lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old Yesterday, 19:44   #18581
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 734 Post(s)

PC-ul meu

Salariul trebuie să fie competitiv și motivant, bla bla...

Majoritatea angajaților de aici te lasă imediat cu fundu în baltă ca batron dacă altă firmă îi dă cu 100 de lei mai mult. Realitate cruntă.
Întrebarea este de ce nu te duci unde îți dă cu 100 de lei mai mult?

Multe firme plătesc salarii mizerabile pentru că aia e media pe angajați. Știi că sunt angajați care lucrează bine mersi la minimul pe economie? Dar știi ce fac ei pentru minimul respectiv?
De exemplu, în fabricile periferice de pe aici, creșterea animalelor, aboatoare, cele cu cablaje și piese/accesorii auto, angajații vin la muncă doar când vor. Adică în fiecare dimineață trebuie să ducă vaca, să dea de mâncare prin curte, abia apoi vine la muncă.
Ah, și apoi vine perioada în care trebuie să se ducă la câmp, are de arat, are de săpat, are de dat cu coasa. Sănătate și la gară, cam o săptămână - două nu mai dă deloc pe la muncă.
Cum să îi dai omului ăsta mai mult decât minim?
Vrei să îi dublezi salariul? Păi nu se schimbă nimic, el tot programul ăla îl are.
Old Yesterday, 21:05   #18582
billytwinner
Senior Member

Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

da Arise bine ca ne-ai informat.
Eu scriu despre oamenii care chiar lucreaza si isi dau interesul ,fac tot ce le cere seful,stau dupa program, mai lucreaza si de acasa ca sa termine si sa fie totul bine si cand e vorba de marire pai stai sa vedem si baga vrajeala. Se iau de varsta ta ca poate esti tanar si in viitor o sa ai un salariu prea mare, ca nu banii conteaza si asa mai departe.
In afara o companie plateste 33% din venituri pe salarii, cum e in Romanica?
billytwinner is offline   Reply With Quote
Old Yesterday, 21:18   #18583
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 734 Post(s)

PC-ul meu

În UK de exemplu, la niște firme la care am lucrat, în principal IT, stai frumos, muncești, la un moment dat ți se pare că meriți mai mult.

Te duci frumos la șef, stați de vorbă, la final te conduce afară și te bate prietenește pe umăr. Există două posibilități, fie îți crește salariul, fie refuză.
Doar că, dacă te-au refuzat, ei se așteaptă să ai un minim de onoare din partea ta și așteaptă să îți prezinți demisia.

Sau... povestea tristă a lu' Pepper Pots.
Old Yesterday, 22:12   #18584
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 163 Post(s)

PC-ul meu

Fiecare in bula lui...
Problema e ca mereu trebuie cineva sa faca o anumita treaba. Daca nu-ti convine la un moment dat, nu poti pleca chiar asa, peste n ani, oriunde, oricand, oricum.
Si sunt multe locuri de munca in care nu poate veni oricine asa, de pe o zi pe alta, "la completare". E destul de gresit sa credeti ca pregatirea din domeniul IT e cea mai relevanta atunci cand trebuie sa faci o afirmatie care sa devina universala.
Fiindca asa s-a facut pregatirea pe vremea lui Ceasca si pana acum nimeni n-a avut vreun interes sa miste sistemul de invatamant in directia potrivita.
kobro is offline   Reply With Quote
Old Yesterday, 22:20   #18585
DjLeco
Senior Member

DjLeco's Avatar

Mentioned: 175 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Aaa,nu e impamantenita ideea, romanul la el in tara munceste putin si prost. Sunt exceptii, tot la privat ii gasesti. Daca ai merge in Asia sa vezi cum muncesc aia, sau si prin afara in tari serioase ( non-latine adica) mi-ai da dreptate.

Iar cerere-oferta... Pai fi atent, daca nu ar fi destui dispusi sa se angajeze pe nimic, angajatorii ar mari salariile. Daca eu am o firma si caut oameni, dau 1500 lei net si vad ca vin sa se angajeze, de ce le-as da 3000 lei net de exemplu?

Da, salariile sunt ingrozitor de mici in unele domenii dar asta si pentur ca cei care vin sa se angajeze sunt dispusi sa faca asta. Si asta si datorita unui cumul de factori, astia tineri sunt ajutati de parinti, au apartament primit mostenire in unele cazuri, cara mancare de la bunici/parinti de la tara, mai face un banut pe langa fiecare ce invarte. Romanul se descurca oricum ar fi, nu ii mai plange de mila.

Cand tu vinzi ceva vrei sa iei cat mai mult pe chestia aia nu? Ca patron/antreprenor/whatever de ce nu ai vrea sa castigi cat mai mult?
Applause!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb [email protected] CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; Yesterday at 22:28.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old Today, 16:29   #18586
doru
Senior Member

doru's Avatar

Mentioned: 52 Post(s)

PC-ul meu

De fapt salariile mici țin oamenii săraci, iar oamenii săraci acceptă (în lipsă de alternative percepute) salarii mici. E un ciclu vicios din care este foarte greu de ieșit.
doru is online now   Reply With Quote
Old Today, 16:37   #18587
axxel4you
Senior Member

Mentioned: 47 Post(s)

PC-ul meu

Majoritatea bogatilor oricum sunt de parere ca prostii nu au ce face cu bani, uni chiar se chinuie sa dea salarii cat mai mici ca sa tina angajati cat mai supusi si nemultumiti.

Tiriac ca sa faca in asa fel incat sa nu beneficieze salariatii lui care lucrau in constructii de marirea de salariu care revenea prin micsorarea taxelor la stat i-a mutat pe toti pe alta firma care nu avea ca domeniu constructiile doar ca sa-i plateasca cu cat vrea el.
Iti dai seama ce complicatie sa muti personalul de la o firma la alta doar ca patronul vrea sa-si bata joc de angajati.
Scarboasa mentalitate.

Last edited by axxel4you; Today at 19:20.
axxel4you is online now   Reply With Quote
Old Today, 16:56   #18588
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 307 Post(s)

Quote:
Originally Posted by doru View Post
De fapt salariile mici țin oamenii săraci, iar oamenii săraci acceptă (în lipsă de alternative percepute) salarii mici. E un ciclu vicios din care este foarte greu de ieșit.
Stop being poor, bă
Old Today, 17:10   #18589
laser
Senior Member

laser's Avatar

Mentioned: 20 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Stop being poor, bă
Asa zic si comerciantii care vand placi video in momentul asta
Cred ca e concluzia perfecta pentru atata offtopic.
laser is offline   Reply With Quote
Old Today, 17:29   #18590
db00m
Member

Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Mie, noua, celor absolviti in anii 2000 ne-au zis profii, parintii: nu iti convine, pleci, e umilitor sa stai sa bati la aceeasi usa, idem in relații. Guess what, a funcționat si funcționează perfect si in prezent, sunt altii capabili sa iti aprecieze munca. Dar nah, asta se aplica unui grup de oameni doar... #life
PS: sa vezi ce umilitor e cand ala ce ti-a fost sef de kkt ajunge sa iti fie subaltern si cu cateva nivele sub.
Vorba din strabuni: nu esti sluga nimanui.
Ahh, dar stai, unii nu au chef sa mai citeasca, sa mai acapareze info, sa mai rezolve stuff, etc, well...astia ajung precum in exemplele de mai sus, #life again. In prezent accesul la info e imens, dar nah, mai trebuie sa pui mana pe "carte" alias citit si mai trebuie sa ai si rotite, alea de care nu pomeneste nimic nici sheli si generatia lui.

Last edited by db00m; Today at 17:35.
db00m is offline   Reply With Quote
Old Today, 18:57   #18591
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 676 Post(s)

PC-ul meu

Astia mici din ziua de azi nu mai sunt autodidacti.
Cati de penaici ati rupt carti in tinerete ca sa invatati diverse, pt ca nu exista netul de acum?
Acum nici sa rezolve o problema rupand netul in doua nu sunt dispusi sa faca. Cei mai multi, daca dau de greu, pleaca in alta parte. Simple as that.
Old Today, 19:06   #18592
DjLeco
Senior Member

DjLeco's Avatar

Mentioned: 175 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by axxel4you View Post
Majoritatea bogatilor oricum sunt de parere ca prostii nu au ce face cu bani, uni chiar se chinuie sa dea salarii cat mai mici ca sa tina angajati cat mai supusi si nemultumiti.

Tiriac ca sa faca in asa fel incat sa nu beneficiezi salariatii lui care lucrau in constructii de marirea de salariu care revenea prin micsorarea taxelor la stat i-a mutat pe toti pe alta firma care nu avea ca domeniu constructiile doar ca sa-i plateasca cu cat vrea el.
Iti dai seama ce complicatie sa muti personalul de la o firma la alta doar ca patronul vrea sa-si bata joc de angajati.
Scarboasa mentalitate.
Scirba de om, in viata mea nu l-am inghitit, spurcaciune infecta, sobolan urit.

I-am urat, exact ce a facut el cu turnul Ascensorul.

Si el si balosul ala de "teniZmen", generalul pwulii, amindoi niste otrepe care consuma oxigen degeaba.
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb [email protected] CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; Today at 19:10.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules