lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 10-02-2022, 11:29   #1
alinescoo
Senior Member
 
alinescoo's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,792
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Default Recomandare monitor cu auto-brightness

Va salut stimati colegi,

Ma gandesc serios sa schimb actualul monitor, un Philips ultrawide de 29" 2560x1080p. Ca si size e ok iar pixel size e confortabil pentru ochi cu scaling de 100% in windows.

Sunt in cautarea unui monitor care sa fie cat mai prietenos pentru ochi, sa reduc cat mai mult efectele negative. Mentionez ca in proportie de 90% e vorba de text, prea putin gaming.

M-am gandit la urmatoarele caracteristici:
- low blue light
- PWM free
- senzor de luminozitate sa isi seteze singur brightness-ul

Din cate ma gandesc as avea cateva variante:
- 27" full HD care vine cu avantajul unui text usor lizibil dar spatiu de lucru mai mic plus posibil sa fie pixelii putin prea mari.
Aici am gasit
+ BenQ GW2780 care e IPS, certificat TUV pt flicker free si low blue light
+Philips 272B1G care e asemanator cu BenQ doar ca are in plus 75Hz

- 27" 2560x1440 care cred ca deja textul devine prea mic

- 32" 2560x1440 care ar echivala cu ce am eu acum la 29" ca si pixel size
Aici am gasit:
+ Philips 326P1H - care are si camera web incorporata
+ Philips 325B1L -care nu e certificat TUV Eye confort ca nu are webcam dar pare a avea aceleasi tehnologii.

Daca aveti ceva sfaturi, le astept cu bucurie.
__________________
Never tell your problems to anyone, 20% don't care and the other 80% are glad you have them.

Last edited by alinescoo; 10-02-2022 at 11:40.
alinescoo is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2022, 13:05   #2
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Decat sa te limitezi la monitoare cu autobrightness aka philips care dpmdv sunt meh mai bine iti faci profile sau ajustezi tu manual luminozitatea.
Pentru mine 32 e obositor as fuck exceptie ultrawide-ul ca-l poti imparti in 2 spatii dar asta tu stii mai bine.

Dell-urile sunt destul de ok overall pt productivitate si au variante cu U de la ultrasharp, pe unii ii deranjeaza variantele astea iar altii le adora si zic ca nu au competitie.

Nu stiu ce sa-ti recomand exact dar m-as uita spre Dell-uri daca nu e dealbreaker senzorul.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2022, 16:19   #3
alinescoo
Senior Member
 
alinescoo's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,792
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mersi @agarici. 32 @1440p pare asemanator cu al meu ultrawide insa mai inalt... Cu PowerToys este FancyZones care face foarte usor si misto imparteala ecranului in zone. Distanta catre monitor e undeva la 70 cm.

O sa studiez si Dell-urile. Am mai avut un monitor de la ei si a fost ok. Si Samsung am vazut ca au M7-le de 32" cu senzor de brightness si VA. Poate VA e mai usor pt ochi ca si IPS...

Ma gandesc la o chestie, adica pe telefoane e asa de natural sa avem auto brightness iar la monitoare nu e la scara larga. Adica suna cum nu ar merge cum trebuie si s-a renunta la el pe monitoare.

Nu stiu daca sa merg pe 27 @1080p sau 32@1440p (eventual curbat) daca gasesc...
__________________
Never tell your problems to anyone, 20% don't care and the other 80% are glad you have them.
alinescoo is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2022, 21:04   #4
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Tu ai piticul asta cu monitoarele cum am eu cu TV-urile android.
Senzorul la TV-urile cu Android e prezent peste tot si conteaza enorm noaptea si ziua daca ai soare in casa direct pe display. Mi-ar placea sa implementeze toti asta la monitoarele de office dar si luminozitatea mica strica ochii daca monitorul e prost si introduce flicker si alte bazaconii. Eu unul evit philips.
Curbatul e misto pt productivitate daca nu e agresiv ... am 32'' 1440p la munca la 100Hz si e genial tot dell... imi scapa modelul dar vad lejer pixelii si ma deranjeaza insa in timp m-am obisnuit.

