lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Extreme 501 > Overclocking & benchmarking
Connect with Facebook

Overclocking & benchmarking Nu te supara, ce inseamna "stock" ?

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 20-12-2014, 19:46   #581
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 767 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Tu nu ai de unde sa stii, dar de la restul ma astept macar sa isi aminteasca faptul ca in ultimele probe la country-cup-urile pe care le-am castigat am facut exact la fel si am postat in ultimele minute. Deci... noi am fost buni atunci pentru ca eram ai vostrii, dar astia sunt rai? Nu e fair-play sa ganditi asa...
Old 20-12-2014, 20:17   #582
[Wanted]
Ancient friend

[Wanted]'s Avatar

Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Tu nu ai de unde sa stii, dar de la restul ma astept macar sa isi aminteasca faptul ca in ultimele probe la country-cup-urile pe care le-am castigat am facut exact la fel si am postat in ultimele minute. Deci... noi am fost buni atunci pentru ca eram ai vostrii, dar astia sunt rai? Nu e fair-play sa ganditi asa...
da care suntem putin mai vechi pe aici stim asta ... dar totusi aveam ceva scoruri pe aer inainte de a posta 3M pe LN2 ....

Ei nu ... toate scorurile in ultimele 30 minute ... asta probabil ne-a enervat pe toti
AMD R7 5700G, MSI B550 Tomahawk, 16 GB DDR4 G.Skill Flare @ 4000 CL18, AMD Radeon Vega 8, WD Black SN770 1TB, Liteon 128GB, Crucial MX500 2TB, FSP HYDRO G750, Antec Sonata III, Dell S2722QC 4K, Logitech G810+G403
[Wanted] is offline   Reply With Quote
Old 20-12-2014, 20:43   #583
xdan
Ancient friend

xdan's Avatar

Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Eu cred ca tine minte ca aveati macar un scor 1 din 3 asa la misto, mult sub frecventa finala.
Astia, nu s-a stiut multa vreme nici daca participa sau ba anul asta.
Old 20-12-2014, 21:13   #584
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu

Păcat că nu s-a reușit locul 3, ați muncit enorm.
E ok și ce a spus xdan, și poate vor înțelege și ei că nu poți lăsa să câștige doar cu răcirile extreme. Country cup ar însemna un spread mai bun, nu doar astfel de scoruri. Mie mi se pare că au început să miște lucrurile înspre bine, dar... nu se schimbă răul în bine peste noapte.

Last edited by Arise; 20-12-2014 at 21:16.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 20-12-2014, 21:23   #585
Bogd4n
Ancient friend

Bogd4n's Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

Bravo baieti, a iesit ceva frumos la proba 4. De-a lungul probelor am fost pe o panta ascendenta: locurile 6-5-4-3 la primele 4 probe. Acelasi loc 3 l-am luat si anul trecut la proba de spi32m.
Pe anul viitor trebui sa ne familiarizam cu benchurile noi, pentru Futermark Cup. Bench la locatie fixa, cum zice Genie, e mai greu de realizat. Multi nu ne permitem sa ne luam liber de la servici, sa ne deplasam cateva zile dintr-un capat de tara in altul. In schimb poate ar merge sa ne organizam pe regiuni. Aici in vest suntem vreo 3-4 indivizi pe o raza de ~300 km, poate ca intr-un weekend care sa inceapa joia am reusi sa facem ceva mai bun.

L.E.
@Monstru: Ti se pare normal ca pe partea de 3D sa fie acelasi benchmark la toate probele? Ma rog, a fost putin diferit la ultima proba unde a fost limitare doar pe AMD, dar totusi... Nici macar Vantage care e sa zic asa, relativ mai nou.
La superpi, au bagat cam tot anul asta. Deci ma astept ca la anul viitor sa nu mai fie proba de spi. Nu m-ar deranja sa fie un wprime, eventual tot cu limita de frecventa, dar ma indoi. Parca si vad: XTU si hwbot prime.
Stiu, eu nu ar trebui sa comentez, ca nu am contribuit cu nimic, dar nu pot sa tac din gura cand unii de aici s-au chinuit atat. Cand am vazut benchmarkul pentru ultima proba, tot ce mi-a venit in cap a fost "fuck hwbot, fuck country cup".

