lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 06-03-2022, 20:42   #1
sammurai
Ancient friend
 
sammurai's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Iasi
Posts: 3,561
Mentioned: 101 Post(s)

PC-ul meu



Default Solutie networking casa

Hello,

Se da o casa cu 3 niveluri: demisol, parter si etaj.
Arhitectura este simpla:
- peretii exteriori sunt turnati integral din beton (si fier in ei desigur)
- toti peretii interiori care marginesc casa scarii sunt turnati din beton
- casa scarii este pe mijlocul casei - exista camere pe o parte si pe alta astfel incat fiecare camera se invecineaza cu casa scarii printr-un perete de beton.

In acest moment refac partea electrica in sensul ca schimb tablourile clasice cu tablouri cu sigurante diferentiale, dozele, mai trag cateva ciruite dedicate pentru consumatori mari gen plita electrica, camera tehnica etc.

Imi doresc foarte mult sa nu mai am cabluri prin casa/sa nu mai depind de ele. Internet-ul va fi asigurat prin fibra optica de la RDS iar fibra va intra in casa la etaj.

Acum, vad trei scenarii:
1. sa cumpar un sistem mesh storng cu cate o unitate la fiecare etaj si, eventual, la nivel de etaj sa mai suplimentez in vreo camera daca este nevoie.
Practic, nu as avea cabluri prin casa.

2. sa cablez intre etaje doar pe casa scarii astfel incat legatura intre unitatile mesh sa fie asigurata prin cablu. Implica reparatii si costuri suplimentare.

3. sa cablez casa scarii si camerele cele mai solicitante in materie de retea (cele doua birouri si sufrageria). Implica reparatii si costuri suplimentare si nu imi ating ceea ce imi doresc: sa nu mai am cabluri prin casa.

Toate solutiile mesh zic ca aduc mana cereasca pe pamant.
Nu am experiente cu routerele mesh asa ca intrebarea este: sunt solutii suficient de puternice si stabile astfel incat sa merg pe scenariul 1?
Daca da, niste recomandari va rog.

Daca vedeti alte abordari, dati o parere.
__________________
Lenea este principalul factor de dezvoltare tehnologica

Last edited by sammurai; 06-03-2022 at 20:46.
sammurai is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2022, 21:37   #2
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Daca nu te deranjeaza sa te iradiezi 24/7 inclusiv noaptea cu o tona de wifi-uri poti renunta complet la cabluri si aborda orice solutie de mesh iti face cu ochiul dar si alea ca sa fie misto ar merge puse pe cablu dar nu e un must.

Eu mi-am pus un cablu RJ45 si unul CATV in fiecare camera atat la casa cat si la apartament (la unele camere mai importante am chiar pe 2 pereti gen living) unde nu am putut trage prin perete am pus pe plinta si de la podea la doza le-am ingropat (costuri minime si extrem de rapid de efectuat). Pentru mine asta e minimul necesar, un cablu per camera, regret ca nu am tras doua dar efectiv nu prea puteam fara a sparge mult sau fie trebuia sa renunt la CATV. Noapte am schedule sa se inchida WiFi-ul iar puterea nu o tin niciodata pe maxim ca oricum nu e nevoie. Cred ca ideea de a avea un loc de echipamente gen un mic rack e cea mai ok overall.

Last edited by agarici cu pedale; 06-03-2022 at 21:43.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
FRITZ!Networking: router, phone, repeater, powerline set LAB501 Articole 0 14-11-2013 08:40
Hy-Fi Hybrid Fidelity Whole Home Networking Hyadum Periferice 1 20-02-2012 11:50

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,145
Total Online: 4651

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 10:59.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.