lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 14-05-2021, 18:27   #9281
guest13
Ancient friend

Mentioned: 27 Post(s)

PC-ul meu

http://corporate.dukehealth.org/news...-coronaviruses
Ce misto ar fi sa mearga si pe oameni
@Neo ce zici, e posibil sa iasa ceva bun si fabricabil sau e mai mult PR ?
Old 14-05-2021, 18:36   #9282
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 708 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Si stiu, stiu, e urat ce spun eu. Este patimas, este un mod eronat de a privi lumea. Asa este, dar la fel de bine imi permit sa abordez problema in felul asta. Fata de altii, eu nu sug resurse de la stat, nu lucrez la negru, nu sunt somer, nu sug nici pl corporatiilor care trag din Romania si varsa bani afara. Sunt unul dintre putinii prosti care chiar aduce bani din China, din Taiwan, din plm aici si plateste taxe pentru ei. Desigur, personal nu contez, sunt absolut infim. Dar presupun ca om fi mai multi. Si impreuna contam. Mai mult decat asistatii sociali, mai mult decat bugetarii, mai mult decat aia care lucreaza la negru.

Si in conditiile astea sa stau sa tolerez pe forumul pentru care scot in plm 100 de euro pe luna din buzunar ca sa il tin sus (doar forumul, ca site-ul acum e in alta parte) refulari si tot felul de elucubratii, in care practic se insinueaza ca noi toti astia care ne-am vaccinat suntem prosti, ca o sa murim mai devreme sau mai tarziu de sifilis bucal, ca pe noi astia nu ne duce mintea, ca medicul care chiar se chinuie sa raspunda cu rabdare la orice ineptie este prost?!?!?!

***** dar voi nu aveti nici o limita a bunului simt? Ca dau in plm cu banul in voi de va sar mucii si va exprimati angoasele si prostiile in alta parte in secunda doi. Ma doar fix in pl daca intrati sau nu aici, nu vand publicitate la kil, nu am efectiv nimic de castigat de pe urma prezentei voastre. Si totusi va tolerez si totusi voi nu intelegeti mesajul??? Rabdarea mea are o limita. Eu va sugerez sa nu o mai testati.

Last edited by Monstru; 14-05-2021 at 18:38.
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 14-05-2021, 18:38   #9283
Iubitel
VIP

Iubitel's Avatar

Mentioned: 274 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Ca fumator iti spun ca pete pe plamani sunt doar 1000 dintr-un milion de chestii pe care le poti dezvolta de la fumat. Circulatia in primul si in primul rand are de suferit si uneori exista probleme care nu apar cu una cu doua la analize.

Din cauza asta, iti spun sincer ca dintre toti oamenii care s-au vaccinat si i-am programat cu mana mea, exista doi pe care nu i-as fi lasat sa faca Astra. Eu, pentru ca sunt fumator si chiar daca nu am pete pe plamani sigur am altele. Si maica-mea, care nu a fumat niciodata, dar datorita anumitor chestii descoperite din greseala in timpul investigatiilor pentru cancer acum niste ani nu are voie sub nici o forma sa faca cheaguri de sange. Motiv pentru care sub nici o forma nu are voie sa faca Covid si nu as fi lasat-o eu sa faca Astra. La Pfizer in schimb am programat-o cu mana mea si slava domnului este bine mersi la mult timp dupa rapel.

Desigur, experienta fiecaruia difera, alegerea fiecaruia difera. Dar tu aveai opinii anti cu mult inainte ca mama ta sa se vaccineze, iar atitudinea ta este una de gica contra de mult timp. Te inteleg, nici eu nu ma abonez la YouTube Premium nici de-al naibii, cu cate reclame imi baga mai mult pe gat cu atat le tau cu tifla mai mult. Diferenta este ca aia este alegerea mea personala care nu afecteaza pe nimeni, pe cand alegerea ta si a celor ca tine ne va afecta pe toti.

Esti liber sa faci ce vrei cu corpul tau. Esti liber sa nu te vaccinezi. Dar daca pana in iarna nu suntem cati trebuie vaccinati si nu scapam de toate mizeriile astea in Romania si eu sunt la fel de liber sa te discriminez cum vreau si pot eu, sa te arat cu degetul pe strada, sa te consider sursa tuturor relelor, s.a.m.d. Intelegi?

Exista o mare sansa ca alegerea ta si a celor ca tine sa nu conteze si sa nu ne afecteze, cu conditia sa se vaccineze destui altii. Caz in care, multa sanatate va doresc si nu avem nimic de impartit. Dar daca in iarna nu avem 70% vaccinati, atunci chiar voi avea ceva de impartit cu toti care au gandit asa. Nu numai eu, ci si toti care suntem in situatia asta, in care vorbim cu peretii. Si stii care e faza amuzanta? Daca te uiti la alcatuirea sociala a paturii care s-a vaccinat vs cei care nu s-au vaccinat, o sa vezi ca asta o sa doara mai devreme sau mai tarziu. Daca se intampla asta, eu personal nu voi colabora pe viitor cu nici un furnizor care nu este vaccinat. Nu voi frecventa nici un bussiness unde toti angajatii nu sunt vaccinati, voi face tot posibilul sa trag pentru cei carrora le-a pasat de lumea din jurul lor.

Desigur, exista posibilitatea ca in Romania prostia sa fie majoritara, caz in care asta este exact ultima picatura de care aveam nevoie ca sa emigrez. Si probabil si altii ca mine. Sa ramaneti sa va fie bine cu Sosoaca, cu Floricica dansatoarea si cu alte elemente valoroase care produc pentru binele tarii.
Pana la.iarna e posibil sa dispara protectia celor vaccinati deja, la 1 septembrie ar trebui sa avem 60-70% vaccinati ca sa stam ok...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
Old 14-05-2021, 18:40   #9284
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Si mai bine... mno... eu zic sa mai astepte multi 6 luni 1 an ca sa vada daca merge vaccinul in cazul asta.
Old 14-05-2021, 19:01   #9285
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Si nu, nu Leco sau axxel4you sunt problema tarii. Aici sunteti minoritari, 3-4 anti-vaccin. Problema este ca afara, in lume reala, sunt multi, multi oameni de genul asta, in Romania. S-ar putea chiar pana la sfarsitul anului
sa fim noi suntem minoritari. Iar asta ma infurie teribil... Pentru ca o societate care nu mai crede in stiinta nu este o societate in care eu sa mai vreau sa traiesc...
Old 14-05-2021, 19:04   #9286
i860
Ancient friend

i860's Avatar

Mentioned: 277 Post(s)

In uk avem anunt acum la 17.30, luni trebuie sa deschidem hoteluri etc, INSA sunt probleme cu varianta din india, sa vede, ce naiba zice PM ...
Old 14-05-2021, 19:05   #9287
DjLeco
Senior Member

DjLeco's Avatar

Mentioned: 181 Post(s)

PC-ul meu

Tudor, eu am respectat un an si 3 luni cu mare strictete tot ce s-a impus:
Stat in casa cind a fost de stat in casa, (desi, cu de la munca "hirtie", puteam sa ma duc oriunde, oricind la orice ora), purtat masca asa cum trebuie si pe nas si pe timp de vara la 38 grade, spalat pe miini de minim 5-7 ori zilnic in plus fata de igiena generala minim obligatorie, ba chiar am purtat si manusi la serviciu cind am mai pus o lavaliera sau chestii de gen, unui invitat care nu purta masca.
Adica nu mi-am batut pwla de regulile impuse de autoritati deci m-as fi k-cat cu bolta si cu viermi (scuzati exprimarea) pe tot si in special pe TOTI, in ceea ce priveste gestionarea situatiei de catre "conducatori".
Poate si de asta, pina acum eu si familia mea am fost ok.
Nu vreau laude pentru asta, doresc doar sa-mi fie respectata decizia in ceea ce ma priveste si sa nu mai fiu provocat, dupa cum observi ca se tot intimpla, pe topic.
Ma consider in felul meu un cetatean model, care cauta sa fie cit de corect posibil fata de toti si de toate.
Nu as dori sa fiu considerat "partas" nici la eradicarea virusului cind se va intimpla, pentru ca am fost corect si am respectat la singe toate regulile (mai putin vaccinarea pina acum), dar nici "vinovat", daca situatia se va inrautati dupa aceasta "eliberare" ce se va intimpla incepind cu asta seara.
Sint mai mult ca sigur ca in maxim o luna, situatia nu va mai fi la fel de roz cum este astazi 14 mai, pentru ca garantat, romanul, fie vaccinat fie nevaccinat, isi va baga pwla in tot.
Multumesc de intelegere, atit la propriu cit si la figurat.
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb [email protected] CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 14-05-2021 at 21:10.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 14-05-2021, 19:10   #9288
i860
Ancient friend

i860's Avatar

Sunte-ti 000 barat toti astia "Cu D-Zeu, cu speranta si optimism, inainte!" ascultati de stiinta nu de niste *****uri. NU am vazut nici un ninjalau preafericit sa vindece de covid, indiferet de religie, idioti aia din india se dau cu ***** de vaca pe ei sa ii protejeze de covid, la noi probabil se tara ca ramele sa pupe ceva moaste sa ii apere de covid in loc sa faca un vacin.
Old 14-05-2021, 19:21   #9289
DjLeco
Senior Member

DjLeco's Avatar

PC-ul meu

I860, e doar o forma de exprimare, n-ai inteles subtilitatea. Pe POPI, i-as trage urmatorii in teapa, dupa politicieni si milionarii de carton.
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb [email protected] CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
Old 14-05-2021, 19:43   #9290
i860
Ancient friend

i860's Avatar

Deschidem luni, Boris a zis ca vacinul este eficient si nu sunt motive sa nu deschidem.
Plus 2 test gratis pentru fiecare in uk.
Old 14-05-2021, 19:49   #9291
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 307 Post(s)

PC-ul meu

Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	sub_zero_mk2.png
Views:	126
Size:	99.6 KB
ID:	72540  
Old 14-05-2021, 20:13   #9292
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 680 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by DjLeco View Post
I860, e doar o forma de exprimare, n-ai inteles subtilitatea. Pe POPI, i-as trage urmatorii in teapa, dupa politicieni si milionarii de carton.
La o bere iti voi povesti si rolul acestor milionari de carton. Si de ce exista. Si de ce au fost lasati/incurajati sa fie milionari.
Dar, plm, vaccineaza-te, ca altfek nu ies la bere cu tine.

Tudore, ai dreptate. Dar undeva nu ai dreptate. La faza cu enervatul. Nu merita. Stiu, e greu, asa esti construit. Dar nu pune la inima. Zau.
Old 14-05-2021, 20:33   #9293
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 755 Post(s)

PC-ul meu

Aveți mare grijă, doar vă zic!

Old 14-05-2021, 20:47   #9294
doru
Senior Member

doru's Avatar

Mentioned: 52 Post(s)

PC-ul meu

Hehe, e o greșeală de exprimare comună. Cel mai probabil vroia să știe dacă influențează sarcina.
doru is offline   Reply With Quote
Old 14-05-2021, 21:05   #9295
DjLeco
Senior Member

DjLeco's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
La o bere iti voi povesti si rolul acestor milionari de carton. Si de ce exista. Si de ce au fost lasati/incurajati sa fie milionari.
Dar, plm, vaccineaza-te, ca altfek nu ies la bere cu tine.
Man, poate m-oi vaccina, daca va fi, va fi Pfizer, dar, dupa cum am mai spus, vreau sa mai astept.

E dreptul meu, e alegerea mea.

In toamna ma decid.

Oricum cu sau fara mine vaccinat sau nevaccinat, situatia in tara se va schimba cu +/- 0,00000001.

Quote:
Originally Posted by doru View Post
Hehe, e o greșeală de exprimare comună. Cel mai probabil vroia să știe dacă influențează sarcina.
Exact, circula un zvon printre femei.
Old 14-05-2021, 21:58   #9296
Iubitel
VIP

Iubitel's Avatar

Mentioned: 274 Post(s)

Bine ca nu e lumea condusa de femei...inca. Nu e de vina vaccinul fa, schimba cocosul ....

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
Old 14-05-2021, 22:31   #9297
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 316 Post(s)

Quote:
Originally Posted by guest13 View Post
http://corporate.dukehealth.org/news...-coronaviruses
Ce misto ar fi sa mearga si pe oameni
@Neo ce zici, e posibil sa iasa ceva bun si fabricabil sau e mai mult PR ?
Vaccinurile care s-au încercat pentru SARS mergeau pe cimpanzei dar nu la oameni. Dar fingers crossed, ce să spun, important este că se lucrează la ele. Adevărul este că familia asta de virusuri este destul de nărăvașă și ar fi bine să-și ia locul lângă variolă, pe un raft. Dar pentru că are un rezervor animal este imposibil de eradicat ca familie.

De aia ideea lor de a lucra la ceva cu rată de acoperire mai mare mi se pare foarte tare
Old 15-05-2021, 19:29   #9298
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 824 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Dar pentru că are un rezervor animal este imposibil de eradicat ca familie.
E posibil, aia cu chemtrails care fac broastele gay ar putea sa aerosolizeze vaccin in atmosfera si sa vindece toate animalele. Dar nu se vrea........
Old 16-05-2021, 00:50   #9299
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 316 Post(s)

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Tudore, ai dreptate. Dar undeva nu ai dreptate. La faza cu enervatul. Nu merita. Stiu, e greu, asa esti construit. Dar nu pune la inima. Zau.
Acum am văzut asta. Ca om care a fost în poziția respectivă, nu există "așa ești construit". Există cât de mult vrei să schimbi asta la tine. Și se poate. Nu, nu devii nesimțit. Dar vei avea instrumente prin care să nu ajungi să mori de inimă la 40 de ani.

Tu crezi că nu mă deranjează anumite chestii scrise pe aici? Pe de altă parte, când închid browserul, închid și conversația. Că unul compară medicii cu vânzătoarele de la Kaufland, că scrii de 5 ori și nu pricepe ăla nici să-l pici cu ceară - irelevant. Cine are cap și ochi să priceapă ce citește - o face. Cine nu - continuă să trăiască cu frica-n sân.

Pentru că majoritatea insultelor și aberațiilor de pe aici de aici vin - din frică. Ce mă distrează maxim este că am reluat la vizionare X-Files și mă uit ce mișto a fost făcut serialul ăla pentru că știința hardcore este chiar ok. Adică într-un episod descriu clar cum se face de fapt terapia genică și ce înseamnă și etc. Da, au multe fitiluri inclusiv chemtrails n shit, dar ce mi se pare genial este că dacă chiar știi anumite chestii serialul devine mult mai profund decât pare la o primă vedere. Iar peak lol a fost atunci când la un moment dat Omul care fumează a primit știrile că X a demisionat - și unul comentează "we have no more enemies". Dar nicio problemă, s-au făcut noi inamici

Populația trăiește cu frica-n sân de la al doilea război mondial încoace. Întâi a fost Războiul Rece cu comunismul și etc. Apoi terorism. Apoi câte și mai câte. Oamenii trebuie să se teamă de ceva, pentru că altfel guvernele în general nu prea au ce face (nu că nu au ce face per-se, dar este mai important să fie singurele care te pot scăpa de teroarea X). Acum cu pandemia ce m-a convins că nu există nicio elită mondială și niciun guvern din umbră este faptul că toți au fost tâmpiți cu spume într-un fel sau altul. Adică statele au picat de proaste, încrederea în guverne este aproape zero - dacă într-adevăr era ceva "de sus", apăreau acum într-o lumină mult mai bună - guvernele, nu Pfizer n shit, că nu te guvernează Moderna sau Astra Zeneca, mkay. Ceea ce nu este cazul.

De unde tragem concluzii:
- trebuie să avem grijă de noi; mască, distanțare, etc;
- trebuie să avem încredere în știință, nu în baliverne; deci, vaccinare, tati;
- trebuie să votăm mai cu cap (dar asta nu-i nimic nou).

Iar în momentul în care oamenii vor ajunge să se informeze cum trebuie și să filtreze informațiile și vor vota și cu cap atunci poate vom avea o lume mai bună. Dar trebuie ca oamenii să depună un efort intelectual, nu să înghită pe nemestecate toate teoriile conspiraționiste, chiar dacă alea sunt mai comode.

Bă, ce-i comod nu e ok, că dacă era comod și ok toată lumea făcea același lucru și ieșea bine. Și uitându-ne în jur, nu este prea bine. Dar probabil este mai simplu să accepți o mică mită (un kil de ulei, un mic) ca să votezi cu ce ți se spune (pentru că așa a fost odată și este comod) decât să iei viața-n piept, să îți pui mintea la contribuție și să filtezi ce-i zgomot de informațiile cu adevărat valoroase.

Edit: probabil cel mai bun lucru la care poate aspira cineva în 2021 este să își găsească curajul în fața fricii care ne este băgată în oase din toate direcțiile. Cam atât.

Last edited by Neo; 16-05-2021 at 00:52.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 16-05-2021, 02:17   #9300
Tile
Ancient friend

Tile's Avatar

Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Joi am facut si rapelul anticovid cu AZ (deh, Brexitland). Desi vaccinul de la AZ nu e top-spec in comparatie cu cele bazate pe tehnologia ARNm (Pfizer si Moderna), este mult mai bine decat nimic. Si vrem nu vrem, in tarile unde s-a facut vaccinare masiva, numarul de cazuri noi a scazut simtitor. Din fericire nu am avut reactii secindare la prima doza si sper sa nu am nici dupa a doua.
Ca un exemplu ca vaccinarea este eficienta: in Romania in fiecare an aveam in special primavara si toamna multe cazuri de parvoviroza canina si in mod regulat cazuri de boala Carre (the scurge of dogdom) - motivul, polulatia canina din Romania este slab vaccinata. De cand activez in UK (de mai bine de 5 ani), pot sa numar cazurile de parvoviroza pe degetele de la o singura mana iar boala Carre inca nu am intalnit. Motivul - populatia canina este bine vaccinata. Bineintales ca indiferent de situatie vor fi si reactii adversedar numarul lor este foarte mic in comparatie cu numarul de pacienti vaccinati.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules