lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 09-01-2023, 10:51   #2321
sammurai
Ancient friend
 
sammurai's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Iasi
Posts: 3,561
Mentioned: 101 Post(s)

PC-ul meu



Default

Voi va plictisiti grav daca ati ajuns sa dezlipiti switch-urile de pe o tastatura
Sunt curios ce castig este.
Tot am zis ca o sa citesc odata articolul ala de pe lab dar este aproape cat o nuvela de lung
__________________
Lenea este principalul factor de dezvoltare tehnologica
sammurai is offline   Reply With Quote
Old 09-01-2023, 11:13   #2322
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Switch-ul ajunge oricum la gunoi (haz-mat recycle bin), nu ?mi pierd timpul cu pinii.
Dar apoi vine oricum partea cringe, trebuie curățată placa, vias-urile, și apoi cum lipesc tot cu stația cracii la switch-ul nou?
Depinde, de multe ori vrei să recuperezi switch-urile (procedura se numește harvesting) dacă sunt switch-uri care nu se mai fabrică și-s foarte bune (e.g. Cherry MX Black retooled sau chiar vintage, Nixies, Alps, etc, etc).


Quote:
Originally Posted by sammurai View Post
Voi va plictisiti grav daca ati ajuns sa dezlipiti switch-urile de pe o tastatura
Sunt curios ce castig este.
Tot am zis ca o sa citesc odata articolul ala de pe lab dar este aproape cat o nuvela de lung
Cand un PCB high end costă cat o tastatură prebuilt faci și desolder. Sau cand vrei switchuri faine care nu se (mai) fabrică cum ar fi retooled Cherry MX Blacks (mulțumesc @korby ). Sau cand un switch este mucit și vrei să repari tastatura ca să nu te duci să incurajezi consumerismul cumpărand alta și adăugand la grămada de e-waste care ne sufocă planeta.

Cum adică "ce caștig"? Tu cand faci orice in viață te aștepți să "caștigi" ceva din asta? Cool story

Dacă articolul acela ți se pare lung nu-l citi, că vin părțile II și III care vor fi cel puțin incă pe-atat


Și incă ceva - observ mult dispreț pentru perifericul ăsta din partea ta, dar vrei să dai 700 lei pe o Logitech. Ceva nu se pupă aici la capitolul logică.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 09-01-2023, 11:26   #2323
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

My bad, aveam in cap switch-urile de mouse.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 09-01-2023, 14:36   #2324
kvarq
Senior Member
 
Join Date: Aug 2015
Location: Nagybanya
Posts: 472
Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Da, acolo se pune lubrifiant ca să nu mai scarțaie. Fie vaselină dielectrică fie ceva mai special. Dacă ai prin casă vaselină Febi Bilstein pentru bujii (albă, ceramică), merge la fix. Procedeul este destul de simplu, deși stabilizatoarele alea sunt infecte de umblat cu ele.
much obliged

deocamdata ar fi suficient sa pun lubrifiant in zonele cu sageti sau trebuie sa o si desfac?
cum spuneam nu-mi dau seama daca scarțaitul vine de la tija mare (care leaga zonele marcate cu sageti verzi) fie de la partea metalică de la switch-ul in sine sau de la plasticul din zona sagetilor



Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Sincer Hall Effect nici nu se compară la durabilitate cu Șomer-G, deci mai bine ia Pro.
Dar Apex 9 TKL cu Linear OptiPoint Switch ai recomanda?


Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Dacă articolul acela ți se pare lung nu-l citi, că vin părțile II și III care vor fi cel puțin incă pe-atat
speaking of which... congrats! zici ca e dizertatie
__________________
Folosind voucherul NYB762HU beneficiati de un discount de 1% din valoarea cumparaturilor la orice produs de pe PCGarage.ro
kvarq is offline   Reply With Quote
Old 09-01-2023, 15:53   #2325
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by kvarq View Post
much obliged

deocamdata ar fi suficient sa pun lubrifiant in zonele cu sageti sau trebuie sa o si desfac?
Pune puțin lubrifiant pe sarmă, acoper-o bine in zonele unde intră pe plastic. Scarțaitul este exclusiv de la stabilizatoare (sarma pe care o numești tijă).


Quote:
Originally Posted by kvarq View Post
Dar Apex 9 TKL cu Linear OptiPoint Switch ai recomanda?
Nu.




Quote:
Originally Posted by kvarq View Post
speaking of which... congrats! zici ca e dizertatie
Mulțumesc! Țineți aproape, că-s pe țeavă articolele, dar mna, recuperarea după Sărbători
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 09-01-2023, 20:25   #2326
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Se poate rezolva/repara, dă-mi un PM.
Hai ca am si uitat, nu l-am mai folosit cateva zile si vad ca si-a revenit. Multumesc oricum!
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 10-01-2023, 17:49   #2327
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
Hai ca am si uitat, nu l-am mai folosit cateva zile si vad ca si-a revenit. Multumesc oricum!
Sunt oricand disponibil să sperii o tastatură amenințand că o repar Mă bucur că-ți merge!
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 10-01-2023, 17:52   #2328
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
My bad, aveam in cap switch-urile de mouse.
Da, din păcate cu alea nu mai ai ce să faci, dacă le schimbi pentru că s-au stricat (double/multiple clicking, zero clicking).

Dacă faci swap, merită păstrate cele vechi dacă sunt incă perfect funcționale.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2023, 06:50   #2329
sammurai
Ancient friend
 
sammurai's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Iasi
Posts: 3,561
Mentioned: 101 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pana la urma am luat un logitech MX Mechanical full size pentru ca:
- e mai cheap decat Ducky One
- e wireless. bateria e decenta, cred ca duce 2 saptamani.
- imi asigura tranzitia instant intre desktop si macbook (ocazional si al doilea laptop), avand avantajul ca se poate conecta la 3 devices.
- nivelul de silentiozitate este ce trebuie deoarece am testat-o in magazin. Posibil ca si Ducky sa fie la fel sau mai bine dar nu am unde sa o testez.
- functiile fast nu-s de neglijat
- compatibilitate cu mac

Ce compromisuri:
- tasta caps lock nu are led individual si cand este activata functia caps lock clipeste luminita pe buton. Daca stai cu caps lock apasat o perioada de timp te poate deranja. La scris normal si jocuri nu o sesizezi.
- fiind low profile nu-i 100% feeling-ul unei taste normale
- vedem cat tine

Again, m-a interesat sa fie cat mai okay out of the box.
__________________
Lenea este principalul factor de dezvoltare tehnologica
sammurai is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2023, 12:44   #2330
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Să o stăpanești cu plăcere!

Quote:
Originally Posted by sammurai View Post
P
- nivelul de silentiozitate este ce trebuie deoarece am testat-o in magazin.
Asta este important, dacă pentru tine se potrivește atunci 100% este alegerea corectă!
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 16-01-2023, 14:44   #2331
kvarq
Senior Member
 
Join Date: Aug 2015
Location: Nagybanya
Posts: 472
Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by kvarq View Post
dupa nici 6 luni tasta space de la Hunstman TKL V2 a inceput sa scartie urat )

https://streamable.com/s8hw71
https://streamable.com/s1msqw

am curatat partile indicate cu sageti dar nu e niciun efect :P
nu-mi dau seama daca scarțaitul vine de la tija mare (care leaga zonele marcate cu sageti verzi) fie de la partea metalică de la switch-ul ?n sine...


sunt f multumit de switch ca e fast etc...
stiu ca n-ar trebui sa am pretentii de la o... "jucarie" de 150 eur, dar... dreaci nici macar 6 luni?
probabil ca ar trebui sa incerc sa ung pe acolo cu... ceva )
am scris la Razer, schimbat mails, aratat film cum suna etc si mi-au cerut adresa saptamana trecuta
azi ma suna un curier FedEx sa ma sune ca am colet din Hong Kong ) a fost expediat pe 12 jan de acolo, azi l-am primit )

inauntru tastatura noua, fabricata in sapt 52 din 2022...
it's so fraking smooth! nu-mi vine sa cred... nu imi aduc aminte daca cea veche suna la fel la inceput dar feeling-ul este complet diferit... este o veste buna oarecum, insa nu prea buna daca degradarea este ATAT de mare in 6 luni sau poate chiar s-au facut imbunatatiri dpv calitativ... ca banui ca nu se pune de diferente de calitate ca la pasta de dinti pentru Europa de Est )
__________________
Folosind voucherul NYB762HU beneficiati de un discount de 1% din valoarea cumparaturilor la orice produs de pe PCGarage.ro
kvarq is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2023, 02:55   #2332
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by kvarq View Post
am scris la Razer, schimbat mails, aratat film cum suna etc si mi-au cerut adresa saptamana trecuta
azi ma suna un curier FedEx sa ma sune ca am colet din Hong Kong ) a fost expediat pe 12 jan de acolo, azi l-am primit )

inauntru tastatura noua, fabricata in sapt 52 din 2022...
it's so fraking smooth! nu-mi vine sa cred... nu imi aduc aminte daca cea veche suna la fel la inceput dar feeling-ul este complet diferit... este o veste buna oarecum, insa nu prea buna daca degradarea este ATAT de mare in 6 luni sau poate chiar s-au facut imbunatatiri dpv calitativ... ca banui ca nu se pune de diferente de calitate ca la pasta de dinti pentru Europa de Est )
Mi se pare absolut genial că iți schimbă tastatura

Acum dacă se deteriorează și asta și nu mai vor o rezolvăm - se lubrifiază zonele acelea foarte ușor, recent am făcut un mic tuning de stabs la o Apex Pro ogărită zi de zi cațiva ani și sună absolut superb
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 31-05-2023, 13:01   #2333
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Salutare,

Mi-am băgat mai tare nasul pe zona de custom keyboards și am achiziționat direct din China 2 tastaturi GamaKay TK75 versiunea cu Gatheron Yellow / Red, pentru că auzisem de ele și eram curios.

Tot ?n această comandă am luat și switch-uri: GK Pegasus, Phoenix, Griffin și Cristal - fiind marketate ca silent - subiect care mă frige tare.

Separat am luat și alte nebunii, Switch-uri Akko, Alpaca dar și Gatheron Pro plus nimicuri: stabilizatoare, switch pads, film, space rubber and foams, foams, silicons, lube, tools, etc.


Impresii
Tastatura e grea, solidă și simte bine! E bine ?ncapsulată chiar dacă e din plastic și are puține șuruburi. Dacă o scuturi, tastele nu se mișcă deloc!

KeyCaps-urile cu care vine sunt groase, de calitate, profill Cherry, combinația de culori white - turcoaz arată bine după părerea mea. Tastele au imprimate anumite scurtături pentru codat. Knoobul e din metal și de calitate cu funcție de volum și mute.
Overall, le consider similare cu cele de la Dolch.

Stabilizatoarele sunt chiar bune, lubrefiate puțin cam mult după mine, avem paduri de cauciuc sub tasta Space.

Dampeningul e neașteptat de bun!

Conexiune USB-C, Wireless - receiverul are un slot dedesub magnetic, Bluethoot.

RGB-ul e peste ceea ce oferă un Mountain Everest Core ca intensitate.

Minusuri - mufa USB-C e ?ngropată și anumite cabluri custom cu mufa mai groasă nu vor ?ncăpea. Software-ul e doar un driver și cam at?t - mai am de investigat. Pentru mine nu prea are importanță.


Rezultate
Am suplimentat puțin dampeningul cu ceva material mai dens la baza și cu ceva bandă.

TK75 + Switch-urile Pegasus și KeyCaps GK (cherry profile - preferatul meu so fare) = smooth silent experience. Best of the best. Nici cu Dolch nu e rău dar profilul nu e la fel de comod pentru mine.

TK75 + Gatheron Yellow + KeyCaps GK = Smooth and Thoky sound dar mediu ca intensitate. ?mi place dar nu ?mi fac colegii fericiți

TK75 + Gatheron Yellow Pro + KeyCaps GK = Smooth and best Thoky sound dar și mai silent cumva.


Concluzii
P?nă acum foloseam fericit un TKL construit după articolul de pe lab501: Mountain Everest Core(+MediaDock și Palmrest) + Switch-uri Cherry MX Red Silent lubrefiate, KeyCaps Dolch..

