lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > In the lab > Articole
Connect with Facebook

Articole Aici putem comenta articolele aparute pe site


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 15-07-2022, 22:01   #21
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Da, să vorbim de plăci video. Nu știu la alții, dar eu nu văd ieftinirile pentru că sunt setat doar pe laptop-urile de jocuri, iar să inlocuiesc ce folosesc eu (Ryzen seria 5000 +3080), dar adus la zi, (adică Intel gen 12+3080Ti ) inseamnă un buget de aproximativ 18.000 lei.

Parcă e cam mult, eu nu prea văd ieftiniri nici la pompă, nici la componentele astea...

Și da, fără legătură cu Covidul neapărat, dar parcă a trecut prea repede, eu aș zice că am avut și niște avantaje profesionale și personale din cauza lockdown-urilor.

Scumpiri din cauze de covid și vapoare parcate lateral prin Egipt? gtfo! Am stat la cutie, practic nu am putut cheltui pe nimic și mulți chiar au pus deoparte (mă rog, eu nu, dar asta e altă discuție).

Scumpiri din cauze de războii pfff... sărumina și mulțumesc frumos, s-a scumpit, ce să ii faci, asta este, inseamnă că o să fiu mai sărac, sau o să ajung foarte sărac. Dar tot mai bine decit să ajung mort pe front.
Războiul are mereu un cost, noi plătim cu lei rahitici pentru plăci video și benzină cotate in dolari, alții plătesc cu viața.

Cam atit. Mă intristează rău că sunt in lista de ignore, asta e, o să pling puțin.
__________________
Using your brain is good for you.

Last edited by Arise; 16-07-2022 at 12:03.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2022, 22:41   #22
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Nici eu nu vad diferente... de la 13999 Ron la 4800 ron e ca si cum n-ar fi ,plm...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2022, 12:59   #23
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Chiar nu vreau să te contrazic, ce spui tu ?n articol este corect, ai dreptate, este o revenire la "normalitate" pe segmentul de plăci video.

Dă-mi voie să fiu naiv și să visez că după aceste plăci video la preț "normal" ne vom normaliza și la celelalte, adică nu va mai trebui să plătesc aberant pe m?ncare, pe benzină, pe curent, pe chirie, pe ratele la bănci umflate, etc.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2022, 13:06   #24
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Romania are cea mai ieftină benzină din UE, după maghiari, DAR la unguri e ieftină doar pentru cetățenii unguri!
In BG este 3,42 leva.
In GR este 2,30 euroi... ș.a.m.d. pe insule este de la 2,62 euroi in sus

Plăcile video s-au vandut la aproape de trei ori prețul MSRP... de trei ori, nu cu 30% mai mult...
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 16-07-2022, 14:33   #25
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,315
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Vaai, ce rau imi pare mie de producatorii de GPU-uri care vindeau containere intregi la ferme de crypto, ca acum le raman niste placi prin depozite. Hahahaha. E ca si cand ti-ar parea rau de Tiriac ca trebuie sa-si vanda cea mai ieftina masina din cele +100 pe care le are.

Reducerea de cerere la TSMC e de bine, chiar daca e pe waferele de 4-5nM, poate o sa aloce spatiu dincolo pe 12-20nM unde-s chipurile auto care erau pe lipsa pana acum ceva vreme. Cerere mai mica, preturi mai bune la TSMC.

Eu din pacate seria urmatoare voi fi obligat sa fac upgrade la 4090 / 7900XT(because VRAM), dar va trebui sa iau si un laptop probabil(tot cu un GPU cu mult vRAM). Asa ca la mine s-a pupat la fix ieftinirea intrarea in normal a preturilor.

Am tras mult si bine de 1080Ti, pe partea de jocuri (unde o folosesc 2% din timp) daca s-ar baga FSR2.0 in toate jocurile, ar putea lejer 4K pe high.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2022, 17:15   #26
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Chiar nu vreau să te contrazic, ce spui tu ?n articol este corect, ai dreptate, este o revenire la "normalitate" pe segmentul de plăci video.

Dă-mi voie să fiu naiv și să visez că după aceste plăci video la preț "normal" ne vom normaliza și la celelalte, adică nu va mai trebui să plătesc aberant pe m?ncare, pe benzină, pe curent, pe chirie, pe ratele la bănci umflate, etc.
La celalalte eu cred ca va fi mai rau in curand. Probabil si la placi video...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2022, 19:29   #27
GRIP
Ancient friend
 
GRIP's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Teiu domnului
Posts: 2,534
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

https://www.pcgarage.ro/placi-video/...gddr6-256-bit/
Dis iz not bed. 4700RON pentru 6900XT. Pe stoc. Pret binisor sub MSRP. Ma mananca un pic....

Apoi mai avem :
https://www.pcgarage.ro/placi-video/...=Placi%20video
RX6700XT - 2700RON, deci la MSRP.

https://www.pcgarage.ro/placi-video/...gddr6-128-bit/
RX6600 la 1650 RON, deci sub MSRP.

https://www.pcgarage.ro/placi-video/...gddr6-128-bit/
RX6600XT la 1900RON, deci sub MSRP.

TLDR, toate placile AMD din prima transa sunt acum cumparabile (exceptand 6800 si 6800XT). La nVidia nu prea se aplica. Totul e cu minim 15% peste MSRP.

Bonus, pe olx se desfac rig-uri de mining si placile se dau la preturi bune (sunt si unii care viseaza la cai verzi pe pereti, dar ii poti evita). Semn ca in curand pica si piata SH la noi. Abia astept sa pot lua RTX3070 la sub 2000 RON. Deocamdata, cele scoase din rig-uri s-ar da pe la 2200-2400.
__________________
I'm a rocker / And I'm always revvin' up
I'm a rocker / I can never get enough
I'm a rocker / It's something in my blood
I'm a rocker / Wouldn't change it even if I could

Last edited by GRIP; 16-07-2022 at 19:40.
GRIP is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2022, 21:44   #28
adrian3
Senior Member
 
Join Date: May 2014
Posts: 1,096
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

La 1 an de la aparitie nu e afacere, eu astept sa iau de la mineri la pret de nimic.
adrian3 is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2022, 11:25   #29
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Așteaptă prietene, că e ca in basme, tinerețe fără bătranețe și viață fără de moarte.
Asta e cel mai important, să te răzbuni tu, să le cumperi placa la preț de nimic, asta e victoria supremă in viață.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2022, 12:47   #30
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

"Avem placi video in stoc ? ce facem acum?"
Fac socoteala... In 3 sisteme, am un RX 480 4GB (achizitionat cu ~900 lei, 1080p), RX 5500XT 4GB (~1000 lei, 2K) si integrata din Haswell (???, 1080p) ... Ma uit sa vad cam ce gasesc pe la 1200 lei... Ma uit pe benchmark... gasesc ceva echivalent RX 5500 XT @1080p cu +/- 10% !!! WTF? Nu vad progresul !!!
Hai sa maresc bugetul... abia la 1500 gasesc cel mai ieftin 1660TI ce este mai performant cu cel putin 30%... dar si mai scump cu 30%... OK, zic, sa merg mai sus sau acesta este tiparul general? Cam da, acesta este tiparul... Deocamdata nu vad un beneficiu financiar din a lua ceva nou raportat la ce am acum si cat m-a costat in trecut. Cum perspectiva pietei SH este de scadere, nu vad motiv sa iau ceva SH acum. Deci, dpdv financiar inca nu am motiv de cumparare.
Concluzia este ca pentru mine singurul motiv de upgrade este sa pun ceva mai bun in locul RX5500XT 4GB pentru a duce mai bine 2K si sa-l mut pe acesta din urma in sistemul cu Haswell, pe care sincer l-as schimba cu ceva mai puternic. Daca e sa aleg intre cele doua: placa grafica pentru 2k versus CPU+Integrata semnificativ mai puternica decat Haswell pentru al treilea sistem, ei bine aleg a doua varianta.

