lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 19-02-2018, 22:30   #1
dread
Member
 
Join Date: Sep 2016
Posts: 107
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default Ce stiti de castile produse de Somic?

Salut,

Mi s-a pus pata sa imi iau o pereche de casti 5.1 pe care sa le folosesc exclusiv in jocuri si imi fac cu ochiul o pereche de casti de la Somic: link

Partea funny e ca acele casti nu exista la ei pe site si nici nu am gasit mare lucru legat de ele.

Alte variante ar fi alte casti produse tot de Somic sau Asus Strix 7.1, dar Asus mi se par prea scumpe pentru niste casti care vor fi folosite ocazional.

Multumesc.
dread is offline   Reply With Quote
Old 19-02-2018, 22:37   #2
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,315
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

La modul general, am Somic MH-463 care sunt faine pentru pretul lor. In rest, cred ca mai multe sanse ai sa gasesti prin review-uri de pe net.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 19-02-2018, 23:25   #3
dread
Member
 
Join Date: Sep 2016
Posts: 107
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

My google-fu fails me.
Sunt foarte putine review-uri... primul este pe pagina 3 de la Google search, in poloneza
dread is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2018, 11:58   #4
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Asta ar trebui sa iti zica ceva
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2018, 13:14   #5
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,315
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu neaparat. Din ce review-uri am vazut eu pentru E95X care par aceeasi marie cu alta palarie, treburile stau bine. Mai ales pentru banii aia care pentru niste casti cu 5.2 REALI (8 difuzoare) e pomana. Daca aveam bani in clipa asta imi luam si eu o pereche just for the lulz, mai ales ca stiu ca MH463-urile sunt brici.

Quote:
FEATURES & BENEFITS
REAL 5.2 surround sound using 8 independent speaker drivers to achieve actual 5.2 channel audio, not virtual
Integrated Intelligent Gen2 vibration speakers, for 4D and enhanced gaming and movie experience
Accurate and class-leading audio positioning and clear vocal channels through physical speaker placement and independent drivers
Retractable digital microphone, high sensitivity omnidirectional with background noise reduction
Floating and self-adjusting headband, extremely lightweight and comfortable after long periods of use
High quality 20mm, 30mm, 40mm speakers for optimal low-mid-high frequency response
Full function remote controller with intuitive microphone, vibration, light, and independent volume control of each speaker (sub, front, center, rear)
USB digital audio interface with braided cable, electromagnetic shielded circuit, and anti-interference for optimal noise-free audio quality

OUR TINKER PRODUCT REVIEW - PAUL

“There’s virtual surround sound, and then there is real surround sound powered by 8 individually controlled 20mm, 30mm and 40mm speaker drivers.
As with the other Somic headphones, the build quality is excellent from the moulded parts to the cable and user interface.
The specs speak for itself - if you want the very best in lightweight, high quality headphones for gaming or watching movies on your PC, these are the bee’s knees.
Treaba e simpla, le comanzi prin curier si faci retur daca te dezamagesc. Eu am o vaga impresie cum ca s-ar putea sa-ti placa.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 20-02-2018, 20:31   #6
dread
Member
 
Join Date: Sep 2016
Posts: 107
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Acei 5.2 reali sunt si motivul pentru care optiunile sunt limitate la alte modele mai ieftine de la Somic sau acel Asus care e vreo 1100 lei, toate celelalte casti care se lauda ca sunt surround sunt de fapt stereo si apeleaza la trucuri software pentru simularea surround-ului.

Vad ca si PC Garbage a luat-o pe urma Emag si pun un pret mai mare la un produs si apoi ii aplica o reducere pentru a-l aduce la pretul real si a se putea lauda ca "uite ce reducere iti oferim noi".

Eu am o pereche de casti 5.1 (ma rog, fiind casti, 5.2) de la Zalman, luate acum vreo 10-12 ani, dar nu sunt pe USB si nu mai vreau sa folosesc un splitter pe canalele frontale sa conectez si castile si boxele.
Nu le-am mai folosit de mult timp pentru jocuri dar acum sunt nevoit sa folosesc uneori casti.
Impreuna cu un Creative X-Fi Music, efectul in filme este interesant, banuiesc ca nu se ridica la nivelul unui sistem audio surround, dar prefer sa folosesc in continuarea boxele 2.1
In jocuri se simte foarte bine pozitionarea sunetelor - le-am testat astazi in World of Tanks si pot sa identific foarte bine locul de unde provin sunetele.
De exemplu am auzit un copac care a cazut in spatele meu, cand am intors camera sa ma uit in acea directie, un coechipier tocmai doborase un copac exact in directia din care auzisem sunetul.
dread is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2018, 22:29   #7
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,352
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sunt in familie de mai bine de 6 luni, dragul meu
kobro is offline   Reply With Quote
Old 26-02-2018, 11:59   #8
dread
Member
 
