lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 20-05-2017, 17:13   #1001
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Decid sa fac un test de BOOT.

Bag mufele de la front panel si apoi bag curent in PC

La prima cheie: beep si imagine clara. SUPER!!!! placa video Cirrus Logic 5446 si placa de baza 4DPS sunt fresh as a DAISY!!!

Fara drama sau alte prostii sistemul 5x86 toarce de placere E foarte silentios si ventilatorul Noctua imi bucura privirea. Nu a vazut un asemenea ventilator neam de neamul 5x86-lui Harddisk-ul isi face rutina bine cunoscuta si caraie cum numai el stie sa o faca EPIC WIN 4 ME!!!

gallery: https://postimg.cc/gallery/1lk67mme4/



REMEMBER MY FACE!!! SAY MY NAME!!!



Next: wire management & software testing.

More later.

Last edited by Robert B; 22-04-2018 at 01:13.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 22-05-2017, 16:41   #1002
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

For the 5x86 wire management session I TOOK NO PRISONERS

Spaghetti anyone?

Work In Progress!!!

Story tonight!

Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	WM - 1.jpg
Views:	352
Size:	122.9 KB
ID:	58983   Click image for larger version

Name:	boot-1.jpg
Views:	319
Size:	172.1 KB
ID:	58984  

Last edited by Robert B; 22-05-2017 at 17:17.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 22-05-2017, 17:24   #1003
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default


Huhuuhuhu ma bag la scris. Iar A PLOUAT IN BV SI NU-MI SCOT CURSIERA PE VREMEA ASTA. POATE DISEARA.....

Stay tuned
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 22-05-2017, 18:53   #1004
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cu ce sa incep? He He, nu am prea multe de raportat insa o sa fac din nimic bici si o sa si POCNEASCA mai ceva CA PISICA CU NOUA COZI!!!!

Sambata am returnat carcasei AGER, organele "imprumutate" si mai ca era sa ii sara inima din piept. All those glorious 133MHz!!!

Etapa urmatoare pe ordinea de lucru: WIRE MANAGEMENT!!!

Scot cablurile ATA 40 PIN si FDD si fac un test rapid. Aratau ca "dreacu"....hmmm. Data trecuta le-am facut sul insa nu aratau bine. Erau ca un CORNET URIAS. Sa le las asa cum era pe "vremuri" nu am vrut. Ce sa fac....CLICK I KNOW!!!

Acum un an sau doi am vazut pe un site cum un tip, le-a indoit in jumatate, apoi inca intr-o jumatate si apoi le-a legat cu zip ties. Incerc si eu operatia, insa sunt STIFF AS A BOARD!!! GOD DAMN IT!!!

Pasul urmator: EXTREME MEASURES!

Caut pe net cum as putea sa separ cablurile ribbon/panglica in "fire" individuale fara sa compromit cablul. Gasesc ceva, insa de obicei, ce vreau eu sa fac nu se face....

Imi aduc aminte de cablurile ATA rotunde de 80 de fire cum erau cu firele pe liber si erau trase intr-o camasa de plastic.

Ma foiesc, ma frec si apoi pun mane pe BISTRURIU si TAI IN CARNE VIE!!! Curiously no blood comes out! Hi Hi Hi! (evil smile)

Si uite asa ajungem la un mic tutorial:

ATA / IDE / FDD RIBBON cable - MANAGEMENT or WIRE MANAGEMENT OF RIBBON CABLES IN AT PC CASES - 386/486/586 etc

ETAPE:

Etapa 1. Se ia cablul care se doreste a fi separat in grupe de fire. Puteti alege 2,4,6,8 etc, 3,6,9 etc sau cate fire doriti intr-un grup. Eu am mers pe 2 fire atat pentru cablu ATA cat si pentru cablul FDD.

NOTA: am incercat sa separ cablul ATA in 10 fire dar nu era suficient de flexibil asa ca am mers direct pe 2 fire.

