lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Racire
Connect with Facebook

Racire Discutii despre coolere, ventilatoare si temperaturi


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 11-09-2020, 13:50   #1
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default recomandare backplate AM4 custom

Am ajuns sa tin mai multe coolere bunicele pe care nu le folosesc pe diverse socket-uri si n-as mai obtine mare lucru pe ele, asa ca m-am gandit sa le adaptez pe un backplate AM4 cat mai solid si versatil.
Este vorba de un Thermaltake Frio si un EVGA Superclock CPU Cooler
Cu un backplate cat mai bun as incerca sa fac eu restul de prindere macar de amorul artei.
Poate ma ajutati cu ceva recomandari, idei, solutii.
Multumesc
kobro is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2020, 14:20   #2
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Nu cred ca backplate-ul e problema la AM4, ci cum gandesti mai apoi montarea coolerului ca sa asiguri presiune si contact suficient de bine. Fiecare placa de baza are backplate destul de solid. Un backplate custom va fi poate mai gros, ca altceva nu ai ce sa ii faci.
Am vrut si eu sa modific sistemul de montare pentru un megahalems, dar m-am lasat pagubas si am luat un noctua...
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2020, 15:16   #3
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ma gandeam la unul care sa permita prinderi multiple, nu doar Am4, ca asa pot folosi backplate-ul original.
Si da, e cam problematica prinderea pe cooler, dar o sa incerc marea cu degetul.
Dup-aia trec la artileria grea....
kobro is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2020, 15:30   #4
Stecheru
Senior Member
 
Stecheru's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucuresti
Posts: 285
Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Default

Toate coolerele alea mari si grele cu prinderi multiple intel si amd au pt. intel si backplate solid, dar pt. AMD folosesc backplate-ul placii de baza, intrucat de la AM2 pana la AM4 e foarte solid si nu e necesar altul mai special.

Iar backplate universal nu merge, ca scoteau si producatorii de coolere daca se putea.

Pe de alta parte, din ce stiu, daca coolerul nu are o prindere specifica proprietara lui ci una standard AMD, merge de la AM2 pana la AM4, fiind la fel.

Last edited by Stecheru; 11-09-2020 at 15:49.
Stecheru is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2020, 16:02   #5
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mie imi trebuie ALT backplate, ca cele 2 nu au primit upgrade de AM4, de prinderi o sa ma ocup eu.
Backplate-ul e diferit de la Am2 la AM4, si ma refer la distanta intre gaurile de pe pcb AM3/AM3+ au 96/48mm iar AM4 90/54mm, prinderea coolerului stock e aceeasi.
Pe mine ma intereseaza backplate cat mai simplu, solid si restul ramane in seama mea.

Last edited by kobro; 11-09-2020 at 16:10.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2020, 17:40   #6
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Pai backplate-ul s-a schimbat, dar vine cu placa de baza. Si cel putin ce am vazut eu la msi si asrock, este suficient de solid. Nh-d14 e montat utilizand backplate-ul placii de baza.
Tu ai nevoie de montura de intra in backplate si fixeaza coolerul. Iar aici variaza de la cooler la cooler. Poti copia montura de am3, dar la dimensiunile socketului am4.
Eu am vrut sa fac asta la prolimatech, dar era bataie mare de cap, timp pierdut cu masuratori etc., am preferat sa iau noctua. Plus ca nu stie nimeni daca socketul am5 va avea aceeasi dimensiune ca am4, fiind posibil sa faci toata munca pentru un socket.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2020, 18:10   #7
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sincer, n-am vrut sa pun coolerul ala cu care vine si m-am gandit sa-i dau o cheie cu un cooler AM2 . CPU n-a depasit 70 de grade in utilizare light dar nici sado-maso nu vreau sa fiu.
Daca nu reusesc saptamana viitoare sa fac ceva bun, bag mana la cutia cu maimute...
kobro is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2020, 15:58   #8
bebe_sorin30
Senior Member
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 321
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

https://app.mediafire.com/tgbhupc9c5lpi
bebe_sorin30 is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2020, 16:07   #9
bebe_sorin30
Senior Member
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 321
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Azi am probat o placa video in pc-ul de la profil si am zis sa fac 2 poze,poate ajuta. Adaptorul pentru am4 este acesta https://www.pcgarage.ro/accesorii-co...t-through-kit/. Distantierele dintre cadrul adaptorului si brida ce fixeaza coolerul sant artizanale si au 5mm grosime. Suruburile ce fixeaza brida nu mai stiu daca sant de la kitul de intel sau de la cel pentru am3.
bebe_sorin30 is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2020, 18:30   #10
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by kobro View Post
Am ajuns sa tin mai multe coolere bunicele pe care nu le folosesc pe diverse socket-uri si n-as mai obtine mare lucru pe ele, asa ca m-am gandit sa le adaptez pe un backplate AM4 cat mai solid si versatil.
Este vorba de un Thermaltake Frio si un EVGA Superclock CPU Cooler
Cu un backplate cat mai bun as incerca sa fac eu restul de prindere macar de amorul artei.
Poate ma ajutati cu ceva recomandari, idei, solutii.
Multumesc
Esti cum eram eu inainte sa trec la AM4, trageam in continuare de Macho-ul meu de acum multi ani, negasind kit-ul pentru AM4 pe nicaieri mi-am luat repede alt cooler de la acelasi producator AM4 ready si l-am montat de amorul artei si la scurt timp am renuntat la el si o zi buna, l-am dat de pomana si am ramas cu cooler-ul nou. Deci nu-ti bate capul decat daca ai timp prea mult.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2020, 18:31   #11
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Multumesc pentru ajutor.
Am in vedere 2 variante: fie sa fac cele 2 bride laterale la aceeasi inaltime dar pe dimensiunile AM4, fie sa fac acele placute artizanal, la serviciu.
Mi-e ciuda ca n-am luat 2 seturi de backplate pt True, care aveau ambele pretul de pe pcgaraj. Si cel pe care l-am luat l-am maritat cu coolerul original True black.

Daca fac artizanal trebuie sa am mare grija la presiunea exercitata pe pcb sau Ihs, ca am mana grea si tehnologia e scumpa.
Eu am coolere cu prindere diferita fata de Prolimatech
kobro is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Backplate booster Racire 17 14-01-2010 23:32
Recomandare firmware custom linksys wrt54gl ver1.1 hardcore Periferice 22 13-01-2010 11:10

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,124
Total Online: 3433

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 21:30.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.