lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 29-03-2021, 18:28   #1961
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Leopold gen.
FC900R sau FC980M au ambele numpad, sunt format full respectiv 1800.

Personal nu pricep obsesia asta pentru tastatură cu numpad, dacă ai nevoie de unul îți iei unul separat, nu înțeleg de ce te-ai lega de toată tastatura de parcă faci Excel 24/7. Îl scoți când îl folosești și-l bagi în sertar când ai terminat, win-win, nu ocupă spațiu degeaba când nu este în uz.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 29-03-2021, 19:21   #1962
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,988
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu folosesc șhortcut-uri pe numpad în Blender. Dacă sunt niște taste, de ce să nu le folosești?
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is online now   Reply With Quote
Old 29-03-2021, 19:32   #1963
dangrig
Senior Member
 
dangrig's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucuresti
Posts: 1,059
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu joc War Thunder si DCS ... as avea nevoie de butoane cat pentru 2 tastaturi full ))))
dangrig is offline   Reply With Quote
Old 29-03-2021, 22:20   #1964
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,317
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu m-am obisnuit cu numpad si nu pot sa scriu numere rapid folosind tastele de sus. Sa stau sa scot din sertar numpadul ca sa fac 3-4 calcule nu mi se pare deloc util.

Pentru macrouri dedicate ceva gen Logitech G13 / Razer Tartarus V2 sunt de neinlocuit.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 30-03-2021, 08:04   #1965
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Eu folosesc șhortcut-uri pe numpad în Blender. Dacă sunt niște taste, de ce să nu le folosești?
Da, asta are sens și mi se pare corect

Quote:
Originally Posted by dangrig View Post
Eu joc War Thunder si DCS ... as avea nevoie de butoane cat pentru 2 tastaturi full ))))
Eu când mă joc Elite Dangerous scot o tastatură 40% pe care o folosesc doar pentru shortcuts. Încape sub tastatura principală (sau "deasupra") și ambele au loc între jumătățile HOTAS-ului. Numărul de butoane este important, dar mai importantă este și poziționarea lor imo.


Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Eu m-am obisnuit cu numpad si nu pot sa scriu numere rapid folosind tastele de sus. Sa stau sa scot din sertar numpadul ca sa fac 3-4 calcule nu mi se pare deloc util.

Pentru macrouri dedicate ceva gen Logitech G13 / Razer Tartarus V2 sunt de neinlocuit.
Ideea este că dacă faci 3-4 calcule poți folosi foarte bine numerele de pe rândul cu cifre. Numpadul este util dpmdv dacă mitraliezi numere la modul serios, altfel spațiul de pe birou pe care îl câștigi este mult mai prețios - de exemplu mie îmi încape tableta grafică lângă tastatură fără să mă lăfăi cu mâinile, totul este compact și am acces și la mouse.

Ai G13/Tartarus/Orbweaver? Că eu am avut Orbweaver și-mi era complet inutil cu tastatura full size. Acum cu Ergodox de exemplu ar fi fost și mai inutil - software-ul de la Razer este foarte prost.

Timpul pe care îl investești în creația macros îl poți investi foarte bine în învățarea shortcuts disponibile plus câteva remaps. Dar aici depinde cum te-ai obișnuit și cu ce workflow lucrezi. Pentru că de exemplu până ca Adobe să salveze setările pentru fiecare platformă în cloud mie mi se resetau jegurile la fiecare update, să zicem doar că era foarte frustrant să refaci acele remaps și asta în mai multe programe diferite.



Edit: băgați un ochi aici ca să vă faceți o idee. Omul este programator, deci ar trebui să aibă nevoie de multe taste, nu?
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.

Last edited by Neo; 30-03-2021 at 08:06.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 30-03-2021, 09:01   #1966
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Edit: băgați un ochi aici ca să vă faceți o idee. Omul este programator, deci ar trebui să aibă nevoie de multe taste, nu?
Nu, nu e nevoie de multe taste. Limbajele de programare folosesc cuvinte, cifre și câteva semne... Iar dacă folosește un editor de text full keyboard (vim, emacs etc.), n-ar avea nevoie nici de șoarece...
doru is offline   Reply With Quote
Old 30-03-2021, 21:10   #1967
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,317
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

@Neo o sa fie primul care-si baga Neuralink sa controleze pc-ul fara tastatura si mouse, spatiul pe birou e mai important decat o eventuala paralizie sau unskippable ads in vise.

