lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Cutia de sub birou
Connect with Facebook

Cutia de sub birou Aici se discuta despre configuratii prezente sau viitoare


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 06-08-2021, 11:09   #81
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

N-as avea rabdare... la mine praful se pune in 2 zile la fel cum era inainte...deh, bulevard.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 06-08-2021, 11:13   #82
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,988
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Da, de aspirator zic.

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 06-08-2021, 11:30   #83
AlexBodhi
Senior Member
 
Join Date: Apr 2020
Location: Bucuresti
Posts: 1,168
Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
N-as avea rabdare... la mine praful se pune in 2 zile la fel cum era inainte...deh, bulevard.
Da, cum spuneam, langa mine am verdeata si atunci ma ajuta. Recunosc, a fost un caz in care cred ca m-am dus la 2 saptamani si atunci se vedea clar praful cand puneam degetul

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Da, de aspirator zic.

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
Clar suflanta e mult peste. Am acasa ceva superior WD3 si nu se compara cu suflanta. Eu ii vad utilitatea, mai ales pentru cei care au open case, radiatoare...
AlexBodhi is offline   Reply With Quote
Old 06-08-2021, 18:12   #84
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,317
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

La mine nu e bulevard dar e doua pisici. Mi-am pupat singur picioarele ca mi-am printat filtre de praf pentru venturile de 20 din fata, ca la o saptamana se umplu de blana (trebuie sa inalt PC-ul undeva) chiar daca aspiram odata pe zi sau la doua zile.

@Arise, daca e doar de suflanta eu am luat asta si... well, it blows. Quite nicely.

https://www.emag.ro/suflanta-frunze-...ch-Action=view

Cu WD3 n-am cum sa compar ca nu stiu, dar as putea baga mana in foc ca sufla mult mai tare.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 06-08-2021, 19:14   #85
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ce filtre de praf ai printat... haida dai si tu din casa tot cum trebuie si cu poze ca poate ma intereseaza si pe mine. Una peste alta pe viitor crezi ca ne poti ajuta un print 3D de picioruse la NR200 asta, e si @UEL interesat... bineinteles contracost.
La o suflanta ma uit si eu ca momentan stau cu aer comprimat la tub, asta pare relativ ok dar nu wow.

A venit NR200P... nu sunt super extaziat, deja ma gandesc la retur serios. Build quality-ul e sub Fractal la prima vedere:
- topul e urat cu spume (nu stiu de ce dracu l-au facut din plastic).
- filtrele de praf sunt de tot rahatul.
+ risierul e ok la prima vedere
+ top vents par ok la prima vedere + prinderea lor iar e misto insa nu stiu cum as putea migrez prinderile pe alte ventilatoare de 12.

Momentan nu ma pun sa demontez, imi place prea mult M1 si inca nu am apucat sa iau 2 venturi slim sa testez la GPU ca sa am reper la fel dar sigur obtin temperaturi mai bune in NR decat in M1, e mult mai mare si mai aerisita si totusi M1 m-a impresionat cu 2 maini la temperaturi.

Una peste alta mai am tras cateva poze la fuga, pregatasesc carcasa de migrare pentru X63 si apoi U12A. Carcasele de la stanga la dreapta sunt Fractal Design Nano S, CM NR200P, NCASE M1, Intertech E i7 cu sursa pico de 120W (fosta carcasa de la xpenology-ul meu care a primit un Fractal Node 304 dar nu l-am mai adaugat in poza si pe el)









Last edited by agarici cu pedale; 06-08-2021 at 19:21.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 06-08-2021, 21:54   #86
AlexBodhi
Senior Member
 
Join Date: Apr 2020
Location: Bucuresti
Posts: 1,168
Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ți-am zis că la NR200P nu o sa te de-a pe spate materialele folosite Eu aștept cu interes 011 Mini Air, sper sa fie disponibilă prin octombrie
AlexBodhi is offline   Reply With Quote
Old 07-08-2021, 11:11   #87
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Neata.

Azinoapte am facut si mult asteptatul deshroud la GPU ca nu mai aveam rabdare sa-mi vina adaptoarele PWM de VGA, am comandat doua de la EK pe care le voi scurta.
Arata mai bine si mai clean in carcasa si GPU-ul e insotit de 2x A12x25 noctua, carcasa e mai rece, placa la fel dar la long gaming placa se duce mai sus decat inainte, adica 60 cu undervolt din cauza ca nu imi controleaza corect mobo-ul PWM-ul fiindca nu am ce senzor mai cald sa-i aloc cum trebuie si nici nu am senzor acum in casa sa-l montez si mapez pe PWM de GPU asa ca merg cu turatia lor aproape pe constant aproape si obtin 57 grade aproximativ ceea ce e ok dar nu stiu cat de mult merita acest trade, cred ca ies mai ok overall cu racirea stoc + 2x A12x15 sub GPU sau pe exterior cu intake decat deshrouded si ehaust si asta inseamna un lucru clar, racirea placii este excelenta asa cum e ea by default si total silent, acel bloc negru din poze de se prinde pe PCB-ul GPU-ului si isi face treaba extrem de bine. Trebuie sa testez bine sa vad ce si cum, momentan e in probe deshroud-ul, daca cineva are idei in plus sunt welcome. Ma mai gandeam sa-i inalt putin ventilatoarele dar apoi nu cred ca va mai evacua asa bine caldura sau sa le prind direct pe GPU cu soricei si sa ii dau un test si asa.

Pe varianta cu deshroud ar merita maxim sa am ceva print 3D ca sa concentrez ventilatoarele pe racirea placii ca sa traga mai bine prin lamele si mai silent clar. Sunt 100% sigur ca dupa ce primesc adaptoarele PWM de VGA situatia se va imbunatatii insa racirea placii e excelenta si sunt in ceata. The good news e ca am reusit sa o desfac si sa nu ii fut sigiliile, ventilatoarele si grila de plastic stau in 4 suruburi si se da jos extrem de usor, placii i-am aplicat MX4.




Last edited by agarici cu pedale; 07-08-2021 at 11:41.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 07-08-2021, 11:28   #88
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ce ma dispera enorm la placa asta de baza e ca nu pot scoate placa video usor din PCIE, aripioara aia de blocheaza GPU-ul nu se lasa in jos, se blocheaza si nu pot scoate placa decat fortat si mi-e sa nu deteriorez ceva... astia de la asus nu fac in pana mea si ei teste ?

Ceva tips ?
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 07-08-2021, 16:24   #89
AlexBodhi
Senior Member
 
Join Date: Apr 2020
Location: Bucuresti
Posts: 1,168
Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Default

La Asus Rog Z390i am aceasi situatie, folosesc de fiecare data o surubelnita sa apas Insa nu e tocmai safe, trebuie sa fiu atent!
AlexBodhi is offline   Reply With Quote
Old 07-08-2021, 22:21   #90
Secttor
Senior Member
 
Secttor's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Brasov
Posts: 927
Mentioned: 25 Post(s)


Send a message via Skype™ to Secttor
Default

Quote:
Ceva tips ?
treptat.. cate-un-pic cate-un-pic si intr-un final se lasa invinsa
oricum nu-i de umblat toata ziua cu ea.. sa vezi cand nu o mai tine.

si mie imi este teama sa nu rup ceva tot la un Asus Z390 Pro Gaming.
Secttor is offline   Reply With Quote
Old 07-08-2021, 22:32   #91
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Gata i-am prins schema... am pus pe o surubelnita dreapta lunga niste scoci de hartie dat de multe ori si am apasat ca idiotul si a facut clant intr-un final... am crezut ca o voi rupe la cat de puternic trebuie apasat pe ea.

Last edited by agarici cu pedale; 07-08-2021 at 22:37.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 08-08-2021, 17:21   #92
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

LE: Post complet cu teste:

TLDR - Daca faci deshroud si vrei sa-l faci cum trebuie trebuie sa creezi un flow perfect de aer cooler-ul GPU-ului ca sa fie grozav, in felul asta nu conteaza deloc cum faci prinderea ventilatoarelor pe intake sau exhaust. Pe net vezi pe multi care au facut asta dar nu l-au facut cum trebuie si au lasat spatiu intre venturi si racirea GPU... aia e fix pix, mai bine nu-l mai faci si pui pe exterior pe intake 2 ventilatoare slim si gata si iesi mai bine per total. Puse pe interior lipite de GPU nu au acelasi efect si poti crea foarte usor turbulente la ventilatoarele GPU-ului si poti rupe palele dintr-o prostie. Nu faceti deshroud decat daca aveti o implementare galagioasa si fierbinte, altfel nu merita absolut deloc. A mea pana in 60 grade era fanless deci faptul ca sta acolo sau pe acolo e un plus dar nu e nimic wow, ma asteptam de dinainte sa-i fac deshroud.

Am reusit sa pun 2x140 botom pe M1. Ca sa faci asta ai nevoie de GPU de maxim 2 sloturi fie ca e deshrouded sau nu, scoti clips-urile de prindere ale panourilor laterale, scoti cauciucurile antivibratii de la ventilatoarele noctua si abia atunci ai loc sa pui. Dupa ce asezi ventilatoarele pe pozitii introduci la loc clips-urile de plastic de la carcasa si aia e tot.

Din ce am testat pana acum in ultimele 2 zile cu deshroud situatia e asa pe partea la GPU, pe partea de CPU nu ma intereseaza ca oricum e destul de rece ~45-~55 grade maxim in functie de configuratia ventilatoarelor.
Ca si testing am luat Cyberpunk 1 ora cu totul maxout pentru ca are raytracing si stiu ca solicita serios GPU-ul rezolutie QHD. GPU-ul testat cu undervolt ca si datile trecute la 0.825v cu 1800Mhz, performanta aproape identica cu default doar ca ia cu 100W mai putin consum.
Cooler-ul este un C14 simplu cu 2X A12 25 push pull si insotit pe laterala de un al treilea similar toate 3 pe exhaust.

Testat de curiozitate cu 2x Noctua P14S Redux 1200rpm care sunt de carcasa, in ambele cazuri temperaturi ingrozitoare, 75+ cu ele turare spre maxim, scos rapid si renuntat la ele, deci in M1 nu ai ce face cu fanuri fara presiune in nici o locatie (da am mai testat ieri si pe alte locatii si e no go, azi m-am convins total). Mi-am adus aminte ca am X63 Kraken prin casa care sta si aplauda si l-am dezbracat rapide de cele doua ventilatoare de presiune Aer P de 140 si am inceput testing-ul serios fiindca sunt destul de bune:

Ambiental 32 grade si profilul identic la ventilatoare in toate testele (adica usor audibile) in medie la CPU am avut 55+ iar pe exhaust procu si chipsetul sunt mai reci cu cateva grade.(VOI REFACE TESTELE ASTEA MAINE CA SA FIE CONCLUDENTE MERE CU MERE)
- cu 2x140 NZXT pe Intake = Load GPU 65+ ventilatoare usor audibil si 60+ ventilatoare audibile, idle 37+
- cu 2x140 NZXT pe Exaust = Load GPU 70+ ventilatoare usor audibile 65+ , idle 40+
- cu 2x140 NZXT pe Exaust + facut din carton un fel de box in jurul NZXT-urilor si GPU-ului sa centrez aiurflow-ul negativ de la ventilatoare prin lamelele placii video si am obtinut silentiozitate totala cu temperautri destul de bune, deci foarte promitatoare combinatia, de facut pe viitor 3D model pt asta in functie de ventilatoarele alese pentru final build. GPU load 67+ destul de silent si idle 35+

Mi-am dat seama tarziu ca aveam scoruri diferite si nu intelegeam de ce asa ca am facut inaltatoare de picioare de carcasa pentru scoruri identidce in test asa ca cele de sus sunt oarecum irelevante dar mi-ai oferit o perspectiva clara.
Deviatia intre carcasa ridicata si default este in medie de 3-5 grade pe GPU. si 1-2 pe CPU... sa zicem in medie un 3 grade overall pe carcasa si putin mai mult de GPU la long gaming sesion. Am lasat sesiune de gaming de o ora.

Concluzie, pe caldura in Bucuresti la ultimul etaj sauna nu prea te joci dead silent dar este aproape posibil cu intake pe jos si exhaust pe sus, procu o sa fie mai cald asa dar nu cu mult. Nu recomand deshroud-ul daca nu aveti ambiental sub 28. Nu are nici un sens decat daca ai o placa video cu implementare proasta, atunci da.


Ambiental decent adica pe la 27 si profilul modificat fata de testele anterioare, adica dead silent si ventilatoarele in idle si load au aceeasi turatie constanta avem urmatoarele:
- cu 2x140 pe Intake dead silent = load GPU 57-59 si idle GPU 28 - CPU ~50 maxim vazut. Practic asta e cel mai bun scenariu ever obtinut pe carcasa asta cand vine vorba de silentiozitate absoluta, singurul care la batut a fost racirea stoc la GPU + 2 fanuri pe intake dar montate pe exterior.
- cu 2x140 NZXT pe Exhaust dead silent + box din carton in jurul NZXT-urilor si GPU-ului = Load GPU 62-63 grade, procul sta la 44-45 grade maxim si idle la GPU am 31, chipset mult mai rece 60 grade.

- nu am mai testat fara box-ul din carton ca nu are rost, e irelevant sa faci deshroud daca nu sunt ventilatoarele lipite de lamele.

Concluzia: Cu ambient sub 27 te joci dead silent indiferent ca faci exhaust sau intake pe botom cu placa video fanless si deshrouded. In varianta Exhaust absolut toata carcasa e rece total si nu am absolut nici o zona calaie, sursa e rece toata si ea, deci carcasa e extrem de si extrem de bine ventilata prin presiune negativa, toate ventilatoarele scot din ea, ah si chipset e la ~60 vs 70+ pe intake.

Revin cu update si poze.

Last edited by agarici cu pedale; 08-08-2021 at 20:01.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 09-08-2021, 19:33   #93
AlexBodhi
Senior Member
 
Join Date: Apr 2020
Location: Bucuresti
Posts: 1,168
Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Default

Suna bine, aștept și eu să apară 011 Air Mini
AlexBodhi is offline   Reply With Quote
Old 09-08-2021, 20:10   #94
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu gasesc info despre ea.

Asta e ?
https://builds.gg/builds/o11-mini-air-32187

Daca da, nu prea e mica
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 09-08-2021, 20:48   #95
AlexBodhi
Senior Member
 
Join Date: Apr 2020
Location: Bucuresti
Posts: 1,168
Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Default

Aia e 011 Mini, 011 Air Mini e mai diferita însă dimensiunile sunt cam aceleași. Nu e chiar mica insa e super versatila, suporta sursa atx și placa de baza până la eatx
AlexBodhi is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2021, 18:56   #96
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ai sa-mi dai si mie un link de referinta ceva ? M-ai facut curios, daca e nu mai vand X570 Elite si fac second build.

Mi-au ajuns A12-15 si adaptoarele PWM pt GPU, mi-am schimbat complet parerea de noctua de cand am inceput sa le folosesc. Pretul e relativ corect pentru ce ofera, build quality-ul e mult peste majoritatea ventilatoarelor pe care le-am pipait, singurele care chiar au fost destul de sus au fost clasicele Gentle Typhoon. The good part e noctua au la bundle/pachet destul de multe lucruri si sunt extrem de folositoare si construite bine, de exemplu: prelungitor, spliter si low noise + daca e cazul cauciucurile antivibratii si prinderi de silicon in loc de suruburi.

Montat rapid racirea la GPU la loc si puse slim-urile pe exterior am obtinut:
- pe ambiental mai mare de 32: silentiozitate totala si temperaturi de 60-62 GPU si CPU 57-59, chipset 67, not bat at all, testat 20-30 de minute, deci posibil sa mai urce putin.
- pe ambiental mai mic de 27: silentiozitate totala si acelasi profil ca mai sus am pe GPU si pe CPU, chipset.

Urmeaza sa testez si in variantele urmatoare:
- cu slimurile pe interior si racirea de GPU daca intra.
- cu deshroud pe intake si exhaust dar cu 2x12-25 prinse si conectate pe GPU si slimurile pe exterior (i know, e overkill dar why the fuck not ?)

Last edited by agarici cu pedale; 10-08-2021 at 19:12.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2021, 20:11   #97
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

Te-a prins rau flama asa'i SFF-urile trezesc pasiunea aia ... si challenge-ul sa bagi intr-o cutie de pantofi cat intr-un tower este extrem de rewarding la sfarsit
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 12-08-2021, 09:43   #98
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pai cum dracu sa nu ...
Tine cont ca am stat cu Cooler Master CM 690 II lansat in 2010 pana anul trecut pentru ca era o carcasa extrem de buna pe temperaturi si nu am gasit nimic la fel de ok, ofc ii facusem ceva modificari ca sa fie wow pe perf... apoi am luat de @andreea un Antec P110 Luce care mi-a placut enorm cum arata dar temp-urile nu erau cele mai grozave dupa care am stat si am rontait idei de carcase cu mentiunea ca piticul extrem era pe ITX-uri + Custom Loops Un pitic facut ... one to go Din pacate nu ma voi apuca prea curand de custom loop pentru ca am temperaturi foarte foarte bune pe aer cu mentiunea ca am investit destul de mult in ventilatoare noctua ca sa am performanta asta, restul nu se apropiau de ele si ma refer strict la silentiozitate raporata la performanta.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 12-08-2021, 10:02   #99
andreea
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 977
Mentioned: 43 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu aveam temperaturi bune pe carcasa aia, e de vina incalzirea globala
andreea is offline   Reply With Quote
Old 12-08-2021, 10:36   #100
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Foca!

Hehe!
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Ajutor build HTPC sau Mini ITX 495 Cutia de sub birou 10 15-02-2017 15:36
Progress Quest ? Cel mai bun RPG al tuturor timpurilor LAB501 Nivelul2 1 08-02-2017 15:48
Cristi's PC - work in progress ... CristiM74 Cutia de sub birou 42 14-01-2011 09:33
Please tell us what you think about our work Monstru Articles 10 18-06-2010 00:17

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,127
Total Online: 3971

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by matose
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 22:46.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.