Etapa 2. Asezati-l pe o suprafata plana de sticla sub care aveti o sursa de lumina. In cazul meu am pus cablul pe o fereastra.

NOTA: mai intai puneti cablul pe care doriti sa-l separati contra unei surse de lumina si alegeti cablul care are cea mai mare / buna distanta intre fire. Veti vedea ca nu toate cablurile sunt la fel.



Pros and Cons:

Asezarea cablului pe sticla de la fereastra:

a) este mai buna din urmatoarele motive:

a1) ai un control mai bun cand bagi bisturiul / cutter-ul intre fire. Simti mai bine distanta dintre fire
a2) gravitatia permite cablului sa stea mai intins
a3) cand tai intre fire cablul se "aseaza" dupa lama bisturilului / cutterului deoarece are libertate de miscare.
NOTA. Am vazut pe net ca atunci cand cineva a dorit sa separe cablul panglica / ribbon in fire individuale a fixat cablul intins, la capete cu cleme de prindere, insa nu recomand asa ceva pentru ca, cablul devinde mult mai rigid, iar riscul de taia un fir sau a sectiona camasa acestuia, este mult mai mare.

b) este mai rea din urmatoarele motive:

b1) cablul aluneca pe suprafata de sticla
b2) e mai greu sa controlezi cablul

NOTA. STICLA DE LA FEREASTRA NU A FOST ZGARIATA DELOC. Eu am simt in degete si rabdare suficienta. YMMV!!!



Etapa 3. Bisturiul / cutterul trebuie sa fie bine ascutit, fin si cu taisul suficient de "inalt".

Am inceput la un capat si apoi am mers in jos cat am putut. Am intors apoi cablul si am inceput de la celalalt capat. Am tinut mereu cablul de mufe si am avut grija sa tin cablul sub tensiune atata timp cat aveam lama bagata in el.

Cablul FDD era mai felxibil si a mers mult mai usor.

Cablul ATA era nou si a fost ceva mai rigid.

Cablul SERIAL / PARALEL a avut firele foarte apropiate si mai ca era sa-l stric. Aici a trebuit sa separ complet firele cu lama.

TIP. Cand taiati, daca trebuie sa va opriti, tineti lama in canal si doar repozitionati cablul. Daca v-ati dus pe alaturi incepti mai de jos sau din partea cealalta. Grosimea camasii firului este mai mare decat credeti. Inspectati cablul dupa aceea. Orice fir expus = NOT GOOD!!!

NOTA. Pregatiti cablul inainte de a-l taia. Indreptati-l cat se poate de bine.
OBSERVATII: Miscarea de taiere trebuie sa fie continua sau cat se poate de continua. Daca va opriti incepeti din partea cealalta. Lama trebuie tinuta drept cand taiati. Daca va fuge putin mana, bye bye cablu.



Etapa 4. Dupa ce ati taiat materialul dintre doua grupe de fire separati-le. Nu taiati tot cablul si apoi sa-l separati in grupe.

CUT.SEPARATE.CUT.SEPARATE.REPEAT!!!

OBSERVATII 1: Uneori lama nu intra pana jos intre grupe si este nevoie sa mai reveniti. AVETI MARE ATENTIE !!! Uneori puteti separa grupele de fire chiar daca nu ati taiat tot materialul dintre ele, alteori nu este posibil. Duritatea / maleabilitatea camasii va dicta acest lucru. Nu folositi forta cand separati grupele. Forta excesiva poate duce la rupera camasii unui fir si trebuie sa o luati de la capat!

OBSERVATII 2: Indiferent ca ati taiat complet materialul dintre grupele de fire, l-ati sectionat undeva pe la 50% si apoi vreti sa separati grupele de fire, INTOTDEAUNA TREBUIE CA SEPARAREA GRUPELOR SA SE FACA CU O MISCARE PE LUNGIMEA FIRULUI SI IN JOS. Nu in lateral sau in sus. Miscarea in jos asigura un control mult mai bun. MERGETI DIN APROAPE IN APROAPE SI NU TRAGETI CU FORTA! Daca va opriti din miscare pentru ca nu ati sectionat suficient materialul dintre grupe, puneti cablul pe sticla si folositi lama ca sa mai taiati din material.