Last edited by agarici cu pedale; 10-02-2022 at 21:08.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 11-02-2022, 11:08   #5
alinescoo
Senior Member
 
alinescoo's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,792
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mersi Agarici!

E greu rau cu monitoarele astea. Deci ce o sa caut neaparat e PWM free si low blue light. Nu zic ca senzorul de lumina nu e bun, dar sunt putine modele. Folosesc un Philips ultrawide de 29, PWM free care are deja ani buni si merge ca in prima zi. Il tin cam la o lungime de brat, asa cum e recomandat pentru ergonomie. Ce pot sa zic ca nu imi place e ca, evident colturile nu sunt vizibile decat daca misc capul si simt lipsa unei inaltimi mai mare. Practic codul in general, nu e lat... e lung.

Am cautat reviews pe youtube, pareri. Ce am observat e ca multi care zic ca ultrawide gen 34" e ok, folosesc preponderent macOS. Din cate stiu eu, mac-ul se intelege bine cu scaling. Tot am stat si m-am gandit daca sa fac trecerea la mac de la windows dar aici e cu 2 taisuri, fiind foarte legat de uneltele microsoft. Plus mac am inteles ca foloseste dithering destul de agresiv lucru care pentru unii ochi nu e ok.

Pe de alta parte, am observat ca defapt monitoarele se tot latesc dar la inaltime din contra, par a scade. Probabil e doar impresia mea, fiind tot 1440 pixeli. Oricum, nu vad un beneficiu real la ultrawide mai mare de 29". Adica in mod normal e ok sa te uiti drept in fata. Daca am un code editor pe 2 treimi de ecran, deja trebuie sa misc capul inspre o parte. Daca e centrat, ramane putin spatiu pe laterale. Cred ca o solutie mai ergonomica ar fi multiple virtual desktops cu switch intre ele, mereu sa fie central ceea ce conteaza.

Chiar nu stiu, mai studiez sa vad...
__________________
Never tell your problems to anyone, 20% don't care and the other 80% are glad you have them.
alinescoo is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2022, 01:46   #6
alinescoo
Senior Member
 
alinescoo's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,792
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am gasit un model interesant: Samsung S32A600: 32"@1440p, flat, VA, 75 Hz, auto brightness, certificare TUV pt eye care
__________________
Never tell your problems to anyone, 20% don't care and the other 80% are glad you have them.
alinescoo is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2022, 02:28   #7
mike_1
Senior Member
 
Join Date: Jul 2019
Posts: 435
Mentioned: 11 Post(s)


Default

eu nu am vazut de monitor LED recent (in ultimii 5 ani) care sa mai aiba probleme cu PWM. Pentru low blue light exista flux.

Nu imi e clar la ce efecte negative te referi. Daca folosesti text - IMHO, obligatoriu IPS.

Last edited by mike_1; 12-02-2022 at 16:07.
mike_1 is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2022, 00:08   #8
alinescoo
Senior Member
 
alinescoo's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,792
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Default

@mike_1 mersi de informatii. Am folosit f.lux o perioada si e foarte ok seara, insa de ex chiar si pe profilul de Reduce Eye Strain pe perioada zilei era la 6500k deci practic dezactivat. Are si Win 10 night shift care e cam acelasi lucru. E drept ca se poate activa f.lux si ziua insa posibil sa fie mai ok o solutie implementata hardware.
Cand spun efecte negative ma refer la tot ce poate produce oboseala/iritatie ochilor. Intr-adevar PWM nu pare a mai fi o problema, low blue light la fel, pare destul de comun insa parca e bine sa fie si o certificare TUV care sa ateste lucrul asta. Pe langa asta evident ajuta si dimensiunea pixelilor, rezolutia si minimum brightness.
Samungul 32a600uuu pare sa bifeze tot ce am nevoie.
Fac un mini upgrade de la 29 ultrawide la 32, de la 2560x1080p la 2560x1440, de la 60 la 75 Hz (probabil insesizabil) si nici nu risc cu un monitor curbat care posibil sa nu imi placa...

De ce zici ca e obligatoriu IPS la text? VA pare a fi chiar mai ok la contrast ca IPS din cate am citit plus cu cat e ecranul mai mare, cu atat si backlight bleed sunt sanse mai mari la IPS vs VA.
__________________
Never tell your problems to anyone, 20% don't care and the other 80% are glad you have them.
alinescoo is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2022, 00:18   #9
mike_1
Senior Member
 
Join Date: Jul 2019
Posts: 435
Mentioned: 11 Post(s)


Default

Eu zic doar parerea mea, din experienta personala.

1 - pentru luminozitate se recomanda 100 - 120 cd, camera oricum trebuie sa fie bine luminata, deci setarea nu trebuie sa o faci de mai multe ori.

2 - VA si IPS au o alta orientare a pixelilor, la IPS e mai clar textul. https://www.rtings.com/monitor/learn/ips-vs-va-vs-tn. Acum am monitor VA, 27'', 1080p, curbat - am setat ceva pana am ajuns sa se vada textul ok.

3 - Contrastul nu e deal breaker daca nu folosesti monitorul pentru filme / video / jocuri, caz in care e nevoie de contrast mare, negrul sa fie negru, timp de raspuns rapid etc. Pentru text / programare - nu e nevoie, IMHO. Backlight bleeding e vizibil pe negru, in camere intunecate


4 - Personal m-am acomodat foarte bine cu monitoarele IPS de la Dell, seria P, care permite maxim de reglaje ergonomice. Culmea, cu cat e mai mare ecranul cu atat mi s-a parut mai obositor.

Samsung-ul de mai sus arata bine si pare un model ok.

Last edited by mike_1; 13-02-2022 at 00:48.
mike_1 is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2022, 17:13   #10
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Dell are soft in care setezi la ce ora sa schimbe de pe un profil pe altul.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-2022, 00:33   #11
alinescoo
Senior Member
 
alinescoo's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,792
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Default

@mike_1 iti multumesc ca mi-ai deschis "ochii". Am studiat putin cum e cu VA si cu blurry text si black smearing si renunt complet la ideea de VA.

In aceeasi ordine de iei, cei care ati folosit 27" @1440p a fost nevoie de scaling in windows?

Am gasit un alt model interesant, Dell S2722DC. E 27" @1440p, e ieftin, are certificare TUV... pare destul de nou... are reglaj pe inaltime...
__________________
Never tell your problems to anyone, 20% don't care and the other 80% are glad you have them.
alinescoo is offline   Reply With Quote
Old 14-02-2022, 11:38   #12
FeierFlorin
Senior Member
 
FeierFlorin's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Dieppe, FR
Posts: 411
Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Default

@alinescoo , Eu folosesc scaling 125% (27" 1440p), dar mai am clienții care folosesc 150% . Fara scale , parca e cam mic textul .
FeierFlorin is offline   Reply With Quote
Old 14-02-2022, 14:22   #13
alinescoo
Senior Member
 
alinescoo's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,792
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mersi Florin. Din cate incep sa imi dau seama,ideal ar fi 32" @1440p pt a nu fi necesar scaling.
__________________
Never tell your problems to anyone, 20% don't care and the other 80% are glad you have them.
alinescoo is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2022, 11:18   #14
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu nu folosesc scaling la 27 QHD ci doar la 16' QHD la 150%, aici e necesar iar ca si luminozitate nu suport sub 250 nimic (ba chiar fug si de cele cu mai putin de 350) pe cel de 16'' am 500 niti si ziua stau cu el la maxim daca e lumina de soare in casa. Luminozitatea mica imi da dureri de cap la folosire lunga si-mi oboseste ochii rau. Nu port ochelari si vad bine, probabil pentru cei cu ochelari scaling-ul e un must si ceva setari la clear text in functie de panel si rezolutie.

