lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Cutia de sub birou
Connect with Facebook

Cutia de sub birou Aici se discuta despre configuratii prezente sau viitoare


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 29-07-2021, 22:26   #41
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,790
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Merci de poza, mi se pare prea mare racirea pt gustul meu dar a iesit la fix si detul de misto.

Una peste alta dupa mai multe discutii si o analiza scurta am ajuns la concluzia urmatoare per total. Work in progress va evolua pe una din carcasele urmatoare:

1. CM NR200P
2. Sliger S620
3. NCASE M1
4. GHOST S1 plus top hat (cred ca e cea mai scumpa dintre toate overall)

Inca nu m-am decis daca sa merg pe volum mai mare aka punctul 1 si 2 sau volum mic 3 sau 4, tendita e clar pe volum si mai mic cu AIO.

Last edited by agarici cu pedale; 29-07-2021 at 22:51.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2021, 00:39   #42
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

CM NR200 mi s-a ***** ... practic am bagat in ea 3080Ti-ul si a trebuit sa ii scot fata, cand am pus'o inapoi (proabil si greseala mea) am fortat un pic front pannel-ul si "bracket'urile"/practic sunt niste clipsuri de plastic, care tineau carcasa s-au rupt (2 din 4) .. .am incercat sa-i contactez pentru un replacement part (contra cost evident) si m-au ignorat (practic am deschis ticket si m-au pus sa ii contactez pe aia din sales, iar alora li se zbarlane) deci a scazut in ochii mei destul de mult.

Ghost S1 este super high end comparativ cu celelalte din lista ... de aia si costa asa de mult.

Te-ai uitat si la asta - SV590 v2 ? eu ma gandesc sa fac un sistem cu Kingpin-ul 3090 care are 360 AIO si ma tenteaza rau de tot dar ma sperie rizer-ul ala (mai ales pentru ca PCIx 4.0 / chiar si pe 3.0 erau probleme de compatibilitate)
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2021, 02:10   #43
Madman
Senior Member
 
Madman's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: B
Posts: 494
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Merci de poza, mi se pare prea mare racirea pt gustul meu dar a iesit la fix si detul de misto.

Una peste alta dupa mai multe discutii si o analiza scurta am ajuns la concluzia urmatoare per total. Work in progress va evolua pe una din carcasele urmatoare:

1. CM NR200P
2. Sliger S620
3. NCASE M1
4. GHOST S1 plus top hat (cred ca e cea mai scumpa dintre toate overall)

Inca nu m-am decis daca sa merg pe volum mai mare aka punctul 1 si 2 sau volum mic 3 sau 4, tendita e clar pe volum si mai mic cu AIO.
Strict Dpmdv diferenta intre NR200p si sligerul 620 nu merita diferenta de bani. este vorba de aprox 2L diferenta , Sligerul 610 pare cel mai bun compromis , ncase e dificil de gasit, iar loque este top choice dar good luck finding one.
Urneaza sa apara si un DAN C4 -> https://reviewer.co/cases/dan-c4-sfx, care pare un pic mai prietenoasa ca A4 cu spatiul mai ales la GPU (e greu sa gasesti gpu high end cu dimensiuni strict dual slot )
Madman is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2021, 11:19   #44
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,790
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

NCASE-ul l-am gasit inclusiv cu panel-urile perforate si e foarte ok ca si pret. Mai mult sunt curios cum este decat de performanta si-o voi lua. Sunt prea la limita cu placa video care e triple slot 2.7 mai exact si are 294mm lungime, placa e 3070 Phoenix GS, imi poate da cineva o informatie daca-mi intra, nu prea as vrea sa-i fac deshroud. Tind sa cred ca intra foarte la limita.

O sa ma uit si la alte Slinger-uri dar da NR200 e clar best buy.

Last edited by agarici cu pedale; 30-07-2021 at 11:27.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2021, 15:32   #45
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,790
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Una peste alta imi puteti spune si mie aproximativ de ce am nevoie in total pentru un custom loop si cam ce piese imi trebuie sa-mi fac singur tot, ma refer acum si la accesoriile aditionale de taiat si alea alea. Vreau sa-mi fac niste calcule aproximative cat ma duce.

As vrea sa intru si pe partea asta dupa ce-mi vine NCASE-ul pentru ca-l voi lua.

Problema mea principala la custom loop e ca va trebuie sa renunt la GPU-ul actual si sa-l schimb cu unul care e compatibil cu WB.

LE: Cam pe aici as vrea sa ma duc pe viitor.