Join Date: Sep 2016
Posts: 107
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am luat castile, le-am testat si sunt inferioare combinatiei Zalman 5.1 <nu mai stiu ce model ca sunt luate acum mai bine de 10 ani> si Creative X-Fi ExtremeMusic (cei drept sunt si in alta clasa de pret - castile Zalman au fost vreo 100 euro, placa de sunet to vreo 100 euro, in timp ce castile Somic sunt doar vreo 60 euro).

Cred ca o sa le returnez.

Edit: tinand cont de ce voiam sa fac ar trebui sa verific si cum se comporta castile Zalman cu placa de sunet on-board si daca sunt ce vreau sa imi caut niste casti sa ascult muzica la serviciu.
dread is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2018, 17:41   #9
matose
Administrator
 
matose's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,803
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose
Default

Am si eu pe birou E95X, dar nu am avut timp de ele. Multe din castile de pe piata sunt facute in aceeasi fabrica in care se fac si Somic. Eu am avut o surpriza cu castile lor de "studio", suna foarte bine pentru pretul ala. Cele de "gaming" nu prea m-au impresionat sincer sa fiu...
__________________
matose is online now   Reply With Quote
Old 28-02-2018, 19:20   #10
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,315
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

@dread, ce anume nu-ti place la sunetul lor in comparatie cu Zalman? Pozitionare, dinamica, profunzime, medii, basi, inalte, etc? Chiar sunt curios, ma mananca si nu stiu daca sa ma scarpin si eu cu o pereche. )
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 28-02-2018, 21:03   #11
dread
Member
 
Join Date: Sep 2016
Posts: 107
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu le-am luat special pt sunet surround - nu au asa ceva, sau cel putin nu la nivelul castilor Zalman.

Pentru stereo, parerea unui coleg: se aud mai bine decat Zalman (si sunt de acord cu el, se aud mult mai bine).
Daca dai la maxim basul, au prea mult, dupa parerea mea. Prin comparatie cu ele, Zalman au un sunet destul de plat, fara basi, fara medii si fara inalte.
Alte opinii despre ele nu pot sa iti ofer pentru ca nu le-am folosit in mod stereo pentru ca nu ma interesa si nici nu folosesc casti incat sa am cu ce sa compar.

Alte doua mici probleme cu ele:
1. aceasta problema este posibil sa fie doar la mine: imi dau o senzatie slaba de vertij cand le dau jos, probabil din cauza ca sunt inchise si eu ascult la un volum destul de mare - acesta este si motivul pentru care evit sa folosesc casti cand este posibil.
2. driveri: nu au, se instaleaza driverii de E95X (pe dvd este imprimat G95X dar la instalare scrie E95X)

In legatura cu pretul lor, dupa cum am spus intr-un post mai sus, PC Garbage a luat-o pe urma Emag si le-au pus la un pret umflat si sunt aproape tot timpul la reducere, dar am preferat sa le iau de la ei, pentru ca, cel putin momentan, au servicii bunicele.
dread is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2018, 22:46   #12
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,352
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu te juca cu volumul. O sa regreti amarnic atunci cand va fi prea tarziu, iar vertijul este un prim semn.
Fiind supraauriculare iti confera o anumita izolare fata de zgomotele externe, deci chiar nu trebuie sa exagerezi.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2018, 01:04   #13
dread
Member
 
Join Date: Sep 2016
Posts: 107
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu am aceasta problema cu cele Zalman.

Edit: si Zalman sunt supraauriculare.

Last edited by dread; 01-03-2018 at 01:07.
dread is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Parere despre castile Sennheiser ady86 Periferice 5 22-04-2016 09:27
SOMIC G930: Dragonul Rosu cu 7.1 Capete LAB501 Nivelul2 0 20-02-2015 12:10
Ce stiti despre IT-shirt ? ingerulol Magazine IT&C 5 06-12-2012 17:56
Ce stiti despre mips computer? garlic Racire 4 21-06-2010 18:02

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,097
Total Online: 3538

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 14:17.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.