lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 11-05-2021, 11:35   #9101
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 316 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Atunci certificatul verde al uniunii sulii e prost gandit din start? Cei vaccinati si cei care au facut boala se pare ca vor avea acelasi statut...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
Facepalm. Citește mai sus că am dat link la un articol. Imunitatea dată de vaccin este consecventă, imunitatea dată de boală este la modul că nimeni nu știe de fapt cum este. Poate fi ok, poate să nu fie ok, au fost multe cazuri de oameni care s-au reinfectat apoi chiar au murit și asta în mai puțin de 6 luni.

Edit: nu comentez ce decizii se iau la nivel de guvernare/etc. Personal simt că mă ia durerea de cap când deschid un ziar/articol. Everybody seems to be winging it. Noi trebuie să ne protejăm, vaccinat, și mnezo cu mila ce-o mai fi. Nici nu ai cum să schimbi ceva.
Quote:
Practic cineva minte sau sunt niste tampiti ordinari. Faceti vaccinul ca imunitatea naturala poate fi sau poate nu fi, dureaza oricum mai putin ca cea oferita de vaccin. Facem certificat verde prin care spunem ca ambele sunt la fel de bune incat sa poti calatori fara restrictii. Hmmm....
Din nou, nu-i vorba de cât de tâmpiți sunt ei, este vorba cât de tâmpiți sunt oamenii care pleacă rachetă prin vacanțe cât timp drăcia asta nu s-a calmat încă. Eu pot să-nțeleg asta cu "stat în casă, omege", dar pana corbului, mai este vorba și de puțină responsabilitate personală. Dpmdv când văd aglomerații de oameni mă ia cu toți nervii, dar n-ai ce să faci.

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Daca au avut boala in ultimele 6 luni, cam au acelasi statut teoretic (in general). Dupa, nu stiu.
Astea 6 luni sunt din burtă, că nimeni nu știe exact cum este cu imunitatea dată de boala per-se. Din nou, au fost cazuri cu reinfectări în mai puțin de 6 luni și chiar și deces. Au fost și cazuri din România (exemplu rapid găsit acum), lumea uită foarte repede. Iar asta era pe vremea când nu erau tulpinile astea de acum.

Last edited by Neo; 11-05-2021 at 11:39.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2021, 11:40   #9102
Iubitel
VIP

Iubitel's Avatar

Mentioned: 274 Post(s)

Pai asta am zis si eu acolo dupa ce am citit articolul tau, ca astia incadreaza in acelasi grup 'verde' si pe cei vaccinati si pe cei care au facut boala, in concluzie e prost gandit.
Old 11-05-2021, 12:02   #9103
RaverX
Senior Member

Mentioned: 41 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Imunitatea dată de vaccin este consecventă, imunitatea dată de boală este la modul că nimeni nu știe de fapt cum este. Poate fi ok, poate să nu fie ok, au fost multe cazuri de oameni care s-au reinfectat apoi chiar au murit și asta în mai puțin de 6 luni.
Permite-mi sa-ti spui ca aberezi, stiu ca esti in domeniu si trebuie sa-ti aperi colegii din research, dar aici ai dat-o in gard grav. Imunitatea data de vaccin nu e deloc consecventa, au fost cazuri cu oamenii vaccinati (plus rapel) care s-au inbolnavit si ei si in forma grava. Deci ce sustii tu pica. Ba chiar daca n-ar fi oameni vaccinati care s-au imbolnavit, tot n-ai putea sa sustii ca e consecventa imunitatea, pur si simplu n-a trecut suficient timp ca sa afirmi asa ceva.

Quote:
Din nou, nu-i vorba de cât de tâmpiți sunt ei, este vorba cât de tâmpiți sunt oamenii care pleacă rachetă prin vacanțe cât timp drăcia asta nu s-a calmat încă. Eu pot să-nțeleg asta cu "stat în casă, omege", dar pana corbului, mai este vorba și de puțină responsabilitate personală. Dpmdv când văd aglomerații de oameni mă ia cu toți nervii, dar n-ai ce să faci.
Da, am mai zis un pic mai devreme ca si pe mine ma enerveaza cand vad lume multa si oameni fara masca. Dar, exact cum spui si tu, incep sa-i inteleg, a trecut peste un an si nu se vede nimic clar la orizont. Pana "se calmeaza dracia" poate mai dureaza cateva luni, poate mai dureaza un an, poate mai dureaza 10 ani. Si e cam de porc.