OBSERVATII 3: Nu folositi forta, firele sunt delicate. Cu fiecare grup separat, firul este mai sensibil. Taierea si separarea se fac cu DELICATETE!

NOTA. Puneti cablul in carcasa si apoi legati-l cu zip ties. Punerea in opera se face doar in carcasa!!!




Mi-e mi-a iesit din prima! FIRST TRY!! FTW!!! No drama or other problems.

And there you have it! A 40 pin and kind of a round cable Il las expus pentru ca imi place mai mult asa!

Inca mai am de lucru cu wire management-ul asa ca GLAMOUR PICTURES will have to wait.

Dupa separare, am inspectat suplimentar fiecare fir chiar daca stiam ca sunt ok, ca sa nu am probleme.

Am testat rapid cablurile si ambele merg FEST!!! Am avut emotii si am incercat mai intai cablul FDD apoi ATA. Nu stiu daca o sa am chestiuni legate de interferente, insa la 40 fire nu preconizez problemele pe care unele cabluri ATA de 80 de fire le aveau.



I'll see later if something is wrong but for now I'M PROUD of a JOB WELL DONE! gives himself a pat on the back.

gallery: https://postimg.cc/gallery/3e7hf03rq/

Last edited by Robert B; 22-04-2018 at 01:12.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 22-05-2017, 18:54   #1005
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Just a regular day in my life Me and my OBSESSIONS!!!

Toata operatiunea a durat undeva la o ora, o ora si jumatate nu stiu sigur, nu am cronometrat.(Aici intra si punerea in opera si timpul pentru poze). Dupa experienta acumulata le pot face mult mai rapid.

ENJOY!!!

More later.

Last edited by Robert B; 22-05-2017 at 18:58.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 23-05-2017, 17:53   #1006
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Wire management - continuare

Am cautat in cutia mea cu cabluri si am gasit THE MOTHER OF ALL FDD CABLES! Acesta a primit acelasi tratament prezentat in post-urile anterioare. In acest fel sistemul arata mult mai curat.

V-am spus ca e lung? Cred ca DA! It's friggin loooooooooooooooooonnnnnnnnnngggggg! Just what I needed!

Wire management-ul nu este inca gata. Dupa ce voi fi multumit cu pozitia cablurilor voi incerca sa reduc numarul de zip ties, daca este posibil.

Firele vor fi "pieptanate" ca sa arate mai bine.

Am adaugat porturi PS2 si Parallel chiar daca nu aveam nevoie de amandoua. Nu ma vad folosind o imprimanta chiar daca am o SEIKO SP-2415

Voi incerca sa mai asez firele de la sursa. Problema e ca ele vin din lateral si nu din spate. Nu cred ca o sa am prea mult de lucru cu chestiunea asta.

Food for thought: incercati sa va imaginati cum ar arata un sistem cu un astfel de WM plin de placi lungi ISA si VLB fara fire atarnand peste tot. No more clutter just clean looking boards!

.....more to follow.

gallery: https://postimg.cc/gallery/wq5skj9i/


Last edited by Robert B; 22-04-2018 at 01:11.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 24-05-2017, 14:58   #1007
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Ai stricat cablurile alea, la cabluri IDE sau FDD se pliază la 90* şi se trec pe sub placa de bază :/

O să-ți pun când ajung acasă poze cum se făceau odată.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 24-05-2017, 15:58   #1008
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Neo PC-ul merge super OK!!!Date finale o sa am cand trec la software.

Ce ma deranjeaza e ca imi spui DIRECT ca le-am stricat. De unde stii asta? Le-ai testat?

