lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 28-02-2024, 13:22   #21
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu

Ia una d-aia una d-aia.

Huawei mi se pare că e relativ nou (2023?), Xiaomi e ceva vechi de 2-3 cred cred.

Huawei cred că are QC+PD (22.5W e specific lui PD), Xiaomi cred că știe doar QC (18W e specific QC).

Xiaomi se va incărca sigur sigur pe portul micro USB, la Huawei incărcarea ține de charger, dacă e compatibil sau nu.
Xiaomi are output doar pe porturile clasice, USB Type A.
Xiaomi cred că este cu Li-Po, la Huawei probabil e cu Li-Ion.

Prețul la Huawei pare excepțional (la 59 lei aș lua și eu parcă cateva bucăți să le fac cadou).

Din punctul meu de vedere (la telefoane!!!) nu prea contează ce powerbank ai, important este să incarce și să te ajute la nevoie. Cam toate fac chestia asta, chiar și cele vechi și ieftine care scot 5V la 1A.
Dacă discutăm de tablete sau laptop-uri, discuția se schimbă dramatic.

Last edited by Arise; 28-02-2024 at 13:26.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2024, 19:40   #22
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Ridicat de la easybox această cărămidă subțire, tot incerc să trec la un birou mobil și vreau să văd dacă imi iese.

De două ori mai ieftin decat Anker, Shargeek, etc. la performanțe aproximativ echivalente.

Nu imi place textura, e cauciuc din ăla plasticos care in timp se lipicizează.

La interior e cu celule de 21700, chip IP2368, scoate 100W pe un port și poate și pe celelalte să dea simultan.

Teardown:

vs Anker Prime 250W
Sent from my Pixel 4a using Tapatalk

Last edited by Arise; 28-02-2024 at 19:49.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 29-02-2024, 10:18   #23
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Am făcut ceva teste și nu sunt chiar mulțumit de "rezultate". Ceva nu dă bine...

Prima pseudo problemă, e că nu știu exact cu cat scoate, dar cred că e vorba de 100W. O să caut un cablu care poate mai merge să văd exact ce scoate, dar cei 100W posibil să nu fie tocmai ce imi doresc.

Faza e că acum eu cred că vreau să scoată doar 60-65W nu maximul de 100W.

Incărcătoarele de la Hama (alea de priză) scot doar 65W ceea ce este suficient pentru light use iar laptopul merge ?n randare cu iRay de exemplu și atunci ia suplimentarul din bateria internă. Cred că asta e un scenariu de dorit in cazul meu. Sigur, bateria internă scade, dar tot am cateva ore de lucru in load.

A doua problemă e că acei 25.000mAh sunt cam puțini. Powerbank-ul se descarcă foarte repede cand e pus să imi țină laptop-ul. Nu am niște cifre, dar impresia e că se descarcă mult prea repede, nu fac mai nimic și totuși se descarcă.

Incep să cred că am nevoie de un powerbank de minim 50.000mAh și limitare la 65W per port. Sau direct un Power Station.
Old 29-02-2024, 11:33   #24
piticu
Ancient friend

piticu's Avatar

Mentioned: 34 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to piticu Send a message via Skype™ to piticu

Eftin si bun nu prea se leaga, la 300 de lei nu poate duce asa mult.
piticu is offline   Reply With Quote
Old 29-02-2024, 12:55   #25
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Pe partea asta (cabluri, chargere, baterii, etc), eu am incredere in două branduri chinezești . Asta pentru că am avut experiențe pozitive iar dacă pui mana pe ele vezi că sunt ceva premium și solid făcute.
Cele două branduri sunt Ugreen și Baseus.

Quote:
Originally Posted by piticu View Post
Eftin si bun nu prea se leaga, la 300 de lei nu poate duce asa mult.
Referitor la eftin. De ce este powerbank-ul ieftin? Pentru că este o companie din China. Și pentru că Anker este scump in draci.

Referitor la bun. Am incărcat ipad-ul (baterie de 5124mAh, de dragul calculelor să zicem 5000mAh) cu 23% din powebank. Eu zic că valoarea declarată de 25.000mAh este EXACT acolo. Dar eu poate că sunt subiectiv, corijent la matematică, etc. Noroc ca sunt și review-urile de youtube mai sus.

Referitor la cat duce... aici posibil să ai dreptate, poate că nu este ce trebuie să imi ducă laptop-ul, dar atunci sigur nu va face asta nici Anker nici Shargeek.
Old 29-02-2024, 16:06   #26
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Ugreen sunt foarte ok. Am mai mult de la ei si "fac" de 3-4 ori mai mult decat costa. Sau poate celelalte sunt scumpe in draci?

Powerstation am si eu, unul de 80Ah, 300/500W pe 220v. Sta degeaba, e prea mare pentru cam toate utilizarile. Ar fi bun la iesiri cu cortul, sau chestii similare. La mine cred ca asteapta apocalipsa zombie sa se faca util.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules