lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


 
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Prev Previous Post   Next Post Next
Old 19-10-2016, 18:57   #11
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ziceam într-un post, de ce exista doar shimano, sram și campagnolo? Adică de exista doar windows mobile, ios și android? Dacă Apple a făcut o treaba buna de-a lungul timpului, putem fi noi hateri sau nu, la nesfârșit. E marketing. Orice e pe lumea asta, swiss knife bullshit, apple, etc, se vând pentru cei care nu știu și de alte lucruri, ceea ce ridica prețul. Și ceilalți producători pot zice Mersi fain altora care au ridicat stacheta. Adică nu cer și ei 100, dar de la 40 la 65 tot vor creste datorita efectului de turma. A se vedea Canyon. Acum doi ani aceeași bicla era 1200, acum e 1800. E același aluminiu. Aceleasi componente. Posibil sa se fi scumpit intre timp, asta nu știu. Dar diferența e mare de preț. Și mă refer la bicle pentru ca nu au mii de tranzistoare, au câte componente.

Apropo de marketing. De ce o bicla costa 12000e? Am mai întrebat. E de duzina, nu e limited. Și câte componente poate sa aibă? Transpune ăsta la telefoane acum.

Vorba lui @Arise se va ajunge la saturație. Și prostia are un vârf. La un moment dat se vor opri, dat vor găsi alte metode de a vinde la extra preț.

Și de ce iphone? Sau orice telefon echilibrat. E simplu. Un om normal, cum suntem majoritatea, nu are timp de prea multe. Cum spunea @Arise Îți schimbi soneriile în primele zile de la cumpărare, poate încă o dată în următorii 2 ani. Chiar și la fundal (eu l-am schimbat de 5 ori în app 2 ani) Noi nu folosim resursele telefonului zilnic nici la 70% din ce poate, dar vrem mai mult și vrem pentru din când în când. Toti vrem ceva, e și normal. E greu sa muktumesti pe toată lumea, dar totuși vrem ca telefonul se meargă pentru chestii banale. Măcar pentru atât. Și nu merge. Eu as vrea sa nu am lag la camera, sa am un soft care sa permită o expunere lunga (e chiar banala treaba de făcut), chestii simple care deja există. Tu vrei sa vezi pe tv ceva film, @kpy_here vrea sa își admire colecția de statui, @kretzu77 vrea și briceag, Etc. Fiecare are cerințe personale. Dar un iphone 5 de acum 4 ani încă merge decent fata de un Samsung de acum 2 ani. Și pentru simplitate, pentru ca îl schimba la 3-4 ani, Etc, marketing, mai ales, sunt unii oameni care sunt dispuși sa plătească mai mult. Am mai spus, e un produs premium, are valoare pe piață ca unitate. Marketingul ne-a făcut sa ducem iphone sau orice alt produs la nivelul ăsta. Cine e de vina? Noi. De unde și zicala dați Cezarului...

sent from tapatalk

Ps: o sa iti zic într-un an, poate, promit ca nu uit, dacă am făcut o gresala sau nu. Nu sunt ironic, din contra, dacă ai dreptate, nu m-as bucura, îți dai seama. Vreau un telefon simplu. Și sa meargă, în special
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci

Last edited by mirciusx; 19-10-2016 at 19:04.
mirciusx is offline   Reply With Quote
 

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,146
Total Online: 5033

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 13:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.