lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Notebooks & netbooks
Connect with Facebook

Notebooks & netbooks Macbook users strictly forbidden. Trespassers will be shot on sight. Survivors will be shot again.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 01-12-2020, 23:01   #1
MeHi
Member
 
Join Date: May 2017
Posts: 13
Mentioned: 1 Post(s)


Default Lenovo Battery Drain

Salutare, ma lovesc de o problema si nu-i dau de cap, incerc si aici poate are cineva idei proaspete.

Am un nou Lenovo Ideapad Gaming 3 (i7, 1650TI, charger de 135W)

Lenovo zice ca laptopul nu se incarca atata timp cat bateria este peste 95% (cica sa protejeze bateria)

Mai mult, in softurile lor, Lenovo au adaugat si o functionalitate extra activabila si dezactivabila, de limitare a bateriei la 55-60% (tot de protectie, cica)

Problema:

Scenariu 1: charger plugged in, baterie 100%
In timp ce ma joc (planet zoo) bateria se descarca incetisoooor, 1% / ora

Scenariu 2: no charger, baterie 100%
In timp ce ma joc, bateria se descarca repede (as expected)

Scenariu 3: charger plugged in, baterie @70%
In timp ce ma joc, bateria se incarca

Scenariu 4: charger plugged in, baterie @60% (limitata de softul lenovo)
In timp ce ma joc, fix ca in cazul 1, bateria se descarca incetisor...

Concluzie, cat timp sunt activate limitarile lenovo, bateria se descarca incet chiar daca e pus la incarcat.

In afara de a dezactiva, cumva [poate din driverii initiali, idk] inclusiv prima limitare, are cineva vreo idee ce sa fac? Normal nu mi se pare deloc.
MeHi is offline   Reply With Quote
Old 01-12-2020, 23:04   #2
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu e drain de baterie, problema este ca ai un incarcator care furnizeaza probabil mai putin curent decat este necesar laptopului cand te joci. Daca alimentatorul functioneaza corect, cel mai probabil este conceput asa ca sa nu iti dea un incarcato de 170w.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 02-12-2020, 00:32   #3
MeHi
Member
 
Join Date: May 2017
Posts: 13
Mentioned: 1 Post(s)


Default

am incercat si cu charger de 170W, nici o diferenta

Mai mult: scenariul "3", descris mai sus, arata clar ca nu chargerul e problema
MeHi is offline   Reply With Quote
Old 02-12-2020, 01:13   #4
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

In vantage iti recunoaste corect incarcatorul?
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 02-12-2020, 09:27   #5
MeHi
Member
 
Join Date: May 2017
Posts: 13
Mentioned: 1 Post(s)


Default

sper sa nu gresesc: nu prea cred ca are treaba Lenovo Vantage cu incarcatorul. Am cautat acum fix asta in aplicatie si nu am gasit nimic legat de incarcator, vad doar de baterie ca zice ca e "healthy" (+ alte info legate de baterie)
MeHi is offline   Reply With Quote
Old 02-12-2020, 09:38   #6
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Iti garantez ca pentru placerea mea personala nu iti ziceam sa te uiti in Vantage. Are legatura ce incarcator vede pentru ca asa cum il vede acolo asa il foloseste. Daca ai un incarcator de 135w dar il vede ca fiind de 65 atunci e o problema in incarcator sau in laptopul tau.

Uite in poza asta unde vezi informatia:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	vantage power adapter.png
Views:	353
Size:	91.2 KB
ID:	71069  
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 02-12-2020, 11:05   #7
MeHi
Member
 
Join Date: May 2017
Posts: 13
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Da, eu in versiunea mea de vantage nu găsesc asta. O sa incerc sa vad ce versiune am eu (și dacă există cumva update-uri, deși nu cred) după ce termin cu treaba pe ziua de azi.

Oricum, după cum ziceam, atâta timp cât nu intra limitarea aia de incarcare, fie din vantage, fie din "nu_stiu_ce"(care intra în vigoare la 95-100%), nu sunt probleme.

Mai mult, cei de la notebookcheck au observat în testele lor fix asta: laptopul, (cu specificații mai slabe ca ale mele) cere în stress tests 150 watti. La mine s-a comportat la fel chiar și cu încărcător de 170watii. -> https://www.notebookcheck.net/Lenovo....480784.0.html (secțiunea "energy consumption")

Pare să fie very poor engineering.

Link către poze cu vantage-ul meu: https://imgur.com/a/EoNZpN9

Last edited by MeHi; 02-12-2020 at 11:09.
MeHi is offline   Reply With Quote
Old 02-12-2020, 11:09   #8
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pai nu e poor engineering, este vorba de limitarea de pret impusa clasei. Daca era cu 500 lei doar sa nu aiba problema asta poate il cumparau mai putini.

Nu e vorba doar de incarcator, e vorba si de sistemul de alimentare al laptopului. Tu i-ai pus incarcator de 170kw dar daca laptopul e limitat la 135w pe partea de sistem de alimentare nu ajuti la nimic.

PS: Daca iti arat la mine ca e versiune mai noua inseamna ca este, nu? Da-i update din MS Store si vezi. Eu stiu ca si versiunile vechi faceau asta dar trebuie sa ai foundation driver instalat. Daca te pune sa instalezi un driver nu-l ignora dupa care zici ca nu merge, instaleaza-l si vezi dupa.

PS2: Problema s-ar putea sa fie amplificata de unele drivere care nu sunt instalate sau nu sunt instalate corect. Daca vrei, imi poti da un teamviewer si ma pot conecta sa arunc o privire.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14

Last edited by mbc; 02-12-2020 at 11:12.
mbc is offline   Reply With Quote
Old 02-12-2020, 11:32   #9
MeHi
Member
 
Join Date: May 2017
Posts: 13
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Legat de engineering... Nu stiu, eu nu am auzit niciodată de laptop care sa se descarce in timp ce e pus la încărcat. Mai mult, acest comportament nu îl observ atâta timp cat sigur nu intra in vigoare limitele de încărcare a bateriei (vreau sa rulez niste benchmark și sa vad daca nu cumva ii limiteaza performantele in timp ce sigur se incarca, dar asta-i alta poveste). Dar în scenariul 3, pare că merge așa cum mi s-ar părea normal sa functioneze dpdv al încărcări bateriei.

Vantage-ul ăla l-am instalat acum 1 săptămână, laptopul e proaspăt, nu cred că aveam cum sa instalez ceva vechi că fix de pe Windows store l-am luat și eu. Poate că arată altfel vantage-ul pentru "gaming" laptops.

Oricum, apreciez mult oferta cu twamviewer și dacă rămâne deschisă și pentru 'mai pe seara', in cazul in care chiar epuizez orice varianta la care mă pot gândi, te contactez.

Last edited by MeHi; 02-12-2020 at 11:39.
MeHi is offline   Reply With Quote
Old 02-12-2020, 11:39   #10
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ramane valabila, sunt curios si eu de problema.

Nu ai dat de multe laptopuri cu problema asta pentru ca nu ti-au trecut mule prin mana probabil, dar sunt mai multe decat te-ai astepta.

Politica e ceva de genul asta:
Laptopuri sensibile la buget: punem incarcator mai slab (sau sistem de inarcare mai slab) pentru ca oricum nimeni nu se joaca 10 ore continuu.
Laptopuri de business: punem incarcator mai mare, ca sa fie destul curent incat sa se incarce laptopul la viteza maxima, in timp ce merge full load si isi incarca un power bank USB-C. Sa nu uitam ca unele laptopuri pot furniza 15w incarcare prin USB-C catre un power bank sau un telefon.

Mai e si chestia ca un incarcator de 65w fata de 45w cat e la Thinkpadurile slim nu e mult mai mare fizic si nu e mult mai greu. Intre 135w si 170w deja vezi diferenta de marime si greutate.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 02-12-2020, 11:52   #11
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am eu laptop HP care în load consumă mai mult decât poate încărcătorul să ducă, caz în care suplimentează din baterie.

Atâta timp cât faci office și chestii basic și nu îl stresezi în cine știe ce task complicat nu o să simți acest aspect.

Dezavantajul este că dacă faci chestii intensive pe el o să simți la un moment dat limitarea asta.

Avantajul unui încărcător sau sistem de încărcare (partea electronică) subdimensionat este că totul este mai mic, mai subțire, mai portabil.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 02-12-2020, 12:20   #12
MeHi
Member
 
Join Date: May 2017
Posts: 13
Mentioned: 1 Post(s)


Default

@mbc:

- da, corect, nu mi-au trecut prea multe laptopuri prin mana si iti multumesc inca odata pentru oferta cu teamviewer

@Arise
iti multumesc pentru informatii, ce model este?

@all
Totusi, nu e rau pentru baterie sa fie folosita petru a suplimenta? Mai ales daca, dupa cum spune Mbc, poate fi un laptop la care nu conteaza ce incarcator ii pui, ca e limitat de sistemul de incarcare oricum? Pentru ca da, nu e mare problema ca nu ma pot juca non stop decat 30-50 ore pana se descarca complet ci faptul ca se uzeaza bateria intr-un mod "posibil" usor de evitat?
MeHi is offline   Reply With Quote
Old 02-12-2020, 12:26   #13
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Daca te-ai fi jucat non-stop nu ti-ai fi luat un desktop? Sau un laptop de gaming mai hardcore? Eu cred ca la un moment dat, cand ajunge pe la 10% bateria sau ceva de genul, va scadea performanta procesorului sau a placii video ca sa se incadreze in consumul de 135w.

Bateria nu se uzeaza de la descarcare si incarcare neaparat, ea se uzeaza oricum cu trecerea timpului intr-o anumita masura. Ce e cel mai nasol e sa o incarci pana la 100% in mod repetat, de aceea are un comportament default de a nu incarca intre 95 si 100%. Al meu il tin in max charge 80% si start charge la 70%.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 02-12-2020, 12:32   #14
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ceva HP low cost cu i3.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 02-12-2020, 15:37   #15
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pune toti driverii de pe site-ul oficial. Nu degeaba sunt pusi. 90% din cazuri merge mai bine pe driver-ul de pe site decat pe utimul release de pe site-ul producatorului.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 02-12-2020, 15:44   #16
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Originally Posted by MeHi View Post
Legat de engineering... Nu stiu, eu nu am auzit niciodată de laptop care sa se descarce in timp ce e pus la încărcat.
Majoritatea laptop-urilor de gaming se descarca in timp ce te joci chiar daca sunt puse la incarcat.

Chestiile astea nu sunt poor engineering, din contra, sunt gandite ca sa iti protejeze acumulatorul in timp, sa respecte toate regulile de siguranta impuse de diverse organe legislative in Asia, Europa sau SUA si multe altele. Stii de ce nu o sa vezi acumulator mai mare de 9xWh, de exemplu? Nu pentru ca nu se poate ci pentru ca nu ti-ar da voie cu el in avion.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 02-12-2020, 17:53   #17
MeHi
Member
 
Join Date: May 2017
Posts: 13
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Okay? Se pare ca intr-adevar sunt in urma in ceea ce priveste laptopurile de gaming. M-am mai uitat la cateva review-uri pe notebookcheck, la diverse platforme (vreo 4 in total, nu multe, sunt de acord) si in nici o situatie nu era loadul mai mare decat chargerul, imi inchipui ca in aceste cazuri nu se intampla treaba cu descarcarea.

Imi poti spune, te rog, cum este protejat acumulatorul in timp daca el se descarca in timp ce e pus la incarcat? (nu stiu cum sa formulez astfel incat sa nu sune ca si cand sunt agresiv, dar nu e cazul, chiar incerc sa aflu ) )

Daca totusi este 100% intended treaba cu descarcarea, atunci devine si mai curios scenariul 3 descris de mine
MeHi is offline   Reply With Quote
Old 02-12-2020, 18:05   #18
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Mai intai fa ce ti-au recomandat colegii mai sus. Sau lasa-l pe mbc cu teamviewer.

Cum este protejat acumulatorul? Simplu, nu ajunge la 100%.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 02-12-2020, 18:13   #19
MeHi
Member
 
Join Date: May 2017
Posts: 13
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Desigur, voi incerca sa ma coordonez cu mbc de indata ce vom gasi amandoi timp pentru asta (si de indata ce ma asigur ca epuizez absolut toate variantele, pentru a pierde cat mai putin timpul lui)

Din cate vad mai sus, mi s-a recomandat sa instalez driverii oficiali, did that already.

Legat de protectie: ok, inteleg ca 100% nu e bine, ce nu inteleg mai departe este "daca il limitez eu din vantage la 60%, de ce continua sa scada". Aici, omul simplu din mine nu intelege cum mai intervine treaba cu "e ok sa se descarce in timp ce e pus la incarcat"
MeHi is offline   Reply With Quote
Old 02-12-2020, 18:23   #20
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Pentru ca incearca sa iti mentina nivelul de incarcare intre doua procentaje predefinite.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Intel Core i7 8550U in 4 arome ? Lenovo IdeaPad 530S, Lenovo Yoga 530, Lenovo Yoga 73 LAB501 Articole 0 11-07-2018 15:50
LAB501 Battery Life Monstru Telefoane mobile si alte gadgeturi 52 02-11-2014 02:20
Battery drain si nu stiu de unde alinescoo Telefoane mobile si alte gadgeturi 1 06-08-2013 20:15
Smartphone Battery Life kpy_here Telefoane mobile si alte gadgeturi 7 09-02-2013 15:33
Battery tweaks pentru Android kpy_here Telefoane mobile si alte gadgeturi 67 14-04-2012 11:41

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,133
Total Online: 3727

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 23:47.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.