Lipsa unei placi grafice performante pentru o perioada atat de mare (2 ani) are efecte secundare profunde. Am incetat din a mai achizitiona jocuri noi. Doar chestii gratis sau foarte ieftine. Nu am mai achizitionat nici altfel de hardware (CPU, RAM etc.). Am trecut totul pe Linux. Am economisit destui bani ce i-am bagat in altceva, de exemplu intr-un sistem fotovoltaic. Practic mi-am platit curentul in avans pentru urmatorii 10-15 ani. Posibilitatile sunt nenumarate: automatizare, invatare, explorare cu IOT-uri si roboti, scutere electrice, sculptura, beletristica etc. E nevoie de o minte deschisa!

Deci, ce ar trebui acum este o tehnologie cu efect wow la pret accesibil. Pana la urma ceva similar a stat si la baza OC-ului: sa ai performanta mai buna cu mai putin!
doru is offline   Reply With Quote
Old 18-07-2022, 06:44   #31
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by doru View Post
"Avem placi video in stoc ? ce facem acum?"
Fac socoteala... In 3 sisteme, am un RX 480 4GB (achizitionat cu ~900 lei, 1080p), RX 5500XT 4GB (~1000 lei, 2K) si integrata din Haswell (???, 1080p) ... Ma uit sa vad cam ce gasesc pe la 1200 lei... Ma uit pe benchmark... gasesc ceva echivalent RX 5500 XT @1080p cu +/- 10% !!! WTF? Nu vad progresul !!!
Hai sa maresc bugetul... abia la 1500 gasesc cel mai ieftin 1660TI ce este mai performant cu cel putin 30%... dar si mai scump cu 30%... OK, zic, sa merg mai sus sau acesta este tiparul general? Cam da, acesta este tiparul... Deocamdata nu vad un beneficiu financiar din a lua ceva nou raportat la ce am acum si cat m-a costat in trecut. Cum perspectiva pietei SH este de scadere, nu vad motiv sa iau ceva SH acum. Deci, dpdv financiar inca nu am motiv de cumparare.
Concluzia este ca pentru mine singurul motiv de upgrade este sa pun ceva mai bun in locul RX5500XT 4GB pentru a duce mai bine 2K si sa-l mut pe acesta din urma in sistemul cu Haswell, pe care sincer l-as schimba cu ceva mai puternic. Daca e sa aleg intre cele doua: placa grafica pentru 2k versus CPU+Integrata semnificativ mai puternica decat Haswell pentru al treilea sistem, ei bine aleg a doua varianta.

Lipsa unei placi grafice performante pentru o perioada atat de mare (2 ani) are efecte secundare profunde. Am incetat din a mai achizitiona jocuri noi. Doar chestii gratis sau foarte ieftine. Nu am mai achizitionat nici altfel de hardware (CPU, RAM etc.). Am trecut totul pe Linux. Am economisit destui bani ce i-am bagat in altceva, de exemplu intr-un sistem fotovoltaic. Practic mi-am platit curentul in avans pentru urmatorii 10-15 ani. Posibilitatile sunt nenumarate: automatizare, invatare, explorare cu IOT-uri si roboti, scutere electrice, sculptura, beletristica etc. E nevoie de o minte deschisa!

Deci, ce ar trebui acum este o tehnologie cu efect wow la pret accesibil. Pana la urma ceva similar a stat si la baza OC-ului: sa ai performanta mai buna cu mai putin!
?mi place comentariul ăsta și eram sigur că ai trecut la Linux cu totul după puzderia de GPU AMD pe care o ai

Pe de altă parte sunt personal de părere că gamingul ?n ultima vreme este chiar OK. Mă refer la faptul că nu-ți trebuie un avion de GPU pentru a te juca ceva mișto de tot - eu ?ncă am un 1080 non Ti ?mprumutat de la un prieten pentru că mi-a murit Titan X-ul... dar ambele sunt plăci vechi - nu am probleme ?n a mă juca ?n 1440p. Haswell este ?ncă un proc bun, problema este cu vulnerabilitățile legate de predictive branch execution și aici doar Zen 3 sunt imune p?nă acum - da, au apărut și pentru Zen 1, Zen 2 și noile chipuri Intel, iar patchurile iau ?ntre 12 și 28% din puterea de calcul - link aici.

Prin urmare, upgrade-ul pe care l-ai face de la Haswell la Zen 3 ți-ar oferi sporul de putere Zen 3 plus 12-28% c?t pierd chipurile vechi prin patching...

Bravo pentru panourile fotovoltaice, sunt o chestie faină și eficiența este mult mai bună acum dec?t a fost vreodată.

Dacă răm?i la Linux probabil tot GPU AMD o să vrei dacă nu face NVIDIA ceva ok cu driverele alea, dacă găsești un 6800XT sau 6900XT ?n stare bună la preț bun ăla te ține p?nă moare (aș fi spus 10 ani dar Titanul meu a crăpat după 7, deci ymmv chiar și la highest end).
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 18-07-2022, 10:26   #32
AlexBodhi
Senior Member
 
Join Date: Apr 2020
Location: Bucuresti
Posts: 1,167
Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Nici eu nu vad diferente... de la 13999 Ron la 4800 ron e ca si cum n-ar fi ,plm...
Caz concret, Zotac Arctic Storm, cumparate in Decembrie 2021, 3 bucati cu 3000 euro bucata pentru un tip care a vrut sa se apuce de minat. Zilele trecute, aceeasi placa 11xx euro.
Asadar, daca facem referire la perioada de varf si acum vedem o diferenta destul de mare!
AlexBodhi is offline   Reply With Quote
Old 18-07-2022, 20:51   #33
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Avem placi video in stoc ? ce facem acum?
Răman pe stoc, ne jucăm pe laptop sau, mai rău, nu ne mai jucăm deloc!
Așa s-a dorit, așa procedăm...
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 19-07-2022, 16:28   #34
laser
Senior Member
 
laser's Avatar
 
Join Date: Aug 2016
Posts: 666
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

"Avem placi video in stoc ? ce facem acum? "

Placi video avem, joace care sa merite placile astea nu prea.
Ca "mandru" detinator de RTX 3080 din noiembrie 2020( cand erau la preturi decente dar stocuri mici), pot numara pe degete numarul jocurilor aparute in ultimii 2 ani care sa-mi fi dus placa la limite in 1440p. ( RE Village, CP 2077, RDR 2, Metro Exodus, Control).

Pandemia, razboiul si restul nu au afectat doar stocurile de hardware, ci si lansarea jocurilor AAA, amanari peste amanari, jocuri lansate in stare proasta etc.

Asteptam intoarcerea la normalitate, cum spunea Monstru, desi nu cred ca va mai fi de acum asa ceva.

Daca castigati bani din folosirea placilor high end, da merita luate, altfel, daca aveti o consola sau laptop de gaming, stati linistiti, nu pierdeti mare lucru.
laser is offline   Reply With Quote
Old 23-07-2022, 15:57   #35
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

"Avem placi video in stoc ? ce facem acum? "

Ce e mai rau e ca nu prea mai sunt jocurile cum erau, toti vand jocuri neterminate sau jocuri ramase si uitate in alpha dar pe bani multi. Eu ma luat la preturi mari si in PC si in laptop dar chiar si asa nu regret, se putea mai bine aia e. Deci degeaba avem placi normale daca nici jocurile nu mai sunt bune cum erau inainte. Vedeti esecul lui Battlefiel.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Cumpara placi video si placi de baza MSI si poti primi pana la 505 RON prin MSI cashb LAB501 Stiri 2 02-05-2017 00:32

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,106
Total Online: 3956

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 17:52.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.