Eu zic ca anul asta ne-am demonstrat ca putem. Cu putin ajutor de la membrii din elite league, anul viitor am putea sa tragem spre mai sus. Eu unul am un proiect in desfasurare, nu spun inca despre ce e vorba pana nu se concretizeaza. Darco, xdan, pregatiti poturile de ln2 pentru anul viitor. West side must go wild. )

Last edited by Bogd4n; 20-12-2014 at 21:37.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 20-12-2014, 21:50   #586
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu

Anul trecut au fost probe cu platforme mobile.
Anul ăsta la Team Cup au băgat iar probe de mobile, a fost probă cu Tegra și probă cu Snapdagon 800.
Deci cred că tendința lor este să includă din ce în ce mai mult platformele mobile în probe.

De ce la country cup-ul de anul ăsta nu a fost probă de mobile? Sau de ce nu au fost alte probe x,y,z?
Nu știu exact, dar anul trecut a fost diferit. Anul însă s-a tras cu aplicații futuremark, presupun că ei au dictat probele și au cerut ce și cum. Probabil că au fost sponsorii.

spi32 probabil că nu va muri la anul, dar XTU și Hwbot Prime vor fi acolo probabil. Ca și alte benchuri noi și stupide, gen Icestorm si Skydiver.
Old 20-12-2014, 22:13   #587
Bogd4n
Ancient friend

Bogd4n's Avatar

PC-ul meu

Arise, probabil nu au bagat mobile anul asta pentru ca a fost la Team CUP. La Team cup a fost si hw mai vechi, mai greu de obtinut, si de aceea au decis ca anul asta sa nu bage nimic mai diferit. Exceptand proba de spi, nu a fost nici un benchmark sau vreun hw care sa se incadreze la old school/legacy.
Old 20-12-2014, 22:42   #588
suzuki
Moderator

suzuki's Avatar

Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu

Felicitari baieti pentru munca si rezultatele obtinute.
Multumiri lui @matose pentru sprijinul acordat si sa speram ca anul viitor ne vom descurca mai bine.
Australia anul asta au dominat tot,au meritat sa castige.Imi pare rau ca s-a luat stage-ul cu ice storm asa usor din mainile noastre,fiind destinat doar pentru enthusiast e singurul de care imi pare rau ca nu l-am castigat.
Old 20-12-2014, 23:28   #589
mihaim1980
Senior Member

Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by suzuki View Post
Felicitari baieti pentru munca si rezultatele obtinute.
Multumiri lui @matose pentru sprijinul acordat si sa speram ca anul viitor ne vom descurca mai bine.
Australia anul asta au dominat tot,au meritat sa castige.Imi pare rau ca s-a luat stage-ul cu ice storm asa usor din mainile noastre,fiind destinat doar pentru enthusiast e singurul de care imi pare rau ca nu l-am castigat.
Pai dacă îmi spunea nea Traian de tweak ăla de la Icestorm mai repede ca sa dau și pe gtx 750Ti și 660 mai bine îi rupeam
Old 20-12-2014, 23:31   #590
Bogd4n
Ancient friend

Bogd4n's Avatar

PC-ul meu

Lasa pustiule ca toate se invata pe parcurs. Esti doar la inceput, probabil primul CC la care participi. Pana la anul viitor, pe vremea asta, o sa stii mult mai multe chestiuni legate de overclocking. Asta daca te tii de treaba evident. Asa ca baga mare.
Old 20-12-2014, 23:46   #591
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Quote:
Eu cred ca tine minte ca aveati macar un scor 1 din 3 asa la misto, mult sub frecventa finala.
Astia, nu s-a stiut multa vreme nici daca participa sau ba anul asta.
Nu are importanta. Tu trebuie sa dai tot ce poti din tine, indiferent de ce dau altii.
Quote:
L.E.
@Monstru: Ti se pare normal ca pe partea de 3D sa fie acelasi benchmark la toate probele? Ma rog, a fost putin diferit la ultima proba unde a fost limitare doar pe AMD, dar totusi... Nici macar Vantage care e sa zic asa, relativ mai nou.
La superpi, au bagat cam tot anul asta. Deci ma astept ca la anul viitor sa nu mai fie proba de spi. Nu m-ar deranja sa fie un wprime, eventual tot cu limita de frecventa, dar ma indoi. Parca si vad: XTU si hwbot prime.
Nu, nu mi se pare normal, dar asa este moda cu tot felul de benchmark-uri braindead in care orice wannabe care are un pic idee de ceea ce face si ceva sustinere hardware sau financiara poate obtine rezultate. Benchmark-urile "adevarate" nu mai sunt la moda, pentru ca nu scaleaa cu 3-4 placi video si nu "da bine" sa dai comunicate de presa cu "cutarescu a spart recordul intr-un benchmark de acum 13 ani".
Old 21-12-2014, 00:06   #592
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Acum hai sa va zic si parerea mea in legatura cu acest Country Cup. In general vor fi lucruri negative, deci pregatiti batistele....

Voi incepe totusi cu ceva pozitiv... Locul 4 in conditiile in care 99% dintre rezultate au fost fara LN2 este ceva exceptional. Nu, nu glumeasc, eu cand am pus tara la cale cu Matei vedeam un locul 5-6 in conditiile astea. Este ceva total iesit din comun si foarte frumos de altfel, asa ca ar trebui sa va bucurati.

De asemenea ar trebui sa va bucurati pentru lucrul in echipa si efortul depus de anumite persoane. S-a muncit pentru acest Country Cup, iar rezultatul este unul pe masura, dupa parerea mea. Cu totii ati facut o treaba buna, asa ca nu o sa va iau pe fiecare in parte. O sa ii laud insa pe Traian pentru ca a fost singurul care a tinut pasul cu Matei, pe nachtfalke pentru implicare si pe mihaim1980, care desi e tanar si are o gramada de invatat, la mai multe capitole, a dat dovada de un entuziasm si de un talent inascut iesite din comun.

Acum, chestiile mai putin bune...

1 - ati fortat nota pana in ultimul moment si ati obtinut macar partial ajutorul pe care vi-l doreati. alta data as dori sa vad mai mutl respect fata de niste oameni care alta data nu au iesit cate o luna din casa ca sa castige cate o chestie din asta si sa intelegeti ca daca ne bagam, ne bagam ca sa castigam. Daca nu, preferam sa nu ne bagam. Nu e greu de inteles si de respectat acest lucru

2 - ati muncit mult si ati dat bine. Cu toate acestea, se putea mult mai mult si mult mai bine. Am observat atat eu cat si Matei o serie intreaga de scoruri slabe unde nu hardware-ul sau racirea lipseau ci tenacitatea si putin skill... Inainte sa visati locul 3 sau 1, sau sa le pretindeti altora sa participe, uitati-va bine la scorurile voastre si ganditi-va bine ce ati fi putut imbunatati

3 - unii dintre voi au impresia ca au sacrificat cine stie ca sa dea un scor. @[Wanted] draga, hai sa iti explic ceva. Faptul ca ai dat toata noaptea, nu inseamna nimic. Cand am castigat concursurile astea, de doua ori mai precis, nu am dormit mai mult de 5-6 ore pe noapte cate o luna. Cei mai batrani si apropiati noua pot confirma, pentru ca adormeau pe la mine pe canapea la 6 dimineata cand eu inca impingeam scorul ala care deja era primul (poate @TripluZ si @hex0r isi mai aduc aminte). Asa se castiga un Country Cup, asa se obtin niste chestii care nu au mai fost vazute pana atunci si nu au mai fost intrecute de atunci si pana acum. Daca tu crezi ca ar trebui sa iti ridice cineva statuie pentru ca ai dat 10 ore, un scor care oricum mai poate fi imbunatatit... ar trebui sa te mai gandesti

4 - macar cu ocazia asta am putut vedea cu totii cateva exemple de caractere infecte ale unor wannabees care pentru un strop de glorie (sau macar un premiu acolo, ca foamea e mare) ar face orice.

