lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Racire
Connect with Facebook

Racire Discutii despre coolere, ventilatoare si temperaturi


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 27-01-2022, 22:43   #21
crissbm
Member
 
crissbm's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Baia Mare
Posts: 151
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cum se poate limita boostul? Eu pot să-i dau doar + pe placa b550. No avea placa limitare?

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
crissbm is offline   Reply With Quote
Old 27-01-2022, 22:44   #22
db00m
Senior Member
 
Join Date: Nov 2019
Posts: 770
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Agree cu toate de mai sus. Eu pentru gaming as merge pe i5, nu de alta dar am un coleg care a mers doar pe i5 in ultimii 10ani, ultima data m-a spart la FarCry6 bench )
i5 e RECE si bun pentru games, fara tzz setari, temperaturi etc. Nu am avut ever i5, vorbesc din ce am vazut la un i5.
Sa dai 2500-3500 pe 5950x cu PBO off mi se pare risipa dar nah, fiecare cu $ si piticii lui. Idem, pentru 5950x custom loop e cam mandatory. Altfel...Intel, l-ai montat, i-ai pus AIO, ura, nu iti bati capul cu mai nimic.

PS: si eu am luat 2x 360rads si m-am luat dupa altii, TZAPA

Last edited by db00m; 27-01-2022 at 22:58.
db00m is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2022, 00:05   #23
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by db00m View Post
5950x nu e HEDT. E doar un end-user CPU.
Personal mi se pare wow sa iei 5950x si sa ai PBO disabled, defapt orice din seria 5000.
Curiozitate personala: de ce ti-ai luat seria 5000 si ai sta cu PBO disabled?
Normal nu este HEDT, HEDT este terminologie Intel-related

Sunt convins că pentru AMD HEDT este considerat a fi Threadripper, dar 5950x nu este nicidecum "de colo". Da, se "consideră" a fi HEDT echipement de server rebranded (cum este TR <=> Epyc), dar 5950x poate depăși Zen 1 TR în randări chiar dacă nu se apropie de Zen 2

Până la urmă momentan terminologia este în aer până apare TR Zen 3. Poți numi 5950x Enthusiast, probabil asta-i cel mai potrivit.

Și ca să nu mă aberez degeaba, eu am PBO disabled la 5950x meu pentru că stă cu toate cores la 4400 și n-am chef momentan să-l gâdil mai mult. Este mai rece decât cu PBO enabled și DOS on - momentan


@madhorsefuzzy - trebuie să te angajeze AMD la PR
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.

Last edited by Neo; 28-01-2022 at 00:08.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2022, 00:09   #24
db00m
Senior Member
 
Join Date: Nov 2019
Posts: 770
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Normal nu este HEDT, HEDT este terminologie Intel-related

Sunt convins că pentru AMD HEDT este considerat a fi Threadripper, dar 5950x nu este nicidecum "de colo". Da, se "consideră" a fi HEDT echipement de server rebranded (cum este TR <=> Epyc), dar 5950x poate depăși Zen 1 TR în randări chiar dacă nu se apropie de Zen 2

Până la urmă momentan terminologia este în aer până apare TR Zen 3. Poți numi 5950x Enthusiast, probabil asta-i cel mai potrivit.

Și ca să nu mă aberez degeaba, eu am PBO disabled la 5950x meu pentru că stă cu toate cores la 4400 și n-am chef momentan să-l gâdil mai mult. Este mai rece decât cu PBO enabled și DOS on - momentan
Cmon, non ECC, qed, zic eu. Ca multi fac randari cu 5950x ok, totusi, non ECC, unde e banu, zic eu, nu exista 5950x, idem la GPU, unde e mineri e banu. Eu personal prefer sa nu ma bag in dispute, pentru mine 5950x nu e HEDT si ura, agree 100% Enthusiast.
Cat timp nu am ECC, Raid ECC, pentru mine nu e nici un HEDT.
Mda, majoritatea cumpara doar ca da bine si tin totul default, agree, totusi, pe ici, discutam altele, cred, sper etc. Pentru defaults nu prea vad sensuri.
LE: Enthusiast si PBO off, okay, fiecare... (caterinca: sunt destule batranele care au Ferarri)

Last edited by db00m; 28-01-2022 at 00:13.
db00m is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2022, 00:26   #25
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

5950x merge cu ECC, despre ce discutăm aici. De altfel ăsta este un avantaj pentru procesoarele AMD de ceva timp încoace, doar ca nu este nimeni suficient de nebun încât sa sacrifice viteza pentru ECC.

Ma rog, dacă trăiești pe Marte s-ar putea sa fie probleme, până una alta pentru aplicații mission critical nu iei 5950x iar ZFS de exemplu se descurcă foarte bine și fără ECC - https://jrs-s.net/2015/02/03/will-zf...ill-your-data/

Quote:
So if you’re running non-ECC RAM that turns out to be appallingly, Lovecraftianishly evil, ZFS will mitigate the damage, not amplify it.

Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2022, 00:57   #26
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by crissbm View Post
Cum se poate limita boostul? Eu pot să-i dau doar + pe placa b550. No avea placa limitare?

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
In PBO pe advanced ai setarea de boost a frecventei si cu AGESA 1.2.0.3a si 1.2.0.5 ai acolo o setare care iti permite pe langa frecventa sa stabilesti si semnul + sau - .
Pe placa MSI B550M Mortar merge sa setezi pana la 500 valoarea (mai mult nu am incercat, dar parca am citit undeva de +/- 500).
S-ar putea sa fie doar pentru seria 5000.

Quote:
Originally Posted by db00m View Post
PS: si eu am luat 2x 360rads si m-am luat dupa altii, TZAPA
Cu ce te-au suparat 2 x 360? Poate ai fost limitat de pompa/flow, poate de cpu block ...

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Și ca să nu mă aberez degeaba, eu am PBO disabled la 5950x meu pentru că stă cu toate cores la 4400 și n-am chef momentan să-l gâdil mai mult. Este mai rece decât cu PBO enabled și DOS on - momentan
Ce urmaresc eu e ca cu ajutorul PBO sa duc cat mai sus frecventa all core (modificari de PPT/TDC/EDC) cu un voltaj cat mai mic (prin Curve Optimizer), dar fara sa am spike-uri de temperatura cand folosesc un singur core (asta e rezolvata cu limitarea frecventei la 4.65Ghz).

Pe load-uri mici pe core-uri pe all core in 100% face boost la 4.65Ghz pe toate core-urile cu un voltaj de 1.31V.
Cand are incarcare mare pe core-uri boost-ul scade la 3.85Ghz cu 1.0V.
In ambele cazuri temperatura se stabilizeaza la 70 de grade (care este punctul default de unde face throttling Ryzen si incepe sa reduca frecventa/voltajul).
Cu alte limite PPT/TDC/EDC se sare de punctul ala si te poti duce la cat vrei consum: 250W + si cu temperaturi cat te tine piticul.
Dar voltajul si limitele de frecventa le stabileste procesorul singur, intern prin PBO ceea ce e de dorit in locul unor frecvente fixe. Astfel in idle este ca orice procesor pe auto.

Dar nu am avut timp de bibilit.

Si trebuie sa maresc si FCLK intai la un 1900 ca e pacat sa stea la 1600.
Quote:
Originally Posted by Neo View Post
@madhorsefuzzy - trebuie să te angajeze AMD la PR
Pe naiba. Au docs de kkao, de trebuie sa afli tot pe surse, reddit, twitter ... zici ca nu au facut chestii sa le foloseasca lumea: zic de astea utile din AGESA/BIOS de stors performanta din produsele lor.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2022, 00:59   #27
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

@db00m - De unde am ajuns noi la discuții despre HEDT la clustere? Ba vrei ECC, ba nu poți decât buffered, hai să discutăm discuții

Da, migrez la ZFS pentru home storage și ECC este bun de avut, dar inutil pentru mine. Și, ca orice om cu o pasiune pentru hardware dar care nu trăiește din asta am un buget (din păcate momentan limitat). Da, evident când sunt bani se dau bani, din nou, despre ce vorbim?

Am căzut de acord că 5950x este platformă enthusiast, hai s-o lăsăm așa.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.

Last edited by Neo; 28-01-2022 at 01:03.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2022, 01:02   #28
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
Ce urmaresc eu e ca cu ajutorul PBO sa duc cat mai sus frecventa all core (modificari de PPT/TDC/EDC) cu un voltaj cat mai mic (prin Curve Optimizer), dar fara sa am spike-uri de temperatura cand folosesc un singur core (asta e rezolvata cu limitarea frecventei la 4.65Ghz).
Îți urez succes, eu personal nu am reușit cel puțin momentan să găsesc PBO util. Prefer 4.4GHz cu 1.2V pe toate cores. Curve optimizer este o durere de cap fără o metodologie - eu personal folosesc core cycler - dar limitarea la 4.65GHz este aproximativ inutilă pentru că celelalte cores vor scădea sub o frecvență all-core solidă - asta dacă folosești dynamic oc switcher. Dacă nu este posibil să-ți fie mai ușor, dar este relativ greu să obții performanță mai bună decât stock - 5950x face boost stock la 4.8GHz+.