Acasa am S2721DGF 165Hz IPS NANO 400 niti parca / Gsync compatibil
La munca DELL S3422DW WQHD pe 100Hz VA 300 niti (parca)
Iar la laptop ceva 16' QHD 165Hz...Legion 5 Pro IPS NANO (cred) 500 niti / Gsync

Dintre toate cel de acasa si laptop sunt excelente la capitolul, luminozitate, fluiditate si culori etc, practic perfecte.
Pe cel de 34 pentru ca e huge il tin la distanta mai mare si tot vezi pixelii pentru ca DPI e mai mic dar nu e deranjant, chiar si asa nu am probleme cu scrisul mai ales ca e VA, no scaling logic. Singura problema cu el ar fi luminozitatea dar nu e deal breaker, monitorul e excelent pt productivitate. Big plus ar fi boxele integrate care se aud foarte bine. Monitorul overall e bun, curbura e ok si te ajuta la dimensiunea asta.

Cel de 27 il mai prinzi la promo pe la 1500-1700 sau chiar resigilat.
Cel de 34 il mai prinzi la promo pe la 1700.

Last edited by agarici cu pedale; 17-02-2022 at 11:34.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2022, 21:17   #15
alinescoo
Senior Member
 
alinescoo's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,792
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Default

Îți mulțumesc Agarici.
La Nano ips am văzut ca se plâng multi de dureri de ochi asa ca nu ma risc.
Am ajuns la concluzia ca 27@1440p ar fi dimensiunea ok pt mine și posibil sa merg și pe 144Hz pentru fluiditate. Încă mai caut reviews sa ma documentez.
__________________
Never tell your problems to anyone, 20% don't care and the other 80% are glad you have them.
alinescoo is offline   Reply With Quote
Old 26-02-2022, 18:09   #16
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Aia cu "multi se plang de dureri de cap si ochi" e subiectiva si tine doar de obisnuinta.
Daca tu toata viata ai stat pe 60Hz... orice panel cu refresh mare iti da ameteli si obosesti repede de la el dar in maxim cateva zile te obisnuiesti. Eu de exemplu acum daca ma joc la sub 60Hz un shooter imi da o senzatie de rau si ameteala pt ca m-am dezobisnuit. Imi trebuie 100FPS-uri minim la un shooter... in schimb la orice alt joc n-am probleme... acum ceva vreme am incercat sa ma joc la misto un joc la 30FPS si in 5 minute imi venea sa vomit.... un exemplu perfect este la filmele 3D de la cinema sau in special la cele active de ai nevoie de panel de 120Hz... multi au rau senzatii identice cu cele de la rau de miscare/masina etc.

Stiu destule persoane care erau gica contra la orice si acum sunt de aceeasi parere si all good.

Last edited by agarici cu pedale; 26-02-2022 at 18:12.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 11-03-2022, 10:01   #17
alinescoo
Senior Member
 
alinescoo's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,792
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Default

Inca o data multumiri pentru pareri.
Am analizat, am citit, am intrebat si in cele din urma am ales BenQ EX2780Q. Are panel Innolux AAS despre care am citit ca e bine tolerat de ochi. A trebuit sa iau si un cablu DP deoarece cel mai probabil am doar HDMI 1.4 si nu as fi avut 144Hz.

Ma declar foarte multumit de modelul primit. L-am achizitionat de pe amazon.de si nu vad sa aiba nici un pixel cu probleme, nici light bleed deranjant. Font size m-am obisnuit dupa o zi cu el, unde mai trebuie mai maresc din aplicatie. Practic parca e mai placut la ochi cititul. Auto brightness, culmea, imi place cum merge deocamdata si il tin pe on. Boxele integrate se aud bine pentru un monitor, daca nu aveam Edifier separate sigur le foloseam.
__________________
Never tell your problems to anyone, 20% don't care and the other 80% are glad you have them.
alinescoo is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Recomandare incarcator auto mbc Telefoane mobile si alte gadgeturi 40 11-11-2016 16:21
Recomandare monitor razvy_10 Periferice 4 23-02-2014 15:15
Recomandare monitor oceanograful Periferice 19 18-07-2013 18:41
Recomandare monitor 27 BlackLoTuS Periferice 21 30-06-2013 21:12

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,105
Total Online: 3854

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 17:25.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.