lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 06-05-2021, 08:48   #8981
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 755 Post(s)

PC-ul meu

Se consideră o variantă de compromis acceptabilă.
Old 06-05-2021, 08:50   #8982
ktf
Ancient friend

ktf's Avatar

Mentioned: 88 Post(s)

PC-ul meu

Nu stiu ce sa zic, noi suntem privilegiati. Am colegi in alte tari care spera sa le ajunga randul la vaccinare la anul... iar la noi acum oricine se poate vaccina instant. Indiferent daca e 100% eficient sau 90%, tot e ceva , chiar si daca ar ajuta sa faci o forma usoara ulterior.

Trebuia o campanie mult mai agresiva pentru promovarea vaccinului si una la fel de agresiva pentru combaterea dezinformarii. Da-o dracu de treaba, s-au vaccinat mai bine de 1 miliard de oameni si au fost cateva cazuri izolate cu probleme. 1 MILIARD !
ktf is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2021, 08:51   #8983
Iubitel
VIP

Iubitel's Avatar

Mentioned: 274 Post(s)

Pana si manelistii promoveaza vaccinarea =))

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
Old 06-05-2021, 09:02   #8984
Kagyy
Member

Kagyy's Avatar

Mentioned: 3 Post(s)

Quote:
Originally Posted by mitty View Post
DjLeco incearca o explicatie buna pt colegul Kagyy ca vaccinul e aiurea si problema mamei tale vs tatal lui . Hai sa gandim la o scara putin mai larga decat la cazuri izolate.
Va dati seama ca nimeni nu vrea sa i se intample ceva rau apropiatului. De asta si eu il inteleg pe DjLeco si ii doresc tot binele mamei lui si sa treaca cu bine peste toata situatia.

La mine a fost asa. Tata s-a infectat, nu avea facut vaccin. Apoi s-a infectat si mama. Mama a avut facut Pfizer, si prima doza dar si rapelul. Ghinionul a fost ca mama sa se imbolnaveasca fix la 2 zile dupa rapel. Tata e acolo unde e, mama a trecut mult mai usor peste boala.

Mai am 2 familii care la fel. Femeile vaccinate, barbatii nu. Femeile au trecut mult mai usor, barbatii au stat si la pat. In trecut, cand era vorba de vreo raceala, femeile erau la pamant, barbatii luau un paharel si mergeau in treaba lor.

Coincidenta? Eu personal nu cred. Asta a fost experienta mea si am zis sa o adaug la alte cateva sute/mii de marturii. De acum merg pe vorba romanilor in prag de alegeri... "alegem raul cel mai mic". Evident, YMMV si fiecare e liber sa faca ce vrea.
Old 06-05-2021, 09:56   #8985
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 349 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by ktf View Post
Nu stiu ce sa zic, noi suntem privilegiati. Am colegi in alte tari care spera sa le ajunga randul la vaccinare la anul... iar la noi acum oricine se poate vaccina instant. Indiferent daca e 100% eficient sau 90%, tot e ceva , chiar si daca ar ajuta sa faci o forma usoara ulterior.

Trebuia o campanie mult mai agresiva pentru promovarea vaccinului si una la fel de agresiva pentru combaterea dezinformarii. Da-o dracu de treaba, s-au vaccinat mai bine de 1 miliard de oameni si au fost cateva cazuri izolate cu probleme. 1 MILIARD !
Am rude care au venit īn țară special pentru a se vaccina. Īn țările din care vin le-a spus că nu sunt prioritari.
Eu am făcut rapelul cu Phizer pe 9 februarie și sunt bine. La rapel am avut ușoare simptome de răceală, dar au trecut după vreo două zile fără să iau niciun medicament.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2021, 10:21   #8986
laser
Senior Member

laser's Avatar

Mentioned: 20 Post(s)

Eu astept sa mai elibereze din restrictii pentru persoanele vaccinate.

Chiar de va trebui sa prezint adeverinta sau ceva cod QR pe telefon pt. vaccinare, tot este mai bine decat declaratii si alte fantezii.

Mi se pare de bun simt ca o persoana vaccinata sa aiba dreptul la libera circulatie la orice ora, acces in orice local indiferent de rata infectarii pe oras.

Chiar si renuntarea la purtarea mastii in locuri publice exterioare, desi e mai greu de controlat asta, dar oricum aproape nimeni nu mai poarta masca pe strada de cand a dat caldura.

Daca vor relaxa restrictiile pentru cei vaccinati, asta va fi o motivatie in plus si pentru ceilalti de a merge la vaccin, doar pentru aceste avantaje, si mi se pare o miscare absolut logica de urmat.

Last edited by laser; 06-05-2021 at 10:23.
laser is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2021, 10:34   #8987
Iubitel
VIP

Iubitel's Avatar

Mentioned: 274 Post(s)

Aparent nu toata lumea e de acord:

"Cel mai important lucru este ca avantajele oferite persoanelor vaccinate deja sa nu devina discriminari in raport cu persoanele care nu s-au vaccinat inca sau nu vor sa se vaccineze. Functionarea intr-un loc de munca nu poate fi conditionata de vaccin", a declarat Renate Weber, la Realitatea PLUS.

Și coordonatorul campaniei de vaccinare, Valeriu Gheorghiță, susține că cei vaccinați nu ar trebui să fie privilegiați.

"Nu trebuie impartita populatia in persoane vaccinate si persoane nevaccinate. Sunt persoane care isi doresc anumite beneficii. Bun, ma vaccinez, dar eu ce obtin prin acest lucru? Modul de decizie si factorii care influenteaza decizia individuala a unei persoane de a se vaccina sa stiti ca nu intotdeauna se bazeaza pe niste argumente stiintifice. Cred ca trebuie pastrat un echilibru al acestor factori care pot sa stimuleze sa incurajeze vaccinarea", a spus Valeriu Gheorghita.

Ciudata parerea lui Gheorghita, de la tuta aia ce dracu sa te astepti....
Old 06-05-2021, 10:44   #8988
Rob’
Ancient friend

Rob’'s Avatar

Mentioned: 122 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Bun, ma vaccinez, dar eu ce obtin prin acest lucru?
Old 06-05-2021, 10:44   #8989
laser
Senior Member

laser's Avatar

Mentioned: 20 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Aparent nu toata lumea e de acord:
Ai de capu' meu, zici ca e varianta politically correctness de Romania.

La asta am ajuns, cei nevaccinati sa fie catalogati drept oameni discriminati, si tot aia care s-au vaccinat sa sufere.

Eu as reformula un pic declaratia lui Gheorghita: "Modul de decizie si factorii care influenteaza decizia individuala a unei persoane de a NU se vaccina sa stiti ca nu intotdeauna se bazeaza pe niste argumente stiintifice.

Am si eu o fufa din aia la munca, antivaxxer convinsa, plus habotnica cresinopata, sta cu masca pe sub nas tot timpul, le zice la colegi ca vaccinul e plin de chimicale periculoase. Cand am vazut-o ultima data imi doream sa o sugrum cu masca aia de o tinea sub bot in spatiu inchis, dar nah, suntem civilizati, nu ?

Asa ca eu personal ma fwt in discriminarea asta imaginara, o tara plina de prosti care ne trage in jos, asa zisi discriminati in prostia si frica lor, cand nu pot realiza simplul fapt ca un vaccin ii ajuta atat pe ei imediat dar si pe restul. Nu frate, chimicale in vaccin, control al populatiei, frica de ace, frica de lista de asteptare, tot felul de motive inventate pe care le-am auzit doar ca sa nu faca nimic, iar apoi sa sara de fund in sus cand sunt pusi la colt de cei normali.

Last edited by laser; 06-05-2021 at 11:01.
laser is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2021, 11:23   #8990
ktf
Ancient friend

ktf's Avatar

PC-ul meu

Pai si ce te-a oprit sa faci scandal, daca nu folosea masca corespunzator in spatiul inchis la munca ? Ca e anti vaccin, treaba ei, de convins nu ai cum oricum, dar regulile trebuie respectate la munca.
Old 06-05-2021, 11:23   #8991
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Chimicale in vagin, poate...
Pe mine ma apuca cheful de dat la mwie la genul asta de femei...
kobro is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2021, 11:24   #8992
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 824 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by laser View Post
o tara lume plina de prosti care ne trage in jos
Corectat. Daca e ceva ce-am observat cu pandemia asta, e chestia asta. Prostia e peste tot cam in aceeasi proportie, doar ca unii sunt mai bine organizati.

Prietena s-a vaccinat ieri dimineata cu Pfizer, dureri destul de puternice de umar incepand de aseara, se mentin si azi. Eu ma duc vineri la Drive Thru, trebuie sa mi-l fac neaparat inainte de weekend ca daca-mi da fatala si nu pot sa lucrez in timpul saptamanii am belit-o.
Old 06-05-2021, 11:27   #8993
alinn28
Senior Member

alinn28's Avatar

Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Nu inteleg, cum adica "ce castig daca fac vaccinul"? Castigi sansa sa nu ajungi in spital si e suficient.
Cine vrea facilitati inseamna ca el nu crede in vaccin si nu il face pt ca e necesar pt sanatatea lui ci doar pt drepturi: sa se plimbe in Grecia, sa manance in restaurant, etc.
Asa vedem cine il face pt ca el considera ca e bine pt el si cine il face pt orice alt motiv neimportant.
alinn28 is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2021, 11:31   #8994
alinn28
Senior Member

alinn28's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by valor View Post
Se zice pe la TV ca pentru toti cei vaccinati dintr-un birou s-ar putea renunta la masca in interior ca nu mai e nici un pericol pentru ei.
Eu l-as da afara pe cel care a zis ineptia asta. Cine in lumea asta poarta sau nu poarta masca la birou ca zice unu din guvern? Sa fim seriosi, o porti sau nu daca consideri ca te ajuta cu ceva sau daca asa vrea managementul.

Iar declaratia asta de mai sus o consider pur si simplu reclama pt persoana care a enuntat-o.

