lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Memorii & stocare
Connect with Facebook

Memorii & stocare RAM, ROM, SSD, HDD ...


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 02-02-2021, 08:48   #1
scarules2006
Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 56
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default HDD 3,5" silentios

Salutare colegi,

As vrea sa achizitionez un HDD iar cel mai important aspect este sa fie foarte silentios, viteza nu ma intereseaza.

Din experienta voastra, care HDD-uri sunt cele mai silentioase?

Multumesc!
scarules2006 is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2021, 09:43   #2
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ceva 5400rpm.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2021, 09:53   #3
scarules2006
Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 56
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am avut western si seagate de 5400 dar caraie si sunt zgomotoase...
Normal tot calculatorul meu este racit pasiv(nu am deloc ventilatoare) si ma scoate din sarite zgomotul produs de HDD-uri.
SSD-uri nu tare as pune ca ma tem(folosesc la torrent) si mi-ar trebui 2 de 4Tb fiecare.
scarules2006 is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2021, 10:12   #4
scutyjunior
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj
Posts: 2,586
Mentioned: 39 Post(s)


Default

Hdd-uri de 3.5' nu am gasit sa fie inaudibile. Singurele inaudibile sunt de laptop si obligatoriu de 5400rpm.
scutyjunior is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2021, 10:15   #5
Sunshine
Senior Member
 
Sunshine's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Bucuresti
Posts: 437
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am renunțat la hard-disk-uri în PC de vreo 5 ani de când am microserverul HP și astfel am mutat zgomotul într-un loc unde nu mă deranjează.
Dacă nu ți se pare prea mare investiția, în locul tău aș proceda similar și aș lua un NAS sau tot un microserver.
Sunshine is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2021, 10:29   #6
scarules2006
Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 56
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

O sa incerc intai unul de laptop(am ceva extern de 4Tb si vad daca e OK) daca nu o sa merg pe NAS.

Multumesc pentru recomandari!
scarules2006 is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2021, 14:22   #7
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,843
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

WD Red si WD Purple sunt ok. De obicei, cele de 2.5 sunt mai silentioase.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 03-02-2021, 17:19   #8
Player
Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 11
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Salut,

Am două Western Digital Red 3 TB de 7 ani (model WD30EFRX) de care sunt mulțumit, inclusiv de zgomotul produs, acesta fiind unul din cele mai importante criterii de care am ținut cont în momentul alegerii.
Îți recomand același model dacă îți sunt suficienți 3 TB într-un singur HDD.

Acum este rebrabduit în Red Plus după scandalul cu SMR (Shingled Magnetic Recording). Vezi și ceva teste CMR vs SMR aici.

Din păcate modelele de capacitate mai mare din aceeși serie nu sunt la fel de silențioase conform Data Sheet. Modelul de 4 TB spre exemplu are 28 dBA în medie nivel de zgomot în seek față de 24 dBA la cel de 3 TB. Doar modelul de 1TB este mai silențios, iar cel de 2 TB are același nivel.

Ai aici o parte dintr-un test pentru zgomot, dar testul original (sursa) nu mai este disponibil.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	img_5b7bce41d4f8a.png
Views:	291
Size:	69.9 KB
ID:	71711  
Player is offline   Reply With Quote
Old 03-02-2021, 17:57   #9
scutyjunior
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj
Posts: 2,586
Mentioned: 39 Post(s)


Default

Am avut WD Red 3TB si Purple de 4Tb si nu m-am impacat nici cu zgomotul la citire si nici cu zgomotul de motor produs, chiar daca le-am pus in radiator de amortizare zgomot (fara era jale pentru mine). O vreme am folosit hdd laptop extern, dar trebuie sa iei in calcul sa ii asiguri racire suplimentara, ca se cam incalzeste.
scutyjunior is offline   Reply With Quote
Old 06-04-2021, 18:28   #10
ionutph
Member
 
Join Date: Jan 2011
Location: Bucuresti
Posts: 62
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Ai zgomotul motorului/platanelor la invartire care produc si o usoara vibratie si mai ai zgomotul capetelor de citire/scriere care se misca foarte rapid (seek), provacand vibratii ceva mai puternice. Cand HDD-ul este prins de carcasa, acea carcasa va prelua si amplifica vibratiile (mai mult sau mai putin in functie de calitatea ei)

Metodele clasice de atenuare a zgomotului pt HDD-uri erau:

- sa alegi un model de HDD silentios testat de maniacii de la silentpcreview.com. (site mort de ceva ani, cel nou e cam degeaba, doar forumul a ramas acelasi)
- Sa folosesti o carcasa solida (si antifonata bine) care sa preia cat mai putin din vibratii si sa mai atenueze din zgomotul motorului. Unele veneau din fabrica cu metode alternative de prindere a hdd-ului, De exemplu Antec avea niste suporti de caucic pe care sa asezi HDD-urile, ca sa le decuplezi de carcasa.
- sa folosesti metoda clasica de prindere improvizata a HDD-ului in elastice. (cea mai buna)
- sau sa se puna hdd-ul pe partea de jos a carcasei asezat pe un burete.
- in special pt zomotul motorului erau cutii speciale de antifonare in care se baga HDD-ul. O astfel de cutie era Scythe Quiet Drive de 2.5" sau 3.5"
- La HDD-urile care permiteau, se putea modifica din soft valoarea Automatic Acoustic Management (AAM), intre 0/128 si 254. O valoare mai mica incetinea viteza de miscare a capetelor de citire, facand miscarea de random seek mai silentioasa dar avea ca dezavantaj cresterea timpul de acces (performante mai slabe in seek/random acces). Se putea seta din HD Tune.

Eu aveam un HDD Samsung F3 1TB bagat in cutie de antifonare Scythe Quiet Drive care la randul ei era suspendata cu elastice de chiloti, ocupand toate sloturile de HDD din Antec SOLO (carcasa silent, tabla groasa) si tot il auzeam putin, in special zgomotul de motor)

Recent pe 2.5" mi-au placut Seagate Backup Plus Portable de 5TB (SMR), e silentios si nici nu vibreaza pe masa. Am si WD portabil de 5tb (cred ca PMR) care care are vibratiile si zgomotul de fond mult mai sesizabile. (poate o parte din diferenta o are si carcasa?). Seagate are la interior modelul ST5000LM000. In mod normal HDD-urile portabile pe USB erau mai iefitne decat daca cumparai HDD-ul din interior separat. Trebuie avut in vedere daca acel HDD portabil are un adaptor SATA-USB sau are electronica cu uSB aplicata direct pe HDD. Seagate de 5TB e la a 3-a revizie, HDD-ul pare sa fie acelasi, nu stiu daca au schimbat doar designul, sau au umblat si la conectica. Seagate am model mai vechi (v1) si model mai nou (v2), ambele la fel de silentioase. Teoretic unul de capacitate mai mica ar fi si mai silentios din cauza ca are mai putine platane (daca este din aceiasi serie, avand aceiasi capacitate pe platan)

Cele de 2.5" de capacitate mare au si o grosime mai mare.

Last edited by ionutph; 06-04-2021 at 18:36.
ionutph is offline   Reply With Quote
Old 06-04-2021, 21:04   #11
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Metoda cu elasticele e cea mai buna si dpdv al racirii.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 12-04-2021, 16:12   #12
dic1
Senior Member
 
dic1's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 649
Mentioned: 27 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ia SSD pentru torrente fara sa iti faci probleme. Chiar daca descarci 400GB intr-o ora, iti ia minim o saptamana sa vizionezi serialele si tot cam pe la 50-60GB/zi scrisi ajungi (adica vreo 20TB anual, te tine vreo 8-10 ani pana si o petarda de ADATA SU630 960GB QLC).
dic1 is offline   Reply With Quote
Old 12-04-2021, 21:32   #13
PSS
Ancient friend
 
PSS's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 3,107
Mentioned: 54 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to PSS
Default

am un SSHD seagate 2TB si este super silentios

Last edited by PSS; 12-04-2021 at 22:19.
PSS is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Sistem silentios all-around elucid Cutia de sub birou 45 27-11-2015 16:17
Vreau sa "trimit"un telefon in garantie,"cum fac"... kppus Telefoane mobile si alte gadgeturi 17 23-07-2015 22:20
Pc silentios caramida7 Cutia de sub birou 33 07-08-2014 10:12
PC silentios kaitracid Cutia de sub birou 72 06-03-2013 17:25

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,124
Total Online: 3523

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 21:54.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.