Cabluri de 60 de cm pe sub placa de baza? yeah right! sa caut cabluri de 1.0 m? Nu vad sensul. Sa dau gauri in tray-ul placii de baza iar nu vad sensul...nu fac modding la 5x86 ci folosesc ce am la indemana. Crezi ca nu stiu cum se baga pe sub placa de baza fire, cabluri etc.??? Sheeesshhhh I'm really pissed mai ales ca am avut si o zi mai naspa....

Locatia mufelor IDE FDD si SERIAL este una ANCIENT! in mijlocul placii de baza. Clearance-ul in partea superioara este aproape INEXISTENT!

O sa-mi fac custom ribbon cables daca o sa consider ca este necesar.

Ce sa zic. Acum te-ai bagat ca musca.....in plus sistemul este doar pentru demonstratie si nu daily usage. Crezi ca dau 2 lei pe cei 850 de MB de date? sau ca unitatea floppy o sa aibe greturi? .... zau asa.....

Voi mentiona toate problemele, daca vor fi.... si voi recunoate daca am gresit sectionand cablurile!

Nici un fir nu este rupt, expus sau cu probleme.

Everybody is an expert.... Asta e forum de entuziasti or what? Daca monstru sau matose nu faceau fel de fel de experimente erau unde sunt acum? mai exista forumul asta?

Sa-i intrebam pe cei care fac modding cate esecuri au avut pana au ajuns sa aiba acea "usurinta" in a modifica aproape orice.

https://motherboard.vice.com/en_us/a...pped-circuitry
http://www.bigmessowires.com/2009/02...e-wrap-photos/
http://drhart.ucoz.com/index/laser_s..._history/0-136

...rant over.

Last edited by Robert B; 24-05-2017 at 20:48.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 24-05-2017, 17:05   #1009
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Laic dis:

http://web-nine.com/projects/xbox/ide/xb830005.jpg
http://www.cdrinfo.com/forum/upfiles...7D13704B2F.jpg


Experții de noi.
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 24-05-2017, 17:15   #1010
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Multumesc @korby pentru link-uri!

A trebuit sa schimb cureaua de la unitatea optica pentru ca cea veche era larga.

Am mutat placa de sunet in ultimul slot ISA.

Mai am de aranjat cablurile de la front panel pe care vreau sa le scot prin spatele tray-ului de la placa de baza. Va trebui sa lungesc firele cumva. Am niste extensii ribbon cable tata-tata. O sa improvizez ceva.

Last edited by Robert B; 24-05-2017 at 17:25.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 25-05-2017, 14:00   #1011
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

A RAINBOW OF CABLES

Tweezers for fine tuning

Wire management still in progress...front panel cables, PC speaker and a final inspection of wires and connections.

gallery: https://postimg.cc/gallery/11lcpwwfs/



L.E. Am avut inca 20 de min libere si am bagat firele pentru front panel si PC speaker doar de test si totul arata incredibil. IMO!

Nici numai calculez cate ore am bagat cu taiatul cablurilor si WM...preconizez ca la final e vorba 12-15 + ore. Inca mai am de aranjat putin firele


Last edited by Robert B; 22-04-2018 at 01:10.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 25-05-2017, 18:05   #1012
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default Good old Days

Quote:
Originally Posted by Robert B View Post
Multumesc @korby pentru link-uri!

A trebuit sa schimb cureaua de la unitatea optica pentru ca cea veche era larga.

Am mutat placa de sunet in ultimul slot ISA.

Mai am de aranjat cablurile de la front panel pe care vreau sa le scot prin spatele tray-ului de la placa de baza. Va trebui sa lungesc firele cumva. Am niste extensii ribbon cable tata-tata. O sa improvizez ceva.


Sari ca virgina când i se pune mâna pe coapsă, oioio etc.

M-am referit că le-ai stricat optic, nu funcțional. Dacă tot te spargi în figuri, mai bine ai întreba cum poți îmbunătăți ce ai făcut în loc să faci un anevrism şi să te rățoiești.