Last edited by agarici cu pedale; 30-07-2021 at 18:50.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 31-07-2021, 12:27   #46
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,790
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Saptamana viitoare vor veni si cele doua carcasa pentru NCASE M1 si am luat si NR200P acum ca m-a prins virusul.
Gasisem si un Ghost S1 MK3 + top hat dar e prea restrictiv pentru hardware-ul de il am acum si e no go pt mine.

Pentru M1 voi monta racirea Noctua C14 cu 2 venturi si in paralel pt NR200P am luat un Noctua U12A, tare sunt curios cum se comporta fiind un cooler compact. Nu cred ca merita sa dau X63 ca sa iau un X53 asa ca imi voi incerca norocul cu cele doua coolere pe aer.

Mult mai tarziu am in plan sa ma arunc si pe wattercooling custom dar momentan voi ramane pe aer si AIO.

Last edited by agarici cu pedale; 31-07-2021 at 12:36.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 31-07-2021, 12:32   #47
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Una peste alta imi puteti spune si mie aproximativ de ce am nevoie in total pentru un custom loop si cam ce piese imi trebuie sa-mi fac singur tot, ma refer acum si la accesoriile aditionale de taiat si alea alea. Vreau sa-mi fac niste calcule aproximative cat ma duce.

As vrea sa intru si pe partea asta dupa ce-mi vine NCASE-ul pentru ca-l voi lua.

Problema mea principala la custom loop e ca va trebuie sa renunt la GPU-ul actual si sa-l schimb cu unul care e compatibil cu WB.

LE: Cam pe aici as vrea sa ma duc pe viitor.
https://www.youtube.com/watch?v=ZOcMt7zSGTY
In ITX cel mai bine bagi soft tubing, parerea mea.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 31-07-2021, 13:48   #48
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,790
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Merci de hint, clar soft tubing... am vazut ca toti baga asa care mai umbla in el. Hard tubing nu are rost. In schimb rezervorul de la Iceman si o pompa custom pt el ca cea default e galagioasa e foarte misto.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 31-07-2021, 14:02   #49
AlexBodhi
Senior Member
 
Join Date: Apr 2020
Location: Bucuresti
Posts: 1,144
Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Default

Servus, de unde ai luat Ncase și cat te-a dus? Mă bate și pe mine gândul însă ar cam trebui sa schimb cam tot custom loop-ul care îl am
AlexBodhi is online now   Reply With Quote
Old 31-07-2021, 14:23   #50
AlexBodhi
Senior Member
 
Join Date: Apr 2020
Location: Bucuresti
Posts: 1,144
Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ceva mic 3070 e Asus EKWB, vezi tot pe olx pe la 1200 euro sau CaseKing la 1000 euro
AlexBodhi is online now   Reply With Quote
Old 31-07-2021, 16:20   #51
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,790
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu ma intereseaza sa investesc acum in custom absolut deloc, pe viitor da. Pana atunci imi fac si eu temele si vad ce si cum e mai bun. EKWB-urile din ce am vazut sunt calumea. Dar cred ca miez-ul in general la custom e pompa, daca aia e silent si eficienta restul se pot face usor. Care sunt cele mai grozave pompe si silent pompe ?

Last edited by agarici cu pedale; 31-07-2021 at 17:20.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 31-07-2021, 18:08   #52
aditdili
Moderator
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 777
Mentioned: 17 Post(s)


Default

Laing DDC sau Laing D5. Exista si Laing SPC, insa n-o recomand. Poti lua de la EKWB ce-ti place(D5 sau DDC), tot Alphacool le face, ai doar sticker de la EWB.
aditdili is offline   Reply With Quote
Old 04-08-2021, 02:29   #53
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,790
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Azi a venit piticul si m-am apucat instant de treaba, am mutat totul din NanoS in M1. Cele mai sifonate piese in combinatia NCASE au iesit X63 si U12A, momentan ambele stau si aplauda pana vine din germania si ultima si cea din urma NR200P.
Heheh... sa mergem mai departe.

Pentru un build atat de mic am ramas extrem de impresionat, ma asteptam sa fie toaster in toata regula dar la final de zi ma declar super multumit, ba chiar impresionat cand trag linie si ma uit cum a iesit, momentan ce vedeti in poze e build facut pentru prima cheie si cu o asezare de ventilatoare mai iesita din comun, gen sursa montata invers pe interior, multe accesorii nemontate sau atarnache etc... work in progres.

Ce m-a lasat in totalitate masca este ca C14 simplu (da cel vechi) in combinatia push pull cu 2x NF-A12x25 pe intake duduie si tine procul la fel ca si X63 pe NANO, tot in 50-55 grade pe silent total plus NVME-urile in sfarsit sunt muuult mai reci decat cu AIO-ul. GPU-ul momentan e mai cald dar nu departe, pe NANO avea un ventilator pt aer fresh si ii pica bine rau. Mai am de munca la build o gramada si trebuie sa-mi mai iua 2x NF-A12x25 pentru GPU Deshroud la 3070 insa nu o pot face cum trebuie din cauza placii de baza de marime DTX... in cel mai rau caz voi pune 2 venturi pe intake daca nu pot face asta.
Ca si probleme intampinate nu au fost extrem de dificile dar cu rabdare s-au rezolvat usor: cooler-ul C14 a trebuit sa-l stramb putin ca-l aduc intr-o forma perfecta ca sa pot monta NVME-urile ce sunt pe slot SO-DIMM fiindca il tinea tensionat si in unghi, ram-ul era prea inalt iar radiator-ul VRM-ului e la milimetru de heatpipe-uri. Alta problema a fost faptul ca am scapat un surub si a trebuit sa dezmemebrez aproape tot )

Ce moduri prevad pe viitor la M1:
- o revopsire totala pe panel-uri alb, alb murdar si scheletul negru, trebuie ceva care sa nu se zgarie, carcasa fiind din aluminiu se zgarie extrem de repede si e finger print magnet.
- moding de picioruse, printate la 3D pentru a pune pe exterior 2 ventilatoare pt intake ca sa ajute GPU-ul.









Last edited by agarici cu pedale; 04-08-2021 at 02:49.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 04-08-2021, 02:43   #54
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,790
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ah era sa uit, il invit pe tovarasul @mbc sa cante una mica sa vedem daca asta e ITX.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 04-08-2021, 08:21   #55
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,819
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

ACP: E ITX!
MBC: Nu!
ACP: Ba da ma, e ITX si daca nu iti convine du-te si uita-te pe alte threaduri.
MBC: --
ACP: --Schimba carcasa cu una mai mica.-- MBC, acuma e bine?
MBC: Vrei sa iti trimit cu abtibild cu MBC Approved? Daca te face sa te simti mai bine iti trimit. Desi e mai mica, mie tot mi se pare prea mare carcasa, mi se pare prea lunga. Dar daca tu esti multumit cu ea, mai conteaza?
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 04-08-2021, 08:34   #56
Robÿ
Ancient friend
 
Robÿ's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: Bucuresti
Posts: 3,862
Mentioned: 125 Post(s)

PC-ul meu

Default

Savage
__________________
Something happened
Something happened
Robÿ is offline   Reply With Quote
Old 04-08-2021, 08:47   #57
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,968
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

Bubuialăăăăăă!!!
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 04-08-2021, 09:03   #58
andreea
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 977
Mentioned: 43 Post(s)

PC-ul meu

Default

Medium banana for scale :d

L.E. Ba, a iesit bestial!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	image_2021-08-04_090239.png
Views:	225
Size:	209.7 KB
ID:	73124  
andreea is offline   Reply With Quote
Old 04-08-2021, 10:29   #59
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,790
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Hehe ce ma amuz, esti maxim boy tocmai de aia ti-am si scris )
Stiam ca o sa zici ca tot e mare dar nah daca la tine in lumea ta poti baga placa triple slot de 300mm in carcasa mai scurta fara sa o faci in 2 bucati vreau si eu ce fumezi tu... e pc de gaming nu NUC sau APU for fuck sake.

Clar e nevoie de MBC Aprove si de sticker cu asta Si da sa stii ca pentru tine mi-am luat 3 carcase sa te fac fericit. DaFUK!



ON: @UEL Trebuie sa printez undeva niste picioruse pt botom cum vrei tu la NR ca o sa vina si ala in curand... ai cumva si pentru M1 ?

Last edited by agarici cu pedale; 04-08-2021 at 10:44.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 04-08-2021, 10:35   #60
ZorracK
Ancient friend
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 1,293
Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Default

Arata f bine!
ZorracK is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Ajutor build HTPC sau Mini ITX 495 Cutia de sub birou 10 15-02-2017 15:36
Progress Quest ? Cel mai bun RPG al tuturor timpurilor LAB501 Nivelul2 1 08-02-2017 15:48
Cristi's PC - work in progress ... CristiM74 Cutia de sub birou 42 14-01-2011 09:33
Please tell us what you think about our work Monstru Articles 10 18-06-2010 00:17

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,900
Posts: 782,719
Total Online: 2323

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by carlin
- by Kspic
- by Gotul
- by matose
- by Monstru

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 12:56.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.