lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 20-04-2021, 17:49   #921
alx198929
Junior Member
 
Join Date: Apr 2021
Posts: 3
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Va multumesc frumos pentru raspunsuri , am deschis RMA la GiGABYTE si astept sa vedem ce raspuns primesc de acolo , o sa revin cu update dupa ce o sa primesc un raspuns concret.
alx198929 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-2021, 22:56   #922
codpin
Senior Member
 
codpin's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1,208
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am luat in teste niste casti resigilate, sa nu fiu bulangiu sa desigilez eu si sa le returnez dupa. Le-am testat, mi-au placut, hai sa le dau retur si sa astept o oferta la alea noi. 2 click-uri din contul de emag, retur la easybox, fiind client genius am returnarea banilor in cont in 30 de min.

Bun. Ma duc si duc produsul la easybox, in weekend, duminica. Le bag acolo, primesc mesaj ca e ok, bla bla bla. In 2 ore aveam banii in cont. Wtf? Stiu ca suna a reclama emag pana acum, dar pe langa faptul ca sunt impresionat de viteza lor, cum kkt functioneaza asta?

Adica eu puteam sa pun si o cutie de sapun acolo. Nu a verificat nimeni produsul si eu mi-am luat banii inapoi. Sunt curios din punct de vedere legal, cum functioneaza asta. Adica ei returnand banii cumva isi asuma ca au verificat si au inchis 'contractul' cu tine. Ce se intampla daca faci nasoleli? Nu incerc sa le trag teapa pe viitor, ci pur si simplu sunt uimit de procesul lor de retur pt clienti genius.
codpin is offline   Reply With Quote
Old 21-04-2021, 07:49   #923
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu, contractul de fapt se incheie cand au verificat ei efectiv chestie. Ei iti dau credit ca nu esti bulangiu pana la proba contrarie. Oricum, e vorba de inselaciune daca le pui un sapun acolo iar ca sa isi protejeze sistemul destul de bun, sunt convins ca vor merge in instanta cu cativa ca sa dea exemplu. Am auzit zilele trecute de unul care a primit 2 ani cu executare pentru ca a furat un bec de la Leroy Merlin.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 21-04-2021, 08:29   #924
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Poate au cantar in locasul care e desemnat si fac un check de greutate, cum e la supermarket-urile cu casa self. Mai e si proba video, ca au camere.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 21-04-2021, 08:40   #925
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ce proba video cand tu pui telefonul impachetat in ambalaj? La fel pui altceva in ambalaj, nu? E ceva camera care vede prin ambalaje disponibila comercial?
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 21-04-2021, 10:22   #926
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Posibil să se țepuiască odată, apoi vei vedea banii doar după ce verifică produsul.
Sunt sigur că au pierderi.
Și eu sunt client genius și am returnat multe chestii, mi-au dat banii înapoi imediat ce l-am pus la easybox, iar de fiecare dată când am avut reclamații mi-au dat fel și fel de reduceri sau vouchere.

Dai o țeapă, a doua nu o mai dai, cu siguranță!
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 21-04-2021, 11:05   #927
codpin
Senior Member
 
codpin's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1,208
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

Da, repet, nu intentionez sa le dau teapa ca nu sunt genul, dar m-a uimit procesul lor de retur. Am mai returnat la ei dar prin curier si am crezut ca le-a 'verificat' ala si a dat o bifa in sistem (fiind anvelope e destul de usor sa vezi ca sunt noi si au aceleasi specificatii ca cele din comanda). Dar se pare ca merg pe incredere pana la proba contrarie. Nice!
codpin is offline   Reply With Quote
Old 21-04-2021, 11:43   #928
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Ce proba video cand tu pui telefonul impachetat in ambalaj? La fel pui altceva in ambalaj, nu? E ceva camera care vede prin ambalaje disponibila comercial?
Proba video cu persoana man. Au bani sa sustina un proces de furt. Au media sa imprastiw cazul pe surse.
Daca isi pun mintea, il incalta pe fripturist de regreta si tata pe care a supt-o la ma-sa.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 21-04-2021, 11:48   #929
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Kretule, daca tu ai contul de emag cu adresa si nume si card, nu e clar cine a cumparat? Despre ce vorbim aici?
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 21-04-2021, 12:21   #930
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Man, cred ca traiesti pe alta planeta.
Pot trimite fratele sa duca returul la easybox in timp ce eu sunt in Grecia, cu pla la soare pe plaja.
Sa nu mai spun de pers juridice, ca intram in alte alea.
Lol
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 21-04-2021, 12:30   #931
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ba cretule, o iei pe o tangenta care o ia pe alta tangenta care ajunge la o alta tangenta. Pe emag il doar in cur cine pune coletul la easybox atata timp cat contractul e intre emag si xulescu. Cand xulescu da retur si selecteaza easyboxul, e raspunderea lui, nu a lu' fracsu' care a dus coletul. Dar pana mea, daca vrei sa aberezi, abereaza ca nu e prima data.