Şi nu știu cum să-ți explic, nu suntem diferiți prea mult nici la vârstă nici la experiență așa că las-o moale. Şi vezi ce a postat Korby, așa se face treaba cu panglici IDE.

Edit - să nu crezi că nu apreciez ce faci, mi se pare super treabă şi aș vrea să nu îți lipsească timpul pe viitor ca să poți continua.

Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 25-05-2017, 20:53   #1013
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

@Neo. We're cool, brother. No hard feelings, water under the bridge

Eu cred ca arata mai bine ca inainte Abia astept sa termin sistemul. Nici nu ma gandeam ca o sa fiu asa de involved insa daca stau sa ma gandesc mai bine, nu avea cum sa fie altfel. Cablurile FDD si ATA de 40 de pini sunt mai maleabile decat cele de 80 de pini si nu isi pastreaza forma daca le indoi.

S-ar putea sa mai adaug si cateva placi de extensie, ISA network card, ISA modem maybe, chiar daca sistemul nu avea asa ceva back in the day, I'll see...acum cam bate vantul in carcasa. Tentatia de a schimba componente este greu de stavilit, trust me mai ales ca am "tolba" plina cu tot ce trebuie.

Last edited by Robert B; 26-05-2017 at 10:41.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 26-05-2017, 18:53   #1014
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Azi am prelungit firele de la RESET, POWER, IDE LED, HDD LED, TB LED and PC SPEAKER.

Am folosit cabluri Mama/Tata si am securizat conectorii cu tub termo-contractil.

Nu totul a fost fara batai de cap insa.

A trebuit sa pun cate o saiba la suruburile de prindere ale placilor video si audio, bracket-uri serial, paralel si PS2. Cu saiba aceea pot sa strang surubul mai bine pentru ca filetul de la surub nu se continua pana sub capul acestuia si merge in gol.

Cu ajutorul saibelor nu se mai misca bracketul in momentul in care bag o mufa de ex in portul PS2. Surubul este cromat, bracketul este cromat si chiar daca strangeam la maxim surubul de prindere tot se misca bracketul cand era exercitata presiune asupra sa.

Pentru fixarea cablurilor de la front panel am folosit banda izolatoare mai stretchy si foarte adeziva. Nu apelez la aceasta metoda dar acum 5 ani de zile a trebuit sa fixez un fir de la un ventilator in acest fel si nici pana in ziua de azi nu s-a dezlipit.

La prima cheie mouse-ul in mufa PS2 nu este reconoscut de sistem si acesta se blocheaz la BOOT.Daca scot mouse-ul sistemul reia rutina de BOOT. Aici o sa am de sapat si sa verific din nou daca pinout-ul placii de baza este in acord cu pinout-ul mufei PS2 de pe bracket. Back in the day sistemul meu nu avea port PS2. O sa ma uit si la setarile din BIOS.

Daca initial unitatea FDD mergea conectata pe mufa din mijlocul cablului acum trebuie sa o mut pe ultima mufa. Primesc eroare la boot pentru FDD. Stiam asta inca de la primul build cu 5x86 dar am zis ca o sa scap. Nu am scapat. Trebuie sa scot cablul din nou si sa separ si ultima parte a cablului. No problem though.

Uitandu-ma la poze mi-a venit o idee cum sa mai reduc din banda adeziva de fixare a cablurilor de la front panel.

Sistemul a bootat cu win95 instalat pe vechea configuratie fara nici o problema

Astept sa termin ce mai de facut si sa prind o zi insorita pentru niste poze cu adevarat frumoase.