Efectiv nu ?mi mai place TKL-ul de la Mountain Everest. Iar acela are baza din metal, picioare foarte solide dar e total inferior. Am pus switch-uri Pegasus și Phoenix, Keycaps Dolch dar și GK și tot nu se compară.


Next...
După un scurt experiment cu switch pads, films și stabilizatoare mai serioase se pare că e loc de mai bine. Deasemeni urmează să testez Alpaca și Akko, care par foarte interesante din testele rapide.

Evident, voi desface TKL-ul Moutain pentru dampening - cred eu că de aici e problema - și teste cu pads, film, stabilizatoare mai bune. Sper să o aduc măcar la nivelul lui TK75, altfel o concediez - mare păcat pentru că ?mi place foarte multe designul - media dockul.

Overall sunt mega impresionat de ceea ce oferă GK TK75 out of the box pentru 90$ și c?t de departe ajunge cu ceva modare.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	WhatsApp Image 2023-05-31 at 20.10.30.jpeg
Views:	39
Size:	52.6 KB
ID:	76802  
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us

Last edited by fubu; 01-06-2023 at 14:45.
fubu is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2023, 00:39   #2334
gg0
Senior Member
 
gg0's Avatar
 
Join Date: Aug 2017
Location: Bucuresti
Posts: 1,098
Mentioned: 37 Post(s)


Default

Dacă ești pasionat de tastaturi mecanice și tastaturi ?n general, sau dacă doar ești curios să ?nțelegi și tu "care e faza?", te așteptăm pe 9 Iulie 2023 ?n București la cel de al doilea keyboard meet up organizat de RoKeys.

Keyboard meet up-urile sunt un loc perfect pentru a testa diverse build-uri, switch-uri, keycaps, etc. și un loc fun de socializare. Se va desfășura la ActiveOne unde spațiul este suficient pentru a aduce c?te tastaturi dorești și pentru a ne plimba printe ele ca să ne minunăm de fiecare.

gg0 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2023, 07:54   #2335
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by fubu View Post
Salutare,

Mi-am băgat mai tare nasul pe zona de custom keyboards și am achiziționat direct din China 2 tastaturi GamaKay TK75 versiunea cu Gatheron Yellow / Red, pentru că auzisem de ele și eram curios.

Tot ?n această comandă am luat și switch-uri: GK Pegasus, Phoenix, Griffin și Cristal - fiind marketate ca silent - subiect care mă frige tare.

Separat am luat și alte nebunii, Switch-uri Akko, Alpaca dar și Gatheron Pro plus nimicuri: stabilizatoare, switch pads, film, space rubber and foams, foams, silicons, lube, tools, etc.


Impresii
Tastatura e grea, solidă și simte bine! E bine ?ncapsulată chiar dacă e din plastic și are puține șuruburi. Dacă o scuturi, tastele nu se mișcă deloc!

KeyCaps-urile cu care vine sunt groase, de calitate, profill Cherry, combinația de culori white - turcoaz arată bine după părerea mea. Tastele au imprimate anumite scurtături pentru codat. Knoobul e din metal și de calitate cu funcție de volum și mute.
Overall, le consider similare cu cele de la Dolch.

Stabilizatoarele sunt chiar bune, lubrefiate puțin cam mult după mine, avem paduri de cauciuc sub tasta Space.

Dampeningul e neașteptat de bun!

Conexiune USB-C, Wireless - receiverul are un slot dedesub magnetic, Bluethoot.

RGB-ul e peste ceea ce oferă un Mountain Everest Core ca intensitate.

Minusuri - mufa USB-C e ?ngropată și anumite cabluri custom cu mufa mai groasă nu vor ?ncăpea. Software-ul e doar un driver și cam at?t - mai am de investigat. Pentru mine nu prea are importanță.


Rezultate
Am suplimentat puțin dampeningul cu ceva material mai dens la baza și cu ceva bandă.

TK75 + Switch-urile Pegasus și KeyCaps GK (cherry profile - preferatul meu so fare) = smooth silent experience. Best of the best. Nici cu Dolch nu e rău dar profilul nu e la fel de comod pentru mine.

TK75 + Gatheron Yellow + KeyCaps GK = Smooth and Thoky sound dar mediu ca intensitate. ?mi place dar nu ?mi fac colegii fericiți

TK75 + Gatheron Yellow Pro + KeyCaps GK = Smooth and best Thoky sound dar și mai silent cumva.


Concluzii
P?nă acum foloseam fericit un TKL construit după articolul de pe lab501: Mountain Everest Core(+MediaDock și Palmrest) + Switch-uri Cherry MX Red Silent lubrefiate, KeyCaps Dolch..

Efectiv nu ?mi mai place TKL-ul de la Mountain Everest. Iar acela are baza din metal, picioare foarte solide dar e total inferior. Am pus switch-uri Pegasus și Phoenix, Keycaps Dolch dar și GK și tot nu se compară.


Next...
După un scurt experiment cu switch pads, films și stabilizatoare mai serioase se pare că e loc de mai bine. Deasemeni urmează să testez Alpaca și Akko, care par foarte interesante din testele rapide.

Evident, voi desface TKL-ul Moutain pentru dampening - cred eu că de aici e problema - și teste cu pads, film, stabilizatoare mai bune. Sper să o aduc măcar la nivelul lui TK75, altfel o concediez - mare păcat pentru că ?mi place foarte multe designul - media dockul.

Overall sunt mega impresionat de ceea ce oferă GK TK75 out of the box pentru 90$ și c?t de departe ajunge cu ceva modare.
Stai să vezi cand o să pui mana pe ceva mai serios
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2023, 17:06   #2336
NewBreed
Senior Member
 
NewBreed's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: Bucharest
Posts: 885
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by GRIP View Post
G910 a crapat la 2 zile dupa iesirea din garantie
La fel am patit si eu cu un G410 Atlas care a crapat fix la o saptamana dupa ce sa terminat garantia (ironic fix atunci sa dus pe duca si mouse-ul logitech care ii dadea blana cu click uri duble de ziceai ca are draci pe el)

Ala a fost momentul in care mi am jurat ca nu mai pun mana pe tastaturi ce nu sunt Hot Swap. Atunci am inceput sa fiu curios de acest domeniu si am vazut cat de mult ajung sa coste chestiile de calitate, cu o singura mentiune. Pretty much totul e subiectiv pentru cel ce foloseste instrumentul (insert kindergarden jokes here)

Pentru ca nu doream sa investesc bani multi am mers pe un Tecware Spectre Pro pe care am prins o la un pret de putin sub 50$.
Pentru aceasta suma este o tastatura foarte ok, switch-uri Otemu Red in 3 pini (implicit oferind o ruta mai dificila la upgrade uri in materie de switch uri dar nu imposibila)
Pro:
- hot swap
- Full size (eu asta cautam atunci)
- RGP perimetral cat si in jurul volume knob-ului + per key led cu o intensitate medie spre mare
- Mod switching super intuitiv si simplu
Contra:
- Plastic build dar solida (1.2kg)
- Se pot face mods dar nu stiu daca merita neaparat
- Deschide apetitul pentru mai mult

Si pentru ca am vrut altceva, dupa indelungate cautari m am oprit la compania care cred eu ca ofera printre cele mai misto tastaturi out of the box in momentul de fata (fara sa vinzi un plaman si juma de ficat)

Acum am achizitionat un Keychron V5 96% si imediat se simte calitatea lor (atentie aici vorbim de o tastatura budget -plastic build)
Pro
- Este grea ~1.2kg
- Thocky AF fara mods in afara de ce are stock pe ea
- South facing RGB
- Pre Lubed switches (nu se compara cu ce faci cu mana ta , dar nici ca alea fara lube nu sunt - insert another batch of infantile jokes here cause you don't want to dissapoint your grandma )

Contra:
- Switch ul intre moduri si culori este cancer...mai ales comparativ cu o tastatura de 50 coco
- nu ai leduri care sa indice cand ai numlock/shift whatever activat...
- a venit in 20 de zile din taramul lui Jackie Chan desi a fost comandata de pe site ul de DE (macar nu platesti VAT)





NewBreed is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2023, 11:10   #2337
silviugamer
Member
 
Join Date: Feb 2015
Location: Bucuresti
Posts: 225
Mentioned: 6 Post(s)


Default

Detin o tastatura Keychron V1 QMK Custom cu switch-uri brown si knob, lubbed cum ii place si lui @NewBreed + pad acustic de silicon.
De departe cea mai buna tastatura pe care am avut-o, o placere sa scrii la ea.
silviugamer is offline   Reply With Quote
Old 24-07-2023, 14:57   #2338
NewBreed
Senior Member
 
NewBreed's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: Bucharest
Posts: 885
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Because I'm a RGB easy going gall, n am reusit sa ma abtin asa ca ...here is my current build:

Keychron V5 96% +Knob (pre lubed red Switches+Silicon tray)
Artefact Bloom Glow South Keycaps with South Facing legends







Last edited by NewBreed; 05-08-2023 at 21:46.
NewBreed is offline   Reply With Quote
Old 04-08-2023, 13:16   #2339
QzE
Member
 
QzE's Avatar
 
Join Date: Dec 2015
Location: Bucuresti
Posts: 225
Mentioned: 7 Post(s)


Default

Aseara s-a intamplat nefericitul eveniment in care am varsat bere pe o Logitech G810, tastatura incepand sa mearga aiurea.
Acum as avea nevoie de sfaturile entuziastilor in ale tastaturilor pentru o noua achizitie.
M-am oprit la un Steelseries Apex PRO TKL si un Keychron Q1 PRO de aici.

Gaming ocazional, scris la fel. Nu as vrea sa fie super loud noua tastatura
Buget, 200 - 230e. Pe mine ma incanta acel volume knob insa nu voi zice nu nici uneia care nu are dar care merita cumparata. Nu ma mai intereseaza partea numerica din tastatura. Wireless ar fi nice to have dar nu obligatoriu.
Nu ma pricep deloc, am tot citit pe aici si articolele lui Neo (GG) si parca sunt si mai in ceata.

So, m-am orientat bine sau am si alte variante?

LE. Imi place si GMMK pro insa nu am nici o idee ce imi mai trebuie pe langa.

Last edited by QzE; 04-08-2023 at 16:00.
QzE is offline   Reply With Quote
Old 04-08-2023, 21:09   #2340
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by QzE View Post
Aseara s-a intamplat nefericitul eveniment in care am varsat bere pe o Logitech G810, tastatura incepand sa mearga aiurea.
Acum as avea nevoie de sfaturile entuziastilor in ale tastaturilor pentru o noua achizitie.
M-am oprit la un Steelseries Apex PRO TKL si un Keychron Q1 PRO de aici.

Gaming ocazional, scris la fel. Nu as vrea sa fie super loud noua tastatura
Buget, 200 - 230e. Pe mine ma incanta acel volume knob insa nu voi zice nu nici uneia care nu are dar care merita cumparata. Nu ma mai intereseaza partea numerica din tastatura. Wireless ar fi nice to have dar nu obligatoriu.
Nu ma pricep deloc, am tot citit pe aici si articolele lui Neo (GG) si parca sunt si mai in ceata.

So, m-am orientat bine sau am si alte variante?

LE. Imi place si GMMK pro insa nu am nici o idee ce imi mai trebuie pe langa.
Are o cunoștință un GMMK Pro la 600 lei cu switches și keycaps, dă-mi un PM să vă pun in legătură

Edit: la naiba, s-a vandut deja.

Ca idee, dacă iei GMMK Pro de nouă mai trebe switches și keycaps. Ar ieși in 230 EUR dacă iei Gateron Pro Yellow (sunt factory lubed) - link, trebuie vreo 90 - și keycaps de la Glorious (ceva PBT ce-ți place).
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.

Last edited by Neo; 04-08-2023 at 21:12.
Neo is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Discutii despre monitoare matose Periferice 3827 Today 01:36
Discutii despre mousi matose Periferice 1664 29-11-2023 13:40

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,140
Total Online: 3479

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 01:39.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.