lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 25-12-2016, 22:08   #1
GraveNoX
Member
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 16
Mentioned: 1 Post(s)


Default Problema interferente PC->DAC->Receiver

Din PC (USB 3.0) pleaca un cablu USB 2.0 cu ferita de 4.5 metri (a costat vreo 10 lei) in Chord Mojo, iar din Mojo pleaca un cablu de 3 lei de 2.5 metri (jack-rca) intr-un Denon X3100, problema e ca am zgomot in boxe in functie de volumul receiverului. As fi preferat sa tin volumul receiverului spre maxim si sa controlez volumul din DAC. Credeti ca un cablu QED Performance J2P Graphite va rezolva problema ?
Distanta intre PC si receiver este cam de 6 metri. E mai bine sa iau un cablu optic de 5-6 metri si apoi un cablu analog bun, scap de problema ?
GraveNoX is offline   Reply With Quote
Old 26-12-2016, 17:35   #2
RyanAD
Senior Member
 
Join Date: Jun 2015
Location: CT
Posts: 301
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

de ce, spiridusii mosului, treci sunetul prin chord mojo ... si nu conectezi direct pc-ul la denon ?

indiferent de ce minunatie crezi ca e chord mojo, cand singurul lui output este headphone jack pe care l bagi in avr => tu ii dai sunet 2.0 si te astepti sa sune cristalin (dd / dts / atmos) la volum superior

nu mai spun ca este foarte important si ce fisier audio ii dai sa redea (aka : lossless only)

ps. Denon x3100 vad ca are port de lan => ii poti controla volumul din telefon (conectat la retea) daca nu ti place din telecomanda

Last edited by RyanAD; 26-12-2016 at 17:43. Reason: am denon 3313
RyanAD is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2016, 20:22   #3
GraveNoX
Member
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 16
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Receiverul este legat la PC prin HDMI, sunetul este ok, dar cu Mojo sunetul este la alt nivel doar ca exista aceste interferente. Vreau sa-l folosesc doar pentru muzica 2.0. Nu redau filmele de pe PC, folosesc playerul intern al TV-ului.
Am comandat un cablu ecranat de proba, daca nu are efect, atunci il voi folosi sa conectez un subwoofer la monitoarele de studio si cumpar cablu mai scump pentru mojo->receiver.
GraveNoX is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2016, 20:46   #4
bmf
Senior Member
 
bmf's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: Arad
Posts: 1,770
Mentioned: 39 Post(s)




Default

@GraveNoX cum suna acel zgomot? un alt cablu mai scurt nu ai? eventual ceva casti? de ex: acel cablu de 15 cm inclus > mojo > casti.. sau denon. Vezi ce si cum
Eu am audioquest forest de 0.75 m + jitterbug > mojo > wireworld j2p pulse de 1.5 m > amplif. NU are niciun zgomot.
@RyanAD, te rog sa nu vorbesti daca nu ai auzit ce poate mojo
bmf is offline   Reply With Quote
Old 29-12-2016, 17:11   #5
GraveNoX
Member
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 16
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Castile au impedanta prea mica ca sa capteze RF. Am folosit cablu jack-jack de 8 metri fara ecranare si nu era niciun zgomot in casti (bazait sau hiss).
A ajuns cablul "ecranat" si e o imbunatatire considerabila, aud zgomot doar la volum peste -15dB (65/80), cu cablul de 3 lei aveam zgomot evident chiar la -25dB (55/80). Volumul poate urca pana la 98 dar nu vreau sa depasesc 70/80. Cablul e cam firav, mi-e cam frica sa-i dau mai mult de 3 volti.
Deci se poate sa scap de zgomot. O sa investesc intr-un cablu mai scump si probabil adaug un Jitterbug.
Sunetul e nirvanic, indiferent pe ce il folosesc, pe casti ieftine, casti scumpe, monitoare studio, sistem 7.1. Nu stiam ca exista ACEST sunet, daca stiam strangeam demult bani pentru orice produs de la Chord. Pacat ca d-abia acum am descoperit magia Chord. Chiar ma gandesc sa mai cumpar inca un Mojo, atat de multumit sunt de DAC. Este pur si simplu altceva. Mi-a schimbat total perceptia despre sunet.

Last edited by GraveNoX; 29-12-2016 at 17:15.
GraveNoX is offline   Reply With Quote
Old 29-12-2016, 18:24   #6
meseriasugt
Senior Member
 
meseriasugt's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucuresti
Posts: 1,369
Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

Default

Din pc (usb 2.0) ajung in Aune x1S cu asta (http://www.stereoplanet.ro/cabluri/c...a_to_b_usb_7_m ) si apoi in receiver cu un cablu asemanator cu asta (http://www.stereoplanet.ro/cabluri/c...metrical_1_5_m ). Iti recomand cabluri mai de calitate ca sa elimini din start orice dubiu asupra lor.
meseriasugt is offline   Reply With Quote
Old 05-01-2017, 16:14   #7
GraveNoX
Member
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 16
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Pana la urma am luat Audioquest Evergreen J2P 2 metri si tot e zgomot dar mai putin ca atunci cand am folosit cablul de 50 lei. Din tweeter iese un fâşâit iar din difuzor iese un bâzâit care creste si scade in intensitate la un ciclu de aprox 0.5 secunde. La volum pe care vreau eu sa-l folosesc, zgomotul din tweeter dispare la 20cm de ureche, iar cel din difuzor dispare pe la 0.5 metri desi daca pun urechea aproape de boxa, tweeterul e mult mai zgomotos ca difuzorul.
GraveNoX is offline   Reply With Quote
Old 05-01-2017, 16:23   #8
bmf
Senior Member
 
bmf's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: Arad
Posts: 1,770
Mentioned: 39 Post(s)




Default

Acel Denon fara vreun cablu atasat are zgomot cu vol la maxim? sau daca pui cablu in Denon si lasi partea cealalta in aer se amplifica acel zgomot?
bmf is offline   Reply With Quote
Old 14-01-2017, 01:06   #9
matose
Administrator
 
matose's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,829
Mentioned: 108 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose
Default

Zgomotul nu are cum sa fie din cabluri, iti trebuie un izolator USB pentru ca ai o masa murdara din PC
__________________
matose is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Problema pierdut receiver tastatura si mouse Microsot hepper Periferice 0 01-03-2012 21:52

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,964
Posts: 783,867
Total Online: 2003

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by Miru
- by LAB501
- by dixy
- by Kspic
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 10:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.