Sistemul arata foarte clean si imi place la nebunie! Imi vine sa-l umplu cu placi de extensie la greu

More later.

gallery: https://postimg.cc/gallery/2dc6hbnf8/


Last edited by Robert B; 22-04-2018 at 01:10.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 27-05-2017, 14:41   #1015
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am reusit sa descifrez pinout-ul conectorilor PS2

Damn, azi am cam luat-o pe aratura, 6 ore am tot trebaluit. Deja simt ca se apropie momentul in care trebuie sa iau o pauza, mai lunga Calatoria asta in trecutul PC-urior ma seaca de puteri, de obicei este vorba de chestii minore care insa iti mananca cel mai mult timp

Am reusit sa fac soarecii PS/2, PS2 sa mearga si pe sistemul K6-2 si pe 5x86. FTW!!!

Full story later.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 28-05-2017, 16:12   #1016
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

The 5x86 - (re) Build

Va prezint primul meu calculator. Toate componentele sunt identice sau cat se poate de apropiate de ce am avut in 1996. Denumirea, aspectul, specificatiile sunt toate asa cum trebuie.

Timpul alocat pentru a reface acest calculator a ajuns la cote de-a dreptul ridicole. Ore intregi pentru curatare, wire management, teste, asamblare, rezolvarea de bug-uri, etc...

Acum pot sa respir usurat, tot ce detin este intocmai cum imi doresc sa fie si pentru prima oara in multe luni de zile pot sa o iau mai usor.

Am refacut wire manegementul firelor de la front panel deoarece nu puteam sa las banda adeziva la vedere. Era total aiurea. Firul audio de la CD-ROM catre placa de sunet a fost bagat pe sub placa de baza.

Ca sa ajung la acest moment culminant mi-a luat mai bine de doi ani de zile. Piesele puzzle-ului 5x86 le-am gasit imprastiate in cele patru zari si intocmai ca in basmele romanesti "eu incalecai pe-o sa, si va spusei povestea-asa".

Nu cred ca mai trebuie sa adaug nimic. Povestea acestui calculator a primit prim planul in nenumarate post-uri.

Sistemul este incredibil de silentios.

Next some software testing si sa aflu intr-un final daca butonul TURBO imi reducea performanta sau o tinea la nivelul maxim. Back in the day butonul TURBO il tineam permanent pe ON.

Enjoy!

Vital statistics

1. CPU: AMD 5X86 133MHz - AMD-X5-133ADW/Am5X86-P75 3.45V
2. Motherboard: Tomato board / ZIDA 4DPS v2.11- chipset SiS 496/497 - 256KB cache/3 PCI/3 ISA/2 RAM SLOTS
3. RAM: 2x16=32 MB RAM SIMM FPM
4. VGA: Cirrus Logic 5446 - 8260B/V6, 2MB, PCI
5. AUDIO: ESS AudioDrive 1868F ISA
6. HDD: QUANTUM TRAILBLAZER TRB850A -850MB- 4500RPM
7. FDD: NEC
8. CD-ROM: Goldstar/LG CRD-8160B
9. PSU: Minebea Electronics 200W AT PSU
10. Cooling: CPU-Noctua NF-4x10FLX 40 mm x 40 mm x 10 mm 4500 rpm/SSO2 SYSTEM: Scythe Mini Kaze 60 mm x 60 mm x 20 mm 2500 rpm/sleeve.
11. CASE: Generic AT Case manufactured 1998.

gallery: https://postimg.cc/gallery/d2mxg20y/


Last edited by Robert B; 22-04-2018 at 01:09.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 28-05-2017, 16:12   #1017
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Interior:



Last edited by Robert B; 22-04-2018 at 01:09.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 28-05-2017, 16:13   #1018
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Interior:



Urmatorul episod va fi postat saptamana viitoare:

THE MISTERY OF THE PS2, PS/2 connectors on vintage systems

Last edited by Robert B; 22-04-2018 at 01:09.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 28-05-2017, 16:36   #1019
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Frumos, imi place si cum ai facut cablurile, arata foarte bine.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2017, 16:38   #1020
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Multumesc pentru compliment mai ales ca vine de la cineva pe care il apreciez
Robert B is online now   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,130
Total Online: 4241

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by matose
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 23:15.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.