lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Sectiunea de link-uri externe
Connect with Facebook

Sectiunea de link-uri externe Aici pot fi postate link-uri catre alte articole, stiri, s.a.m.d.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 29-08-2020, 22:47   #21
i860
Ancient friend
 
i860's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 7,203
Mentioned: 285 Post(s)




Default

Proata idee...
__________________
Spread mustard over it as well as it will give you an extra 20 FPS
i860 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-2020, 22:50   #22
codpin
Senior Member
 
codpin's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1,208
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

In afara de ithanium care s-a "luat" si de omul din spatele vinului, toti ceilalti (inclusiv eu) am reactionat la nume. Care nu e fericit.

Primul gand cand am vazut numele m-am gandit ca vrea sa rupa pe SEO si profita de un fenomen global care e in top acum. Dar guess what, cauti COVIN-19 si toate rezultatele sunt pentru COVID-19. Chiar daca ii zici lui google ca nu vrei sa-ti faca autocorrect la search tot nu gasesti nimic decat COVID. Deci nici macar asta nu le iese...

Doar sa fi gasit astia vaccinul si sa nu se mai imbolnaveasca nimeni de rahatul asta de virus si sa fi zis, uite ma ca romanul face haz de necaz, hai ca e caterinca. Dar sa lansezi acum, cand gem spitalele de bolnavi si se moare de la asta, ceva ce te duce cu gandul fix la treaba asta... No comment.

Lucrez in branding, sunt pasionat de orice inseamna branding si tocmai de aia am si reactionat asa. Altfel as fi dar scroll mai departe.

Repet, nu ma iau de eforturile lui tphase, ci doar sunt "impresionat" de gandirea din spatele acestei lansari de brand.
codpin is offline   Reply With Quote
Old 29-08-2020, 23:22   #23
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

@codpin Eu nu m-am luat de omul din spatele vinului... după cum am și încercat să explic mai jos. Mă iau de tipul ăsta de promovare...de teleshopping. Și da... când se vine cu astfel de afirmații... mă simt unpic luat de prost. Consider că userii de pe aici nu sunt Gigel de pe Facebook.

"Un altfel de vin!" Cum e altfel? Din ce zonă/podgorie provine?...Asta e primul lucru ce se menționează despre un vin. Nu "am gustat și e bun". Nu ai toate informațiile, in schimb ai postat pretul și spui că se vinde bine. De aici concluzia mea e ca habar nu ai ce promovezi.

Vinul este "făcut" de prietenul tau Executive Chef. Asta nu garantează nimic despre calitatea lui. Din cunoștințele mele foarte limitate...calitatea unui vin nu e stabilită de producător, ci de anumite "instituții"

"Intre timp a ajuns in muzeul brandurilor"...Da... sună pompos si prinde excelent pe Facebook unde nu prea se obosește nimeni să vadă ce e de fapt "muzeul".
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-2020, 23:46   #24
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Vinul il face el sau doar il branduieste?
Asta e intrebarea mea si chiar sunt curios.
Mai.ales ca are roze dar nu si rosu.
Nu de alta, dar a mai aparut un vin branduit de curand, numit Lejereanu, care e cam spalatura de butoi cum ii zic eu. Adica din ala de se bea cel mai bine cu apa minerala. Iar eu nu beau alb si nu beau cu apa minerala. Cei nonhateri numesc vinurile de tipul asta estivale.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-2020, 23:49   #25
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Aia de au lansat Lejereanu cel putin fac ceva original... master sheet asta doar tipa ca o mwiere pe la tv.
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 29-08-2020, 23:53   #26
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Daca nu ai mancat de mana lui pana acum nu stii daca face ceva original sau nu.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-2020, 23:58   #27
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

@tphase, merci
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 30-08-2020, 00:09   #28
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu am respect pentru taranusi. Cred ca el doar vinde un produs nu imbuteliaza... nu vad logica sa cumperi vinul si sa-l imbuteliezi.
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 30-08-2020, 00:09   #29
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by tphase View Post
Frumos si respectuos nu sti sa vorbesti?
Poate nu cunoaste domeniul.
Eu stiu un singur chef (roman, nu practica in Ro) si nu are decat 3 farfurii originale ale lui: miel cu un piure bazat pe praz (deh, oltean), fazan cu nu stiu ce chestii din fructe de padure si un desert bazat pe mar copt. F greu de inventat roata in domeniul asta.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 30-08-2020, 00:11   #30
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Bă... nu.
Asta aşa, ca să fie +1. Serios acuma, dafuq.
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 30-08-2020, 00:17   #31
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Eu zic sa inchidem topic-ul si sa ne vedem de treaba. O denumire stupida, reclama la un vin promovat de nemo noby care nici macar nu il produce, wtf is this crap...

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 30-08-2020, 01:08   #32
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by tphase View Post
Nu agreati numele, ideea, etc, sunteti liberi sa va vedeti de treaba si sa postati in alta parte. Celor interesati, in masura in care pot le voi raspunde la intrebari.
Ăsta-i un forum. Suntem liberi şi să spunem că numele e de căcat, marcă înregistrată sau nu. Cum o spunem sau cum o percepi... detalii. Plus că te cam ataci, la cât tot susţii că n-ai treabă cu biznisu' omului.
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 30-08-2020, 01:13   #33
guest13
Ancient friend
 
Join Date: Jun 2012
Location: Bucuresti
Posts: 1,008
Mentioned: 27 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by tphase View Post
sarcasm si lipsa de respect fata de un om pe care nu-l cunoasteti.
Faptul ca vrea sa faca bani de pe urma unei tragedii care a facut sute de mii de victime spune suficient despre el as zice eu restul e can-can.
__________________

Last edited by guest13; 30-08-2020 at 01:22.
guest13 is offline   Reply With Quote
Old 30-08-2020, 02:10   #34
polter
Senior Member
 
polter's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: UK
Posts: 4,462
Mentioned: 183 Post(s)

PC-ul meu



Default

fara suparare dar e sortit la faliment ....asa dupa nume..., nu mai zic ca in ziua de azi numai vin nu mai gasesti pe piata.Cu greu rezista vinurile de origine controlata dar asa o sticla cu lichidul altuia si eticheta ta...
__________________
Quote:
Originally Posted by Kspic View Post
...Un singur cuvant am: " Rusine " .
Server discord Lab501 https://discord.gg/FcDNnRe
polter is offline   Reply With Quote
Old 30-08-2020, 06:58   #35
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Quote:
Originally Posted by tphase View Post
Vad ca aroganta si lipsa de respect pe aici e la cote mari. "Suntem profesionisti" cum zicea Monstru pe thread-ul cu Intel si Ryzen trebuia sa insemne mai mult decat ce vad in toate postarile de aici: sarcasm si lipsa de respect fata de un om pe care nu-l cunoasteti, care nu v-a jignit cu nimic, care nu v-a fortat sa faceti nimic. Calitatea unui om se vede in momentul in care intra in discutii contradictorii. Sa arunci cu noroi intr-un om doar pentru ca nu ii impartasesti convingerile spune multe.

Legat de Covin-19, e business-ul lui Chef Tudor, e aria de Zona Libera, nu vad care e problema. Nu agreati numele, ideea, etc, sunteti liberi sa va vedeti de treaba si sa postati in alta parte. Celor interesati, in masura in care pot le voi raspunde la intrebari.
Oooo...pai e perfect. Nu vroiam eu sa pomenesc de asta...sa nu zici ca fac atac la persoana, dar daca tot ai pomenit...

1. Este Zona Libera...asta e problema. Ai aria de Publicitate si Sectiunea de link-uri externe. Dar ghici ce? In sectiunea de publicitate cel mai probabil ti se pierde topicul iar la link-uri externe nu intra nici dracu.
Daca e ideea lui Chef...de ce nu isi face el si sa posteze? Iti spun eu de ce...pentru ca daca ar fi postat el...sa vezi tu acolo thread crapping direct si luat in pwla de userii vechi.
Dar tu de fapt fix pe asta de bazezi, ca esti user vechi, ca in trecut ai facut un program de benchmark si ai o oarecare reputatie pe forum...dar deja acuma sa iti faci reclama pe fata pe alte arii, mi se pare totusi lipsa de bun simt. Oricum asta nu e treaba mea si a altor useri, depinde daca @Monstru tolereaza asta.

2. Nu lucrezi in departamentul vanzari, dar promovezi si aperi ceva despre care nu stii mare lucru. Dar e bine ca "celor interesati le voi raspunde la intrebari"...ce intrebari? Cat costa? De unde pot cumpara?... pai nu ziceai tu ca nu esti la vanzari?

3. Te comporti fix ca pe thread-ul cu pareri despre sistem, cel inchis de Monstru.


PS: In concluzie va fi un magazin online a unui "reseller" de vin, ce se autointituleaza Chef. (Nu are rost sa discutam de titluri ce provin din engleza...asta e o alta penibilitate tipic romaneasca, unde termenii din engleza ne cresc putin stima de sine).

Last edited by ithanium2; 30-08-2020 at 07:00.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 30-08-2020, 08:35   #36
torque49
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Location: Nu-s din Bucuresti
Posts: 2,325
Mentioned: 14 Post(s)


Default

Și la alegeri se fac exit pooluri , si înainte se fac anumite sondaje care au o acuratețe destul de mare și în multe domenii se fac sondaje.
Aici iti spun 30 de oameni ca nu e o idee buna ,nu am vazut niciunu care sa te susțină...si tu o ții pe a ta.
Probabil în cercul tău de prieteni sunteți în extaz.Asa e și aici ca și la candidații pe care nu ii cunoaște nimeni,ii alege doar familia ,prietenii și rudele
torque49 is offline   Reply With Quote
Old 30-08-2020, 08:38   #37
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by polter View Post
fara suparare dar e sortit la faliment ....asa dupa nume..., nu mai zic ca in ziua de azi numai vin nu mai gasesti pe piata.Cu greu rezista vinurile de origine controlata dar asa o sticla cu lichidul altuia si eticheta ta...
Yep. Un bun exemplu e tata si fiul din Focsani.
Aveau niste vinuri excelente pana acum 3-4 ani.
Acum il pastileaza la greu. Si.greu mai gasesti sticle de dinainte de 2015.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 30-08-2020, 09:40   #38
torque49
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Location: Nu-s din Bucuresti
Posts: 2,325
Mentioned: 14 Post(s)


Default

Asa ca si o gluma...Sunt convins ca vinul e tare dacă după câteva pahare ati decis sa alegeți numele asta...
torque49 is offline   Reply With Quote
Old 30-08-2020, 09:53   #39
crabu
Member
 
Join Date: Feb 2011
Location: Bucuresti
Posts: 142
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to crabu
Default

E un vin cu un nume perfect pentru o pomana, mai ales la astia de au carpat de covid.
Trage aer in piepr si spune-i omului ca a primit numai pareri negative despre nume, asa ii faci un bine.
__________________
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.

Last edited by crabu; 30-08-2020 at 09:56.
crabu is offline   Reply With Quote
Old 30-08-2020, 10:03   #40
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by tphase View Post
Multumesc tuturor pentru feedback, insa eu am prezentat un proiect informatic la care lucrez si o idee de business a unui prieten. Evident ca nu toti ii impartasesc convingerile. Nu ma deranjeaza faptul ca colegii de aici nu agreaza ideea, ma deranjeaza faptul ca colegii de aici jignesc.
Nu avea rost sa stergi celalalt reply la adresa mea. Treaba e simpla. Sula nu are treaba cu prefectura, in cazul tau chiar daca ai dovedit ca nu esti chiar cel mai istet de pe acest forum si ai anumite probleme de intelegere si exprimare, daca vad ca esti tare pe programare si am nevoie de un programator, nu am probleme sa te angajez pentru o lucrare. Nu am pupat pe nimeni in fund sa cumpere de la mine, implicit nu ma deranjeaza sa iei din magazin, ce treaba are ce postez eu pe aici cu ce vand? Si legat de asta vezi ca cele mai tari tepe pe forumuri au fost date de oameni cu o reputatie impecabila, adevarate modele de comportament virtual =))

Revenind, daca vrei sa faci o chestie utila, spune-i prietenului tau ce fel de feedback ai primit, ba frate sunt membru pe un forum si ti-am facut putina expunere, au venit toti pularaii si au zis ca ce vrei tu sa faci e o mizerie. Tu ce zici, sunt nebuni sau poate au putina dreptate, poate poti sa faci un rebranding, cine stie, e posibil sa ce pune el in sticla chiar sa fie un vin bun...

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Notebook Warrios: un Lan Party mai altfel care ne-a amintit de vremurile bune LAB501 Nivelul2 0 27-04-2016 22:00
Intel Core i5 6400 ? un altfel de review LAB501 Articole 9 07-10-2015 15:59
Altfel de rezultate la concursurile noastre. Concluzii crude. LAB501 Nivelul2 0 26-04-2015 15:30
Altfel de masuri anti-piraterie LAB501 Nivelul2 0 20-03-2015 12:00
un altfel de CPU-Z garlic Software 9 31-12-2012 13:17

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,140
Total Online: 3512

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 01:41.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.