Hai ca pe mine nu ma mai intereseaza asa de mult, mi-am trait o bucata buna din viata, probabil cea mai frumoasa parte. Dar ce faci cu unul care are acum 6-7 ani si acum invata sa scrie si sa citeasca, acum trebuie sa se integreze usor in societate, sa-si faca prieteni, etc? Face scoala online, sta inchis in casa, nu stie ce inseamna sa mergi la scoala, sa te descurci un pic.

O sa ajunga la 18 ani un mega inadaptat social, n-o sa stie sa faca nimic.

Sau ce faci cu un cuplu care s-a cunoscut in urma cu cativa ani si, in 2019, si-au programat nunta la inceputul lui 2020? Cu invitatii, rezervare de sala, sperante, etc. Si n-au putut s-o faca inca. Le zici sa mai astepte "sa se calmeze dracia"? Bine, cat sa mai astepte? Poate gagica are 30 de ani si vrea "sa puieze" (cum zic unii de aici). Mai asteapta inca 10 ani in "concubinaj" si apoi vede ca nu mai poate face un copil? Sau il toarna oricum si aia e? Si asta va deveni noua normalitate?

Si am dat doar cateva exemple... E usor pentru unii sa zica sa astepti sa se calmeze dracia.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2021, 12:09   #9104
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Quote:
Pai asta am zis si eu acolo dupa ce am citit articolul tau, ca astia incadreaza in acelasi grup 'verde' si pe cei vaccinati si pe cei care au facut boala, in concluzie e prost gandit.
Problema este că lumea tot evită să se vaccineze - pentru dracu știe ce motive - iar ăștia au pus 3 condiții cu "sau" între ele:
- ești vaccinat;
- ai făcut boala;
- ai avut un test negativ.

Dintre astea sincer cel din urmă mi se pare cel mai retardat cu putință, dar până la urmă a fost o propunere, nu ceva pus în aplicare. Vedem ce iese pe partea cealaltă a propunerii. Ce mă stresează pe mine este că propunerea asta pare să fi fost avansată de către politicieni. Input de la medici/organizații medicale nu știu dacă a fost sau unde a fost pentru că documentele lor sunt super stufoase și nu scrie clar cine a propus ce. Distribuit "responsabilitatea" ca la carte
Old 11-05-2021, 12:12   #9105
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Permite-mi sa-ti spui ca aberezi, stiu ca esti in domeniu si trebuie sa-ti aperi colegii din research, dar aici ai dat-o in gard grav. Imunitatea data de vaccin nu e deloc consecventa, au fost cazuri cu oamenii vaccinati (plus rapel) care s-au inbolnavit si ei si in forma grava. Deci ce sustii tu pica. Ba chiar daca n-ar fi oameni vaccinati care s-au imbolnavit, tot n-ai putea sa sustii ca e consecventa imunitatea, pur si simplu n-a trecut suficient timp ca sa afirmi asa ceva.
Imunitatea este consecventă pe ce tulpini erau când s-a făcut vaccinul. Am mai scris asta de "n" ori. Poți să te vaccinezi și vei avea protecție +/- față de alte tulpini, cei care s-au îmolnăvit grav după rapel probabil au prins o tulpină nouă, mai virulentă. Da, nu se știe exact eficiența vaccinului, dar asta este ideea din spatele unui vaccin, să ai un rezultat cât mai consecvent în populația pe care o vaccinezi. Că există 0.000n% care nu dezvoltă imunitate din ț motive este o altă discuție și studiile trebuie să ne arate ce și cum.

Dar discuția era pe marginea certificatului vieții și că nu poți pune egal între vaccin și "a făcut boala".
Old 11-05-2021, 12:15   #9106
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Quote:
Pana "se calmeaza dracia" poate mai dureaza cateva luni, poate mai dureaza un an, poate mai dureaza 10 ani. Si e cam de porc.