Aaaa, daca zicea ca daca te-ai vaccinat nu mai trebuie sa porti masca nicaieri, era altceva si aia chiar era ceva bun si ok dar asta de mai sus este egal cu 0.
Old 06-05-2021, 11:40   #8995
bakhus
Senior Member

bakhus's Avatar

Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to bakhus Send a message via Skype™ to bakhus

Ba eu cred ca ar trebui facut o discriminare aici, ca doar asa ii convingi pe aia cu Dunning Kruger sa le faci un bine.
Ai restaurant, hotel, orice cu program cu publicul si ai toti angajatii vaccinati, deschizi cand vrei, cat vrei.
Esti vaccinat, mergi unde vrei, cand vrei.
Nu vrei sa te vaccinezi? Foarte bine, e dreptul tau, stai in casa, sa nu omori pe altul cu drepturi la fel ca tine.

In alta ordine de idei, tata (71) a facut rapel Pfizer ieri, e ok, nu are niciun simptom.
Eu si prietena suntem programati vinerea viitoare la rapel, abia astept sa-l fac si sa treaca cele 2 saptamani, sa stau mai linistit ca nu ma omoara astia cu drepturi.
i9 9900k @5Ghz, Arctic Liquid Freezer II 280, Z390 Aorus Master, [email protected] TridentZ RGB, SF Leadex Gold 750w,GTX1080ti Gigabyte Aorus Extreme, Phanteks Eclipse P600S, Dell P3418HW, Dell Alienware AW3418DW
Samsung 55Q6FN, Yamaha Aventage RX-A880, 2xNS-555, 4x NS-333, 2x SW030, 1x NS-C444
bakhus is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2021, 11:45   #8996
ktf
Ancient friend

ktf's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by alinn28 View Post
Eu l-as da afara pe cel care a zis ineptia asta. Cine in lumea asta poarta sau nu poarta masca la birou ca zice unu din guvern? Sa fim seriosi, o porti sau nu daca consideri ca te ajuta cu ceva sau daca asa vrea managementul.

Iar declaratia asta de mai sus o consider pur si simplu reclama pt persoana care a enuntat-o.

Aaaa, daca zicea ca daca te-ai vaccinat nu mai trebuie sa porti masca nicaieri, era altceva si aia chiar era ceva bun si ok dar asta de mai sus este egal cu 0.
E tricky sa scoti portul mastii peste tot, pentru ca romanii sunt predispusi sa incalce regulile. Daca le zici ca e ok peste tot pentru aia vaccinati, toti o sa renunte la masca. Ar trebui politia sa ii verifice pe toti si sa vezi atunci distractie ... La birou in schimb e simplu : prezinti dovada o singura data si se poate centraliza mult mai usor informatia .
Old 06-05-2021, 11:53   #8997
alinn28
Senior Member

alinn28's Avatar

PC-ul meu

Pai tocmai asta vreau sa zic, la birou o porti sau nu daca asa vrea managementul nu ca asa zice unu din guvern. De asta zic ca declaratia asta nu are nici-un rost, sunt doar vorbe aruncate in vant ca sa cada ei bine in ochii unora.
Old 06-05-2021, 11:54   #8998
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 316 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Asta este clar. Problema este ca un lucru nu accept si anume raspandirea propagandei anti-vaxx aici. Atata tot. Cine nu vrea, e liber sa nu o faca. Dar aici nu are ce opinii sa emita pe marginea subiectului.
<3
Old 06-05-2021, 11:55   #8999
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 316 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Kagyy View Post
Va dati seama ca nimeni nu vrea sa i se intample ceva rau apropiatului. De asta si eu il inteleg pe DjLeco si ii doresc tot binele mamei lui si sa treaca cu bine peste toata situatia.

La mine a fost asa. Tata s-a infectat, nu avea facut vaccin. Apoi s-a infectat si mama. Mama a avut facut Pfizer, si prima doza dar si rapelul. Ghinionul a fost ca mama sa se imbolnaveasca fix la 2 zile dupa rapel. Tata e acolo unde e, mama a trecut mult mai usor peste boala.

Mai am 2 familii care la fel. Femeile vaccinate, barbatii nu. Femeile au trecut mult mai usor, barbatii au stat si la pat. In trecut, cand era vorba de vreo raceala, femeile erau la pamant, barbatii luau un paharel si mergeau in treaba lor.

Coincidenta? Eu personal nu cred. Asta a fost experienta mea si am zis sa o adaug la alte cateva sute/mii de marturii. De acum merg pe vorba romanilor in prag de alegeri... "alegem raul cel mai mic". Evident, YMMV si fiecare e liber sa faca ce vrea.
Condoleanțe
Old 06-05-2021, 11:58   #9000
valor
Senior Member

Quote:
Originally Posted by alinn28 View Post
Pai tocmai asta vreau sa zic, la birou o porti sau nu daca asa vrea managementul nu ca asa zice unu din guvern. De asta zic ca declaratia asta nu are nici-un rost, sunt doar vorbe aruncate in vant ca sa cada ei bine in ochii unora.
Ministrul sanatatii a zis asta. Ca obligativitatea mastii ar putea fi eliminata in acest caz.
valor is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules