lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Gaming
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 27-05-2012, 17:08   #441
Selky
Senior Member
 
Selky's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 4,107
Mentioned: 66 Post(s)

PC-ul meu

Default

Normal-hell le faci fara probleme, indiferent de clasa
vezi tu pe inferno
si-o sa ajungi sa pretuiesti fiecare stat, inclusiv intelligence chiar daca esti barbarian, pt ca da rezistente
eu sunt wizard. dau damage suficient, crituri reale de ~50k. problema e ca daca ma atinge un mob (si d-ala alb, dar mai rasarit), crap. si-s invidios pe barbari. stau si ma uit cum o da parte in parte cu 1 mob si de-abia le scade viata la ambii. eu cand dau, se simte :/

daca nu m-am grabit sa joc si eu, daca apucam sa termin inferno pana sa dea nerf eram multumit. asa am luat-o incet si-s de-abia la act 2 :-s
Selky is offline   Reply With Quote
Old 27-05-2012, 18:46   #442
codpin
Senior Member
 
codpin's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1,208
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

Toate stats-urile te ajuta indiferent de clasa. Str e pentru armor, dex e pentru dodge iar int e pentru rezistente. Nu asta e problema, ci faptul ca multe iteme de lvl mare au stats de genu 20 dex, 25 int, 23 str, si alte kkturi => item de kkt, useless, pentru ca nu are un stat dominant. Asta e valabil la itemele ce pot fi purtate de toate clasele.

Apoi bineinteles apar itemele strict pentru o clasa anume cu stats total anapoda. Arc numa cu strenght, wand numa cu dex, fist numai cu int etc. Eu inteleg ca e totul random, dar ma asteptam ca la itemele de clasa sa fie intre anumite limite.

Si aici chit ca ma repet, blizz a facut de asa natura incat sa fim dependenti de AH. Isi pregatesc terenul pentru RMAH.

Legat de inferno si nu numai, mi se pare cretin modul lor de a "mari" dificultatea. Practic ei au facut normal-ul (care e ca o plimbare in parc, si unul de 5 ani il termina) dupa care au multiplicat viata mobilor de 2,3,7 ori plus adaugat enspe modifiere la elites si champs, modifiere iarasi total random, unde sunt cateva combinatii care chiar nu ai cum sa le bati.

Din punctul meu de vedere e cam pierdere de vreme pe inferno. Eu nu o sa fac pvp decat poate cu ceva prieteni, deci nu-mi trebuie cine stie ce gear. Pot atinge lvl 60 pe hell, vad toate skill-urile clasei respective si cam atat. Mi se pare mai interesant (a nu se confunda cu distractiv) sa cresc alt char de alta clasa decat sa ma zbat prin inferno facut prost, fara un scop anume.

Damn... long post!
codpin is offline   Reply With Quote
Old 27-05-2012, 18:53   #443
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by codpin View Post
Toate stats-urile te ajuta indiferent de clasa. Str e pentru armor, dex e pentru dodge iar int e pentru rezistente. Nu asta e problema, ci faptul ca multe iteme de lvl mare au stats de genu 20 dex, 25 int, 23 str, si alte kkturi => item de kkt, useless, pentru ca nu are un stat dominant. Asta e valabil la itemele ce pot fi purtate de toate clasele.
La asta mă refeream

O să văd cum este inferno, dar până acum progresia a fost (mult prea) ușoară, dar bine echilibrată. IMHO.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 27-05-2012, 18:57   #444
codpin
Senior Member
 
codpin's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1,208
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mie progresia mi s-a parut aiurea la monk. Pe normal si nightmare eram OP, avand skill-uri cu valori aproape fixe, nu e nimic care scaleaza si din motivul asta erau prea bune. Apoi pe hell observ ca heal-urile sunt degeaba. Daca acum cand am abia 20k hp nu sunt in stare sa-mi dau heal macar 50% (cel mai mare heal are 8k) ma intreb ce rost mai are sa dau atunci cand o sa am 50k?

Si nu vreau sa fiu inteles gresit, imi place jocul, l-am asteptat atata timp, are destule elemente care sa te atraga, doar ca la modul in care au facut loot-ul si balance-ul pentru clase, end game-ul nu prea e fun.

Last edited by codpin; 27-05-2012 at 19:00.
codpin is offline   Reply With Quote
Old 27-05-2012, 19:44   #445
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Pai jocul nu prea are endgame, asta e problema. Vezi doamne scuza lor este ca jocul sa nu devina farm...practic va dam totul random ca sa nu il considerati farm...cand de fapt trebuie sa farmezi infinit mai mult tocmai pentru ca lootul este total random.

Eu ma pregatesc incet incet de act 2. Sunt gimped rau de tot la dps, am doar 6.240 cu pasiva weapons master. Nici cu HP-ul nu o duc foarte bine, doar 32.000. Armor am 7.300 iar resistances am 650-700, evident cu War Cry si runa.

Am inceput si eu sa ma trezesc, sa folosesc enchantress ca follower pentru ca templar-ul e cam inutil in inferno din ce am citit. Am inteles ca imbracata decent e chiar buna, cel putin pentru melee class.

Momentan mai am nevoie de 25k sa aduc blacksmith-ul la ultimul nivel.

In act 2 nu ma-as baga inca, incerc sa mai fac odata act 1 sa vad cum merge cu noile valori de resistance...asa preliminar as zice ca merge binisor tinand cont ca am dat de combo-uri destul de nasoale (invulnerable minions/horde/desecrated/fast sau fire chains sau vampiric/reflect/arcane enchanted), grupuri la care pur si simplu dadeam skip/restart inainte.
Cu pvp nu iti face sperante, o sa existe, dar nu va fi balansat, deci nervi peste nervi.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-2012, 21:18   #446
muff
Senior Member
 
muff's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Bucuresti
Posts: 1,112
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Facut azi act 1 in 4 ppl (inferno ofc). La butcher am murit iar monk-ul a facut solo ultimii 25% hp Oo
Actul II e cam dureros, momentan 35k hp/32k dmg si sunt 1 hit daca ma prind..
__________________
Get inline™
muff is offline   Reply With Quote
Old 27-05-2012, 21:39   #447
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Quote:
Do you think that one area of concern that may get looked at is that people aren't able to gear up for Infernon Act 1, even, without going to the AH and spending a lot of gold.
The auction house obviously provides an incredible service to allow for very easy trades between characters, and essentially blows out the wide range of items you could have available to you at any one time. So, in fact, the AH has to be a factor in how we drop items. On one hand you have a huge benefit because you can buy and sell items very easily, as opposed to having to post up WTS threads in the old USEast trading forums, but on the other end it does impact the item pool economy with the inherent ease at which you can trade items. If the AH existed but wasn't a factor at all into how items dropped/rolled, the economy would be completely tanked within a matter of weeks.

If it's so small it's odd how many people I've met that are actually in Inferno, myself included. You can't mean to say we're the 1%.
No, no, no... far, far less than 1%.
Deci practic raspunsul blizzard este nimic... Nu ii intereseaza de faptul ca fara AH, e aproape imposibil de intrat in inferno...
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2012, 01:18   #448
nightmare
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Bucuresti
Posts: 270
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via Yahoo to nightmare
Default

A doua legendara, solo farming hell ... oare cu cat se vinde ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	fsdfsdf.jpg
Views:	306
Size:	458.8 KB
ID:	27787  
nightmare is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2012, 15:45   #449
Amok
Ancient friend
 
Amok's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Romania, Bucharest
Posts: 490
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nush, incearca la AH sa vezi cu cat se vinde unul ca asta si fa underbid putin. Oricum, 26 resistance to all e destul de bine, dar are block amount low. Pentru Hell e foarte bun totusi.

Acum, impresiile mele sunt in contradictoriu total cu ce zice Neo cred.

Mie imi place dificultatea, imi place ca act 2 pe inferno e 2-3 shot de la elites/champions, imi place ca am ceva dificil care trebuie sa il trec si prin build bun, skill si patience si evident si ceva farming, sunt foarte multe lucruri pe care trebuie sa le faci sa fi gata pentru act 2.

Iar partea cea mai buna e tocmai randomness-ul elite pack-urilor. Faptul ca unele combinatii sunt foarte grele garanteaza strategie diferita la fiecare pack. Cu cele cu mortar stau in melee range, la cele cu arcane dau 2-3 bucati, fug, evit arcane-ul, la cele cu desecractor/plagued evit aoe-ul de pe jos dar stau melee.


Dar, evident, trebuie gear pentru a putea sa supravietuiesti cu aceste packs. Si act 1 e destul de greu, trebuie rabdare. Act 2 cere mult farm de act 1, eu farmez gold de fapt. am 110 gold find + 5 nephalem valor = 185 gold find. Intr-o ora fac 300k sau mai mult, vand itemele ce pica la AH si cumpar ce am nevoie. Nu farmez goblin sau alte rahaturi, fac de la quest 4 pana la SK, il omor si apoi reiau. Deci cathedral level 2 pana la SK. Si e fun, nu e boring, nu stai sa campezi un treasure goblin si iteme pica o gramada cu 5 stacks de valor de la champions, nu ma plang de MF. Ca o idee, cu 185 gold find pot primi si gramezi de gold de 1700, si pica destul de des. Sparg totul, orice cutie, bookshelf, fac clear complet.

Ca exemplu, in 4 ore cu ce am vandut si prin AH, am facut 1 milion. Deci cam 200k media pe ora ca nu farmam non stop. vreo 200k am facut din vreo 4-5 iteme vandute.

Ei, cu 1 milion am cumparat un 2handed polearm de 1014 DPS, 224 Str, 160 intell (16 resist all + 50% shout = 24 resist all), 49 vitality. Cu arma asta mi-a crescut eficienta vs packs in act 1 imens, cu Wrath of the Beserker critui si la 170k, champions au cam 450k, elites pe la 800k, pica foarte repede. Daca cumparam de 1 milion 2-3 piese de armor si 1 arma de 850 dps cu 0 stats, probabil upgrade-ul ar fi fost mult mai mic, asa cu asta a meritat investitia.


So, farmati cu atentie, incercati sa nu cumparati ieftinaciuni de la AH pentru ca deobicei sunt un upgrade minimal, mai degraba strangi 150-200k si cumperi o piesa de armura cu un upgrade consistent, decat sa dai 20-30k pe una si sa primesti 10 vitality ca upgrade. Poti gasi chestii ieftine bune, dar gear necesar de act 2 inferno costa bani si daca vreti sa va duceti in el, sa faceti clear trebuie cumparat gear-ul scump.

Daca ar fi fost mai usor deja terminam inferno de acum.

Last edited by Amok; 28-05-2012 at 16:12.
Amok is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2012, 17:10   #450
Vespa
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Craiova
Posts: 263
Mentioned: 7 Post(s)


Default

barbarian gay party vs skeleton king

http://www.youtube.com/watch?feature...v=NXOYC_sBPVg#!
Vespa is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2012, 17:30   #451
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Amok, deci nu are rost sa pierd vremea cu crafting?
Ma uitam acum prin AH dupa armuri/arma pana in 3-400k si nu am gasit nici un upgrade major. Sa craftez o rara ma costa aproximativ 50k, e drept ca poate fi total useless.

Eu ca farm prefer partea inainte de spider boss si dupa, treaba e ca nu am dps suficient sa il fac pe butcher cu build-ul normal si nu imi pierd vremea cu el.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2012, 17:35   #452
nightmare
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Bucuresti
Posts: 270
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via Yahoo to nightmare
Default

La Belial pe Hell (party de 4) era un wizard sau witch doctor, nu exagerez .. in 15 20 de sec l-a omorat pe Belial ...cred ca avea un dps nebun ...

Asta vroiam sa intreb si eu, merita sa dai o gramada de bani sa ii tot faci training la crafterul de armuri ?
nightmare is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2012, 17:44   #453
Amok
Ancient friend
 
Amok's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Romania, Bucharest
Posts: 490
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

crafting e bun cand ai gold mult sa poti craft 10-15 bucati si din ele, 2-3 vor fi bune, nu neaparat pentru tine, dar pentru alte clase. Cu alea 2-3 scoti profit bun. E suficient 1 sa fie super buna, si scoti banii si profit.

Armura, pentru tanking playstyle

All resist > vita = armor > strength/dex

Pentru casteri, ce merg pe dps mai mult, vita = intell, dar all resist e tot timpul cel mai bun.

Daca aveti 40k hp, 400 all resist si 15k dps, nu ar trebui sa aveti probleme cu act 1 inferno. Depinde oricum ce fel joci, ce spec ai. acolo e baza.
Amok is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2012, 17:46   #454
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Witch-ul are skill-ul ala de isi face dps-ul de 3-4 ori mai mare pentru cateva secunde.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2012, 17:47   #455
codpin
Senior Member
 
codpin's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1,208
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am renuntat sa fac upgrade si la smith si la jeweler. Cand am vazut ca un item din AH de 18-20k ma costa sa-l craftez 20k (si habar n-ai ce iese) a fost un moment trist. Mi-am dat seama ca ceva nu e in regula.

La fel si la jeweler, un flawless square te costa 20k sa-l faci, iar in AH il gasesti cu 5k plus ca in hell iti pica si pe jos. WTF?!?!?

Asa ca le-am lasat pe la lvl 5-6 pe amandoua si pa pa. Poate cand o sa am cateva sute de mii de aruncat o sa-i duc la max pt achiev. Asta daca nu cumva gasesc vreo reteta legendary (keep dreaming).
codpin is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2012, 19:02   #456
Toshy
Member
 
Toshy's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: brasov
Posts: 203
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Kungen's live stream hardcore, inferno, solo.
Toshy is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2012, 19:17   #457
Vespa
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Craiova
Posts: 263
Mentioned: 7 Post(s)


Default

asta nu e ala de era gm la nihilum?
Vespa is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2012, 20:25   #458
DiaboRO
Ancient friend
 
DiaboRO's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 2,060
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Vespa View Post
asta nu e ala de era gm la nihilum?
Ba da.
DiaboRO is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2012, 21:08   #459
Toshy
Member
 
Toshy's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: brasov
Posts: 203
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Vespa View Post
asta nu e ala de era gm la nihilum?
Crezi ca era interesant streamu' unui random?
Toshy is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2012, 21:13   #460
DiaboRO
Ancient friend
 
DiaboRO's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 2,060
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu



Default

Se exista un exploit. Daca e cineva interesat...mie nu prea imi place sa trisez.

Kungen a pierdut un wizard de level 51 acum 10 minute. A vrut sa ne arate cat de OP este.
DiaboRO is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,150
Total Online: 5029

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 14:22.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.