lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Notebooks & netbooks
Connect with Facebook

Notebooks & netbooks Macbook users strictly forbidden. Trespassers will be shot on sight. Survivors will be shot again.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 12-02-2021, 19:51   #1101
marius_mym
Ancient friend
 
marius_mym's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 178
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu



Default

nu sunt eu genul ala de programator )
am gasit astea dar nu stiu care ar merita atentie si care nu ....

https://www.olx.ro/oferta/laptop-len...n-IDeyf8O.html

https://www.olx.ro/oferta/lenovo-t44...b-IDdeC8z.html

https://www.olx.ro/oferta/vand-lapto...p-IDejw4R.html
__________________
Nu poți face modding fără să te lovești !
marius_mym is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2021, 19:54   #1102
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

1 nu stiu ce ecran are.
2 si 3 nu.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2021, 20:05   #1103
marius_mym
Ancient friend
 
marius_mym's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 178
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu



Default

@mbc ca sa nu ma injuri mai mult decat poate ai făcut-o deja, spune-mi ce aspecte sa urmaresc, spre rusinea mea nu cunosc seriile de procesoare mobile mai vechi, stiu ca i5 3××× = seria 3, 4xxxx = seria 4 etc, U = consum redus si performanta tot asa, in rest ... mai nimic.

Berea o dau cu prima ocazie .
__________________
Nu poți face modding fără să te lovești !
marius_mym is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2021, 20:23   #1104
allexb
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bucurstadt
Posts: 1,192
Mentioned: 42 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ma bag si eu in discutie...cu cateva intrebari:
1. Ce dezvoltare vrei sa faci? In ideea ca daca te rezumi la limbaje de scripting, probabil iti ajunge un dual-core cu 8gb ram si un ssd. Altfel nu, ma rog ai zis ca esti la inceput.

2. Eu zic sa nu te axezi pe cautat neaparat thinkpad, in bugetul tau nu trebuie sa cauti best deal, uite-te si de dell latitude sau hp elitebook sau chiar fujitsu lifebook.

3. Strict dintre ce ai postat mai sus, eu as merge pe 2 sau 3, adica alea care au display cu 1600x900, te va ajuta rezolutia mai mare.
Nu vreau sa il contrez pe mbc, dar eu nu as lua thinkpad sub seria 440, sunt mult prea vechi si power hungry. Nici nu discut de bugetele pe care le zice. Cam 90% din ce gasesti pe olx sunt combinatii, laptopuri casate la firma, luate gratis si vandute pe bani multi, deci nu te arunca sa dai mult. @mbc, poti sa argumentezi de ce nu acele 2 modele de mai sus?


Sent from my iPhone using Tapatalk
allexb is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2021, 20:41   #1105
marius_mym
Ancient friend
 
marius_mym's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 178
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu



Default

@allexb programare e mult spus... arduino, micropython si altele tot cap prin zona asta sunt ceea ce as vrea de la el. Pe Legion am instalat, Visual Studio 2019, daca thinkpad-ul il suporta e ok, daca nu, la fel... no problem. Am retinut partea cu "nimic sub 440" (eu aveam ca target 430).
Anunturile de mai sus sunt găsite la o prima cautare (le-am pus pe cele care pareau mai eye catchy).
Multumesc de ajutor !
__________________
Nu poți face modding fără să te lovești !

Last edited by marius_mym; 12-02-2021 at 20:43.
marius_mym is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2021, 20:57   #1106
allexb
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bucurstadt
Posts: 1,192
Mentioned: 42 Post(s)

PC-ul meu

Default

Aa ok, inteleg, deci nu ai nevoie de mare lucru. Cauta cu ssd, altfel o sa dureze o vesnicie pana iti incarca VS. Desi la nivelul tau poti folosi si VSCode linistit. Are tot felul de plugins care o sa te ajute la microcontrollers.

Am zis nu mai jos de 440 din 2 motive: alea mai vechi sunt mai babane, ma gandesc ca vrei sa fie cat de cat portabil; alea vechi au procesoare mai power hungry, bateria probabil e praf, si este baterie de model vechi si prohibitiv de scumpe ca piesa de schimb. De la 440 in sus pana pe la 480 bateriile sunt intercompatibile, deci o sa gasesti mai multe variante de schimb.

Totusi, de ce nu folosesti laptopul pe care il ai ca sa inveti si sa directionezi banii spre carti/cursuri pe tema asta? Sau poate sa iti iei un rpi...


Sent from my iPhone using Tapatalk
allexb is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2021, 21:25   #1107
marius_mym
Ancient friend
 
marius_mym's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 178
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am si VSCode, dar din joi in Paste mai fac si cate un proiect web.api / MVC, etc. (ca sa nu uit, nu contra cost).
As vrea un laptop dedicat prototiparii si programarii pentru ca mai ales pe partea de prototipare descarc tot felul de drivere nu toate din surse de incredere (cel putin dupa evaluarea mea).
Plus ca mai ramane si partea de Linux.
As vrea sa experimentez mai multe cu acest sistem de operare si nu mi-a placut niciodată faza cu masini virtuale / dual boot, etc.
__________________
Nu poți face modding fără să te lovești !
marius_mym is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2021, 23:15   #1108
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by allexb View Post
3. Strict dintre ce ai postat mai sus, eu as merge pe 2 sau 3, adica alea care au display cu 1600x900, te va ajuta rezolutia mai mare.
Nu vreau sa il contrez pe mbc, dar eu nu as lua thinkpad sub seria 440, sunt mult prea vechi si power hungry. Nici nu discut de bugetele pe care le zice. Cam 90% din ce gasesti pe olx sunt combinatii, laptopuri casate la firma, luate gratis si vandute pe bani multi, deci nu te arunca sa dai mult. @mbc, poti sa argumentezi de ce nu acele 2 modele de mai sus?
Contrazi-ma linistit, fiecare are parerea lui, nu e o problema.

1. Nu as lua mai vechi de T440 sigur. De fapt, nu as lua mai vechi de T450 / x250 sigur si as lua minim T460 / X260 si cu bani imprumutati daca stiu ca iau ceva calumea dar omul a insistat la bugetul de 700 lei si ca vrea Thinkpad, acum eu ce sa zic?

2. De ce am zis nu la cele doua? Pentru ca au ecran TN. Rezolutia este suficienta as zice dar ecranul TN ar putea fi o problema iar daca vrei tu sa schimbi ecranul te costa cam 400 lei un ecran original (daca nu iei original nu merge setarea de luminozitate pe windows)

3. O explicatie de ce nu as lua mai vechi de T460 / T560 / X260: pentru ca nu au ecrane IPS. Majoritatea covarsitoare inainte de seria x60 aveau ecrane TN, ecranele IPS erau optionale si foarte scumpe. Dupa aceea, pur si simplu un laptop cu procesor de 35w nu mai este necesar. 15w default este perfect. Pana la T430 inclusiv si T440P au procesoare de 35-37w. T440 si mai sus au procesoare de 15w default cu TDP up to 25w.

Bun, acum am explicat ce si cum si acum sa revenim in zilele noastre si sa trantim realitatea:

Daca as avea nevoie de un laptop azi, pentru a invata sau pentru a programa sau pentru altceva as lua un Thinkbook 15 ARE cu Ryzen 3 4300U de la emag cu 2400 lei si un modul DDR4 3200 Mhz 8GB cu 200 lei si LE RUPE PE TOATE LAPTOPURILE DE CARE AM POVESTIT PANA ACUM. Simplu. Are 4 core 4 threads, TDP 15w si memorie 3200 Mhz cu placa video Vega 3 pe care DIRT3 merge 1080p medium la 60 FPS. Si ai SSD NVME de 256 GB si un slot NVME liber. Si ecran 15 inch Full HD IPS 250 nits, USB-C si baterie care tine 6.5 ore de youtube, cu wifi AX si port LAN cu cablu.

Eu, daca as avea buget de 1000 lei acum si m-as gandi sa imi iau un Thinkpad de 1000 lei, nu as face asta. M-as imprumuta de la parinti / prieteni / nevasta / card de credit / descoperire etc si mi-as lua un laptop calumea care sa ma tina 3 ani cu performanta relevanta pentru 2021. Eu nu cred in imprumuturi, dar daca ar fi sa invat sau sa fac ceva util cu laptopul ala, nu mi-as pierde vremea cu Thinkpaduri de genul T430 acum in 2021. As merge pe ceva ce chiar pot folosi fara stres.

Mno bun, atat.

Thinkbook cu Ryzen 3 4300U: https://www.emag.ro/lenovo-thinkbook...f=fav_pd-title

Thinkbook cu Ryzen 5 4500U: https://www.emag.ro/thinkbook-15-g2-...ch-Action=view
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14

Last edited by mbc; 12-02-2021 at 23:21.
mbc is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2021, 00:30   #1109
marius_mym
Ancient friend
 
marius_mym's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 178
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu



Default

@mbc apreciez răspunsul sincer. Nu ne vorba de împrumuturi sau sa-i iau banii de pampers lu fimi-o ( nu te lasa păcălit de poza de la profil... acolo eram tanar si frumos ), pur si simplu la suma asta ma gândisem fara sa iau in considerare niste aspecte pe care le-ai mentionat.
Probabil ca ma voi orienta catre ceva din seria 460, evident cu un buget aferent.
__________________
Nu poți face modding fără să te lovești !
marius_mym is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2021, 01:39   #1110
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Daca iei T460, sa fie obligatoriu ecran Full HD 1080p (majoritatea sunt) dar s-au mai vandut, putine, 1366x768, sa nu iei asa ceva. Procesorul sa fie i5 6300U sau 6200U, eu nu recomand i3 iar i7 e prea scump. SSD-ul este SATA pentru majoritatea, dar unele au venit cu NVMe. Eu nu as plati bani in plus pentru NVMe la nivelul asta. Poti sa pui NVMe dupa teoretic, practic nu merita efortul (ai nevoie de un conector si un bracket proprietar). Eu as fi atent sa nu aiba procesoare din generatia 5000, mai exista si asa.

Tastatura iluminata sau nu, nu conteaza dupa parerea mea, se schimba usor, cateoadata gasesti tastaturi iluminate DE sau UK sau Nordic la 100 lei, daca e sa o iei noua, de la Lenovo e vreo 400 lei. Daca o iei noua dar nu de la Lenovo e cam 250 lei iluminata.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2021, 09:01   #1111
codpin
Senior Member
 
codpin's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1,208
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ce Lenovo recomandati in 7-8000 lei buget? Poate sa fie si mai mult daca ajunge la oferta in pretul asta sunt dispus sa astept.

Trebuie sa fie portabil (cat mai light), sa tina bateria mult, sa aiba display super, minim 16gb ram (cu posibilitate de extindere ar fi super), minim 512gb SSD.

Mi-ar fi placut sa aiba si touchscreen, gen 2 in 1, ca ma ajuta la productivitate dar astea de la lenovo am vazut ca nu prea au.

O sa fie folosit pentru photoshop, illustrator etc Light work cum s-ar spune, chestiile mai grele le tin pentru PC (3900x, 64 gb ram etc), dar vreau sa mearga brici.

Ceva sugestii?
codpin is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2021, 10:37   #1112
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by marius_mym View Post
nu sunt eu genul ala de programator )
am gasit astea dar nu stiu care ar merita atentie si care nu ....

https://www.olx.ro/oferta/laptop-len...n-IDeyf8O.html

https://www.olx.ro/oferta/lenovo-t44...b-IDdeC8z.html

https://www.olx.ro/oferta/vand-lapto...p-IDejw4R.html
La cumparare sa verifici sa nu fie parolat in bios (la intrare sau la salvare modificare). Daca e, nu prea ai ce sa-i faci.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2021, 13:46   #1113
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by codpin View Post
Ce Lenovo recomandati in 7-8000 lei buget? Poate sa fie si mai mult daca ajunge la oferta in pretul asta sunt dispus sa astept.

Trebuie sa fie portabil (cat mai light), sa tina bateria mult, sa aiba display super, minim 16gb ram (cu posibilitate de extindere ar fi super), minim 512gb SSD.

Mi-ar fi placut sa aiba si touchscreen, gen 2 in 1, ca ma ajuta la productivitate dar astea de la lenovo am vazut ca nu prea au.

O sa fie folosit pentru photoshop, illustrator etc Light work cum s-ar spune, chestiile mai grele le tin pentru PC (3900x, 64 gb ram etc), dar vreau sa mearga brici.

Ceva sugestii?
T14 AMD, T15 daca vrei de 15, L14, L15. Toate cu AMD Ryzen 7.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2021, 14:52   #1114
marius_mym
Ancient friend
 
marius_mym's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 178
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Daca iei T460, sa fie obligatoriu ecran Full HD 1080p (majoritatea sunt) dar s-au mai vandut, putine, 1366x768, sa nu iei asa ceva. Procesorul sa fie i5 6300U sau 6200U, eu nu recomand i3 iar i7 e prea scump. SSD-ul este SATA pentru majoritatea, dar unele au venit cu NVMe. Eu nu as plati bani in plus pentru NVMe la nivelul asta. Poti sa pui NVMe dupa teoretic, practic nu merita efortul (ai nevoie de un conector si un bracket proprietar). Eu as fi atent sa nu aiba procesoare din generatia 5000, mai exista si asa.

Tastatura iluminata sau nu, nu conteaza dupa parerea mea, se schimba usor, cateoadata gasesti tastaturi iluminate DE sau UK sau Nordic la 100 lei, daca e sa o iei noua, de la Lenovo e vreo 400 lei. Daca o iei noua dar nu de la Lenovo e cam 250 lei iluminata.
Sa traiesti 100 de ani fara reparatii !
Asta e genul de informatii valoroase pe care nu le gasesti puse cap la cap pe toate "drumurile".
O sa salvez postarea sa o am la indemana !
Multumesc inca odata !

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
La cumparare sa verifici sa nu fie parolat in bios (la intrare sau la salvare modificare). Daca e, nu prea ai ce sa-i faci.
Inca o informatie valoroasa !
Mersi mult !
__________________
Nu poți face modding fără să te lovești !

Last edited by marius_mym; 13-02-2021 at 14:54.
marius_mym is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2021, 18:04   #1115
codpin
Senior Member
 
codpin's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1,208
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
T14 AMD, T15 daca vrei de 15, L14, L15. Toate cu AMD Ryzen 7.
Clar nu de 15", prea mare. Pe AMD ma gandeam si eu dar nu prea am vazut.

De Carbon X1 ce parere ai? Stiu ca e mai scump da poate il gasesc la vreun promo. Mi se pare cel mai sleek de la Lenovo si e super usor.
codpin is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2021, 18:32   #1116
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cum adica nu ai vazut? Este si pe emag si tu nu ai vazut. Sunt pe stoc in Romania cateva bucati.

X1 Carbon e limitat la 16 gb RAM din cate stiu si e cu Intel doar. Daca tot vrei X1 Carbon eu zic ca X1 Nano are sens mai mult, dar e tot asa doar cu intel si cu 16 GB RAM. In momentul asta iti furi caciula singur daca iei Intel pe laptopuri.

Asta il recomand, pe asta il am si eu. Mai pui 16 GB RAM si all good, dar vezi sa fie 3200Mhz JEDEC. https://www.emag.ro/laptop-lenovo-th...ch-Action=view

Sau, mai ieftin dar pierzi ecranul de 400 de niti care e si mai corect dpdv al culorilor si ai 8 gb onboard, plus cat vrei adaugat: https://www.emag.ro/laptop-lenovo-th...ch-Action=view


@marius_mym: Cu placere. Asta rezulta din multe obsesii, lucratul cu Thinkpaduri la serviciu non-stop si vreo 10 ani de suport IT cu Thinkpaduri. Acum mi-am terminat cariera de suport IT, am trecut la alte chestii, dar tot imi plac Thinkpadurile. Daca as avea bani nelimitati, mi-as lua un Chromebook C13 Yoga cu Ryzen 5 si un X1 Nano acum dar na.. nu se poate. Plus ca mai e si Macbook Air cu Apple M1 acum care parca ma tenteaza si mai rau, fiind ceva total diferit.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2021, 19:00   #1117
codpin
Senior Member
 
codpin's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1,208
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Cum adica nu ai vazut? Este si pe emag si tu nu ai vazut. Sunt pe stoc in Romania cateva bucati.

X1 Carbon e limitat la 16 gb RAM din cate stiu si e cu Intel doar. Daca tot vrei X1 Carbon eu zic ca X1 Nano are sens mai mult, dar e tot asa doar cu intel si cu 16 GB RAM. In momentul asta iti furi caciula singur daca iei Intel pe laptopuri.
Da nu stiu la ce rahat m-am uitat eu... Stiu ca dadusem filtru dupa procesor AMD si nu imi apareau. Mersi de recomandari!
codpin is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2021, 20:07   #1118
alinn28
Senior Member
 
alinn28's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 313
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via ICQ to alinn28 Send a message via AIM to alinn28 Send a message via Yahoo to alinn28
Default

Recomand sa fiti foarte atenti la monitor, noi la firma avem toti Lenovo l580, i7 ssd500 GB, etc, numai ca monitorul desi este IPS full hd, pur si simplu nu prea vezi nimic in el. Este foarte foarte slab la luminozitate.
alinn28 is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2021, 20:15   #1119
marius_mym
Ancient friend
 
marius_mym's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 178
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
@marius_mym: Cu placere. Asta rezulta din multe obsesii, lucratul cu Thinkpaduri la serviciu non-stop si vreo 10 ani de suport IT cu Thinkpaduri. Acum mi-am terminat cariera de suport IT, am trecut la alte chestii, dar tot imi plac Thinkpadurile. Daca as avea bani nelimitati, mi-as lua un Chromebook C13 Yoga cu Ryzen 5 si un X1 Nano acum dar na.. nu se poate. Plus ca mai e si Macbook Air cu Apple M1 acum care parca ma tenteaza si mai rau, fiind ceva total diferit.
Asta e si motivul pentru care am indraznit sa intreb. Stiam ca sunteti oameni pasionați si cu experiență. Chiar mai devreme am gasit un 460 care era anormal de ieftin, dar la o privire mai atenta am descoperit in descriere ca nu are ecran FHD. Probabil ca fara sfatul de la tine acest aspect l-as fi trecut cu vederea.
__________________
Nu poți face modding fără să te lovești !

Last edited by marius_mym; 13-02-2021 at 20:30.
marius_mym is offline   Reply With Quote
Old 16-02-2021, 12:12   #1120
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ce recomandare ar fi pentru un laptop la prețul de aproximativ 3000 lei?
Mulțumesc anticipat.

LE:
Am găsit ceva la Altex...
https://altex.ro/laptop-gaming-lenov...LAP82EY009ARM/
3300 lei

https://psref.lenovo.com/Detail/Idea...5?M=82ey009arm

https://psref.lenovo.com/syspool/Tem...2102160425.pdf

Last edited by Bugsy004; 16-02-2021 at 12:26.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,106
Total Online: 3970

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 17:39.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.