lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Closed Thread

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 07-04-2021, 10:01   #1
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 346 Post(s)

PC-ul meu

Default Gaming pentru cei mici

Tot văd aici fel și fel de probleme cu care v-ați confruntat, gândiți-vă cum ar trebui să rezolve aceste probleme un copil de 12 ani, ca a primit cadou un PC... cum încep să-i curgă lacrimi că nu-i merge nu știu ce joc, că se întrerupe, are drop frames... etc.
La intel nu am întâmpinat asemenea probleme, sincer.
Am făcut multe PC-uri pentru copii și nu am fost nevoit să mai intervin după instalare.
Bugsy004 is offline  
Old 07-04-2021, 10:47   #2
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 737 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
... gândiți-vă cum ar trebui să rezolve aceste probleme un copil de 12 ani, ca a primit cadou un PC... cum încep să-i curgă lacrimi că nu-i merge nu știu ce joc, că se întrerupe, are drop frames... etc.
Citesc ce scrieți pe aici câte unii și mă minunez... mvaaaaiiii... are drop frames în jocul preferat. Pe bune, de când sunt mizeriile astea ceva obligatoriu din viața unui copil?

Înțeleg să ai acces la un calculator decent, dar cam atât. Un calculator e bun la casa omului/copilului/elevului să deprindă acele "abilități și competențe digitale", adică să știi să deschizi un email, un excel, să faci un powerpoint, să înveți programare, etc.

Jocuri?!? Băi, pe bune?

Poate ar trebui să renunțăm la mentalitatea asta cu "a primit cadou" un PC. Tot "cadou" primești și Abecedarul și culegerea de probleme de matematică, că doar nu ți le cumperi tu singur din banii de alocație, dar se presupune că le primești ca să faci treaba cu ele, să înveți din ele.

Last edited by Arise; 07-04-2021 at 10:49.
Arise is online now  
Old 07-04-2021, 12:27   #3
PasatoiuTD
VIP

PasatoiuTD's Avatar

Mentioned: 15 Post(s)

Thumbs up

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Citesc ce scrieți pe aici câte unii și mă minunez... mvaaaaiiii... are drop frames în jocul preferat. Pe bune, de când sunt mizeriile astea ceva obligatoriu din viața unui copil?

Înțeleg să ai acces la un calculator decent, dar cam atât. Un calculator e bun la casa omului/copilului/elevului să deprindă acele "abilități și competențe digitale", adică să știi să deschizi un email, un excel, să faci un powerpoint, să înveți programare, etc.

Jocuri?!? Băi, pe bune?

Poate ar trebui să renunțăm la mentalitatea asta cu "a primit cadou" un PC. Tot "cadou" primești și Abecedarul și culegerea de probleme de matematică, că doar nu ți le cumperi tu singur din banii de alocație, dar se presupune că le primești ca să faci treaba cu ele, să înveți din ele.
Perfect de acord cu tine!

Sunt sisteme pe care se munceste prin diverse facultati de stat bune (raportat la Romania, evident, nu la Ivy League) si care au peste 10 ani vechime, daca nu chiar 13-14 ani, au 2 GB RAM si Windows Vista sau XP - ca, deh, nu merge softul pe chestii mai noi, iar versiunea noua costa zeci de mii de euro. Monitoarele sunt LCD-uri 5:4 la 60 Hz si tot asa ... Si se folosesc la mai multe lucruri utile decat la ce folosesc diversi mucosi mediocri carora nu le merge nu stiu ce joc cu 120 FPS constant, au frame drops sau se plang ca nu au monitoare de 144-240-300 Hz.
PasatoiuTD is offline  
Old 07-04-2021, 12:56   #4
Iubitel
VIP

Iubitel's Avatar

Mentioned: 267 Post(s)

Yeey, ma bucur sa vad ca nu sunt singurul hater. Ma retrag inainte sa inceapa Bugsy si compania aruncatul cu rosii si oua clocite =))

Sent from my SM-G988U1 using Tapatalk
Old 07-04-2021, 13:52   #5
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 676 Post(s)

PC-ul meu

+1 hater here.
Old 07-04-2021, 14:07   #6
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 164 Post(s)

PC-ul meu

E o chestie fundamentală, aș zice. Fără flame aiurea.
kobro is offline  
Old 07-04-2021, 14:33   #7
dixy
Member

Mentioned: 2 Post(s)

Mă bag și eu la hatereală. Lăsați copii să vâneze framerate-uri, că va fi nevoie pe viitor și de vânzători la shaormerii sau la MCDonald's.
dixy is offline  
Old 07-04-2021, 14:56   #8
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 676 Post(s)

PC-ul meu

Multi nu realizam ceva: copiii nostri au nevoie de atat de putin financiar pt a fi fericiti de nu ne vine sa credem.
Au avut la scoala o tema in care povestea ziua preferata.
Si am citit si eu ce a scris fi-miu. A pus doua
- plimbarea periodica cu bicla cu maica-sa (oprit prin parc, inghetata nu stiu unde, clatite nu stiu unde
- iesirea periodica cu masinutele teleghidate cu mine, apa la sticla de acasa, senvisuri calde mancate in masina, in parcare
Plm
Old 07-04-2021, 15:02   #9
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 164 Post(s)

PC-ul meu

Cam asa e.
Eu am aflat de la invatatoare raspunsul lui fi-meu la intrebarea "ce vrei sa te faci cand vei fi mare", intr-o excursie. Raspunsul lui a fost "boier".
Nu vreti sa stiti cum a ajuns asta in mintea lui
kobro is offline  
Old 07-04-2021, 15:11   #10
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Arise View Post

Jocuri?!? Băi, pe bune?

Băi!!! O să vezi când o să-ți dea fi-tu cu abecedarul în cap.
PC-ul nu e folosit doar pentru jocuri. Spre exemplu juniorul este deja programator, așa că își creează singuri scripturi pentru activitățile zilnice, școală, jocuri etc. Acum este la curs pentru certificare Asociate la Oracle.
De la jocuri pleacă toți, IT-ul este vast, unii pod deveni programatori, alții administratori de rețea, de baze de date, de aplicații, marketing... etc.

Fără PC nici noi nu ajungeam la cunoștințele pe care le avem în ziua de azi, sunt sigur că la primul PC primit acasă ați vrut să vedeți ce se ascunde în carcasă.
Cel fără de păcat să arunce cu pietre!

LE:
Copii învață foarte ușor prin joacă. Din păcate școala din România nu știe să se joace!

Îmi veți da dreptate după ce veți avea copii sau după ce aceștia împlinesc cel puțin 8 ani.
Sănătate!

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Yeey, ma bucur sa vad ca nu sunt singurul hater. Ma retrag inainte sa inceapa Bugsy si compania aruncatul cu rosii si oua clocite =))

Sent from my SM-G988U1 using Tapatalk

După ce vei avea copil, vei gândi altfel.

Nu am primit nimic de la părinți. Așa că am muncit și mi-am cumpărat singur, dar a fost deja târziu și mi-a fost mult mai greu să învăț.
Bună vorba... Bate fieru' cât e cald!

Last edited by Bugsy004; 07-04-2021 at 16:59.
Bugsy004 is offline  
Old 10-04-2021, 19:18   #11
ingerulol
Senior Member

Mentioned: 71 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol

+1 heiter si eu ! Dar la nivel mai amator ))
ingerulol is offline  
Old 10-04-2021, 20:23   #12
axxel4you
Senior Member

Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Eu cred ca Arise a glumit, nu cred ca-si lasa el juniorul sa se chinuie cu un calculator nasol, pana la urma cati baieti are tata.

Sent from my moto e6 play using Tapatalk
Old 11-04-2021, 08:35   #13
Iubitel
VIP

Iubitel's Avatar

Mentioned: 267 Post(s)

Ma @Bugsy004 confunzi niste notiuni. Ca fapt divers ai mei desi ar fi putut sa imi cumpere avioane de pc nu au facut asta, 99.9% din ce hardware am avut pentru bench a fost luat din propriile economii/combinatii/suport/whatever.

Ce vreau eu sa iti spun este ca acesti copii nu au nevoie de cine stie ce rachete sa se joace in conditii optime decat daca i-ai invatat rasfatati. Jucatul cu zecile de ore nu aduce nimic productiv, exclus. Uite iti las o poza relevanta cam ce perspective are Si nu o mai lua personal, pana la urma tu iti cresti copilul cum vrei ca doar tu o sa ai dureri de cap sau satisfactii mai tarziu....

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
Old 11-04-2021, 09:07   #14
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

PC-ul meu

Vorbim după ce vei avea copil. Așa sunt mulți viteji.
... la 18 ani cu siguranță nu va mai fi în Ro. Vom vedea.
Bugsy004 is offline  
Old 11-04-2021, 10:14   #15
axxel4you
Senior Member

PC-ul meu

Cel mai trist este ca nu depinde strict doar de barbat daca are sau nu copii.

Old 11-04-2021, 10:19   #16
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by axxel4you View Post
Eu cred ca Arise a glumit, nu cred ca-si lasa el juniorul sa se chinuie cu un calculator nasol, pana la urma cati baieti are tata.
Sunt niște chestii simple aici, nu știu de ce unele chestii par neclare.

Am vecin care le-a spus spus copiilor "Ia uitați aici, este pâine în sertar? Ia uitați aici, curge apă la robinet? Atunci eu v-am dat tot ce putut, mai departe depinde de voi.".
Știu un interlop care mi-a spus că el o să își crească copii exact în același mod cum tac-su l-a crescut pe el și pe soru-sa. Adică cu nimic. Citat mai mult sau mai puțin exact.

În ceea ce mă privește voi da copilului hardware-ul necesar pentru a nu aștepta și a nu își irosi timpul așteptând să execute diverse task-uri și instrucțiuni. Adică un procesor bun, memorie RAM suficientă și un SSD rapid. Un ecran bun să nu își strice ochii.

Atât.

Nu va exista placa video highend pentru că nu cred că un copil trebuie să abuzeze de jocuri PC și am cam terminat discuția.

Nu sunt genul care să interzică copilului jocurile pe calculator, probabil că o să cumpăr o consolă pentru așa ceva, o să îl las să se joace și la calculator atâta timp cât nu o va face ignorând alte preocupări obligatorii vârstei lui.

Dar mi se pare o cretinătate absolută să cumperi kidului un RTX 3070, 3080, etc. pentru că acea placă video este o "recompensă" mult prea mare pentru ce ar putea realiza kidul la modul realist.

Să fim serioși, dacă îți vine acasă cu premiul I și coroniță, merită o înghețată și o minge de fotbal. În nici un caz un RTX 3090, iPhone 12 sau un laptop de gaming.

Iar dacă reușește abia să treacă clasa în nici un caz nu îl trimiți în excursie la mare să se relaxeze.
Old 11-04-2021, 10:23   #17
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

PC-ul meu

Cretin ești tu... și cu ochelari de cal, pe deasupra!
Mă opresc aici, văd că o dați în invidie.
Nu-nțeleg ce vă aia pe voi de grija altuia! Mă criticați că nu am făcut ce trebuie, vedeți-vă de ale voastre, vă rog!
Hai pa!
Bugsy004 is offline  
Old 11-04-2021, 10:37   #18
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Sincer nu văd de ce trebuie să fii obraznic și nesimțit.

Eu nu te-am făcut cretin, și nici alții nu te-au făcut cretin în posturile anterioare, deci este oarecum inexplicabilă ieșirea ta.

Eu ți-am zis că că este o cretinătate să cumperi copilului ceva high end, ideea în sine este cretină, nu omul în ansamblu.

Fiecare om poate face un lucru prost sau poate avea o idee cretină sau stupidă, asta nu înseamnă că omul respectiv este prost sau cretin (în ansamblu).

Deci am judecat ideea, nu omul în sine. Sper că am clarificat.

Invidie pentru ce? Eu nu cumpăr plăci video pentru că nu îmi place să folosesc PC-uri desktop, eu în general folosesc laptop-uri în viața de zi cu zi.
Iar copilul meu este mult prea mic, degeaba i-aș cumpăra un RTX 3080 pentru că nu știe ce să facă cu ea, eventual să dea cu ciocanul în ea, asta ar fi distracția lui maximă.

Și nu mă aia de grija ta, dar am și eu mici plăceri cu chibițeala și bârfa pe seama altora, măcar distracția asta să o avem, nu?

Te pup!

Last edited by Arise; 11-04-2021 at 10:42.
Arise is online now  
Old 11-04-2021, 13:13   #19
axxel4you
Senior Member

PC-ul meu

Nici uni nu prea inteleg de ce ai plati mult mai mult pentru un renault doar ca are tableta in loc de bord.

Old 11-04-2021, 13:23   #20
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Pentru că nu îmi permit ferrari cu jante de 13 inch.

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules