lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 09-06-2021, 22:34   #2161
revox
Member
 
revox's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 123
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by eidos View Post
Ce porci astia de la pcgarbage ... RTX 3080 TI mai ieftin decat RTX 3080 simplu

Aici se vede din start ce preturi umflate artificial
Iar o sa apara careva care sa abereze si sa zica ca sun fan pisigaraj dar.. here we go.

Inainte sa "deschizi gura" te-ai informat macar? Nu iti convine pretul alora, ia de la emag. Unde e doar 15.999lei(este in stoc la momentul asta). Fata de 13.199 la pisigataj.
https://www.emag.ro/placa-video-asus.../pd/DY9S70MBM/


Si spui ca e mai ieftin 3080ti ca 3080. Te-ai uitat putin la ele? Ai putin habar despre ce vorbesti?
https://www.pcgarage.ro/compara/2115810,2210526

3080-ul ala, iti dai seama cat de bibilit e doar dupa faptul ca are alimentare tripla. Plus sistemul de racire mai bun.
Ca idee, 3080ti gamerock: https://www.guru3d.com/articles_page..._review,4.html
Cat de bine e facut dpdv al calitatii.

Cate pipe-uri are racirea de la palit si cate are aia de la zotac? Cate thermalpad-uri are zotac si cate are palit?
Iar diferenta reala de fps intre cele 2 e infima. Deci acel 3080 este lejer la nivelul 3080ti, chiar mai bine probabil.
Asa ca sfatul meu este, nu mai induceti aiurea oamenii in "oroare", e urat.

Last edited by revox; 09-06-2021 at 22:47.
revox is offline   Reply With Quote
Old 09-06-2021, 23:47   #2162
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

"Va rog nu ma luati la pwla din cauza a ceea ce scriu despre pipigarage, nu le iau partea decat in 99% din cazuri " =)))

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 10-06-2021, 00:46   #2163
spl1ff
Member
 
spl1ff's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 19
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Oh well... pcgarbage, jafmag... potato-potato.
spl1ff is offline   Reply With Quote
Old 10-06-2021, 05:54   #2164
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,307
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

La care se adaugă faptul că este singurul magazin care nu lucrează direct cu clientul din motive COVID....
Mesajul lor:
Quote:
Pentru sanatatea si siguranta tuturor, am decis ca incepand de luni, 23.03.2020, sa suspendam RIDICAREA comenzilor, primirea produselor si a retururilor in sediul PC Garage. PLASAREA comenzilor cu ridicare de la sediul PC Garage este suspendata incepand cu data de 19.03.2020.
Vom onora ca si pana acum toate comenzile, insa doar cu livrare prin curier si easybox. Ne vom desfasura activitatea la fel ca si pana acum, insa doar online.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 10-06-2021, 07:40   #2165
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Vrajeala, ca sa te arda la garantii, pe motive, "zgirieturi", "diverse probleme", invocate de ei.
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 10-06-2021, 09:06   #2166
revox
Member
 
revox's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 123
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
"Va rog nu ma luati la pwla din cauza a ceea ce scriu despre pipigarage, nu le iau partea decat in 99% din cazuri " =)))

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
Pai de ce nu ma contrazice nimeni cu argumente plauzibile? Cand am scris ceva, am argumentat si am oferit chiar dovezi.
Eu nu suport atitudinea de consumator cu drepturi europene. Da, avem drepturi, da, trebuie sa stim cand sa le exercitam. Dar nu avem doar drepturi. Ca in orice situatie, ai drepturi, dar ai si indatoriri. Incep sa imi aduc aminte de ce nu imi plac forumurile in general. Cat timp eu port o discutie corecta, argumentata, mi se pare normal sa mi se raspunda in contradictoriu la fel, cu argumente. Nu mistouri irelevante. Ar trebui sa stii asta, ca esti admin, sau ce esti.

Legat de faptul ca e sediul ala inchis, da, asta chiar e nasol. Pentru ca uneori aveai nevoie de ceva rapid. Acum te pun sa dai comenzi cu tazz. Livrate cu toti trogloditii care nu suna, nu nimic. Tu avand colet platit de cine stie cati bani.

Last edited by revox; 10-06-2021 at 09:14.
revox is offline   Reply With Quote
Old 10-06-2021, 09:33   #2167
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,307
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cred că ai greșit topicul... nu știu unde e cel cu perle marca Hagi!

Avem drepturi, dar trebuie să știm să ce???
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 10-06-2021, 09:57   #2168
eidos
Senior Member
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 268
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by revox1 View Post
Asa ca sfatul meu este, nu mai induceti aiurea oamenii in "oroare", e urat.
Ba revox pix, ai dauna ce ai?

Inainte sa faci statuie pcgrabage-ului te interesezi macar sau doar trancani din gura degeaba

Ti se pare normal ca un model superior sa fie mai ieftin decat unul inferior?

Ieri erau preturile pentru modelul TI de la 10500 cel mai ieftin pana la 13499 un TUF TI

Iar variantele non TI erau incepand de la 12.000 - 14500

Oricum ai da-o nici azi nu e cum visezi tu

Data viitoare o sa pun screenshot-uri special pentru unii care sunt greu de cap

Last edited by eidos; 10-06-2021 at 10:00.
eidos is offline   Reply With Quote
Old 10-06-2021, 11:05   #2169
GG-Sloth
Junior Member
 
Join Date: Jun 2021
Location: root@localhost
Posts: 2
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Preturile de multe ori sunt date si de catre furnizor.

Livreaza furnizorul XY produsul ax ay la preturi diferite, retailerul isi dauga % pe care-l are setat si aia e.
GG-Sloth is offline   Reply With Quote
Old 10-06-2021, 13:19   #2170
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ce-mi place cand mai toate magazinele se pisa pe noi cum prind ocazia si voi va certati care cu care tine. =)))
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 10-06-2021, 14:04   #2171
revox
Member
 
revox's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 123
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Dar asta e problema si cu ANPC si/sau magazinele. Nu vorbesc de nimeni de aici. Dar cand primesti flood de reclamatii idioate de la idioti fara margini.. Adica cand primeste ANPC cateva reclamatii pe bune(motive reale), nici nu le mai baga in seama. Se pierd in marea de aberatii. Pt ca fiecare "cetatean european cu drepturi", cand el crede ca are dreptate(in mod subiectiv), pac o reclamatie.

Eu de asta militez pt corectitudine. Frate, ai dreptate, ok. Daca nu, taci naiba si asuma-ti vina. Daca ar ajunge doar reclamatii REALE la ANPC iar magazinele ar fi arse pe buna dreptate(daca este cazul), ar fi totul mai ok. Eu personal as fi implementat o chestie ca la 112, pentru toti care fac reclamatii abuzive. Ai prima reclamatie idioata -> avertisment, la a 2-a -> amenda 500lei. Asa ar disparea abuzurile + jdemiile de cazuri tampite. Si poate alea reale ar fi luate cu adevarat in serios de ANPC.


Quote:
Originally Posted by eidos View Post
Ti se pare normal ca un model superior sa fie mai ieftin decat unul inferior?
Refuz sa intru in polemici/flame cu tine, e clar ca nu ai inteles nimic si nici n-o s-o faci. Be happy acolo la tine.. cu cat stii si cat poti.

Last edited by revox; 10-06-2021 at 18:54.
revox is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2021, 10:07   #2172
eidos
Senior Member
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 268
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by revox1 View Post
Dar asta e problema si cu ANPC si/sau magazinele. Nu vorbesc de nimeni de aici. Dar cand primesti flood de reclamatii idioate de la idioti fara margini.. Adica cand primeste ANPC cateva reclamatii pe bune(motive reale), nici nu le mai baga in seama. Se pierd in marea de aberatii. Pt ca fiecare "cetatean european cu drepturi", cand el crede ca are dreptate(in mod subiectiv), pac o reclamatie.

Eu de asta militez pt corectitudine. Frate, ai dreptate, ok. Daca nu, taci naiba si asuma-ti vina. Daca ar ajunge doar reclamatii REALE la ANPC iar magazinele ar fi arse pe buna dreptate(daca este cazul), ar fi totul mai ok. Eu personal as fi implementat o chestie ca la 112, pentru toti care fac reclamatii abuzive. Ai prima reclamatie idioata -> avertisment, la a 2-a -> amenda 500lei. Asa ar disparea abuzurile + jdemiile de cazuri tampite. Si poate alea reale ar fi luate cu adevarat in serios de ANPC.
Sunt sigur ca nu spun doar eu, dar nu intelege nimeni ce vrei tu defapt sa explici ... nu ne mai trata de sus aici pe forum ca nu impresioneaza pe nimeni

Dute si lasa-ne
eidos is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2021, 12:22   #2173
revox
Member
 
revox's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 123
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Exact ce am zis mai sus, nu ai inteles nimic, nici n-o s-o faci. Nu incerc sa impresionez pe nimeni, sunt doar corect. Nu am sa arunc cu marmelada in nici un magazin, fara motiv plauzibil si real.

Ps. se scrie "du-te" - vine de la te duci. Iei du din duci, si te -> du-te. Si e ultima data cand iti raspund, mi-e clar unde te scalzi.
__________________
Doar doua lucruri sunt infinite, universul si prostia umana, insa nu sunt sigur despre primul. - Albert Einstein
revox is offline   Reply With Quote
Old 13-06-2021, 00:51   #2174
memol
Member
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 48
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

@revox1, nu inteleg de ce te agiti, ei "este" cetateni europeni si "are" drepturi.

Astia sunt clientii care sar de cur in sus cand aud ca la PC Garage au drept de retur in 14 zile pe cand Emagul ofera 30 de zile.
memol is offline   Reply With Quote
Old 06-08-2021, 19:51   #2175
TheDragon
Senior Member
 
TheDragon's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Bucuresti
Posts: 410
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by TheDragon View Post
Cica CID, "produsul prezinta defecte mecanice, produsul este indoit" ... Primit notificare de la ei in a 12 zi de service. Telefon Xiaomi Redmi Note 7 trimis in garantie pentru ca nu boota, statea mult si bine cu ecran negru.

Pentru prima data in viata, am facut o reclamatie la ANPC, a trecut o luna de atunci si din cate am citit pe aici pot astepta chiar si 3 luni )

Telefonul nu are niciun semn de lovitura/cazatura, a fost tinut in permanenta cu husa si folie, cred ca oamenii nu au avut alt motiv sa il scoata din garantie. Imi aduc vag aminte ca importatorul era Rainbow International... deci nu a ajuns la ESD sau depanero.

Live, telefonul are o usoara curbura, nu la fel de proeminenta ca in poze, dar nu cred ca a jucat un rol asa de mare incat sa `moara`.

Indirect, nu este vina PCGARAGE ca nu stiu ce agarici a scos telefonul din garantie fara sa il desfaca si sa arunce un ochi in interior. Dar magazinul este vinovat ca si-a ales un "distribuitor" de 2 lei

Voi ce parere aveti? Aceasta usoara indoitura/curba ar putea provoca daune iremediabile ?

Quote:
Originally Posted by TheDragon View Post
O sa incerc sa il coafez putin inainte sa il duc la ESD.
Dus telefonul la ESD si nu au vrut sa il repare sau sa incerce macar, cica telefonul, conform imei-ului, era pentru nu stiu ce tara din Africa.

Nici nu au vrut sa faca o constatare, cica nu au piese de schimb dar le-am spus ca nu vreau sa il repare ci sa il desfaca si sa faca o constatare daca placa de baza are semne fizice care ar putea indica un CID. Logic, oamenii au tinut-o pe a lor si nu au vrut sa faca o constatare.

As incerca o constatare la un service de telefoane mai rasarit, sa vad daca ar lua in considerare ANPC-ul constatarea.

O recomandare de service mai rasarit?

Last edited by TheDragon; 06-08-2021 at 20:04.
TheDragon is offline   Reply With Quote
Old 06-08-2021, 22:13   #2176
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,307
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cred că pierzi timp și nervi fără un rezultat favorabil.
Cel mai bine să-l treci ca pierdere și să te resemnezi.
Câteodată e bine să cedezi tu.
Părerea mea...
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 06-08-2021, 22:52   #2177
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 06-08-2021, 22:56   #2178
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

În mod normal un service de telefoane ar putea să îți dea acea constatare pe care o soliciți tu și astfel să continui la ANPC. Tu ți-ai făcut partea ta din treabă.

Dar de la ESD trebuia să pleci cu o hârtie, cum că ei refuză să facă constatarea pentru că telefonul este pentru Africa. Asta te-ar fi ajutat și pe tine.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is online now   Reply With Quote
Old 09-08-2021, 12:12   #2179
TheDragon
Senior Member
 
TheDragon's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Bucuresti
Posts: 410
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Never... Yea, good GIF )

ESD-ul mi-a dat o hârtie de ieșire dar fără nicio informație relevanță, treaba cu altă țară mi-a zis-o verbal, cică nu putea să o includă în fișa de ieșire...

Asta e, pierderea mea... N-am mai cumpărat nimic de la PCGARAGE și nici nu voi cumpăra de acum înainte. La EMAG am avut situații ciudatele dar au fost rezolvate, fără amenințări sau nervi... plătesc mai mult dar am servicii post-vânzări superioare lui pcgarage.

Last edited by TheDragon; 09-08-2021 at 12:14.
TheDragon is offline   Reply With Quote
Old 09-08-2021, 15:22   #2180
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu există așa ceva... te duci frumos la ESD și spui că vrei hârtia respectivă, să scrie de ce nu pot servisa. Acea hârtie e foarte importantă la ANPC, pentru că arată că PC Garage face scheme cu telefoane de pe piața gri, prin urmare cu hârtia refuz de la ESD te poți duce la orice service vrei tu.
Altfel nu poți continua la ANPC, iar dacă te duci la alt service atunci PC Garage o să comenteze că nu te-ai dus la un service acreditat.

Mai mult ar trebui să soliciți în scris lui PC Garage să îți recomande ei un anumit service, astfel încât să nu poată comenta apoi.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is online now   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,131
Total Online: 3956

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 23:23.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.