lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Memorii & stocare
Connect with Facebook

Memorii & stocare RAM, ROM, SSD, HDD ...


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 29-09-2010, 09:30   #1
BlackLoTuS
Senior Member
 
BlackLoTuS's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Germany
Posts: 2,186
Mentioned: 8 Post(s)


Send a message via Skype™ to BlackLoTuS
Default Probleme HDD!!

Respecte tuturor....As avea si eu nevoie de putin ajutor, am sunat seara trecuta toate persoanale care credeam ca pot sa ma ajute, am incercat toate posibilitatile si tot nu am reusit...matose, poate mai tarziu iti faci 5 minute pentru mine...

So...Se da una bucata SSD Kingston gen2 M 80Gb, plus 4 Hdd-uri de 2Tb, optional pe langa acesta...Una bucata Gigabyte X58A-UD3R...Totul a fost ok, pana in seara trecuta cand, dupa o conversatie cu Tudor datorita unor zgomote ciudate ale placii de retea, am fost sfatuit sa fac un update de BIOS...Stiu , greseala fatala dar sincer nu m-am agitat, scula a mers ok pana acu 2 zile cand la trafic peste 100kb/s up sau down scotea niste sunete foarte ciudate, un fel de tiuit, dar urat de tot...Am facut update de BIOs la ultima versiunea aflata pe Site-ul Gigabyte pentru modelul de mai sus, rev 1.0...Toate bune si frumoase pana aici...zic eu...daca tot am BIOS nou, sa instalez si un Windows...Zis si facut...Reboot dupa update, intrat in BIOS, load Default Settings si asteptat....si asteptat...si asteptat...nimic..Nu vede nici un hard, nu vede DVD-RW-ul, orice mod as seta in BIOS, AHCI,IDE...nu le vad nici daca dau cu el de pereti...Am schimbat porturile, am scos hardurile pe rand, samd...Am coborat jos la update-ul de BIOS; tot asa, am urcat inapoi la F6, tot asa...Pe acest UD3R sunt 6 porturi sata prin ICH10R, 2 porturi SATA3 prin Marvell si 2 SATA2 prin ceva chip gigabyte..Am incercat in toate, simplu, combinat,enabled, disabled, numa Dzeu mai stie cate si cum am incercat, pur si simplu jucaria nu-mi vede nici un Hard, nici writer, nimic..Dupa orice mutare, schimbare trebuie sa dau clear cmos, pentru ca nu mai pot sa ajung nici in BIOS..Initial placa de baza a ajuns la mine cu un BIos mai ciudat, GOOC 2010, banuiesc ca un BIOS mai special pentru competitii, benchuri..Am zis ca ma mut inapoi pe el, tot asa face si acela...Nu le vede!
__________________
Only God can Judge me...others are IgnoreD
BlackLoTuS is offline   Reply With Quote
Old 29-09-2010, 10:46   #2
attlantis
Senior Member
 
attlantis's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucuresti
Posts: 634
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Salut!
Uneori difera efectul atunci cand resetezi din jumperi fata de scoaterea bateriei. Incearca si sa scoti bateria pentru mai mult timp. Eventual pui in scurt conectorii bateriei (plus cu minus) cu ceva metalic (o penseta ceva). Eventual as scoate si placa de retea din sistem.
attlantis is offline   Reply With Quote
Old 29-09-2010, 10:55   #3
BlackLoTuS
Senior Member
 
BlackLoTuS's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Germany
Posts: 2,186
Mentioned: 8 Post(s)


Send a message via Skype™ to BlackLoTuS
Default

bateria a fost scoasa aproape 1 ora, placa de retea nu am montat alta separat pentru ca nu am montat seedwhorurile inapoi in el deci reteaua integrata este cea care functioneaza acuma...la aceasta retea integrata te referi? Cum sa o scot? Nu-i vad rostul scoaterii acestuia cand problemele mele sunt pe parte de HDD..
__________________
Only God can Judge me...others are IgnoreD
BlackLoTuS is offline   Reply With Quote
Old 29-09-2010, 11:17   #4
attlantis
Senior Member
 
attlantis's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucuresti
Posts: 634
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Credeam ca ai placa de retea separata. Altfel as fi zis "retea on-board". Si deasemenea credeam ca o placa de retea separata iti cauza sunetele de care ziceai. De aia am zis sa o scoti. Daca nu rezolvi astazi as scoate bateria pentru si mai mult timp. Evental as cauta un BIOS mai vechi. Inteleg ca acum problema e cu placa de baza.
attlantis is offline   Reply With Quote
Old 29-09-2010, 11:22   #5
BlackLoTuS
Senior Member
 
BlackLoTuS's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Germany
Posts: 2,186
Mentioned: 8 Post(s)


Send a message via Skype™ to BlackLoTuS
Default

mersi frumos pentru sfaturi...Am instalat F6,F5,F4...Niciuna din ele nu-mi vede HDD-urile, nici in AHCI si nici in IDE...Scurt cu penseta sau ce mi-ai spus tu acolo eu nu ma risc sa fac, bateria este scoasa de astazi dimineata si va sta scoasa pana mai diseara cand voi ajunge acasa de la Servici.

Din ce-mi dau eu seama banuiesc ca este vreo setare sau nu mai stiu...Dar problema este ca nici in IDE nu mai vede nimic...daramite in AHCI..Am sa ma mai joc diseara cu ea sau eventual mai astept alte pareri din partea voastra!
__________________
Only God can Judge me...others are IgnoreD

Last edited by BlackLoTuS; 29-09-2010 at 11:24.
BlackLoTuS is offline   Reply With Quote
Old 29-09-2010, 11:31   #6
attlantis
Senior Member
 
attlantis's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucuresti
Posts: 634
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Chestia cu scurt-ul ar trebui sa aiba cam acelasi efect ca si resetul. Nu cred ca e ceva periculos. In fine. Daca tot ai scos bateria atunci e bine. Eventual poti schimba si bateria. Poate vezi si "load fail safe" pe undeva.
attlantis is offline   Reply With Quote
Old 29-09-2010, 13:35   #7
john_sheppard
Senior Member
 
john_sheppard's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 650
Mentioned: 0 Post(s)


Default

nu e niciun risc sa faci scurt ,atat timp cat placa de baza nu e alimentata si bateria e scoasa.
john_sheppard is offline   Reply With Quote
Old 29-09-2010, 17:15   #8
BlackLoTuS
Senior Member
 
BlackLoTuS's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Germany
Posts: 2,186
Mentioned: 8 Post(s)


Send a message via Skype™ to BlackLoTuS
Default

Ciudat...Eu nu mai inteleg nimic...Bateria pusa inapoi, BIOS Load Default si toate bune si frumoase...Se vad toate hardurile...Asta dupa ce PC-ul a stat fara baterie de BIOS aproape 10 ore...
__________________
Only God can Judge me...others are IgnoreD
BlackLoTuS is offline   Reply With Quote
Old 29-09-2010, 22:02   #9
attlantis
Senior Member
 
attlantis's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucuresti
Posts: 634
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Era posibil ca dupa mai mult timp sa-si revina.
Daca se mai aud zgomote; eventual dai disable la reteaua on-board si instalezi in sistem o placa de retea.

Last edited by attlantis; 30-09-2010 at 09:52.
attlantis is offline   Reply With Quote
Old 30-09-2010, 00:01   #10
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Daca mai ai probleme si sigur nu sunt cauzate de altceva, te rog sa imi spui, ma mananca tare rau palma sa arunc cu placa aia dupa cineva de la Gigabyte
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Probleme hdd simple Memorii & stocare 11 24-07-2010 15:11
Probleme SPAM bwmedia lab501 53 18-02-2010 18:38
Probleme in 3D Bebe Cutia de sub birou 5 22-12-2009 00:40
Probleme HDD EUgen Memorii & stocare 4 17-12-2009 21:45

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,134
Total Online: 3435

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 00:17.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.