Am G13, dar il am preponderent pentru text blocks (bucati repetitive de text la care nu mai trebuie sa dau acum copy/paste), si cel mai important pentru PC stats. Am pe el GPU stats, CPU, RAM, etc. Foarte util sa vezi fps/memory load/GPU load/temps fara vreun afisaj pe monitor. Din fericire momentan am macro-uri pe cele 3 canale de 6 taste din stanga de pe G105 si cu alea fac 99% din treaba cand editez foto/video. Sunt la o aruncatura de deget... mic.

Inteleg ce zici si cu biroul si aici e chestie subiectiva, dar eu de exemplu tin tableta grafica sub tastatura, nu m-ar ajuta sa am aia 7cm liberi, prefer sa fie numpad acolo. Si nu, nu as putea sa fac 3-4 calcule cu tastele de sus, ma simt ca mamaie care apasa pe toate tastele doar cu aratatorul. Coduri de autentificare prin SMS, coduri de banking, numere de card bancar... Toate astea le scriu fara sa ma uit la numpad pentru ca stiu unde sunt, in schimb la alea de sus trebuie sa ma uit. Stau cu degetul pe ce citesc sa nu pierd unde eram, ca-n clasa 1. No thx. Plus ca 7cm nu-s asa mult, ask any woman.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 30-03-2021, 22:15   #1968
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Tu îmi dai exemplu lenea ta de a învăța unde sunt number row keys pentru a justifica 12x20cm în plus ocupate pe birou folosite 3% din timp. Not cool

Da, este greu să schimbi obiceiuri, după cum spuneam, nu este pentru toată lumea chestia asta, dar nu poți să vii cu motive care țin până la urmă doar de tine, nu de ceva obiectiv
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 30-03-2021, 23:44   #1969
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,317
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Indiferent ca le inveti, nu poti sa scrii cu o singura mana numere lungi, rapid. Aici nu e de lene, e de... fizica. Acum mi-am dat seama btw, folosesc numpad nu doar la numere, ci si la opacitatea brush-ului in Photoshop. Zilnic, de multe sute de ori, toate grupate acolo frumos si elegant. Nu fac baletul macaralelor cu mana 30cm mai la stanga.

Cu toate astea intr-adevar, iti dau dreptate, e dupa nevoi. La mine e super inghesuit spatiul pe birou(rezolv curand) si tot prefer sa am numpad acolo, chiar daca nu l-as folosi la Photoshop. Daca-ti cad pixurile si stick-urile USB de pe birou ca n-ai loc, poate e folositoare o tastatura fara numpad. Pana una alta, n-am vazut una fara numpad sa coste mai putin, ba chiar costa de te rup majoritatea astora "funky", "speshăl", "unique". Fac pariu ca mai multa lume ar prefera inca un numpad pe USB, pe care sa-l programeze cu macro-uri, vs cei care prefera sa taie juma' de tastatura si sa reinvete sa tasteze.

Urmeaza curand tastaturile cu 2 taste "yes/no" si apoi dezvoltat un intreg OS bazat pe two-choice input. Evident, tastele alea o sa aiba si o ramurica bine calibrata sub ele care o sa se rupa cand apesi sa-ti dea cel mai natural input feel ever. Si cand face contactul in final, o sa aiba in ea un microfon si un difuzor de boxa portabila care o sa amplifice sunetul ala mecanic... pardon, "natural", sa trezesti vecinii. Simplicity and "feel" noise at its best. Evolution.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 31-03-2021, 09:47   #1970
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

@Neo, eu am multe chestii asignate ctrl/alt/shift + numere. E oribil sa ma plinb pe toata latimea tastaturii pt a le folosi.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 31-03-2021, 10:47   #1971
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Exagerați de parcă v-am băgat pe gât vreo tastatură 40%

Biroul meu are 1.8m lungime și totuși prefer să am totul manevrabil cât mai ușor. Momentan 60-76 de taste îmi sunt arhisuficiente, singurul motiv pentru care am comandat o TKL este pentru estetică + sunet, dar nu am nevoie de mai mult de o 60%.

Preferințele "celor mulți" sunt motivul pentru care majoritatea tastaturilor de pe piață sunt cu membrană, au 105 taste și costă 20$. Nu despre asta vorbim. Discutam despre cum o tastatură mai compactă poate fi mai eficientă și mai bună dpdv ergonomic decât o tastatură full-size - evident cu o curbă de învățare. Evident curba asta de învățare este extraordinar de grea și faci anevrisme dacă încerci
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 31-03-2021, 10:55   #1972
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Apropos, dacă vreți să vedeți absurd, io-te aici


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 31-03-2021, 11:10   #1973
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Exagerați de parcă v-am băgat pe gât vreo tastatură 40%

Biroul meu are 1.8m lungime și totuși prefer să am totul manevrabil cât mai ușor. Momentan 60-76 de taste îmi sunt arhisuficiente, singurul motiv pentru care am comandat o TKL este pentru estetică + sunet, dar nu am nevoie de mai mult de o 60%.

Preferințele "celor mulți" sunt motivul pentru care majoritatea tastaturilor de pe piață sunt cu membrană, au 105 taste și costă 20$. Nu despre asta vorbim. Discutam despre cum o tastatură mai compactă poate fi mai eficientă și mai bună dpdv ergonomic decât o tastatură full-size - evident cu o curbă de învățare. Evident curba asta de învățare este extraordinar de grea și faci anevrisme dacă încerci
Sincer, ma cam doare undeva de pereferintele celor multi.
Eu stiu ce vreau si pentru ce vreau.
Tu poti judeca, nu-i bai, dar si argumentele tale contra numpad ma lasa indiferent.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 31-03-2021, 13:09   #1974
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Va contraziceti degeaba.
Fiecare om are niste abilitati native, in cazul de fata nu doar lenea si comoditatea te fac sa respingi o asa tastatura, ci mai degraba procesul de invatare (care este de durata) si incapacitatea de a te adapta la tipul acesta de scriere.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 31-03-2021, 13:15   #1975
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,843
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Plus ca daca lucrezi la un laptop si nu esti la tine acasa o sa ai tot o tastatura qwerty. Plus ca nimeni nu ar putea folosi tastatura ta daca nu a invatat in prealabil noua tastatura. E vorba si de standarde, nu doar de lene si timp pierdut.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 31-03-2021, 14:29   #1976
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Sincer, ma cam doare undeva de pereferintele celor multi.
Eu stiu ce vreau si pentru ce vreau.
Tu poti judeca, nu-i bai, dar si argumentele tale contra numpad ma lasa indiferent.
Tu cred că ai înțeles greșit posturile mele. Nu caut să conving pe nimeni. Eu doar am spus că numpadul este inutil dpmdv - asta deși am și eu momente în care am de introdus cifre rapid. Rezultatul a fost wah wah wah ce-ai cu numpadu' meu. Mă bucur imens că știi ce vrei, pentru că te-ai scos de niște cheltuieli absolut monumentale, alții nu-s așa de norocoși


Quote:
Originally Posted by kobro View Post
Va contraziceti degeaba.
Fiecare om are niste abilitati native, in cazul de fata nu doar lenea si comoditatea te fac sa respingi o asa tastatura, ci mai degraba procesul de invatare (care este de durata) si incapacitatea de a te adapta la tipul acesta de scriere.
Procesul de învățare ține de cât de bune sunt obiceiurile fiecăruia de touch typing. Dacă tastezi la plezneală, fără să urmezi anumite reguli, procesul poate lua luni de zile. Dacă nu, este extrem de rapid (câteva zile maxim de utilizare obișnuită). Prin urmare, trăgând linie, tot la lene și comoditate ajungem, deoarece oricine poate învăța orice atâta timp cât are bunăvoința de a o face - și timpul, evident.


Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Plus ca daca lucrezi la un laptop si nu esti la tine acasa o sa ai tot o tastatura qwerty. Plus ca nimeni nu ar putea folosi tastatura ta daca nu a invatat in prealabil noua tastatura. E vorba si de standarde, nu doar de lene si timp pierdut.
Nu înțeleg ce încerci să spui aici.
1. NU am recomandat altceva decât QWERTY. Dar dacă insiști, layout-urile COLEMAK sunt disponibile pentru orice tastatură - din Windows. Da, nu va fi tasta "pe care scrie", dar oricum nu te uiți la taste dacă faci touch typing adevărat. COLEMAK are o curbă de învățare oribilă, dpmdv nu are rost oricum.
2. Depinde cine îți folosește tastatura. Prietenii mei nu au nicio problemă cu 60% pentru că are fix aceeași dispunere a tastelor. La serviciu car de obicei asta tocmai în ideea că nu vin toți nespălații pe mâini să se dea șmecheri dacă mă ridic să mă duc până la toaletă în timp ce scriu o externare.
3. vezi ce am scris mai sus relativ de lene și timp pierdut. De asemenea, te invit să îți dai seama că stagger-ul orizontal al tastelor vine de pe vremea mașinilor de scris - unde avea o logică, dacă nu exista stagger butoanele nu puteau acționa pârghiile necesare. La computerele moderne staggerul orizontal nu are nicio logică în afara "mi-e silă să mă obișnuiesc cu mai bine" - ortho și ortho cu stagger vertical sunt infinit mai comode și mai ergonomice decât staggerul care impune shift stânga de 1.5km și alte aberații similare.


Oamenii s-au obișnuit cu ceva și frica asta de schimbare mi se pare la fel de inutilă ca un numpad. Ba chiar mă sperie ideea că oamenii pot fi atât de refractari în a încerca măcar să înțeleagă sau să ia în considerare că altceva poate fi mai fain/ergonomic/convenabil.

Cam atât
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 31-03-2021, 15:10   #1977
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu e frica de schimbare man. Am un T490 pe care il folosesc in deplasari, ca e mai mic. Am incercat si e complicat. Imiscade mult din viteza de lucru cu tastatura.
Si culmea, sunt stangaci. Deci ar trebui sa umblu pe cifrele main cu stanga mai repede decat o fac cu dreapta pe numpad. Dar nu s-a intamolat asta, oricat am incercat.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 31-03-2021, 18:14   #1978
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Unde găsesc în stoc o tastatură "mecanică" fără "stagger-ul orizontal al tastelor"?
doru is offline   Reply With Quote
Old 02-04-2021, 16:25   #1979
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,988
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Tastatură minimalistă pentru programatori.



https://stackoverflow.blog/2021/03/3...ey-copy-paste/
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is online now   Reply With Quote
Old 02-04-2021, 17:55   #1980
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Nu e frica de schimbare man. Am un T490 pe care il folosesc in deplasari, ca e mai mic. Am incercat si e complicat. Imiscade mult din viteza de lucru cu tastatura.
Si culmea, sunt stangaci. Deci ar trebui sa umblu pe cifrele main cu stanga mai repede decat o fac cu dreapta pe numpad. Dar nu s-a intamolat asta, oricat am incercat.
Dacă te referi la folosirea cifrelor de pe rândul alphas, da, nu este simplu deloc. De aceea ți-am povestit că dacă vrei ceva custom, mai mult ca sigur vei avea nevoie de un numpad separat.

Quote:
Originally Posted by doru View Post
Unde găsesc în stoc o tastatură "mecanică" fără "stagger-ul orizontal al tastelor"?
Se numesc ortholinear și ortholinear vertical stagger. În stoc este greu, dar aici au Ergodox EZ și Moonlander (sincer în opinia mea Ergodoxul este mai bun decât Moonlander dar asta ține de preferințe). Mai sunt și altele, dar de obicei stocurile sunt limitate. Planck v6.1 se mai găsește la vendors pe internet dar este doar 40%. Mai există și Preonic.

Edit: Falbatech mai are stoc de chestii, dar trebuie asamblare. Dacă te tentează, dă-mi un PM, mă ocup cu așa ceva
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.

Last edited by Neo; 02-04-2021 at 18:28.
Neo is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Discutii despre monitoare matose Periferice 3821 Today 19:38
Discutii despre mousi matose Periferice 1664 29-11-2023 13:40

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,122
Total Online: 3341

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 21:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.