All in all, a fost mai bine decat ma asteptam dar se poate si mai bine. Sfatul meu, pentru viitor, legat de orice fel de concurs sau eveniment de genul asta:

-nu mai fiti romani, capra vecinului nu are importanta. Daca voi dati tot ce puteti din voi, nu va poate intrece nimeni. Nu conteaza ce fac indonezienii sau americanii sau mai stiu eu cine.

-daca totusi ati dat totul din voi si v-a intrecut cineva, inseamna ca ceva nu e bine si trebuie sa vedeti unde aveti lacune

-putin bun simt si respect fata de anumiti oameni nu strica. Poate cu obraz si cu atitudinea potrivita la anul o sa vedeti altceva. Poate. Mai vedem pana atunci...
Old 21-12-2014, 01:32   #593
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Acum va intristati..bucurati-va, ca e mare lucru locul 4 fara azot (e a 3-a oara cand o spun). Dar pe viitor, vedeti sfaturile de mai sus.
Old 21-12-2014, 02:15   #594
suzuki
Moderator

suzuki's Avatar

Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu

Suportam cu stoicism si pregatim strategii de lupta pentru la anul .
Ar trebui sa facem niste training sessions pt diferite benchmark-uri.
Luna si benchmark-ul in care toata lumea are ceva de invatat.
Old 21-12-2014, 03:25   #595
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Si poate mai multe gathering-uri live
Old 21-12-2014, 10:24   #596
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Intai de toate trebuie sa va felicit si eu pentru performantele obtinute. Si tot respectul pentru efortul depus, munca depusa si "investitiile" in material de lucru.
Nu prea am eu motive sa-mi dau cu parerea, dar trebuie sa-i dau dreptate lui @Monstru: problema a fost la noi. Si asta din lipsa de organizare. Poate si din cauza ca ne-am facut iluzii ca vor da cei 3M. Cert este ca abia in ultima parte s-a ajuns la o comunicare productiva/eficienta.
In ceea ce priveste organizarea, am fost martor in 2010 la eforturile concentrate de a sustine competitia din partea cam acelorasi persoane ca si acum, cand ma rodea ambitia si pierdeam timpul cu un basit de Sempron, ca sa fac si eu ceva .
Dupa cum si planurile care s-au pus in discutie dupa finish au fost mereu o proiectare in viitor a neputintelor noastre. Si asta nu din cauza ca nu se stie cum sa se obtina rezultate bune ci doar din lipsa de hardware/bani. Desi mereu s-a pus problema de a pune niste bani pentru LN2 sau dice, nimeni nu a reusit sa ajunga sa-si propuna sa faca asta (pun pariu ca s-ar fi gasit cativa care sa sustina financiar achizitia).
Ultimul aspect de discutat este caracterul competitiei, care stabileste o ierarhie de netagaduit, chiar daca dupa reguli discutabile; si faptul ca nimeni nu poate sa conteste meritul si valoarea celor care au obtinut aceste rezultate; iar voi trebuie sa fiti mandri de asta si sa va bucurati.

Last edited by kobro; 21-12-2014 at 11:46.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 21-12-2014, 11:31   #597
kagula323
Senior Member

kagula323's Avatar

Bruno tocmai a postat ceva "inteligent" pe hwbot forum pe thread-ul de Country Cup. Ce scursura de om...
kagula323 is offline   Reply With Quote
Old 21-12-2014, 13:17   #598
GENiEBEN
Senior Member

Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Last edited by GENiEBEN; 21-12-2014 at 13:19.
GENiEBEN is offline   Reply With Quote
Old 21-12-2014, 13:23   #599
Triplu_Z
Subzero Wins

Triplu_Z's Avatar

Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

wow, am citit si eu postul ala .... much amazed :/

Quote:
DICE = Doing Incredibly Crazy Experiments
Triplu_Z is offline   Reply With Quote
Old 21-12-2014, 14:18   #600
mihaim1980
Senior Member

PC-ul meu

@GENiEBEN Ai verificat submit-urile de la Sky Diver? Ca am vauzt ca unele nu au subscores in screenshot
mihaim1980 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules