lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > International corner > Open discussions
Connect with Facebook

Open discussions Fell free to discuss anything you like, as long as we're keeping it decent


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 29-01-2023, 22:47   #261
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Păi exact noaptea consumul de curent scade, omul stinge televizorul, becurile, scoate din priză fierul de călcat, mașina de spălat, aerul condiționat, etc.

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2023, 11:46   #262
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Daca tot sunteti isteti v-ati gandit cumva si la posibilitatea de a fi vara si a suprapune A/C cu incarcatul cazanelor electrice? A doua intrebare, de unde se va produce atata energie electrica daca renuntam la combustibilii fosili si nu ne prea place nici cea nucleara?


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2023, 13:10   #263
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Mie imi place să revin ocazional pe threadul ăsta să văd cum merge cu copiumul celor care vor electrică. Cat timp Romania nici drumuri de Doamne-ajută n-are iar alea care sunt nici măcar nu-s vopsite la un nivel decent cat să nu mori ca prostul noaptea că nu vezi șoseaua cu faruri LED de ultimă generație... continuați să visați la electrice și cai verzi pe pereți.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.

Last edited by Neo; 30-01-2023 at 13:12.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2023, 13:12   #264
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
AC-urile nu.
Dar cam toti au serviciu ziua si vor incarca masinile electrice ghici cand. Peste noapte.
Cu un AC ok racesti camera in cateva zeci de minute. Pe urma ele functioneaza intermitent, pt mentinere temperarura, chiar la consumuri mici la astea inverter.
Dar la incarcare auto, tragi maximul incarcatorului pana la 75-80% (deci minim ~5 ore, ca vad ca ati luat in calcul o incarcare medie de 8h pe aici).
Deci sansa de a se suprapune incarcatoarele auto care trag >3.7kW este mult mai mare decat a unor AC-uri
Probabil aceleași argumente pe care le primești tu le-a auzit și omul ăla de și-a băgat picioarele și a investit in popcorn in loc de a se bate cu morile de vant

Also aștept cu interes să mă impiedic prin curtea blocului de prelungitoare de curent din apartamentele din jur cu care iși incarcă vecinii trocariciul electric de ultimă generație.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2023, 15:00   #265
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

La bloc nu există situația in care mbc nu vrea să tragă un cablu nou.
La bloc există orice posibilitate.
Prin urmare soluțiile sunt/pot fi diverse, de la prelungitoare de curent spanzurate prin curtea blocului pana la tras cablu pozat frumos sau subteran pe pereți, prin subsol sau la 1metru pe sub pămant și dus pană la locul de parcare al fiecărui proprietar (proiect legal, cu aprobări de la primărie, efectuat de o firmă atestată ANRE).

Important e să vrei, să ai niște avantaje de pe urma asta, nu are treabă starea drumurilor cu tipul mașinii. E ca și cum ai spune că dacă stai in Rwanda nu poți visa la Bugatti. Visatul e gratis.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2023, 16:08   #266
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,317
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mai avem minim 5-7 ani pana tehnologia de pe masini sa fie intr-adevar viabila fara prea multe dezavantaje (medie de 700-1000km cu un "plin", degradare mai mica a bateriilor, incarcare la 80% in 30 min, greutate mai mica a pack-ului), si inca 10-15 ani pana sa avem infrastructura basic in Romania sa poti sa inlocuiesti motorul termic complet. Nu doar in orase, ci puncte mari prin toata tara cu care sa-ti poti planifica trip-ul fara sa ramai in pana e-prostului.

Adica parcuri de incarcat de 300-400 locuri cu cafenele, mall, etc, in care sa ai ce face cat se incarca janghina.

Trag bine ale dracu insa. )
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 30-01-2023, 19:45   #267
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
mașina de spălat, aerul condiționat, etc.
Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
Vorbesti din punga de pufuleti.
Noaptea merg AC-uri (cel putin in prima parte a ei). Si multi programeaza masina de spalat noaptea (mai ales cei care au tarif de noapte mai mic decat cel de zi).
Iar fierul de calcat este folosit in medie ghici cand? Cand vine lumea acasa de la serv. Deci fix cand baga si cei care vin de la serv masina electrica in priza.
La becuri sper ca glumesti. O incarcare auto face cat becurile de pe 3 strazi (sau o scara de bloc).
Eu doar atat va spun. Atentie ce va doriti, ca s-ar putea sa se indeplineasca.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2023, 19:48   #268
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Important e să vrei, să ai niște avantaje de pe urma asta, nu are treabă starea drumurilor cu tipul mașinii. E ca și cum ai spune că dacă stai in Rwanda nu poți visa la Bugatti. Visatul e gratis.
Da, visatul este gratis dar important nu este doar să vrei, ci și să se și poată. Iar contextul Romaniei nu permite asta. Scurt. Orice altceva este doar visat pe copium/hopium.

Vezi stații de incărcare in București? Da? Cate? Eu n-am văzut nici măcar un supercharger pe la benzinăriile pe unde am oprit (și am oprit la multe in 2 ani+).