La persoane fizice e fix la fel. Nu e nici o raspundere persoanala, raspunderea e la nivel de firma.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 21-04-2021, 13:09   #932
scarules2006
Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 56
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu are treaba cu geniusul.
Eu nu sunt client genius si cel putin de doua ori am primit banii in cont inainte sa ajunga coletul la ei.
Probabil au si ei un istoric ceva...
Acum, de exemplu, intr-un interval de aproximativ o luna am returnat 4-5 laptopuri(d-astea de gaming ca se incalzeau prea tare inclusiv cu undervolt) si multe alte chestii iar pentru un produs am primit banii inainte sa plece coletul din easybox(in ultima luna).
scarules2006 is offline   Reply With Quote
Old 21-04-2021, 14:13   #933
cristi_io
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Location: Bucuresti
Posts: 2,680
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cumpararea unui produs de catre tine de la emag este un contract de vanzare-cumparare cu multe conditii, inclusiv cele de returnare. Daca faci smecherii, esti raspunzator. Asa cum trebuie sa fie si emag daca face smecherii si nu respecte termenii.
__________________
Through quiet reflection and great dedication Master the art of karate,
Lo, we shall rise up And then we'll make the bugger's eyes water
cristi_io is offline   Reply With Quote
Old 21-04-2021, 14:32   #934
codpin
Senior Member
 
codpin's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1,208
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am inteles asta, e logic. Eu ziceam doar din punct de vedere legal, al hartiilor, daca nu risca sa se complice ei.

Eu stiu ca daca platesti o factura inseamna automat asumarea clauzelor contractuale. E mai greu apoi sa revii la contractul respectiv cu schimbari daca descoperi dupa aia chestii nasoale.

La fel si cu returul. Daca ei iti vireaza banii isi dau acordul ca acel produs a fost returnat ok. E mai greu sa vii in instanta dupa aia sa zici ca ala a facut nasoleli. De ce nu ai verificat inainte? Intelegi unde bat?

Nu plang de mila emagului si nici nu caut portite de inselaciune, doar ma intrebam cum poate o companie cu zeci de mii de clienti sa-si permita chestii din astea fara sa se lege la cap.
codpin is offline   Reply With Quote
Old 21-04-2021, 19:18   #935
adrian3
Senior Member
 
Join Date: May 2014
Posts: 1,096
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mai depinde si de tipul de client. Daca esti genul cu multe retururi nu cred ca mai vezi banii in cont in 2 ore. Daca esti genul de client care returneaza doar produse cu probleme si in rest doar o comanda din multe, atunci esti un client obisnuit unde riscul de a le da si teapa este extrem de mic.
adrian3 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-2021, 13:51   #936
Laurenţiu
Senior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 472
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by adrian3 View Post
Mai depinde si de tipul de client. Daca esti genul cu multe retururi nu cred ca mai vezi banii in cont in 2 ore. Daca esti genul de client care returneaza doar produse cu probleme si in rest doar o comanda din multe, atunci esti un client obisnuit unde riscul de a le da si teapa este extrem de mic.
Am peste 23 de retururi din 2020 pana astazi, n-am avut nicio problema cu emag.

In schimb am returnat un produs gresit si au venit a doua zi sa-l ia pe cel corect si sa mi-l lase inapoi pe cel initial.

Ei oricum au marja de profit si la produs vandut nou si la produs resigilat.
__________________
Voucher PcGarage - Q6N7OPVO
Laurenţiu is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2021, 08:23   #937
revox
Member
 
revox's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 123
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by codpin View Post
Am luat in teste niste casti resigilate, sa nu fiu bulangiu sa desigilez eu si sa le returnez dupa. Le-am testat, mi-au placut, hai sa le dau retur si sa astept o oferta la alea noi. 2 click-uri din contul de emag, retur la easybox, fiind client genius am returnarea banilor in cont in 30 de min.

Bun. Ma duc si duc produsul la easybox, in weekend, duminica. Le bag acolo, primesc mesaj ca e ok, bla bla bla. In 2 ore aveam banii in cont. Wtf? Stiu ca suna a reclama emag pana acum, dar pe langa faptul ca sunt impresionat de viteza lor, cum kkt functioneaza asta?

Adica eu puteam sa pun si o cutie de sapun acolo. Nu a verificat nimeni produsul si eu mi-am luat banii inapoi. Sunt curios din punct de vedere legal, cum functioneaza asta. Adica ei returnand banii cumva isi asuma ca au verificat si au inchis 'contractul' cu tine. Ce se intampla daca faci nasoleli? Nu incerc sa le trag teapa pe viitor, ci pur si simplu sunt uimit de procesul lor de retur pt clienti genius.

Serviciul Instant Money Back este oferit cu ajutorul tehnologiilor MoneySend de la Mastercard si Visa Direct si este disponibil atât pentru comenzile eMAG, cât și pentru comenzile care conțin produse ale magazinelor partenere eMAG Marketplace.

Serviciul poate fi utilizat pentru primul retur procesat in cadrul unei comenzi. În cazul in care se returnează mai multe produse din aceeași comandă, pot fi procesate doar retururile pentru comenzile achitate prin plata integrală, BRD Finance, Card Avantaj și Garanti Bonus Card.

În situațiile excepționale în care nu se poate procesa acest serviciu, se va procesa returul normal al contravalorii produselor, care poate dura câteva zile.

Cerere de retur anulată
Dacă cererea ta de retur a fost anulată, atunci e posibil să fi avut loc una dintre situațiile:

Te-ai răzgândit și nu ai mai predat coletul curierului.
Curierul te-a sunat de trei ori, dar nu a reușit să dea de tine.

https://www.emag.ro/info/30-de-zile-...tur-la-easybox

Ce am bold-uit, cred ca e schema. )


Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Man, cred ca traiesti pe alta planeta.
Pot trimite fratele sa duca returul la easybox in timp ce eu sunt in Grecia, cu pla la soare pe plaja.
Sa nu mai spun de pers juridice, ca intram in alte alea.
Lol
Raspunderea e intre entitatea vanzatoare si cea cumparatoare(titularul ce apare in factura fiscala). Dezinformezi aiurea.
revox is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2021, 08:30   #938
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Unde am zis eu ca nu e asa?
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2021, 13:52   #939
Gaminggrade
Senior Member
 
Gaminggrade's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,599
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Gaminggrade
Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Unde am zis eu ca nu e asa?
Pot trimite fratele sa duca returul la easybox in timp ce eu sunt in Grecia, cu pla la soare pe plaja.
Sa nu mai spun de pers juridice, ca intram in alte alea.
Lol


Daca te uiti mai sus la postul lui MBC se intelege clar ca vrei sa spui ceva de genul " ce conteaza cine e pe factura ca oricine poate duce caramida in loc de telefon" lucru care este fals pentru ca tot cine este pe factura raspunde. (nu are nevoie de nici o proba video nimic emagul).
Gaminggrade is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2021, 13:55   #940
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Atenție la retururile produselor achiziționate prin card Revolut, chiar dacă cardul e salvat în cont, emag nu trimite automat banii înapoi. Mi-au solicitat IBAN pentru returnarea sumei de bani.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
PC-Garage a dezamagit GreuHip Magazine IT&C 2243 25-01-2024 20:09
emag...mx-2 pret booomba! john_sheppard Magazine IT&C 19 04-08-2010 11:38
Promotii eMag revelion buggsbunny29 Magazine IT&C 70 03-01-2010 01:11
eMAG inaugureaza un nou showroom in Ploiesti Micutzu Stiri 6 18-08-2009 21:40

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,093
Total Online: 4162

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 13:11.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.