lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 04-06-2021, 23:12   #2141
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,308
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
Mie mi se pare ca bugsy se cam agită degeaba. Legea este oarecum interpretabilă și sincer daca ai depune o plângere la ANPC, nu ți-ar fi favorabilă tie.

Dacă era Amazon...poate primeai produsul. Moral vorbind, poate că ar fi trebuit să îți dea produsul. Dar un business se conduce obiectiv și bazat pe profitabilitate.

Si tot obiectiv...ai dat suma x pe produs acum un an... l-ai folosit, s-a stricat, ti s-a restituit suma x. Care e problema?
Dacă erau 3000 lei?
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 05-06-2021, 00:06   #2142
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Chiar ma ce atata tam tam pt 50 lei?
Pfff
Si pe urma scanciti ca pisoii pe aici cand se va intampla cu 500 lei.
In comert daca le dai un deget iti vor lua toata mana.
Dar ce sa mai vorbesc, tipic "merge si asa".
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2021, 08:11   #2143
revox
Member
 
revox's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 123
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Mai nene, cat timp nu s-a transmis catre magazin optiunea ca iti doresti produsul, toata discutia este degeaba. Magazinul nu a incalcat nimic, pentru ca nu ti-a refuzat dreptul la inlocuire. Daca le solicitai asta si ziceau nu, atunci era o problema. Dar nu au facut-o. Daca tot te crezi asa indreptatit sa faci tot tamtam-ul asta gratuit si de prost gust, te rog frumos sa dai mesaj catre magazin si sa soliciti inlocuirea, fara cost din partea ta. Sa vedem raspunsul lor. Daca nu, ar fi frumos sa nu mai exagerezi.

Last edited by revox; 05-06-2021 at 08:37.
revox is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2021, 08:50   #2144
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Problema nr.1: magazinul trebuie sa motiveze scurt atunci cand iti comunica decizia luata, oricare ar fi ea, tocmai fiindca asa poate sa demonstreze ca nu e luata dupa ureche sau abuziv.
Este anormal si consider un abuz situatia in care eu trebuie sa intreprind actiuni suplimentare pentru a afla motivele, mai ales ca de obicei sunt destul de greu de contactat si atunci cand o fac nu sunt dispusi sa faca asta. Adica daca ai procedura, trebuie sa pierd eu timp si nervi ? PAi daca o fac, mai fac un efort si pentru reclamatie la ANPC, si o sa dai raspuns acolo mai detaliat, daca eu nu merit asta.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2021, 11:03   #2145
revox
Member
 
revox's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 123
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Ok, ramai nederanjat si tu, daca un mesaj/mail e ceva extraordinar de iesit din comun. )
Topicurile astea ar trebui pastrate realiste, nu cu orice cai verzi pe pereti.

Last edited by revox; 05-06-2021 at 11:06.
revox is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2021, 12:18   #2146
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu vorbesc din proprie experienta. Adica am avut tot interesul sa rezolv situatia fiindca era si in interesul meu. Dar cand sunt tratat cu indiferenta nu mai stau pe ganduri.
Daca tu alegi sa faci altcumva, nu ma judeca pe mine, e suficient sa iti postezi opinia.
Te comporti destul de ciudat, vad ca pe topicul emag pui niste chestii...
kobro is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2021, 12:21   #2147
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,308
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

hmm... lingău garaj?!
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 05-06-2021, 13:10   #2148
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu cred. Are si el dreptate intr-o anumita masura.
Daca atunci cand trimitei produsul spuneai ca optezi pt inlocuire, cu citat din lege, cred ca se inlocuia. Daca nu, clar iti spunea de ce nu pot inlocui si iti dau banii.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2021, 13:20   #2149
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,308
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

Când trimiți produsul în service aștepți constatarea lor, nu?
Constatarea lor a fost directă, storno!
Au cerut contul IBAN, cu link de pe site-ul lor pentru completare. Neavând altă opțiune. Au virat banii relativ repede, ce-i drept.
Produsul mai avea garanție până la sfârșitul lunii septembrie 2021.
Am mai pățit asemănător în trecut, stornare, dar produsele nu mai erau disponibile la vânzare, nu se mai produceau.
Probabil produsul a fost adus pe alte căi.

Nu mai contează, oricum nu mai cumpăr nicio scobitoare de la ei. Poate doar dacă le integrează magazinul pe platforma emag.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 05-06-2021, 17:42   #2150
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pai atunci trebuia sa optezi pt inlocuire si da nu dai iban-ul.
Daca vroiai musai inlocuire, dar tind sa cred ca nu stiai exact ce vrei atunci.
Cu citat din lege, cu print screen ca exista produsul la ei in stoc (sau la furnizor, whatever).
Faptul ca ai dat iban insana implicit ca ai acceptat aceasta solutionare. Deci nu mai poti face nimic. Iar ce scrii aici sunt pure pareri si atat.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2021, 17:59   #2151
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Iar ce scrii aici sunt pure pareri si atat.
Băi nu e așa. Tot ce apare pe aici se bagă la tartăcuță, învățăm unii din experiențele altora, fiecare înțelege ce poate și eventual folosim mai târziu într-un fel care ne-ar putea fi mai cu folos.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2021, 20:36   #2152
revox
Member
 
revox's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 123
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by kobro View Post
Te comporti destul de ciudat, vad ca pe topicul emag pui niste chestii...
Ce e ciudat pentru tine? Faptul ca i-am zis sa dea un mesaj sa isi ceara produsul daca-l doreste? Din catetogoria "in****ti is posmagii?". Daca nu crezi, iti dau print ca am telefon in service la emag. Sau zecile de poze din toate unghiurile sa am dovezi ca a plecat impecabil de la mine. Sau vrei cu mouse-ul care nu merge de la emag(si pe care nu l-am returnat inca)? Nu mai incerca sa ma decredibilizezi ca iti dau cu dovezile de nu te vezi.

Si m-ai facut sa caut un mail de storno din trecut(2019). Prietenul cu mouseul stornat minte cu nerusinare.
Scrie clar in mail: "Soldul aferent stornarii poate fi folosit in comandarea unui produs nou, sau puteti opta pentru plata intr-un cont bancar."

Si cu asta chiar m-am retras din aberatia asta. Scuza-ma pe mine ca nu toti sunt prosti si creduli. Nu zice nimeni sa nu se arunce cu bete cand trebuie. Dar nu in situatii ca asta, in care op-ul efectiv abereaza. De ce nu ne arata mesajul in care aia refuza inlocuirea? Sau de ce nu ne arata macar ca a solicitat inlocuirea?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	18AF0977-6338-4311-9EFE-E1D91C3B0024.png
Views:	225
Size:	383.5 KB
ID:	72751  

Last edited by revox; 05-06-2021 at 20:54.
revox is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2021, 21:37   #2153
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Scuze, n-am avut intentia sa te "decredibilizez", doar ca atata timp cat nu sunt prezentate toate datele problemei, parerile pot fi doar partial valabile.
Si e foarte bine ca ai completat discutia.
Faptul ca te-ai aprins nu e ok, in rest cred ca e bine ca toata lumea ramane cu informatia corecta.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2021, 23:46   #2154
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Băi nu e așa. Tot ce apare pe aici se bagă la tartăcuță, învățăm unii din experiențele altora, fiecare înțelege ce poate și eventual folosim mai târziu într-un fel care ne-ar putea fi mai cu folos.
Ma refeream ca e o simpla parere a lui. Sau a noastra. Post mortem adica. Eu doar i-am explicat de ce darea iban-ului reprezinta acceptul tipului de solutionare in garantie si nu poate face nimic.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 09-06-2021, 12:30   #2155
eidos
Senior Member
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 268
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ce porci astia de la pcgarbage ... RTX 3080 TI mai ieftin decat RTX 3080 simplu

Aici se vede din start ce preturi umflate artificial
eidos is offline   Reply With Quote
Old 09-06-2021, 15:23   #2156
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,319
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cred ca exprimarea corecta e "mai putin scump" in cazul asta. 11.000Ron pentru un 3080Ti struto-camila deja semi-obsolete la lansare... numai "ieftin" nu-si are rost in ecuatia asta. )
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 09-06-2021, 17:07   #2157
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
Storno se dă la factura plătită, în cazul meu 319,99 lei.
DAR pcgaraj trebuia să îmi înlocuiască produsul, din moment ce acesta era disponibil la furnizor, doar că noul preț era cu 50 lei mai mare.
Acum ai înțeles de unde s-au calicit cu 50 lei?
Probabil că procedează asemănător cu produsele cu care nu le convine, nu mai spun că la multe refuză garanția pe motive absurde sau inexistente.
Asa am patit si eu la vexio cu o priza smart pe care am dat la promo 90RON si acum este de la 180RON in sus. S-a stricat in ultima luna de garantie si le-am dat mail din ziua 1 ca doresc inlocuire de produs, cu poza ca e in stock furnizor etc. Bine merci au trecut 2 saptamani si oha raspuns, i-am luat putin la intrebari si mi-au trimis in ziua urmatoare alta noua. Eu am o relati ok cu vexio insa service-ul este cu totul altceva.

Quote:
Originally Posted by alinn28 View Post
Cred ca in mod normal orice comerciant ar trebui sa te întrebe pe tine cum dorești sa se procedeze(asta bineînțeles daca produsul respectiv se mai fabrica). Totuși mi se pare cam mare tam-tam pentru 50 de lei. Personal când mi se strica ceva(orice ar fi acel lucru) consider ca am avut ghinion si asta este. Orice recuperare de suma sau produs este un bonus, in felul asta rămân mereu pozitiv fără sa ma stresez prea mult. In general este mai avantajos, așa cum scria cineva mai sus, sa îți dea banii decât sa îți schimbe produsul.
Asta e pur si simplu miserupism. Pana si un bec cu leduri are garantie 2 ani daca o iei asa. Fiecare procedeaza si se agita fix cat doreste sau cat are nevoie. O sa-ti schimbi imediat mentalitatea daca vorbeste de produse scumpe sau de care nu te poti lipsi mai multe de 2-3 zile gen masina spalat, frigider, aragaz etc. Deci nu, garantia/inlocuirea sau storno-ul nu este un simplu bonus sau un stres, este un beneficiu. 50 lei pierduri azi, 100 maine, 500 peste o saptamana, 1000 peste 2 luni etc si peste un an o sa vezi ca se aduna mult si realizezi ca esti un consumator foarte mare de nimicuri si ca poluezi aiurea.


Acum on topic, din pacate PCG-ul face fite de genul asta de cand lumea, am avut o situatie cu un monitor LG scump, stornat cand exista pe stoc, le-am dat mesaj si le-am cerut sa mi-l inlocuiasca cu unul similar si mi-au zis ca nu pot sa faca asta dpdv contabil si ca bla bla.
Mi-au zis sa plasez o comanda noua fiindca imi vor lua automa suma stornata din cont doar ca diferenta de plata pe plus o vor oferi ca discout, bineinteles asta dupa discutii lungi dar am rezolvat-o. Monitorul se scumpise cu 700RON in 2 ani

Last edited by agarici cu pedale; 09-06-2021 at 17:13.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 09-06-2021, 17:25   #2158
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Cred ca exprimarea corecta e "mai putin scump" in cazul asta. 11.000Ron pentru un 3080Ti struto-camila deja semi-obsolete la lansare... numai "ieftin" nu-si are rost in ecuatia asta. )
De ce este semi-obsolate?

Când crezi că va lansa Nvidia seria 40? Ca să fie semi obsolate ar trebui ca în câteva luni Nvidia să lanseze si să aibă disponibil în cantități decente 4080/4090 sau un 4070 măcar.

Așa cum văd eu lucrurile, criza va continua tot anul ăsta și începutul anului viitor, 3080Ti vine să înlocuiască pe 3090 care probabil nu vor să îl mai producă, va rămâne doar cu numele, mai sus de atât nu știu dacă va fi și ce va fi, poate să arunce un Titan ceva la preț exorbitant.

Deci eu zic că 3080Ti este ce trebuie pentru aproape 1 an poate.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 09-06-2021, 17:50   #2159
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,319
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pentru ca e teoretic(dupa msrp) cu 60% mai scumpa pentru 7% performanta in plus(cat scoti dintr-un OC, sau daca uiți sa activezi XMP), iar 12GB vram sunt insuficienti pentru comunitatea de creators. Deci e o placa inutila din fașă. Vrei gaming ok, 3080. Vrei randari samd, 3090. Daca avea 16gb vram la banii aia avea un rost. Asa, apai trebuie sa fii tolomac rau s-o cumperi, mai ales la cat costa "pe piata".

Sent from my MI 8 using Tapatalk
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 09-06-2021, 20:37   #2160
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu prea sunt de acord, am cam explicat mai sus deja de ce. Creatorii ăia să facă bine să se reorienteze către mai puțin VRAM, sau ca să o zic altfel ce spanac făceau creatorii până să apară 3090?

Pe de altă parte, când o spui așa drăgălaș, deja parcă s-a umflat și în mine nițel creația, acu când mă gândesc că am totuși 16GB VRAM, nu ca săraki ăia cu 3080/3080Ti. [emoji23][emoji23][emoji23]

Deci dacă iese 3090 din scenă, cum vor sta lucrurile? Care vor fi alternativele?

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,136
Total Online: 3412

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 00:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.