lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 05-10-2021, 12:41   #4341
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Apropo de max, 12 Pro vs 12 Pro Max, pe foto, zicea un amic ca nu se compara și ca ar fi diferențe între ele. Nu am testat, știu doar pe hartie diferența dintre ele. Orișicum, dacă am posibilitatea sa iau 13 Pro din State pun 12 Pro in vânzare. Diferența ar fi de vreo 500-700 lei la 128 gb între ele. Totodata, de banii ăștia cumperi un mediu bun de stocare. Mă întreb dacă pe foto o sa fie vreo diferența care sa merita banii ăștia. Ideal ar fi un minim de 512Gb pentru ProRes, dar e scump in draci…

Legat de Huawei P40 Pro, de câte ori citesc pe forum, mă dezarmează ideea de a îl cumpara, aspect care mă întristează enorm.

O sa studiez și Pixel undeva, însă pe cei care ii știu eu cu Pixel și iPhone, s-au dus pe iPhone.

Stabilitatea și update-urile omoară android-ul, over all, cam asta e concluzia mea între cele doua sisteme.
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 05-10-2021, 15:05   #4342
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Intre Pixel si iPhone ... iPhone
P40 Pro e scula, dar problema mare e cu gapps.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 05-10-2021, 15:22   #4343
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Chrome nu folosesc. Edge / Mozilla (privat) sau Safari.

Gmail, ca la asta mă refeream, merge adăugat in mail la Apple, unde poți adauga câte conturi dorești de la provideri diferiți (Yahoo, google, etc), așa merge și la Huawei. Doar că in Store ai și gmail ca aplicație. Depinde cum ești obișnuit.

Gmaps, era aplicație pe Pro 40. Dacă mai trec prin AFI fac o poza la screen. Sau o alta varianta ar fi asta.

https://youtu.be/OFS-ZKgDegI
Băi nene, nu mai abera. Și mai ales NU mai pune filme de acum 1 an.
Dacă ai testat tu acele explicații de pe youtube și ți-au mers, atunci e ok, dar dacă nu ai testat (evident că nu ai testat, pentru că nu ai cum, nu ai telefonul ăla P40) atunci nu mai susține că sunt soluții.

Să îți explic cam cum e cu soluțiile astea. Merg cam 2 săptămâni. Atât. Adică dacă se publică un video pe youtube, da... modalitatea prezentată acolo va funcționa câteva zile până la 2 săptămâni aproximativ. Apoi se închide acea fereastră de oportunitate ca să îi zic așa și ai nevoie de altă soluție să pui aplicații ce se bazează pe framework-ul google.

Eu care am făcut un astfel de telefon pentru nevastă, îți pot spune că merge Whatsapp, FB, FB Messenger, etc. pentru că folosesc pentru notificări altceva decât GMS. Folosesc fie HMS (HUAWEI Mobile Services) fie ceva implementare proprie. Iar asta doar dacă sunt whitelisted in Battery Settings!!! Personal eu nu am observat nici un impact asupra bateriei.

Nu îți merg aplicațiile bancare, decât dacă băncile respective au lucrat cu Huawei la aplicații. BRD-ul merge la nevastă, merge și aplicația de la Sodexo.

Nu îți merg notificările la gmail, adică dacă primești mail la gmail atunci nu o să îți dea notificare. Gmail merge bine mersi, să primești și să trimiți mail-uri, dar trebuie să intri tu în aplicație și să verifici dacă ai primit email, ca pe vremea contului de POP3, nu face push/notificări.

Aplicația lor de Mail (făcută de Huawei) îți oferă posibilitatea să adauge contul de gMail în ea, dar țeapă, faci login și cam atât, apoi nu treci mai departe. Adică nu o să ajungi la fereastra aia în care vezi email-uri.

Nu merge Android Auto. Habar nu am de ce, dar nici nu m-am omorât să investighez.

Pentru Youtube, Vanced merge foarte bine cu framework de microservices. Nu mai știu dacă are notificări funcționale totuși. Dar pe ea nu o interesează.

Nu se poate face bootloader unlock (cel puțin când am verificat eu nu se putea), deci nu se poate pune alt Android gen Lineage OS.

Depinde foarte mult de tine ca om, de cum îți folosești telefonul. Posibil să nu simți lipsa serviciilor google sau te poate afecta grav încât să consideri telefonul inutilizabil.

Dacă te știi că nu le ai cu tehnologia, atunci stai în banca ta, vezi-ți de pozele tale și ia un iPhone si gata, nu te mai da tu viteaz cu ce țânțar armăsar o să faci din Huawei.
__________________
Using your brain is good for you.

Last edited by Arise; 05-10-2021 at 15:25.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 05-10-2021, 17:20   #4344
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Un post brutal de sincer, nu sunt fan Arise dar gg wp

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 06-10-2021, 09:39   #4345
silviugamer
Member
 
Join Date: Feb 2015
Location: Bucuresti
Posts: 225
Mentioned: 6 Post(s)


Default

multumesc, chiar zilele astea investigam ce se poate face cu gms pe un p40 pro pe forumurile de la xda in speranta ca poate voi achizitiona unul, dar am lasat-o balta. Prea mare bataia de cap pentru destui de multi bani.
silviugamer is offline   Reply With Quote
Old 06-10-2021, 12:17   #4346
cristispot
Ancient friend
 
cristispot's Avatar
 
Join Date: Feb 2014
Location: bucuresti
Posts: 1,119
Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Default

Meam loat aifon 13 pro dupa 8 ani pe Android.

Imi cam place momentan, mai ales display-ul, mi-e greu sa trec inapoi pe ceva cu 60hz
cristispot is offline   Reply With Quote
Old 06-10-2021, 12:49   #4347
guest13
Ancient friend
 
Join Date: Jun 2012
Location: Bucuresti
Posts: 1,008
Mentioned: 27 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by cristispot View Post
Meam loat aifon 13 pro dupa 8 ani pe Android.

Imi cam place momentan, mai ales display-ul, mi-e greu sa trec inapoi pe ceva cu 60hz
Bine ca daca vrei sa treci inapoi pe Android ai o groaza de optiuni cu mai mult de 60hz din care sa alegi. Probabil si pe telefoane de 1000 de lei
__________________
guest13 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-2021, 19:53   #4348
andrei80
Senior Member
 
Join Date: Feb 2013
Location: Barlad
Posts: 466
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Default

Aparent, mărul o inventat și high refresh rate. Luna asta. Breakthrough!
__________________
The fun 1:i5 9400+Gammaxx400, 32GB, 3070FE; Samsung SSD 240GB+500GB+2x1TB; CM SilentPro M600; Deepcool Kendomen
The working 1: i7 3770+Ninja rev. B; 16GB; RX570 8GB; HPwr 500w; Zalman Z3
The retired 1: Laptop HP HDX18
andrei80 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-2021, 19:58   #4349
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by guest13 View Post
Bine ca daca vrei sa treci inapoi pe Android ai o groaza de optiuni cu mai mult de 60hz din care sa alegi. Probabil si pe telefoane de 1000 de lei
Aparent pe androiduri de 1000 lei ...sunt slabe. No offence dar mi-au trecut prin mana multe din gama 1500-2000 si tot agata, aia e, apple stie sa optimizeze... Si pixelul 4a se misca super bine dar sincer pentru cat costa telefonul ala e o beshina infecta din toate directiile.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 06-10-2021, 21:57   #4350
Bennedict
Senior Member
 
Bennedict's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 2,168
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu

Default

Oneplus NORD 5G are destule si e 1700 lei, si chiar nu agata fie el si cu 765G.
Partea proasta la Apple este ca bateria pt 11 pro max in service autorizat e 460 lei ))
Acuma, nu ne luam Mercedes si ne plangem ca papa mult.
__________________
"Questions belong in the forum, not in my mailbox, no support via PM!"

Nickname anterior: Kynyo

Last edited by Bennedict; 06-10-2021 at 22:02.
Bennedict is offline   Reply With Quote
Old 06-10-2021, 22:04   #4351
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Poco F3 este 1600 lei, chiar merge impecabil cu SD 870... pentru încă 300 lei este varinata cu 256GB de stocare și 8GB de RAM.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 07-10-2021, 00:52   #4352
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Băi nene, nu mai abera. Și mai ales NU mai pune filme de acum 1 an.
Dacă ai testat tu acele explicații de pe youtube și ți-au mers, atunci e ok, dar dacă nu ai testat (evident că nu ai testat, pentru că nu ai cum, nu ai telefonul ăla P40) atunci nu mai susține că sunt soluții.

Să îți explic cam cum e cu soluțiile astea. Merg cam 2 săptămâni. Atât. Adică dacă se publică un video pe youtube, da... modalitatea prezentată acolo va funcționa câteva zile până la 2 săptămâni aproximativ. Apoi se închide acea fereastră de oportunitate ca să îi zic așa și ai nevoie de altă soluție să pui aplicații ce se bazează pe framework-ul google.

Eu care am făcut un astfel de telefon pentru nevastă, îți pot spune că merge Whatsapp, FB, FB Messenger, etc. pentru că folosesc pentru notificări altceva decât GMS. Folosesc fie HMS (HUAWEI Mobile Services) fie ceva implementare proprie. Iar asta doar dacă sunt whitelisted in Battery Settings!!! Personal eu nu am observat nici un impact asupra bateriei.

Nu îți merg aplicațiile bancare, decât dacă băncile respective au lucrat cu Huawei la aplicații. BRD-ul merge la nevastă, merge și aplicația de la Sodexo.

Nu îți merg notificările la gmail, adică dacă primești mail la gmail atunci nu o să îți dea notificare. Gmail merge bine mersi, să primești și să trimiți mail-uri, dar trebuie să intri tu în aplicație și să verifici dacă ai primit email, ca pe vremea contului de POP3, nu face push/notificări.

Aplicația lor de Mail (făcută de Huawei) îți oferă posibilitatea să adauge contul de gMail în ea, dar țeapă, faci login și cam atât, apoi nu treci mai departe. Adică nu o să ajungi la fereastra aia în care vezi email-uri.

Nu merge Android Auto. Habar nu am de ce, dar nici nu m-am omorât să investighez.

Pentru Youtube, Vanced merge foarte bine cu framework de microservices. Nu mai știu dacă are notificări funcționale totuși. Dar pe ea nu o interesează.

Nu se poate face bootloader unlock (cel puțin când am verificat eu nu se putea), deci nu se poate pune alt Android gen Lineage OS.

Depinde foarte mult de tine ca om, de cum îți folosești telefonul. Posibil să nu simți lipsa serviciilor google sau te poate afecta grav încât să consideri telefonul inutilizabil.

Dacă te știi că nu le ai cu tehnologia, atunci stai în banca ta, vezi-ți de pozele tale și ia un iPhone si gata, nu te mai da tu viteaz cu ce țânțar armăsar o să faci din Huawei.
Depinde ce la ce te referi la tehnologie…mulțam de sfaturi. Parcă o clona de P30 Pro nu îți surâde. Clonezi Huawei-urile între ele 30 Pro cu 40 Pro, apoi faci update la android cu serviciile google. N-am testat. Ce zici ar merge?

Singura mea problema nu sunt serviciile google, pot renunța și la gmail și la Maps, ne-am descurcat toți înainte și fără, ci anduranța și stabilitatea telefonului pe timp îndelungat. Telefonul poate duce liniștit la ce hardware are, problema sunt update-urile. De altfel, la orice telefon poate fi o problemă.

Cât despre iPhone 13 are destule probleme, posibil la iOS update 15.16378389 sa fie rezolvate.

Iar pe iOS sub varianta 13, doar max-urile sunt ce trebuie. Ceea ce e o alta tehnica aiurea. Bine ce au băgat de acum, se mișca greu pe partea de inovație.
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci

Last edited by mirciusx; 07-10-2021 at 01:05.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2021, 00:58   #4353
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ce sa clonezi man, ca e hw diferit? In plus, ai bottloaderul blocat.
Nu a mers clonare nici intre p 30-uri pro (va au fost doua variante parca, una cu gserv si una fara parca).
Termina cu prostiile si intelege ca nu o sa ai gservices pe p40 pro. Punct.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 07-10-2021 at 01:02.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2021, 09:05   #4354
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by Bennedict View Post
Oneplus NORD 5G are destule si e 1700 lei, si chiar nu agata fie el si cu 765G.
Partea proasta la Apple este ca bateria pt 11 pro max in service autorizat e 460 lei ))
Acuma, nu ne luam Mercedes si ne plangem ca papa mult.
Ei fix telefonul secundar este oneplus nord si da, mai agata uneori. Agata si cu 2-3 aplicatii instalate, cand am avut s21 ultra in service si am instalat toate acareturile agata si mai mult. Don't get me wrong, telefonul e foarte ok la fel si restul variantelor pana in 2000 ron dar chiar si cu 8 nuclee si 8-12 GB de ram...tot agata din cand in cand. Asta e adevarul, Apple si-au optimizat sistemul si ecosistemul mult mai bine ca tabara adversa.
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2021, 09:44   #4355
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Parcă o clona de P30 Pro nu îți surâde. Clonezi Huawei-urile între ele 30 Pro cu 40 Pro, apoi faci update la android cu serviciile google. N-am testat. Ce zici ar merge?
Nu, nu îmi surâde cam nimic de la Huawei. Mie.

Clonele se pot face, cam așa începe orice tutorial de pus gservices, telefonul oricum nu va fi acceptat dacă nu se identifică în playstore ca un telefon acceptat. Deci P40 nu are cum să rămână, trebuie clonat obligatoriu în altceva.
Pași de altfel normali, așa funcționează multe emulatoare, inclusiv Bluestacks.

Repet, până nu pui tu mâna și pui google services pe un telefon Huawei și trece măcar o oră fără să îți apară erori/crash-uri/ANR-uri, până atunci vorbim doar ca să nu vorbim singuri cu iepurașul imaginar.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2021, 09:53   #4356
Bennedict
Senior Member
 
Bennedict's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 2,168
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Ei fix telefonul secundar este oneplus nord si da, mai agata uneori. Agata si cu 2-3 aplicatii instalate, cand am avut s21 ultra in service si am instalat toate acareturile agata si mai mult. Don't get me wrong, telefonul e foarte ok la fel si restul variantelor pana in 2000 ron dar chiar si cu 8 nuclee si 8-12 GB de ram...tot agata din cand in cand. Asta e adevarul, Apple si-au optimizat sistemul si ecosistemul mult mai bine ca tabara adversa.
Ai dreptate, nu am zis ca e Apple echivalent dar iti faci treaba cu el, fara sa fie o experienta frustranta.
Ca posesor de 11 Pro Max pot spune ca dpdv al optimizarii chiar si cu buguri, Apple au fost mereu superiori la acest capitol. Vorbim totusi de sisteme de operare diferite.
__________________
"Questions belong in the forum, not in my mailbox, no support via PM!"

Nickname anterior: Kynyo
Bennedict is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2021, 10:08   #4357
cristispot
Ancient friend
 
cristispot's Avatar
 
Join Date: Feb 2014
Location: bucuresti
Posts: 1,119
Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by andrei80 View Post
Aparent, mărul o inventat și high refresh rate. Luna asta. Breakthrough!
nu man, nu asta zic, doar ma bucur ca in momentul in care am decis sa incerc si ios( am avut in trecut 4s,5 si 6s plus) au bagat si high refresh rate, ceea ce ma bucura.

acelasi lucru l-am simtit si cand am trecut pe monitor de 144hz, am crezut ca nu voi simti diferenta in day to day dar chiar e vizibil, mai ales cand treci inapoi pe 60hz, este mult mai vizibil, ca si cum ai impresia ca merge in frame-uri.

sotia are 11 pro, si in afara de refresh rate, camere mai mari si faptul ca e o idee mai rapid in task-uri, nu vad o asa mare diferenta intre cele doua( ah bine, mint, 13 pro e mult mai bulky si mai greoi)
cristispot is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2021, 23:31   #4358
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by cristispot View Post
sotia are 11 pro, si in afara de refresh rate, camere mai mari si faptul ca e o idee mai rapid in task-uri, nu vad o asa mare diferenta intre cele doua( ah bine, mint, 13 pro e mult mai bulky si mai greoi)
Nu ar trebui. Nu in aplicațiile basic, uzuale. Poți detalia?
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 08-10-2021, 08:44   #4359
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cred ca se refera la greutatea lui si cum se simte in mana.
E atat de subiectiva alegerea unui telefon, incat ne contrazicem degeaba.
Eu i-am luat nevestei un S21 simplu. Alternative erau garla (chiar mai ieftine si mai performante). Dar a fost cam singurul model care i-a placut (mai ales ca ergonomie, ca asta a fost cea mai importanta la ea). Happy wife, happy life, vorba cantecului.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-2021, 11:06   #4360
rigOr mOrtis?
Member
 
rigOr mOrtis?'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 206
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

A reușit cineva sa comande iPhone 13? Care este statusul comenzii?
Eu am luat un iPhone 12 acum o luna si vreau sa-i dau retur sa iau 13 Pro dar văd ca stocurile sunt epuizate. Are cineva info când va reveni pe stoc?
PM dacă are cineva nevoie de iPhone 12, urmează sa-i dau retur si văd ca s-a scumpit destul de mult, nu înțeleg de ce…
rigOr mOrtis? is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,100
Total Online: 3471

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by matose
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 15:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.