audition pe al doilea (sau pe al treilea)).

Poate am exagerat cu 10 ani, dar late 2013 - 2021 sunt deja 8 ani iar MBPul meu este suportat și de Big Sur. Acum rulează Catalina și este la fel de rapid ca-n prima zi, cu aplicațiile Adobe CC la zi.


Quote:
Originally Posted by mbc View Post
A doua chestie este ca eu sunt inca in stadiul de inceput cu proiectul asta, nu imi permit sa arunc 3000 de euro asa, in el, mai ales cand in momentul asta am o varianta functionala doar ca nu perfecta. Proiectul asta poate ajunge praf si sa nu produca bani seriosi niciodata sau sa ajunga sa fie sursa principala de venit.
Ok, fair enough atunci, tu decizi ce faci cu bănuții, eu ți-am descris din experiența personală (și a câtorva prieteni apropiați).



Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Maxim 16GB / 256 GB imi iau. Cel mai probabil Air si cel mai probabil 8 / 256. Din nou, eu folosesc ssh 90% din timpul in care lucrez pe teren care pe mac se pare ca merge nativ, la fel ca pe linux, nu ai nevoie nici de Putty neaparat. Pe langa SSD un Notepad++ (stiu ca nu este pe mac, presupun ca sunt editoare de text cu sintaxa destule).
Iar mă confuzezi dar mă bucur că ești ok cu CLI. Pe mac ai o groază de editoare mișto, există emacs, există VS Code, etc.


Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Colegu, e suficient prin prizma unui computer pentru 1-2 ani, pentru teren. Daca vorbim de 10 ani, nu mai e ok pentru ca in 10 ani voi lucra pe 2 monitoare 4k probabil. In 10 ani apar si alte probleme.
Macurile au cea mai mișto scalare a rezoluției pe monitoare, fie ele interne sau externe. Windows nici nu se apropie de el. Da, apar multe probleme în 10 ani, dar vezi comentariul meu de mai sus. De la 8 la 10 mai sunt 2 ani și sincer nu văd niciun motiv să schimb Macul meu.



Să ai spor, indiferent de ce alegi! Perioada asta este destul de nasoală pentru business
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2021, 18:42   #48
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Contextul a disparut. Ce am zis acolo avea sens in contextul de acolo, nu independent. Avem 2 discutii diferite daca vorbim de o scula de 4500 lei sau una de 15 000 lei. Ca sa dau un exemplu simplu: la 4500 lei nu ma deranjeaza ca nu are suport dual monitor. La 15 000 lei parca e alta poveste.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2021, 20:47   #49
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Din experiența mea cu hardware in general prețul are multe justificări și nu mereu primești tot ce ți-ai dori in banii respectivi.

Parțial de acord cu tine ca pe o sculă de 15000 lei ar trebui sa poți pune două monitoare externe. Pe de altă parte nu este ceva absolut necesar in contextul unui MBP. În contextul unui workstation este (aproape) inacceptabil. Cam 90%+.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2021, 21:32   #50
ingerulol
Senior Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Bucuresti
Posts: 2,567
Mentioned: 81 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol
Default

Amazon.de l-a vandut pe AIR cu 800Eur pana acum cateva zile ... nu prea eram nici hotarat ... nici bani nu aveam ... Acum a revenit pe la 849. La noi e fixat la 4999 pe la toti . Sfatul tuturor prietenilor mei pasionati , fani Apple cica sa mai stau un pic ... parca m-ar tenta MBP de 14 , mai ales ca va avea cpu mai puternic si poate si microled ... , magnetic charger si altele .
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2021, 21:40   #51
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu știu cum este cu Air, dar eu nu aș lua nimic sub Macbook pro-ul de 16 inch. Mie și ăla de 17 inch mi se pare cam mic, pune stres pe ochi, de 14 inch a cam fost chin în trecut că daily dev machine, deci nu aș lua nici un Mac de 13 inch indiferent câte monitoare externe îi pot atașa.

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2021, 22:06   #52
ingerulol
Senior Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Bucuresti
Posts: 2,567
Mentioned: 81 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol
Default

De cand am avut LENOVO Yoga2 PRO cu 3000x2000 pe 13.3 , ideea de CLI pe display-uri mici mi s-a modificat ... clar (imo) , si eu vreau SUV mare sa zicem G55AMG, dar pot sa merg relaxat cu A Class prin oras (cum s-ar zice ... ca nu am )) ).
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2021, 23:37   #53
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Depinde și cât text vrei sa îndeși pe ecranul ăla și cât de buni ți-s ochii

13 este mic rău, 15 este decent.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2021, 07:52   #54
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Problema mea e in felul urmator: N-am fost niciodata mai multumit de performanta Thinkpadului ca si a celui pe care il am acum (T14 AMD) si mai nemultumit de cat tine bateria. Acum vine o intrebare: este T14-le meu defect sau pur si simplu 8 core / 16 threaduri si 32 gb RAM la 3200 consuma mult chiar si pe modul cel mai economic de baterie.

In contextul acesta a aparut interesul meu pentru Macbook. La Altex era 4500 lei intr-o perioada MacBook Air cu M1, versiunea de baza, acum vad ca e 5000 lei.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2021, 08:56   #55
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Sincer fără să văd agregatul nu aș putea să-ți spun. Dar poți testa. Scoți SSDul de sistem și pui altul gol. Instalezi Linux Mint.

Rulezi un clip în loop cu ambele sisteme de operare și vezi dacă diferența de timp pe baterie este semnificativă. Dacă da, probabil sistemul de operare este de vina (din experiența mea Windows face mereu ceva, nimeni nu știe ce dar stresează ventilatoarele și una peste alta scurtează durata de viața a bateriei). Dacă nu, probabil bateria are probleme.

Am făcut manevra pe un Sony VAIO mai vechi și bateria draciei este încă foarte buna. Problema era Windows.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2021, 09:02   #56
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Hm... Cred ca o sa incerc asta. Bine, fac imagine pentru ssd si instalez peste ca sa nu desfac laptopul de 2 ori degeaba. Bine, la o adica pot sa ii fac o partitie separata ca sa pot face comparatii 1-1 mai usor.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2021, 09:07   #57
ingerulol
Senior Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Bucuresti
Posts: 2,567
Mentioned: 81 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol
Default

Bai nu auzi )) ca M1 in standby a stat 3 zile in masina si a pierdut sub 3% pe zi . Cand l-am deschis ... toate procesele acolo , totul deschis mai putin legatura putty cu host-ul (evident). In tot intervalul cand am avut Air-ul cu m1 nu l-am incarcat vreodata 8h de use

Nu am nimic cu Lenovo , dar da-le naibii ca premium / metal si performante la banii aia cu Windows nu gasesti (nici fara Windows) - si nu sunt fan , dar sunt prea bine pozitionate . si merg al naibii de bine .
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2021, 09:22   #58
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Da man, stiu. Doar ca Lenovo il am deja. MacBook nu-l am. Si, pentru mine 4500 lei, din pacate, nu sunt nesemnificativi.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2021, 09:35   #59
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Platformele cu AMD sunt problema cred (de asta sunt și limitate la PCIe gen3 și nu știu gen4) nici eu nu scot prea multă autonomie din laptop, dar la nevoile mele sunt mulțumit cu acest compromis. Eu încarc bateria la 70%, pentru că stau de obicei la priză, dar tot am câteva ore lejer pe YouTube când îi tai ombilicu.
Din ce am văzut dacă îl lași fără boost și îl pui pe un profile de Windows conservative, deci nu aggresive atunci bateria duce mult mai bine.
Eu îl țin pe un profil Asus ce se cheamă silent, fans sunt pe off, boost off, în rest pomul de Crăciun on și brightness normal.

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2021, 10:08   #60
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by ingerulol View Post
Bai nu auzi )) ca M1 in standby a stat 3 zile in masina si a pierdut sub 3% pe zi . Cand l-am deschis ... toate procesele acolo , totul deschis mai putin legatura putty cu host-ul (evident). In tot intervalul cand am avut Air-ul cu m1 nu l-am incarcat vreodata 8h de use

Nu am nimic cu Lenovo , dar da-le naibii ca premium / metal si performante la banii aia cu Windows nu gasesti (nici fara Windows) - si nu sunt fan , dar sunt prea bine pozitionate . si merg al naibii de bine .
Acolo are legătură cu sistemul de operare clar. Macul meu ține cu săptămânile când doar îi închid lid-ul și atât. Laptop cu Windows cu lid închis ține o zi maxim (cu setări power saver). Dacă rulez Linux pe același laptop, ține câteva zile - din nou, fiecare OS stock, setat din opțiuni cu power savings.

Bateriile din Macbooks nu-s mai cu moț, ci modul în care SO le face management este diferit. Și acolo este diferența majoră.

Evident M1 este o arhitectură extrem de eficientă în sine și asta ajută și mai mult.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
MacBook Air mbc Notebooks & netbooks 50 10-01-2014 11:00
Apple MacBook Air 11” Micutzu Articole 0 29-02-2012 12:10
Achizitionare Macbook pro MazuX Notebooks & netbooks 19 06-03-2011 00:44

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,092
Total Online: 3456

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 12:05.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.