Hai ca pe mine nu ma mai intereseaza asa de mult, mi-am trait o bucata buna din viata, probabil cea mai frumoasa parte. Dar ce faci cu unul care are acum 6-7 ani si acum invata sa scrie si sa citeasca, acum trebuie sa se integreze usor in societate, sa-si faca prieteni, etc? Face scoala online, sta inchis in casa, nu stie ce inseamna sa mergi la scoala, sa te descurci un pic.

Sau ce faci cu un cuplu care s-a cunoscut in urma cu cativa ani si, in 2019, si-au programat nunta la inceputul lui 2020? Cu invitatii, rezervare de sala, sperante, etc. Si n-au putut s-o faca inca. Le zici sa mai astepte "sa se calmeze dracia"? Bine, cat sa mai astepte? Poate gagica are 30 de ani si vrea "sa puieze" (cum zic unii de aici). Mai asteapta inca 10 ani in "concubinaj" si apoi vede ca nu mai poate face un copil? Sau il toarna oricum si aia e? Si asta va deveni noua normalitate?

Si am dat doar cateva exemple... E usor pentru unii sa zica sa astepti sa se calmeze dracia.
Foarte corect, dar asta trebuie să facem ca să ne fie tuturor bine. Dacă pleci în vacanță și te întorci cu tulpină de India și te vezi cu familia și-ți bagi în spital părinții/bunicii, cam care plm este șmecheria? A, ți-ai trăit viața. Aidiplm

Trăim vremuri destul de tulburi, dar măcar nu este Al Doilea Război Mondial. Acolo să vezi probleme existențiale că nici salam nu exista. Acum lumea stă și lucrează de acasă, li se aduc cumpărăturile la nas și miaună că "libertate" și "trăit viața".

Din nou. Aidiplm.
Old 11-05-2021, 12:16   #9107
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 755 Post(s)

PC-ul meu

Sau poate era vaccinu' expirat, batch prost, nu urca bine în frecvențe...

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
Old 11-05-2021, 12:39   #9108
labuser
Senior Member

labuser's Avatar

Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Trăim vremuri destul de tulburi, dar măcar nu este Al Doilea Război Mondial. Acolo să vezi probleme existențiale că nici salam nu exista. Acum lumea stă și lucrează de acasă, li se aduc cumpărăturile la nas și miaună că "libertate" și "trăit viața".

Din nou. Aidiplm.
https://fra.europa.eu/sites/default/...-impact_ro.pdf

Măsurile guvernamentale de combatere a pandemiei de COVID-19 au implicații profunde pentru drepturile fundamentale ale tuturor cetățenilor, inclusiv pentru dreptul la viață și la sănătate, conform noului raport al Agenției pentru Drepturi
Fundamentale (FRA)

Masurile luate de Guvernul Romaniei a incalcat drepturile fundamentale a propriilor cetateni. vi s-a incalcat dreptul la sanatate, pacienti evacuati din spitale, neacordare asistenta medicala.

Deci nu vorbim de stat acasa, vorbim de pacienti evacuati noaptea dupa interzicerea circulatiei, ca sa nu stim ce se intampla acolo, oameni cu operatii la oase, vorbim de transplanturi amanate pe 2 ani de zile. aideplm pe bune, cand ti se interzice orice drept ce nu are legatura cu munca si cu plata taxelor. cumparaturi ? da, legume din supermarket-uri , poate te musca o insecta la fructe ca din piete - "cumpara de la un taran" nu a fost posibil

2 ani de puscarie - interzicerea parasirii domiciliului dupa ora 20:00 vineri-duminica, respectiv ora 22:00 in prezent in conditiile in care in Bucuresti rata vaccinarii e 40% la populatia peste 16 ani - aideplm

Last edited by labuser; 11-05-2021 at 12:44.
labuser is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2021, 12:44   #9109
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 708 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Quote:

Astepti sa se calmeze dracia dracului. Si te vaccinezi ca sa se termine cat mai repede. Asta faci.

A, ai opinii, comentezi, ai tu o viziune distincta? Atunci spune-le plodului care sta in casa sau cuplului care nu se poate casatori ca este vina ta, pentru ca esti mai special, unic, cu o gandire deosebita, etc, etc.

In Israel si in UK plodul poate merge la scoala, cuplurile se pot casatori. La noi nu. Rezulta ca pe de o parte e vina statului pentru ca nu s-a miscat mai cu talent cu vaccinare si pe de o parte e vina desteptilor unici si speciali care inca nu se vaccineaza. Asa ca nu noua trebuie sa ne adresezi intrebarea "ce faci cu aia". Noi ne-am facut partea noastra... Intreaba specialii care inca mai au de comentat pe tema vaccinarii.
Old 11-05-2021, 12:48   #9110
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 755 Post(s)

PC-ul meu

Azi am fost la analize, acum aștept testele. Cică 4 zile lucrătoare, mă gândesc că dacă numără de mâine, abia luni ar trebui să am rezultatele.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 11-05-2021, 12:50   #9111
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 349 Post(s)

PC-ul meu

Chestia e că România s-a mișcat foarte bine cu vaccinarea, are vaccinarea la „liber”. Foarte mulți români din alte țări și-au luat concediu în perioada Paștelui pentru a veni în țară să se vaccineze. Foarte mulți diplomați s-au vaccinat în România. Mulți italieni au confirmat că la ei se mișcă foarte greu vaccinarea...
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2021, 12:55   #9112
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Quote:
Originally Posted by labuser View Post
Deci nu vorbim de stat acasa, vorbim de pacienti evacuati noaptea dupa interzicerea circulatiei, ca sa nu stim ce se intampla acolo, oameni cu operatii la oase, vorbim de transplanturi amanate pe 2 ani de zile. aideplm pe bune, cand ti se interzice orice drept ce nu are legatura cu munca si cu plata taxelor. cumparaturi ? da, legume din supermarket-uri , poate te musca o insecta la fructe ca din piete - "cumpara de la un taran" nu a fost posibil

2 ani de puscarie - interzicerea parasirii domiciliului dupa ora 20:00 vineri-duminica, respectiv ora 22:00 in prezent in conditiile in care in Bucuresti rata vaccinarii e 40% la populatia peste 16 ani - aideplm
Ai partea ta de dreptate aici și știi că-s de acord. Aici s-a văzut oricum clar că nicio țară nu este cu mult mai brează decât alta, eu am asistat la anulări de operații mult mai necesare - oamenii ăia se puteau stinge ca muștele acasă doar pentru că clasificarea operației era ca "electivă" (cardiologie intervențională). Poveste lungă, până la urmă le-au băgat la loc, dar a durat ceva și s-au devansat listele cu săptămânile.

Aia cu insecte exotice în fructe. Ce să spun, se întâmplă să iei piersici din piață și să fie pline de urechelnițe, acolo ce să mai spui. Se mai întâmplă, regula generală în viață este să nu-ți bagi mâna unde nu poți vedea (fără glumă aici).

Amenințarea cu închisoarea mi se pare rezonabilă când lumea nu stă naibii în casă și iase pe ștrasse, acum dacă s-ar mai și aplica... (nu am auzit de nimeni în situația de a fi băgat la închisoare pentru că a ieșit din casă după ora x până acum).
Old 11-05-2021, 13:18   #9113
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 824 Post(s)

PC-ul meu

Prietena la o saptamana dupa vindecare a iesit "slab pozitiva" la anticorpi. Deci avea protectie naturala super mica. La O SAPTAMANA. Doctorul ne-a zis "sa-si faca vaccinul cat mai repede".
De-aia trebuie vaccin.
Old 11-05-2021, 13:29   #9114
korby
Ancient friend

korby's Avatar

Mentioned: 161 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
Chestia e că România s-a mișcat foarte bine cu vaccinarea, are vaccinarea la „liber”. Foarte mulți români din alte țări și-au luat concediu în perioada Paștelui pentru a veni în țară să se vaccineze. Foarte mulți diplomați s-au vaccinat în România. Mulți italieni au confirmat că la ei se mișcă foarte greu vaccinarea...
Merge o lupă. Am aşteptat 2 luni, înscris pe 16 martie printre primii la centrul în cauză, abia azi am fost la prima doză.
Old 11-05-2021, 13:32   #9115
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 824 Post(s)

PC-ul meu

A mea si-a facut inscrierea si a primit aproape instant programarea prin SMS care era peste 3-4 zile.
Old 11-05-2021, 13:32   #9116
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

In ceea ce priveste strict organizarea vaccinarii, oamenii astia fac un efort de logistica si resurse umane fantastic.
Nu prea se apreciaza asta, nu observ sa fie evidentiat si acest aspect.
Chiar daca unii nu doresc sau chiar daca sunt nemultumiri sau frustrari, nici oamenii aia nu pot sta la nesfarsit in priza pana se hotarasc unii daca e bine sau nu sa faca, in schimb vad mult mai multe opinii contra.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2021, 13:41   #9117
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 349 Post(s)

PC-ul meu

Față de alte state Europene, chiar ne-am mișcat bine.
Am mulți amici care au venit în țară special pentru vaccinare.
Soția a făcut ieri rapelul cu Faizăr, a simțit o ușoară oboseală.
A avut și ea covid anul trecut, în a doua jumătate a lunii noiembrie.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2021, 15:11   #9118
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 680 Post(s)

PC-ul meu

@Neo, de acord cu cele 6 luni din burta. Eu am zis media studiilor sincer.
Ca unii pot avea 3 luni, altii 12, asta clar. Depinde atat de mult de la un om la altul incat nici nu mai stii ce sa crezi
Old 11-05-2021, 16:44   #9119
HymuraX
VIP

HymuraX's Avatar

Mentioned: 45 Post(s)

Quote:
Imunitatea dată de boală este inconsecventă, iar cei asimptomatici nu au cu ce să contribuie - când ești asimptomatic fie ești imun natural fie cari virusul cu tine dar nu ai simptome - cazul din urmă doar îl împrăștii fără să știi.
Sincer, mie asta mi se pare cam aberatie, cu asimptomaticii. Daca esti imun, natural, nu imprastii virusul, de acord. Daca esti asimptomatic, inseamna ca virusul nu se poate replica inadeajuns de mult, incat sa provoace inflamarea tesuturilor, deci incarcatura virala este mica spre deloc. Sa zicem ca s-ar localiza la nivelul gatului si al cavitatii bucale, si, s-ar replica acolo la greu, tot ar exista simptome, afte/iritatii. Zic chestiile astea, caci se tot bate moneda pe legatura intre incarcatura virala la care esti supus si forma grava de boala. Ceva de bate cap in cap aici. Plus ca stiu ceva persoane care au iesit pozitivi, asimptomatici, si, nicio persoana care a intrat in contact cu ei, nu s-au pozitivat. Si vorbesc de oameni cu familii, cativa locuiesc cu parintii, 70+. Tot aia de au simptome usoare sunt pericolul real, din punctul meu de vedere, care refuza din varii motive sa se testeze si sa se izoleze, si chiar daca au o tuse usoara, putina febra, mai stranuta de la "alergii", ei tot merg la munca, la cumparaturi, se intalnesc cu prietenii, etc

Last edited by HymuraX; 11-05-2021 at 20:30.
HymuraX is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2021, 18:10   #9120
saamdepus
Senior Member

Mentioned: 10 Post(s)

HymuraX, felicitez!

Asta inseamna sa gandesti.
Faza cu asimptomacia nu este ceva nou sau specific carcalacului.

Virusul cand se multiplica porneste uciderea celulei gazda iar celule personale multe moarte asta fac, simptome.

Asimptomatic=imun. Adica corpul casapeste dusmanul la porti.
Aia cu simptome putine, da, au scapat inamici in corp dar ii lichideaza destul de usor. Insa, da, pana ii lichideaza au noruletul de micro-scuipat cu carcalaci in el (chiar daca putini, fata de cei neimuni)

Pur teoretic imi imaginez ca pot sa fie si asimptomatici care nu au reactie la moartea celulelor din corpul lor..pana cad morti cu plamanii distrusi, dar astia cred ca sunt la fel de rari ca aia care nu simt durerea sau etc.
saamdepus is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules