lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 16-12-2017, 03:16   #1241
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Hey Grandpa, do you still lose track of time?!?!?



Have no fear, I have the solution right here, said "the greenhorn" yep, true story

Dupa cum bine stiti, recent, am intrat in posesia unei platforme socket 4, an illusive creature which only comes out at night

Pentium 66 MHz a real treat, aka THE ORIGINAL PENTIUM!!! Aici ne referim la varianta full si nu un Pentium la 60 MHz aka un Pentium 66 MHz which didnt make the cut.

Inca dinainte de a primi bunatatile prin amabilitatea Postei Romane, ale carei servicii lasa mult de dorit...stiam ca urma sa fac un RTC: Real-Time Clock module mod. Dupa zeci de ani zile, era clar ca bateria cu litiu din interiorul modului RTC era mai mult ca sigur moarta. Do you still believe in fairy tales?... I know I still do.. kind off...

Dupa ce am primit coletul cu minunea Pentium 66 MHz, a devenit clar ca modulul RTC nu era ce trebuia. In loc de un modul RTC Dallas DS1287 am primit un modul RTC Benchmarq BQ3287MT. Am incercat sa fac sa booteze sistemul socket 4 cu aceast modul RTC, insa fara succes. In orice caz, in randurile care urmeaza, nu va voi prezenta a temporary setback as I'm going to present to you a RTC module mod for vintage/old systems.

Modulul RTC este ceva mai special, in sensul ca nu este doar o simpla baterie CMOS: "The CMOS BQ3287/BQ3287A is a low-power microprocessor peripheral providing a time-of-day clock and 100-year calendar with alarm features and battery operation. Other features include three maskable interrupt sources, squarewave output, and 114 bytes of general nonvolatile storage."

http://pdf.datasheetcatalog.com/data.../122373_DS.pdf

Fara aceasta umila caramea neagra calculatorul vostru "antic" poate fi practic incapacitat.

Puteti gasi pe internet destule tutoriale cu privire la RTC CR2032/RTC chip/module, mod/hack/rework, Dallas DS1287 / Benchmarq BQ3287 / ODIN OEC12C887. In esenta este vorba despre atasarea unei baterii CMOS uzuale CR2032 la terminalele modulelor RTC mai sus mentionate, dupa ce in prealabil au fost deconectate legaturile la bateria interna cu litiu care este incorporata in aceste module RTC.

http://www.mcamafia.de/mcapage0/dsrework.htm

Dupa ani de functionare sau pastrare, aceste baterii cu litiu nu mai sunt capabile sa pastreze sarcina si prin urmare nu mai pot pastra setarile din BIOS fapt ce poate face ca anumite sisteme sa nu mai fie capabile sa booteze sau sa piarda setarile in momentul in care sunt deconectate de la priza sau efectuam un simplu restart.

Zis si facut. M-am documentat si am purces la drum!

Ca totul sa fie mai dificil am avut parte si de o problema pentru ca un pin de la bateria CMOS/RTC Benchmarq BQ3287 s-a rupt in momentul in care am scos-o din socket... call it a bad hair day si ca vezi este vorba de PIN 13!!! FTW!!!



Am luat un subler si am determinat zonele in care trebuia sa fac taieturile cu o panza de bomfaier. Pinul 16: (-) si Pinul 20 (+). Am taiat pana am simtit ca am dat de metal.



Am luat multimetrul si am masurat voltajul pe bateria interna: 2.96V what the f..k??? Initial m-am gandit ca am hackuit un modul RTC bun, insa rapid mi-am dat seama ca acel voltaj era prezent doar ca urmare a testului facut de mine cu platforma socket 4 si mai mult ca sigur nu ar fi fost pastrat pentru multa vreme in bateria interna. Acest fapt a fost confirmat de o masurare a voltajului bateriei dupa ce a fost deconectata complet. Un mare ZERO era afisat pe ecran.



Dupa ce am facut taieturile initiale cu bomfaierul, am trecut la cateva pile fine de diferite forme pana am largit santurile in asa fel incat sa expun contactele cu bateria interna cu litiu. Asa cum puteti observa in poze se pot vedea cum pinii 16 si 20 au fost intorsi ca sa faca contact cu bateria interna cu litiu.



Am folosit o surubelnita fina si printr-o miscare stanga dreapta am retezat contactul pinilor 16 si 20 cu bateria interna cu litiu. Am avut grija sa scot toate bucatile de span ce au rezultat ca urmare a retezarii contactului dintre pinii 16 si 20 cu bateria interna cu litiu.



Am pregatit soclul bateriei CR2032 care urma sa fie atasat bateriei BQ3287MT.



Ca totul sa fie bullet proof am decis sa tai si varful pinilor pe care i-am expus. Better safe than sorry.



Am luat o lama si am retezat niste bucatele de plastic de pe soclul CR2032 care m-ar fi incomodat in momentul in care urma sa-l lipesc cu super glue de bateria BQ3287.


Last edited by Robert B; 21-04-2018 at 19:51.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 16-12-2017, 03:17   #1242
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am pregatit firele pe care urma sa le atasez.



Am curatat totul cu o periuta si alcool izopropilic 99%.



Looking good!



Am folosit banda izolatoare ca sa maschez terminale bateriei interne cu litiu, chiar daca nu mai era necesar. Aspectul este foarte important!



Dupa acest moment am acordat atentie pinului lipsa. Am incercat sa lipesc varful lipsa al pinului 13 insa nu am reusit asa ca am luat iar bomfaierul si setul de pile fine si am facut un nou sant. Un chip cache a donat un piciorus si problema a fost rezolvata. O cheie franceza a fost ideala pentru a tine pe pozitie tot ansamblu in timp ce efectuam aceste operatii delicate.



Am lipit firele la soclul bateriei CR2032.



Am confectionat tuburi termocontractile CUSTOM pentru terminalele soclului CR2032, doar pentru aspect.




Almost done.



Am stabilit dimensiunea ideala a firelor.



Am folosit super glue PICATURA sa atasez soclul CR2032 la bateria Benchmarq BQ3287MT. Pentru o lipitura ferma am decis sa strang tot ansamblul in cheia franceza. Am folosit un pix ca sa nu afectez pinii de la bateria BQ3287MT.



Am lipit firele de la soclul CR2032 la bateria BQ3287MT.


Last edited by Robert B; 21-04-2018 at 19:50.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 16-12-2017, 03:18   #1243
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Looking SEXY!!! Am folosit POXIPOL TRANSPARENT ca sa acopar lipiturile realizate la modulul RTC.



HOT! HOT! HOT!



gallery: https://postimg.cc/gallery/241ax5y0i/

Toata treaba a durat mai bine de 3 ore.Nu stiu cu exactiate pentru ca timpul a zburat precum o adiere. Acum pot face toata operatia sub o ora si toata experienta a meritat chiar daca inca nu am reusit sa fac sa booteze placa de baza Asus socket 4.

Trebuie sa pun mana pe o baterie Dallas DS1287 si sa-i fac battery mod si apoi sa fac un nou test cu Pentium-ul 66...



More later.

FTW!!! FYW!!! FTW!!!

Moonwalk - Girl For You


Last edited by Robert B; 21-04-2018 at 19:50.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 17-12-2017, 13:49   #1244
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Controller-ul JPN CORPORATION CA8302E-1 pentru sistemul socket 4 a fost curatat gata pentru a fi pus la treaba.

A trebuit sa schimb un condesator de 10uf 50V si sa indrept toti pinii de pe spate.

Nu stiu daca voi putea face rost de o baterie DS1287 pana la finalul anului ca sa stabilesc cu exactitate starea platformei P66, insa vom vedea...



More later.

Last edited by Robert B; 21-04-2018 at 19:49.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 17-12-2017, 20:33   #1245
stawte
Member
 
stawte's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Cluj
Posts: 90
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Poti incerca asta daca pretul nu il gasesti prea mare pentru o simpla incercare.

Problema e ca se pare sa functioneze doar pe unele placi. S-ar putea sa esueze la post.
stawte is offline   Reply With Quote
Old 17-12-2017, 21:33   #1246
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am gasit pe adelaida.ro si este 69 de lei.

http://www.adelaida.ro/?subcats=Y&st...roducts.search

Am si un contact pentru o baterie DS1287 SH 50lei +TR insa trimite cu Posta si sigur nu o voi avea pana la sfarsitul anului.

Ca sa-mi maximizez sansele trebuie sa fie doar DS1287.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 18-12-2017, 20:39   #1247
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sneak peek! socket 4 preview

Mai am de lucru insa la final o sa fie o poveste faina. Sper sa resuscitez dinozaurul!



gallery: https://postimg.cc/gallery/i4ifmjhy/

Stromae - Je cours


More later.

Last edited by Robert B; 21-04-2018 at 19:49.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 22-12-2017, 18:59   #1248
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Sugerez tub termocontractant în loc de bandă izolatoare, e fără moarte.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 22-12-2017, 20:43   #1249
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

In the works the episode: THREE UGLY SISTERS!!!

Inca mai deliberez daca sa restaurez placile astea....sunt urate ca naiba....cred ca le voi reda gloria de odinioara doar because I CAN and no cause is lost until I SAY SO!!!

Adevarul este ca nu am decat un singur modem ISA in visterie...decisions decisions...

gallery: https://postimg.cc/gallery/j4ysy5qm/


Last edited by Robert B; 21-04-2018 at 19:48.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 02-01-2018, 15:31   #1250
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

READY FOR 2018!

Work In Progress. The three ugly sisters are in a sorry state. La un moment dat, mai ca era sa las balta proiectul asta...coroziune, rugina, pete, urme suspecte, mizerie and you name it....in cele din urma insa am reusit sa obtin ceea ce doream.



gallery: https://postimg.cc/gallery/2ji37x7l2/

More later.

Last edited by Robert B; 21-04-2018 at 19:48.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 03-01-2018, 18:52   #1251
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

RTC DALLAS DS1287 - has arrived impreuna cu 5 buc soclu PLCC32 Maine P66 test (again).



Am terminat si cu the three ugly sisters...and believe me it was a nasty job si ca totul sa fie complet placa S3 Savage 3D este dead. YEP!...full story later.

Cele doua modem-uri si placa S3 sunt de departe cele mai chinuite componente pe care am incercat sa le recuperez si intr-un fel am vrut sa vad ce pot face in aceste situatii. Chiar si dupa ore de munca tot nu am putut indeparta anii in care acestea au fost pastrate in conditii improprii.

Modem-urile sunt okay doar mai trebuie sa gasesc drivere mai bune decat cele generice pe care le-am folosit la test. Din nou am avut parte de dificultati in gasirea de drivere corecte la fel ca in cazul celor doua placi de retea pe ISA pe care le am in visterie.


Last edited by Robert B; 21-04-2018 at 19:47.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 05-01-2018, 20:23   #1252
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Three UGLY Sisters!!!

In momentul in care astern pe fundalul alb aceste cuvinte, inca ma intreb ce m-a facut sa incerc sa recuperez aceste trei chestii. Nu sunt ceva rar sau extrem de folositor. Au sosit intr-o stare destul de rea, murdare, cu urme de coroziune, cocleala si naiba mai stii ce.Pe fruntea lor scria destul de clar: TOO FAR GONE!!! DONT BOTHER!

In ciuda acestor semnale de alarma eu m-am incapatanat si am decis sa vad ce pot face cu ele. Little did I know ca defapt imi pierd vremea degeaba. Better quit while you're ahead...

In ultima instanta am ajuns sa privesc aceasta aventura ca un test de skill si nimic altceva. Daca ar fi fost vorba de niste placi mai exotice atunci as mai fi avut cativa asi in maneca si as mai fi incercat ceva insa dupa ore intregi alocate chestiilor astea, am ajuns la concluzia (de altfel logica): STOP! YOU'RE WASTING YOUR TIME and MONEY!

O data cu platforma Pentium 66 am primit si trei placi despre care stiam ca vor veni intr-o stare sa spunem nu tocmai ideala. Intial am comunicat vanzatorului ca nu am nevoie de ele insa acesta mi-a spus ca nu are ce face cu ele. Inca de atunci imi intrase in cap ca as vrea sa incerc sa le restaurez.

Sa cunostem cele trei chestii:

1. Apac 3901A - S3 Savage 3D - AGP - 8MB
2. Modem ACorp AT-336PCR - RCV336ACF/SP R6749-21
3. Modem NIG-EAGLE-1-V1 - DAVICOM 33.6

Nothing glamorous...

Starea in care au sosit se poate vedea in post-ul de mai sus.

In prima faza am schimbat un condensator de pe placa S3 pentru ca era deformat. O operatie rapida si desfasurata fara complicatii.

Dupa acest pas am acordat atentie celor trei bracket-uri care aratau jalnic. Le-am tinut in solutie antirugina circa trei ore si le-am controlat periodic din 30 in 30 minute, moment in care am inlaturat strat dupa strat de rugina. Cum se innegrea un strat de rugina cum il inlaturam usor cu ceva ascutit si apoi bagam bracket-urile inapoi in solutia antirugina.

Dupa ce am eliminat toata rugina, bracket-urile au ramas cu pitting in zonele curatate. Am incercat sa elimin excavatiile prin polisare cu pasla, pasta si polizor de banc, insa erau mult prea adanci asa ca doar le-am redus din dimensiuni iar apoi am lustruit bracket-urile manual cu carpa si pasta speciala.

In cele din urma au aratat mai de Doamne-ajuta...



Dupa toata munca asta, am luat la intrebari placile propriu-zise. Trebuia sa vedeti ce fata am avut cand ma uitam la ele. What the F... Chiar si asa m-am pus pe treaba.

Rugina si cocleala de pe placi nu a fost impresionata deloc de alcoolul izopropilic 99% asa ca am luat betigase de vata si le-am inmuiat in solutia antirugina si am tamponat bine de tot modemurile in intregime .In cazul placii video am folosit solutie antirugina doar pe pinii aurii, conectori si soclul BIOS.

Am avut nevoie de rabdare pentru ca procedura este lenta si trebuia sa tin sub observatie cum evolueaza toata treaba.

Dupa cateva tamponari si periere cu solutie antirugina si bai cu alcool izopropilic 99% am inlaturat mare parte din rugina, cocleala, mizerie si ce mai era pe acolo.

Aproape toate componentele erau contaminate si am acordat atentie fiecarui detaliu: pini, chip-uri bios, condensatori, cristale de quartz, you name it...

Am inlocuit doua suruburi si am recuperat altele.

In cele din urma am fost relativ multumit de rezultatele obtinute si am decis sa nu mai imi bat capul.In ciuda eforturilor mele, toate placile au ramas cu urme si pe nici una nu am reusit sa o recuperez integral.


Last edited by Robert B; 21-04-2018 at 19:46.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 05-01-2018, 20:24   #1253
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default



Bun.

A venit si vremea testului.

S3 TEST? Ha hAHh aHahHAhhhaHahhhahah - NO IMAGE TEST ! YEP, dead, beep code: VGA NOT DETECTED!!! Well I'll be F.....Go figure...nu am testat placa inainte de a o curata pentru ca era intr-o stare in care nu as fi bagat-o in nici un PC, daramite in my clean and sparkling PIII build.

Modemurile au fost identificate de Win 98 insa nu am gasit driverele originale. Am instalat niste drivere generice si asta a fost. Domnul fie cu voi.



In cutie si nici sa nu va mai vad!

gallery: https://postimg.cc/gallery/1188ql87w/

More later.

Last edited by Robert B; 21-04-2018 at 19:46.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2018, 15:17   #1254
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Azi m-am dus la talcioc sa cumpar some "garbage" of my own

Abit SA6 V1.1 - inca nu am dat jos heastink-ul ca sa vad ce procesor se afla pe placa de baza. Luni o sa vad ce se afla acolo - 10 lei
ATI All-In-Wonder Radeon 8500DV (64 MB AGP) - 10 lei



gallery: https://postimg.cc/gallery/179g5gf30/

Bateria DALLAS DS1287 a fost si ea modificata saptamana aceasta.



gallery: https://postimg.cc/gallery/2lfbpczfg/

More later.

Last edited by Robert B; 21-04-2018 at 19:46.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 08-01-2018, 21:19   #1255
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Listen to this tune while you watch the HYPE photos!!!

Martinez-Chord Ripper (Original Mix)

http://classic.beatport.com/track/ch...al-mix/7660290


Inca sunt in stadiul de acumulare de proiecte asa ca mai dureaza ceva pana o sa apas pedala de acceleratie pana la podea P66-ele imi ia insa mult din fonduri. Trebuie sa cumpar un BIOS programmer...



gallery: https://postimg.cc/gallery/1ted8ydlo/

Do I have to say it?

As usual MORE LATER

Last edited by Robert B; 21-04-2018 at 19:45.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 08-01-2018, 21:32   #1256
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	HYPE-010.jpg
Views:	228
Size:	5.8 KB
ID:	61328  

Last edited by Robert B; 08-01-2018 at 21:38.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 10-01-2018, 10:54   #1257
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

THE EAGLE HAS LANDED!



L.E.

Thar She Blows!



gallery: https://postimg.cc/gallery/kgdidg6u/

MORE LATER!!!

Last edited by Robert B; 21-04-2018 at 19:44.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2018, 17:28   #1258
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

I decided to not buy a hot air station yet and improve my soldering skills instead

Test run in preparation for the V4-L operation!



More later!!!

Last edited by Robert B; 21-04-2018 at 19:44.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 12-01-2018, 18:27   #1259
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Hmmm...... oare ce pot avea in comun elementele din poza de mai jos? Daca aveti o idee astept raspunsurile voastre.



More l a t e r ! !! !!!

Last edited by Robert B; 21-04-2018 at 19:44.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 14-01-2018, 00:55   #1260
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Prima poza contine chipul BIOS de pe V4-L iar a doua poza contine solutia pe care am gasit-o pentru a salva placa pe care eu AM STRICAT-O. Ma ia cu sudori reci numai cand ma gandesc la asta!

Din toata aceasta aventura m-am intors cu mai multa experienta si cu un V4-L in stare excelenta de functionare. Overconfidence is a slow and insidious killer Chiar nu vroiam sa folosesc placa V4-L pe post de cobai insa asta s-a intamplat. Sometimes overconfidence can be the only way forward. In aceasta instanta nu m-am bazat doar pe increderea in sine, insa chiar daca stiam ca ce fac nu este ce trebuie tot am facut-o pentru ca puteam efectiv sa "gust" faptul ca V4-L este OK si vroiam sa stiu asta ACUM si NU MAI TARZIU. Povestea placii V4-L ma bantuie inca de anul trecut si era mereu in mintea mea. Acum DEMONUL a fost rapus chiar daca EROUL a ramas cu cateva cicatrici.

Stiu unde am gresit si in viitor stiu ce trebuie sa fac. Intr-un cuvant, am facut tot ce nu trebuia si tot am iesit deasupra. De asemenea tot ce se putea intampla s-a intamplat.

Urmeaza peste ceva vreme, o poveste despre dedicatie, nebunie, noroc si ceva indemanare Nu sunt neurochirurg insa am dovedit ca sunt bun pentru un medic pe campul de lupta. Trebuia sa cumpar o statie cu aer cald sau sa am mai multa rabdare. Rabdare? Ce este aia???

THE EVILKING IS BACK!

ENJOY!



La final voi veti avea de citit o poveste interesanta care altfel nu ar mai fi avut loc. Faptele nu au fost regizate.



For sure MORE LATER!

Last edited by Robert B; 21-04-2018 at 19:43.
Robert B is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,144
Total Online: 4324

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 08:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.