Infrastructura de incărcare este una. Capacitatea este total altă discuție. De unde atata energie? De unde instalații care să și țină asta cand mie in bloc nou de exemplu imi sar siguranțele la fiecare furtună cand sar de 400W consum din prize? Adică să fim puțin realiști.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2023, 19:51   #269
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Adica parcuri de incarcat de 300-400 locuri cu cafenele, mall, etc, in care sa ai ce face cat se incarca janghina.

Trag bine ale dracu insa. )
Unde mai exact?
Se pot face, dar langa Bucuresti, la n+1 Km, de unde vei consuma 30% din acea incarcare ca sa ajungi acasa.
In plus poate vreau sa beau si sa fut cat se incarca janghina. Nu sa ma duc la dracu in praznic, unde vor fi acele 300-400 locuri. Mai ales ca presupun ca vor fi supraetajate cumva. Ca astfel, la ce suprafata ocupa o masina, daca inmultim cu cate masini sunt in Buc, mai facem un cartier ca suprafata numai pentru astea (Sector 7 pe system bo$$) =)))
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2023, 20:40   #270
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,317
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

400 locuri vad ca sunt doar la Auchan Vitan, care e micut si are doar subteran. Nu mai zic de de-astea periferice gen Pallady, unde n-am vazut ever parcarea plina peste 30% (si sunt si Jumbo, Jysk, Ikea, Decathlon, etc acolo).

De putut s-ar putea face. Ca daca ai 700km range, faci asta odata pe saptamana cand te mai duci sa-ti si iei de mancare, o pilota, o pereche de bocanci. Asta e ideea, sa nu te duci pentru incarcat, ci s-o incarci lejer cat faci altceva.

Iar daca faci turul Romaniei, nu stiu de ce-ai vrea neaparat s-o incarci in mijlocul Sibiului daca pleci din Bucuresti si nu te-ai multumi cu o cafenea si un supermarket periferic. Oricum dupa ce conduci 300km vrei sa te dezmortesti un pic.

Ca vrei tu sa futi dupa, te duci unde vrei tu. In baie la supermarket in cazul asta.

Cu infrastructura la nivel de cabluri si transformatoare e alta treaba, ca aia trebuie sa poata duce in prima faza.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 30-01-2023, 20:48   #271
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Văd că se aberează la greu pe aici. Electricele sunt din categoria "nice problems to have".
Nu cred că se supără nimeni că nu are unde să o incarce dacă maine ii pică o electrică din cer.
Există soluții, situații excepționale, compromisuri, dar na, la noi smiorcăiala e la rang de sport național.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2023, 22:21   #272
brhams
Senior Member
 
brhams's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,228
Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Default

Un Aspect pe care vad k multi il ignora este range-ul pe hartie spre ex.1000km care si acesta este calculat si comunicat in teste ideale!
deci sa zicem k teoretic parcurgi 1000km cu bateriile 100% incarcate in anumite conditii climatice, intre 10-30 grade,viteza moderata de Trabant 120km/h ,Nu visati la 220km/h !!!
Toti producatorii de EV scriu cu litere mici Recomandarea de a incarca bat.pana la 80% si a nu fii descarcata sub 20% ! Deci te bazezi pe 60% daca nu vrei probleme la Garantie!
Personal am mers cu Tesla model S 1000D in Germania 240-250km/h ! Range-ul a scazut INCREDIBIL dupa 100km am renuntat!
De aceea ministrul german de transport a declarat k nu se impune vreo limita de viteza pe autobahn ,deoarece pretul combustibilui a crescut iar multa lume are EV !
Stia el ce stia !

Cat despre Romania unde abia se circula, Cand nr. EV va creste , Romanul econom din fire,abia va merge cu 80km/H !

Enjoy Shopping EV !
__________________
Save Water!,Drink Beer !

Last edited by brhams; 30-01-2023 at 22:25.
brhams is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2023, 23:03   #273
brhams
Senior Member
 
brhams's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,228
Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Default

Chiar si in Germania EV-ul este pt smecheri ( nu ma refer la Trotinete ) , Ideal ar fii sa ai casa Ta cu statie fast charge si inca 2 Auto conventionale/hybrid
K si gaget recunosc,este Atractiv,acceleratie mind blowing, Interior futurist,multe functii desii personal nu sunt incantat de camere/microfoane si urmarirea GPS! Nu prea e recomandata la o intalnire cu o Pisi !
__________________
Save Water!,Drink Beer !

Last edited by brhams; 30-01-2023 at 23:06.
brhams is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2023, 23:11   #274
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Văd că se aberează la greu pe aici. Electricele sunt din categoria "nice problems to have".
Nu cred că se supără nimeni că nu are unde să o incarce dacă maine ii pică o electrică din cer.
Există soluții, situații excepționale, compromisuri, dar na, la noi smiorcăiala e la rang de sport național.
Băi eu personal i-o dau inapoi ăluia care-mi dă o mașină electrică in Romania, dacă tu stai la curte ințeleg atitudinea dar pentru first world problems ai nevoie de o first world country și Romania nu se califică, imi pare rău să-ți spulber visurile.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2023, 02:39   #275
brhams
Senior Member
 
brhams's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,228
Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu te supara Frate ! Unii au cosmaruri cu ochii larg deschisi si nu ma refer la film!
Pe b-dul Magheru,Iancu de hunedoara,Dorobanti,etc vor fi trase fire sau spart asfaltul pt fiecare masina!
__________________
Save Water!,Drink Beer !
brhams is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2023, 10:12   #276
Gaminggrade
Senior Member
 
Gaminggrade's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,599
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Gaminggrade
Default

Hai ca nu e dracul atat de negru)
Eu incarc cazanul hybrid in garaj la bloc ,dezvoltatorul a pus la fiecare loc de parcare priza normala , eu am de 14 kw bateria si o incarc linistit in 8 ore cu cel mai "slow" incarcator.
Vin de la munca si are timp toata noaptea sa se incarce,trage 2kw pe ora cam asa.

La casa mi-am pus 11kw panouri,acolo am si trifazic,urmeaza o statie, pentru cazul meu cel putin se justifica o electrica(inca salivez la o ragalie din aia de model 3 perfomance,am mers cu ea si chiar mi-a placut).
La apartament mai mult de jumatate dintre vecini au plug in hybrid sau electrica.
Gaminggrade is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2023, 10:37   #277
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
De unde instalații care să și țină asta cand mie in bloc nou de exemplu imi sar siguranțele la fiecare furtună cand sar de 400W consum din prize? Adică să fim puțin realiști.
De cine a fost construit blocul ala nou?

Mie in bloc comunist trag oricand 5,5kW cu instant-ul electric de apa calda si nu imi sare generalul de 25A.

E drept ca in casa se opresc: AC-urile, cuptorul electic, masina de spalat vase/rufe, etc. Raman doar cateva becuri aprinse. Dar cum Nicusor a tot dat apa calda nu a mai fost nevoie de instant in ultima perioada (e bun sa fie acolo in caz de avarii).
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2023, 12:11   #278
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by Gaminggrade View Post
Hai ca nu e dracul atat de negru)
Eu incarc cazanul hybrid in garaj la bloc ,dezvoltatorul a pus la fiecare loc de parcare priza normala , eu am de 14 kw bateria si o incarc linistit in 8 ore cu cel mai "slow" incarcator.
Vin de la munca si are timp toata noaptea sa se incarce,trage 2kw pe ora cam asa.

La casa mi-am pus 11kw panouri,acolo am si trifazic,urmeaza o statie, pentru cazul meu cel putin se justifica o electrica(inca salivez la o ragalie din aia de model 3 perfomance,am mers cu ea si chiar mi-a placut).
La apartament mai mult de jumatate dintre vecini au plug in hybrid sau electrica.
Dar tu ai o mini-baterie, ia o tesla si vezi in cat o incarci. Eu in bloc de 150 apartamente nu am nici parcare subterana nici supraterana deci cucu posibilitate de incarcare. Ca am eu loc in alta parte e alta poveste )

Viitorul suna asa in Rromanica. O armata de mbc-ei vor migra daca nu au facut-o deja in localitati adiacente marilor orase, isi vor face case roz, isi vor alimenta masina/centrala/dildo-ul cu energie sustenabila si se vor autodeclara aparatori ai planetei bio-eco-green-dick friendly.

Armata de vax-populis inclusiv eu care umblam cu dpf-ul mantocarit si alte gimbuslucruri va fi tare ocupata cum sa echilibreze balanta ca sa nu ajungem toti green peste noapte. Mai sunt niste oameni normali cu masini hybrid ce mai pastreaza totusi o urma de bun-simt. Intre timp pe cerul cristalin se inmultesc avioanele private ce trag dupa ele pancarte cu viitorul verde. Vedeti Davos

Acestea fiind spuse e destul de usor de inteles ce se va intampla in piata imobiliarelor in urmatorii 15-20 ani. Cine are cheag se va muta la periferia/localitati adiacente marilor orase. Asta inseamna ca se va scumpi terenul din acele zone fiind o cerere mult mai mare. In centru lucrurile raman la fel pentru ca ai acces peste tot si e business as usual. Apartamentele semi-centrale/periferice fara locuri de incarcat cazanele vor pierde semnificativ din valoare. Hai ca nu e greu....
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2023, 12:14   #279
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,843
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Dafuq?
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2023, 12:55   #280
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Gaminggrade View Post
Hai ca nu e dracul atat de negru)
Eu incarc cazanul hybrid in garaj la bloc ,
Era vorba de electrice, nu de plugin hybrid
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Efecte si motoare grafice poparamiro Placi video 22 12-09-2017 23:21
Discutii electrice Kimi Modding 15 08-05-2010 20:02

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,121
Total Online: 3389

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 20:58.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.