lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 29-07-2020, 01:12   #1801
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Filmare in timpul ambalarii si preluarii coletului de catre curier, asta te scapa de neplaceri. Eu asa procedez cu orice trimit si este cit de cit fragil. Am trimis diverse IT defecte in garantie la garaj, iar in discutiile cu consultantul pun mereu poze cu produsul trimis si dau link la filmarea facuta in timpul ambalarii si preluarii coletului de catre curier, evident sa se vada si AWB cu data preluarii, coletul intors pe toate partile in timpul filmarii. Mai bine dau de o bere la curier sa aibe rabdare cu mine decit sa ma tiganesc apoi. Evident si asigurare la valoarea initiala a produsului, costa ceva in plus dar nu mult. Asa am procedat cu o placa video de circa 4000 lei trimisa la garantie la garaj pentru ca nu aveau program cu clientii din cauza pandemiei, doar prin curier (altfel eram la ora 10 punct la ei cu placa in mina). Totul a decurs ca la carte.
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 29-07-2020 at 01:17.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2020, 19:46   #1802
xdan
Ancient friend
 
xdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: pe langa ARAD
Posts: 5,426
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ca sa citez din conditiile noi, asta cred ca e de cand au bagat si transport sub 500lei:
Quote:
Returnarea produselor se va face pe cheltuiala clientului, in termen de 14 zile de la denuntarea contractului. Se recomanda utlizarea aceluiasi serviciu de transport utilizat pentru receptionarea produselor

PC Garage S.R.L. va inapoia contravaloarea comenzii( nu si inclusiv transportul) in cel mai scurt timp posibil de la primirea produsului returnat
Apoi cred ca lumea nu a inteles exact:
Televizorul a venit intact, dar cred ca avea un defect de fabricatie, rama superioara facea burta flamba pe mijloc si asta nu se vedea cand televizorul statea sprijinit pe toata muchia de jos fara picioare. Deci lipitura suprapunere incorecta pe panoul LED.

Televizorul a plecat intact, ambalaj original, colet intact etc.
Dar ei nu contesta asta( pc garage). Nu contesta ca l-am trimis OK.

Spun pur si simplu, coletul a venit deteriorat( ca se mai intampla in RO in timpul transportului) , continutul -TV deteriorat ca urmare a deteriorarii coletului, si sa despagubeasca curierul.

Curierul spune ca , coletul fiind neasigurat, plateste numai 5* transportul.

Dar aici raman fazele astea, coletul a fost neasigurat pentru ca , curierul venit la domiciliu, care e la 40km de sediu( nu pot fugii oricand la sediu curier) nu a vrut sa faca asigurare ca habar n-am de ce, nu stia era nou, nu i-am mers k lumea aparatul diverse( deci tot vina Fan courier) si coletul nefiind asigurat nu-si asuma mai mult.
Nu ma ieftineam eu pentru 15-20lei asta e clar.

Si pcgarage nu-si asuma nici macar 55 lei , vor sa-i mai pierd eu si astia 55lei din aia 280 despagubiti.

Pentru mine cu toate datele( status eronat, livrat cu 1 zi mai tarziu in Bucuresti) ala de la consultanta clienti e tot ala care a facut si procesul verbal, si e alta persoana decat cea care a receptionat fizic produsul, pare o manareala asa intre curier si pcgarage cand au vazut ca, coletul e neasigurat.

La inceput stiti ce spunea Fancourier(fara sa verifice toate detaliile) : A e status ca curierul era in curs de livrare dar nu a gasit destinatarul la adresa. Zau mai, firma cu 15-20 de angajati cu program pana la 17:00 nu i-a gasit la 12:22? Si toata ziua nu a mai avut timp sa vina cu coletul pana la 17:00? In Bucuresti?
Minciuni, multe minciuni.
__________________
Voucher PcGarage : C8WFPAXR, foloseste-l daca vrei sa faci economie de 1% in comenzile tale.

Last edited by xdan; 29-07-2020 at 20:02.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2020, 19:50   #1803
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,308
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ai recuperat paguba?
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2020, 20:58   #1804
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by xdan View Post
La inceput stiti ce spunea Fancourier(fara sa verifice toate detaliile) : A e status ca curierul era in curs de livrare dar nu a gasit destinatarul la adresa. Zau mai, firma cu 15-20 de angajati cu program pana la 17:00 nu i-a gasit la 12:22? Si toata ziua nu a mai avut timp sa vina cu coletul pana la 17:00? In Bucuresti?
Este ceva standard. Așa pățesc și eu când e aglomerat și în ziua aia curierul nu mai ajunge la mine. Primesc mesaj că nu am fost găsit la domiciliu și curierul îmi aduce coletul a doua zi. Eu oricum sunt la domiciliu, dar asta e ceva default pe care o bagă curierul ca să închidă livrările pe ziua respectivă.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2020, 21:29   #1805
reflavius
Senior Member
 
reflavius's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 2,026
Mentioned: 66 Post(s)


Default

Porcărie , de la PcGarege nu merita sa iei decât căcaturi ieftine, și la garanții s-au fwtut maxim și la relații cu clienții , suport vânzări, să nu zic de garanții unde e jale, te pisi pe oferta lor...de când i-a cumpărat jemag sunt la fel de jegoși cu J mare , ma pis cu jet pe firmele "domnului" Stanciu ,sper să-l mance covidut sau macar vreun cancer , ceva...duca-se...

Trimis de pe al meu Mi 10 folosind Tapatalk

Last edited by reflavius; 29-07-2020 at 21:33.
reflavius is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2020, 21:48   #1806
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Bun, atunci de unde luam un laptop ieftin?
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2020, 22:09   #1807
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

In mod ciudat, astia de la eMag mi s-au parut mereu cei mai ok pe partea de retur/garantie.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2020, 22:12   #1808
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Apropo de emag, daca iau un laptop din magazin, politica de retur de 30 de zile se aplica no problem?
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2020, 22:21   #1809
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

La offline nu se aplica.
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2020, 22:36   #1810
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

"Dacă un produs achiziționat de la eMAG nu te mulțumește 100%, îl poți returna gratuit în 30 de zile* calendaristice de la momentul livrării/ridicării. Trebuie doar să completezi formularul de retur până cel târziu în a 30-a zi calendaristică de la data livrării/ ridicării și să alegi returnarea produsului într-un easybox sau într-un showroom eMAG, sau returul prin curier."

E adevarat ca nu zice explicit, dar eu cred ca "ridicare" se refera la ridicarea din showroom. Cel putin eu asta am inteles.

https://www.emag.ro/info/30-de-zile-drept-de-retur
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2020, 22:42   #1811
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,308
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

La Aletx și emag poți returna produsul chiar dacă l-ai ridicat din magazin. Numai să nu fie de uz personal. Știu că sunt anumite produse la care nu se acceptă retur decât dacă sunt sigilate.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2020, 00:32   #1812
maximus
Senior Member
 
Join Date: Jan 2010
Location: GB
Posts: 438
Mentioned: 7 Post(s)


Send a message via ICQ to maximus Send a message via AIM to maximus Send a message via Yahoo to maximus Send a message via Skype™ to maximus
Default

Quote:
Originally Posted by xdan View Post
Ca sa citez din conditiile noi, asta cred ca e de cand au bagat si transport sub 500lei:


Apoi cred ca lumea nu a inteles exact:
Televizorul a venit intact, dar cred ca avea un defect de fabricatie, rama superioara facea burta flamba pe mijloc si asta nu se vedea cand televizorul statea sprijinit pe toata muchia de jos fara picioare. Deci lipitura suprapunere incorecta pe panoul LED.

Televizorul a plecat intact, ambalaj original, colet intact etc.
Dar ei nu contesta asta( pc garage). Nu contesta ca l-am trimis OK.

Spun pur si simplu, coletul a venit deteriorat( ca se mai intampla in RO in timpul transportului) , continutul -TV deteriorat ca urmare a deteriorarii coletului, si sa despagubeasca curierul.

Curierul spune ca , coletul fiind neasigurat, plateste numai 5* transportul.

Dar aici raman fazele astea, coletul a fost neasigurat pentru ca , curierul venit la domiciliu, care e la 40km de sediu( nu pot fugii oricand la sediu curier) nu a vrut sa faca asigurare ca habar n-am de ce, nu stia era nou, nu i-am mers k lumea aparatul diverse( deci tot vina Fan courier) si coletul nefiind asigurat nu-si asuma mai mult.
Nu ma ieftineam eu pentru 15-20lei asta e clar.

Si pcgarage nu-si asuma nici macar 55 lei , vor sa-i mai pierd eu si astia 55lei din aia 280 despagubiti.

Pentru mine cu toate datele( status eronat, livrat cu 1 zi mai tarziu in Bucuresti) ala de la consultanta clienti e tot ala care a facut si procesul verbal, si e alta persoana decat cea care a receptionat fizic produsul, pare o manareala asa intre curier si pcgarage cand au vazut ca, coletul e neasigurat.

La inceput stiti ce spunea Fancourier(fara sa verifice toate detaliile) : A e status ca curierul era in curs de livrare dar nu a gasit destinatarul la adresa. Zau mai, firma cu 15-20 de angajati cu program pana la 17:00 nu i-a gasit la 12:22? Si toata ziua nu a mai avut timp sa vina cu coletul pana la 17:00? In Bucuresti?
Minciuni, multe minciuni.
Doamneee. e clar sfarsitul lumii! TV 4K LA 1523 LEI?

Last edited by maximus; 30-07-2020 at 00:39.
maximus is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2020, 00:54   #1813
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Welcome to 2020... 50% inca mai fac rata pentru un tv chiar si la pretul ala.... tot scump este?
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2020, 08:01   #1814
scarules2006
Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 56
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

eMAG is super OK din toate punctele de vedere! Nu au termen de comparatie cu pcgarage! Eu am returnat nu zeci ci sute de produse si niciodata nu am avut probleme! La garantii numa cand ajungi pe mana Depanero te sugi dar asta se intampla indiferent ca e vorba despre eMAG sau altii!
Ultima "serioasa" la eMAG patita de mine a fost un OLED LG luat in urma cu vreo doua luni care a venit cu o urma pe sticla mai mare de 0,5m, i-am sunat, l-am pus inapoi in cutie, predat curierului si in cateva zile aveam banii integral in cont!
PS: ca de obicei nu am platit transport sau alte *****uri la retur, iar returul era asigurat de catre ei, ca valoare!

Last edited by scarules2006; 30-07-2020 at 08:18.
scarules2006 is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2020, 09:43   #1815
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Inseamna ca nu ai avut de-aface cu service-ul depanero.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2020, 09:58   #1816
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,308
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Inseamna ca nu ai avut de-aface cu service-ul depanero.
Am avut noroc și au depășit cele 15 zile de soluționare și le-am cerut să îl înlocuiască cu unul nou sau restituirea banilor. Mi-au dat banii înapoi.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2020, 10:04   #1817
torque49
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Location: Nu-s din Bucuresti
Posts: 2,325
Mentioned: 14 Post(s)


Default

De o săptămână trimis laptop gaming La Depanero(Emag) probleme cu răcirea, zgomot mare și în idle,surubarit înainte de mine ,am desfăcut răcirea ca am crezut ca o rezolv eu,suruburile erau albe nu mai erau negre ca am luat toată vopseaua,astăzi vine wmail cu statusul "REPARAT"
Probabil contează și dacă ești client vechi și ai câteva sute de comenzi(zic și eu poate nu...)
torque49 is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2020, 10:09   #1818
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,308
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu am avut un irigator bucal Dr. Mayer.
Bine că s-a rezolvat
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2020, 13:22   #1819
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Depanero nu are acces la vanzarile emag-ului. Si nu sta nimeni acolo sa intrebe pt fiecare intrare la emag daca e client vechi.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2020, 13:26   #1820
scarules2006
Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 56
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pai toata lumea sustine ca depanero-s praf, despre ce povestim aici?
scarules2006 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,146
Total Online: 4785

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 12:52.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.