lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 14-04-2023, 16:23   #3721
NewBreed
Senior Member
 
NewBreed's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: Bucharest
Posts: 885
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default



Am achizitionat o bucata:
Model KTC M27T20
- 1440P 165Hz(only 144hz in HDR mode) Mini LED Monitor 27 inch HVA panel features MiniLED backlight technology 576 zone
- HDR1000 (luminozitate maxima masurata 1250nits in HDR si 600nits in SDR)
- VRR
- Local dimming
- KVM Switch incorporat
- Usb-C cu PD de 90W
Pretul a fost de 2400Ron

Daca are cineva intrebari sau curiozitati...let me know
Personal nu cred ca e ceva pe piata mai ok in pretul asta care sa livreze un mod HDR atat de impresionant

Last edited by NewBreed; 14-04-2023 at 16:40.
NewBreed is offline   Reply With Quote
Old 14-04-2023, 17:23   #3722
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Sa-l stapanesti sanatos! Baga o poza cu fundal negru cand ii noapte cu lumina stinsa.
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 14-04-2023, 18:40   #3723
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by NewBreed View Post


Am achizitionat o bucata:
Model KTC M27T20
- 1440P 165Hz(only 144hz in HDR mode) Mini LED Monitor 27 inch HVA panel features MiniLED backlight technology 576 zone
- HDR1000 (luminozitate maxima masurata 1250nits in HDR si 600nits in SDR)
- VRR
- Local dimming
- KVM Switch incorporat
- Usb-C cu PD de 90W
Pretul a fost de 2400Ron

Daca are cineva intrebari sau curiozitati...let me know
Personal nu cred ca e ceva pe piata mai ok in pretul asta care sa livreze un mod HDR atat de impresionant
Să-l folosești sănătos!

Bun prețul... De unde? Un link se poate?

Last edited by Bugsy004; 14-04-2023 at 18:42.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-2023, 19:00   #3724
NewBreed
Senior Member
 
NewBreed's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: Bucharest
Posts: 885
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by vibeup View Post
Sa-l stapanesti sanatos! Baga o poza cu fundal negru cand ii noapte cu lumina stinsa.
O sa presupun ca te intereseza fie bleeding ul fie local dimming ul?
In local dimming in HDR e perfect black ca tine toate zonele inchise...in SDR local dimming trebuie sa fie off altfel nu arata prea stralucit. Performanta in HDR este superba minus cateva scenarii, respectiv cer instelat, artificii si chestii de genul care presupun obiecte luminioase mici pe fundal negru.

Ca sa intelegi eu fac comparatie direct cu cele doua oled uri pe care le am de ceva ani (un 55" C6 si un 65" LG C1)

Iar poza e foarte greu sa prind ca am toate nebuniile colorate in casa si oricum face telefonul over exposure
PS: Monitorul de sus e stins

NewBreed is offline   Reply With Quote
Old 14-04-2023, 19:07   #3725
NewBreed
Senior Member
 
NewBreed's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: Bucharest
Posts: 885
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
Să-l folosești sănătos!

Bun prețul... De unde? Un link se poate?
Scuze, nu vazusem mesajul cand am postat. Este luat de aici

De la ei a plecat a doua zi parca (din polonia daca retin bine) si a ajuns in aproximativ 4 zile de cand am plasat comanda prin DHL

Also motivul care pana acum nu as fi recomandat monitorul era datorita unor probleme de firmware care baga bete in roate. Astazi am primit firmware ul nou, si a rezolvat ceea ce ma interesa pe mine.
NewBreed is offline   Reply With Quote
Old 14-04-2023, 23:09   #3726
mike_1
Senior Member
 
Join Date: Jul 2019
Posts: 435
Mentioned: 11 Post(s)


Default

interesant monitorul. scria intr-un review ca nu merg simultan vrr si local dimming, e adevarat?

Ofera toate functionalitatile "as advertised", sau e genul de produs chinezesc cu specs foarte bune dar soft si suport zero?
mike_1 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-2023, 23:21   #3727
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by NewBreed View Post
Scuze, nu vazusem mesajul cand am postat. Este luat de aici

De la ei a plecat a doua zi parca (din polonia daca retin bine) si a ajuns in aproximativ 4 zile de cand am plasat comanda prin DHL

Also motivul care pana acum nu as fi recomandat monitorul era datorita unor probleme de firmware care baga bete in roate. Astazi am primit firmware ul nou, si a rezolvat ceea ce ma interesa pe mine.
Mulțumesc pentru detaliere și impresii, foarte utile.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-2023, 23:55   #3728
NewBreed
Senior Member
 
NewBreed's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: Bucharest
Posts: 885
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by mike_1 View Post
interesant monitorul. scria intr-un review ca nu merg simultan vrr si local dimming, e adevarat?

Ofera toate functionalitatile "as advertised", sau e genul de produs chinezesc cu specs foarte bune dar soft si suport zero?
Asta e singura problema ramasa ...ei spun, similar cu modelul de la coolermaster(care e facut tot de KTC) ca cica apare un flickering daca combini VRR si Local dimming. Personal nu am incercat pentru ca nu folosesc VRR(stiu stiu...tre sa l dam pe Iisus jos si sa ma rastigniti pe mine in loc).

Bugsy004> nus daca era sarcasm...dar daca e ceva specific ce vrei sa stii o sa incerc sa raspund punctual.

Momentan sunt singurul care are firmware ul asta nou si abia ce am reusit sa trec asa prin toate setarile and stuff

E super ciudat pentru ca fix cum mi sa intamplat si la OLED uri, e super greu sa faci poze care sa fie cu adevarat reprezentative...
KTC e un nume relativ nou pentru ca abia ce au lansat brand ul propriu. Ei fac monitoarele Coolermaster si in trecut au facut cateva modele pentru alte firme printre care si Asus (nu stiu ce modele and stuff)
NewBreed is offline   Reply With Quote
Old 15-04-2023, 09:55   #3729
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by NewBreed View Post
...

Bugsy004> nus daca era sarcasm...dar daca e ceva specific ce vrei sa stii o sa incerc sa raspund punctual.

...)
Nu, chiar mulțumesc. E un feedback de foarte mare ajutor. Unele chestii nu sunt spuse in review-uri.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 22-05-2023, 13:28   #3730
Firefox
Ancient friend
 
Firefox's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucharest
Posts: 8,895
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Firefox
Default

ASUS PG27AQDM Review - 240Hz 1440p OLED monitor - Guru3d
Firefox is offline   Reply With Quote
Old 22-05-2023, 13:43   #3731
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,843
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cam asta ar fi pe lista mea doar ca m-as fi asteptat ca, in 2021, sa am USB-C cu alimentare de cel putin 65w pe monitor, cu atat mai mult in 2023.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 22-05-2023, 17:02   #3732
ktf
Ancient friend
 
ktf's Avatar
 
Join Date: May 2011
Location: Bucuresti
Posts: 3,157
Mentioned: 108 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am 90w pe un LG relativ low end... dar oricum nu folosesc, tot am nevoie de un docking pentru diferite alte conexiuni, dar da, nu cred ca ar fi sarit prea mult pretul pentru asa ceva.

Totusi, asta e un monitor de gaming si o alimentare de 65w ar fi total insuficienta. Nici de 90W nu cred ca ajuta prea mult, daca e sa vorbim de un laptop de gaming care sa duca rezolutia la frecventa aia...
ktf is offline   Reply With Quote
Old 26-05-2023, 20:59   #3733
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Am nevoie de un nou monitor pentru munca home-office (proiectare/office...deci nimic fancy sa zic asa) si gaming ocazional. Momentan am un Dell U2719D de care sunt multumit, dar cam devine insuficient. La munca am 2 monitoare de 24inch si mi-e mult mai lejer.
Parca totsi nu as mai da inca 2.000+ pe un monitor identic (si probabil nu foarte usor de gasit), asa ca ma gandeam sa iau un monitor de 34inch.

Ca si cerinte...cred ca am nevoie de KVM. O sa agumentez si de ce spun doar cred, si nici nu stiu daca pot.

-am un laptop de munca, securizat, adica nu pot instala software pe el, iar porturile USB sunt cam restrictionate (am conectat tastaturi si mousi fara nici o problema, dar de exemplu telefoane sau stick-uri usb, le refuza)
-am un laptop personal, pentru...uz personal
-momentan ambele le folosesc la acelasi monitor, monitor la care am conectat o tastatura + mouse. Cand vreau sa schimb de pe un laptop pe altul, pur si simplu mut HDMI si o mufa USB.

Intrebarea mea este, un monitor cu KVM m-ar scuti de toata manevra asta de conectare, fara sa fiu nevoit sa instalez vreun software pe laptop-ul de munca?

Am "sapat" putin pe la noi si in bugetul meu...cam de 2.500 lei am gasit vreo 3 variante:
-https://www.pcgarage.ro/monitoare-le...-negru-100-hz/
-https://www.pcgarage.ro/monitoare-le...esync-premium/
-https://www.pcgarage.ro/monitoare-le...sb-c-freesync/
-https://www.pcgarage.ro/monitoare-le...m-usb-c-60-hz/
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 26-05-2023, 22:56   #3734
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am luat de curand un Dell S2522HG la 1100 lei, are HUB USB 3.2 gen 1. Il folosesc atat pe laptop cat și pe desktop, modific doar intrarea de semnal video DP sau HDMI din monitor, DAR mai trebuie să mut cablul USB din laptop in desktop. In HUB-ul USB din monitor am conectat tastatura, mouse-ul și un HDD extern.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-2023, 09:58   #3735
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Umm, mersi dar nu ma ajuta deloc ce imi spui acolo. Eu tocmai asta vreau, sa nu mai mut cabluri si un display mai mare.
Am mai "sapat" putin si mi-am facut un shortlist.
https://www.displayspecifications.co...son/45fb25fc19

Ca idee, partea de PD nu prea ma ajuta. Laptop-urile au brick-uri de 150W, respectiv 180W, deci incarcarea unuia din ele din monitor nu este viabila si oricum nu este un must have pentru mine.

Gigabyte M34WQ
+/- panou IPS flat.
- destul de scump (2.600 lei). L-as putea lua o idee mai ieftin de pe amazon, dar daca sunt probleme cu garantia, cred ca e mai nasol. Daca il iau din tara, am posibilitatea sa il iau in 3-4 rate, ceea ce nu e tocmai rau.
+ are destul de multe features pe partea de gaming. Cum nu ma joc extraordinar de mult (am un RTX2060 mobile), nu consider asta a fi un factor decisiv.
+ are KVM switch fizic, si pare sa nu necesite instalarea nici unui soft dedicat.
+ are destul de multe review-uri pe internet in care este destul de laudat.

AOC CU34P2C
+/- panou VA curbat 1500R
+ este mai ieftin (2.000 lei)
- KVM switch virtual.
- destul de multa lume se plange de coil whine cand este conectat un laptop pe USB-C.

Dell S3423DWC
+/- panou VA curbat 1800R
+ 2.200 lei
- KVM switch virtual.

Iiyama ProLite XCB3494WQSN-B5
+/- panou VA curbat 1500R
+ 2.200 lei
- KVM switch virtual.

La partea cu KVM virtual...e cu dus si intors din ce vad. La Iiyama, ei zic ca switch-ul se face automat cand schimbi sursa din meniul OSD al monitorului, lucru, care poate sa fie valabil pentru toate celelalte monitoare cu switch virtual...sau poate nu. Cum pe unul din laptop-uri nu pot instala software...stiu ca sunt limitat. La Dell, cel putin ca prezentare, soft-ul e misto, ai hotkey switching intre cele 2 surse, sau daca esti in modul PbP ai hotkey switching intre cele 2 display-uri virtuale.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 29-05-2023, 14:13   #3736
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

C?te fire USB au acele monitoare?
doru is offline   Reply With Quote
Old 29-05-2023, 14:36   #3737
ktf
Ancient friend
 
ktf's Avatar
 
Join Date: May 2011
Location: Bucuresti
Posts: 3,157
Mentioned: 108 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mie mi se pare aiurea sa am KVM switch in monitor. Eu am un KVM basic pentru tastatura si mouse. Am webcam-ul si castile conectate la monitor si cand sunt intr-o sedinta pot sa fac switch doar la tastatura si mouse si pot sa fac altceva , in timp ce castile si webcam-ul raman conectate la laptop (bine, am 3 monitoare, dar ideea ramane).
ktf is offline   Reply With Quote
Old 29-05-2023, 15:43   #3738
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Hehe, și eu am un KVM Aten dedicat pentru laptopul firmei, desktop-ul personal și serverul casei. Ce e pentru job este conectat la laptop, iar șoarecele și tastatura la comun.
doru is offline   Reply With Quote
Old 31-05-2023, 18:30   #3739
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Deci as ieși mai ieftin cu un KVM dedicat și un monitor ultrawide?
Sincer nu mă prea pricep la KVM...dar cu unul dedicat, nu as avea PbP si PiP...dar funcțiile astea nu mă interesează foarte tare sincer să fiu. Mai mult mă interesează de timpul de comutare, să nu necesite soft dedicat și să fie bun.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 31-05-2023, 23:10   #3740
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Soft dedicat pentru KVM usb? Tehnic vorbind nu e nevoie de asa ceva.

Am Aten US424AT. Timpul de transfer este mic, dar dacă apăs prea repede pe buton (gen 300ms, aka dublu-clic) uneori se blochează tastatura Ergodox EZ și trebuie sa reiau comutarea. Monitorul permite comutarea pe alta intrare video apăs?nd 2 butoane (sau de 2 ori pe același buton), deci apăs 3 butoane pentru a comuta (~3s). E lent? E rapid?

Oricum, avantajul unui dispozitiv specializat este flexibilitatea. Dezavantajul este spațiul ocupat.
doru is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Discutii despre tastaturi matose Periferice 2364 10-01-2024 10:06
Discutii despre mousi matose Periferice 1664 29-11-2023 13:40

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,120
Total Online: 3956

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 20:37.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.