Împăcarea frecvențelor și temperaturilor mi se pare o provocare faină și de aceea îmi place așa mult platforma. Ajută și faptul că RAMul merge absolut minunat față de ce dureri de cap am avut cu Intel și Ivy-E.

Edit: ce vrei de fapt de la 5950x este un o/c all-cores care să fie rock-stable și apoi PBO pe 1-2 cores la 5GHz+. Altfel mai bine îl rulezi stock.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2022, 01:14   #29
db00m
Senior Member
 
Join Date: Nov 2019
Posts: 770
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Îți urez succes, eu personal nu am reușit cel puțin momentan să găsesc PBO util. Prefer 4.4GHz cu 1.2V pe toate cores. Curve optimizer este o durere de cap fără o metodologie - eu personal folosesc core cycler - dar limitarea la 4.65GHz este aproximativ inutilă pentru că celelalte cores vor scădea sub o frecvență all-core solidă - asta dacă folosești dynamic oc switcher. Dacă nu este posibil să-ți fie mai ușor, dar este relativ greu să obții performanță mai bună decât stock - 5950x face boost stock la 4.8GHz+.

Împăcarea frecvențelor și temperaturilor mi se pare o provocare faină și de aceea îmi place așa mult platforma. Ajută și faptul că RAMul merge absolut minunat față de ce dureri de cap am avut cu Intel și Ivy-E.

Edit: ce vrei de fapt de la 5950x este un o/c all-cores care să fie rock-stable și apoi PBO pe 1-2 cores la 5GHz+. Altfel mai bine îl rulezi stock.
NU vai, vorbim de cpu end-user si de cat de ambitiosi/caposi suntem ca sa stoarcem totul din ele, thats all.

"Am căzut de acord că 5950x este platformă enthusiast, hai s-o lăsăm așa."
"Curve optimizer este o durere de cap fără o metodologie - eu personal folosesc core cycler" Intru totul de acord again, durere de cap pentru ca nu ai nici macar un etalon, testezi ca nebunu si 2 3 luni probabil, e fun, e pitici etc, dar totusi, wtf.
De acord intru totul, AMIN!! CHEERS .

Atasamente cu BIOS ..PBO AUTO...21.5 grade la 3m si 63cm de pardoseala, PC-ul sta la 4 cm de pardoseala.



@madhorsefuzzy sunt EK-urile(PE si Slim), D5 pompa, ekwb velocity copper, succesuri! la citit pareri pe net, vizonat ytube and so on, rugamintea e sa faci share la propriile results.
5900x merge okay la 4600 cu 1.22V daca te ajuta. Am vazut ulterior, B550...eu unul nu as pune 5950x pe B550 ci pe X570...high end cat de cat. Pana la urma 5950x merge si pe mobo de 800ron daca nu ma insel.

OT: pe custom cu PBO auto, defaults in bios pe DARK HERO 5900x ajunge la 60grade MAX.

CB20 Auto 8166PTS vs 9000+ cu PBO

LE: pentru gaming, i5 all za way at anypoint, ROCK SOLID, asta e funbois. out of za box, autosetting pe mobo cheap si 5 10 ani merge ca uns.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	auto lin.jpg
Views:	126
Size:	396.0 KB
ID:	74325   Click image for larger version

Name:	auto.png
Views:	122
Size:	86.6 KB
ID:	74326   Click image for larger version

Name:	autolinpk.jpg
Views:	116
Size:	404.7 KB
ID:	74327  
Attached Files
File Type: txt auto_setting.txt (21.8 KB, 148 views)

Last edited by db00m; 28-01-2022 at 02:36.
db00m is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2022, 02:34   #30
crissbm
Member
 
crissbm's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Baia Mare
Posts: 151
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
In PBO pe advanced ai setarea de boost a frecventei si cu AGESA 1.2.0.3a si 1.2.0.5 ai acolo o setare care iti permite pe langa frecventa sa stabilesti si semnul + sau - .
Pe placa MSI B550M Mortar merge sa setezi pana la 500 valoarea (mai mult nu am incercat, dar parca am citit undeva de +/- 500).
S-ar putea sa fie doar pentru seria 5000.
Se pare ca Asus nu are aceasta optiune. Merge doar cu + .
crissbm is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2022, 03:10   #31
db00m
Senior Member
 
Join Date: Nov 2019
Posts: 770
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by crissbm View Post
Se pare ca Asus nu are aceasta optiune. Merge doar cu + .
Vezi in meniul AMD OC, daca il ai, in meniul default ASUS e putin diferit.
db00m is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2022, 03:51   #32
crissbm
Member
 
crissbm's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Baia Mare
Posts: 151
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Te referi la meniul, Advanced /AMD Overclocking / Precision Boost Overdrive..? Nu e. Am cautat peste tot. Poate o fi pe Dark Hero [emoji16]. Placa mea e mai de săraci.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
crissbm is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2022, 09:02   #33
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Dark Hero are niște chestii extra din cauza hw diferit. Ideea este ca ASUS spune sa folosești Extreme Tweaker și NU meniul AMD OC. Ceapa lor


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2022, 10:26   #34
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pai da, dar chestiile proprietare pot fi in urma dezvoltarilor AMD pe partea de AGESA.

Eu inteleg ca Asus marseaza pe Extreme Tweaker prin care se vrea a se diferentia de concurenta in absenta unor tweak-uri direct de la producator (AMD), dar ar putea sa lase si optiunea din AMD OC sa poata fi folosita.

Dar daca majoritatea cumparatorilor Eroi Negri folosesc Extreme Tweaker, vad un overclock de 33% si sunt multumiti ...
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2022, 10:50   #35
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default AIO 280mm montat in fata?

Poți folosi și AMD OC fără probleme, eu am scris ce zice ASUS referitor la Dark Hero.

33%? În contextul unui procesor împins la limită din fabrică deja este vorba de binning, indiferent de opțiunile prezente prin BIOS. De fapt cam asta este situația oc de minim vreo 10 ani, dacă nu prinzi o piesă bună poate să stea și mâța-n coadă, motanu-n musteți și hamsteru-n șpagat că mai bine nu o să meargă, indiferent de ce BIOS sau opțiuni noi apar.

O placă de bază top end în ziua de azi garantează longevitate, opțiuni mai multe de conectică și nu mai mult de atât. Da, sunt placi mai bune sau mai proaste in funcție de cum au trasele pentru RAM pe PCB dar cam atât.

Din nou, depinde de preferințe. Atât timp cât stock un 5950x face boost la 4.9GHz și tu pui limita PBO la 4.65GHz tot ce faci este să-ți pui singur piedică pentru că te-ai calicit la răcire. Când ai 16 nuclee fizice sub cooler însă absolut orice ai folosi va face față greu de tot în load. De aia și prefer oc pe toate cores la 4.4GHz cu 1.2V stabil Prime, pentru mine este suficient și mult mai bun decât ce aveam înainte. PBO cu DOS este mișto dar cores rapide mie îmi crapă în Core cycler indiferent de curve optimizer la 5GHz, ba chiar fac urât la anumite valori. Și pentru ce mi-aș pierde câteva luni din viață pentru câțiva MHz în plus single core?


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2022, 11:38   #36
fullrespect
Ancient friend
 
fullrespect's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: N/A
Posts: 2,965
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cred că depinde şi de sample şi chiar mobo, eu fără PBO şi Curve Optimizer pierd performanţă, cel puţin pe partea sintetică. În CB20, fără PBO/CO/tweaks, all-cores stau undeva la 4200-4250MHz, dacă-mi aduc bine aminte. După PBO and stuff, 4575-4625MHz, scorul crescând aproape de 9000, de la ~8200. Single-core face boost la 5GHz acum, faţă de 4.95Ghz (nu e mare improvement, doar că stă mai mult timp sus la peste 4.80GHz şi se vede în scoruri).

Iar asta cu neapărat X570 pentru 5950X, mi se par poveşti. B550 Tomahawk, placă de 800RON, duce 5900X/5950X fără absolut nicio problemă, indiferent de limitele impuse. Ştie şi RAM OC destul de bine, so..

Una peste alta, aşa este, Ryzen 5000 sunt deja împinse către max by default (de aici şi fail rate ridicat), tot ce poţi scoate în plus e deja binning lottery.
__________________
Quote:
Originally Posted by MazuX
sa tii o relatie de lunga durata nu e greu dar nici usor e ca si cum ai incerca sa gasesti un "oc stabil"

Last edited by fullrespect; 28-01-2022 at 11:40.
fullrespect is online now   Reply With Quote
Old 28-01-2022, 12:05   #37
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
33%? În contextul unui procesor împins la limită din fabrică deja este vorba de binning, indiferent de opțiunile prezente prin BIOS.
Vezi poza e a unui coleg de forum cu 5950x si Dark Hero.

Cum se obtine cifra fantasmagorica? Cu smecherie de marketing: 3400 Mhz stock all cores -> 4525 Mhz all cores cu 1.289 V. Pica fix in 33%.

Asus ...

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
O placă de bază top end în ziua de azi garantează longevitate, opțiuni mai multe de conectică și nu mai mult de atât. Da, sunt placi mai bune sau mai proaste in funcție de cum au trasele pentru RAM pe PCB dar cam atât.
Depinde foarte mult de nevoi. Pentru nevoile mele am ales un MSI B550m Mortar. Am vrut neaparat mATX.

Duce fara probleme un 5950x la 200W daca este nevoie:


Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Din nou, depinde de preferințe. Atât timp cât stock un 5950x face boost la 4.9GHz și tu pui limita PBO la 4.65GHz tot ce faci este să-ți pui singur piedică pentru că te-ai calicit la răcire. Când ai 16 nuclee fizice sub cooler însă absolut orice ai folosi va face față greu de tot în load. De aia și prefer oc pe toate cores la 4.4GHz cu 1.2V stabil Prime, pentru mine este suficient și mult mai bun decât ce aveam înainte. PBO cu DOS este mișto dar cores rapide mie îmi crapă în Core cycler indiferent de curve optimizer la 5GHz, ba chiar fac urât la anumite valori. Și pentru ce mi-aș pierde câteva luni din viață pentru câțiva MHz în plus single core?
Hai ca nu inteleg: daca tu il tii la 4.4Ghz maxim nu iti pui piedica si eu daca il limitez la 4.65Ghz imi pun?
Am zis ca o sa incerc sa-l duc cat mai sus all cores dar nu am avut timp.
4.9 Ghz boost e cifra de pe site la AMD, dar practic in AGESA boost-ul pentru 5950x e scris ca fiind 5.05 Ghz deci cu 150Mhz mai sus decat cifra oficiala (tot pe surse afli, pentru ca s-au frpt cu boost-ul la 3xxx si la 5xxx si-au luat masuri de precautie).

Racire am custom loop 360 + 420 in care intra si un 1080ti.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	WhatsApp Image 2022-01-21 at 18.56.06.jpeg
Views:	111
Size:	291.7 KB
ID:	74330  
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2022, 12:28   #38
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
Hai ca nu inteleg: daca tu il tii la 4.4Ghz maxim nu iti pui piedica si eu daca il limitez la 4.65Ghz imi pun?
Tu îl limitezi la 4.65GHz pe un core, poate două, iar când face boost la 4.65GHz celelalte cores scad sub 4GHz, de obicei 3.4-3.7GHz. Uită-te cu HWInfo (nu sensors only) și vezi cum se mișcă pe single core load cu Cinebench R23 de exemplu. 4.4GHz all cores depinde de aplicație, dar eu folosesc în principal multithreading, de unde îmi convine să-l țin așa. Dacă te joci și îți capotezi placa video (mă îndoiesc că este cazul la 1080Ti) într-adevăr vrei single core boost peste all-core overclock.

Edit: nu știu ce zici tu de Agesa dar Dark Hero are setări pentru ridicarea limitei acelui 4.9GHz până pe la 5.2GHz și dincolo. Că nu-i prinde nici cu ambulanța, asta-i altă problemă
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2022, 12:45   #39
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Fratilor, nimeni nu a reusit sa treaca peste Agesa, tot ce e in extreme tweaker foloseste tot parti din Agesa. Din cauza asta nici safe-mode la Asus nu merge cum ar trebui iar retry e useless as well. Sunt diferente mari de temp intre exemplare, sunt trei pastile, doua pe 7 nm una pe 14, etc.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2022, 12:46   #40
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Tot ce a zis @Iubitel mai sus.

@Neo: pai vezi daca nu ai luat MSI: asta te lasa sa cresti limita de frecventa la 5950x la 5.55Ghz (500Mhz peste cei 5.05Ghz din fabrica).
Evident ca nu ii prinde, dar ...

Am zis mai sus:
- all core light load (TestMem5)- TOATE core-urile fac boost simultan la 4.65Ghz
- all core heavy load (R20, R23) - core-urile fac boost simultan la 3.75-3.85Ghz

Cu 1080ti joc in 1440p cu monitor de 144Hz si in Dirt Rally am peak FPS de 144 cu procesorul la 6-8% incarcare. Mai am inca 2 jocuri cu masini de pe Stream dar nu le-am instalat inca.

Cand ajung la PC pot face mai multe poze/printscreen-uri.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Recomandare laptop pt o fata Kimi Notebooks & netbooks 17 23-12-2012 10:40
CeBIT 2011 - MSI N580GTX Lightning isi arata fata Micutzu Stiri 4 01-03-2011 12:01

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,104
Total Online: 3497

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 16:10.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.