lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Notebooks & netbooks
Connect with Facebook

Notebooks & netbooks Macbook users strictly forbidden. Trespassers will be shot on sight. Survivors will be shot again.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 03-06-2021, 15:24   #21
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu sunt de parere ca este useless si mananca din baterie.
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2021, 20:08   #22
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

M-am jucat si eu la cineva cu dracia aia de bar si e pixda.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2021, 10:31   #23
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Da, ma tenteaza Pro pentru ca are bateria mai mare dar pana la urma e si o chestiune de bani pe langa viata bateriei.

Macbook air, cu rabla, o sa iasa la 4200 lei in versiunea basic.
Macbook pro, cu rabla, o sa iasa la 5400 lei in versiunea basic, deci cam 29% in plus.
Avantaje pro: display mai luminos cu 100 niti - 25%, baterie mai mare cu 16% si incarcator de 61w in loc de 30. Nu-mi dau seama daca Air se incarca mai repede cu un incarcator de 65w.
Îți recomand să iei M1 Pro. Și nu te mai gândi la cost, chestiile astea țin mult mai mult decât laptops obișnuite. Am un MBP Retina 15 late 2013 care încă se mișcă absolut excelent cu toate updates de OS la zi și faptul că l-am luat maxed out la specs a contat (16GB RAM, 1TB SSD PCIe). I-am schimbat bateria o singură dată. Una peste alta la prețul inițial de 3600$ am adăugat 300$ schimbul bateriei (cu tot cu tastatură pentru că #apple), dar 2013 - 2021 sunt 8 ani de utilizare zilnică și nimic nu este mai puțin fluid ca în prima zi (folosesc și Adobe Creative Cloud, și ăla updatat la zi). 480$ pe an pentru o sculă care n-are absolut nicio problemă la viteză și utilizare mi se pare rezonabil - mai ales dacă îți câștigi pâinea cu el.

Iar bateria aia la Pro ține super bine.

Apropos, Macbooks folosesc RAMul mult mai eficient decât laptopurile cu Windows, 16GB RAM sunt arhisuficienți pentru OS X chiar și în 2021.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2021, 10:52   #24
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu am tot cautat informatii despre astea doua, din cate vad bateria nu tine mai mult la Pro decat la Air, tine cam la fel in testele real-world. Eu inca n-am apucat sa merg sa le vad pe viu si sa le compar, astazi ma voi duce si lamuresc si problema asta.

Nu-mi castig painea cu asta, cel putin nu acum, dar are potential de a fi sursa principala de venit in urmatorii ani daca lucrurile merg bine.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2021, 11:02   #25
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Nu-mi castig painea cu asta, cel putin nu acum, dar are potential de a fi sursa principala de venit in urmatorii ani daca lucrurile merg bine.
Asta e scuza principală când cumperi hardware.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2021, 11:12   #26
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Tot scuza asta a fost si cand mi-am cumparat Linkedin Learning din ianuarie 2020 pentru 30 de euro pe luna. Acum salariul meu este cu 52% mai mare fata de ianuarie 2020 - evident dupa ce am schimbat angajatorul si departamentul in care lucrez. E posibil ca nu toate cheltuielile in tehnica si material de invatare sa devina investitii dar este un risc pe care mi-l asum.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2021, 12:54   #27
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Stii ca nu imi plac Mac-urile... dar pentru ce ai zis tu ca ai nevoie, pare exact ce trebuie. Un avantaj pentru Air ar fi faptul ca nu are piese in miscare
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2021, 13:24   #28
allexb
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bucurstadt
Posts: 1,192
Mentioned: 42 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ca utilizator de Pro 13 ultima generatie intel pot sa iti zic asa:
- touch bar este fain dar poti trai fara el, poate fi useful daca folosesti softuri de editare video...nu cred ca e cazul
- pe mine uneori ma deranjeaza marginea ascutita a carcasei (partea de jos sub touchpad), mi se pare mai ok la Air (am si un macbook 12 retina si cu asta il compar)
- cum zice si Monstru, cred ca un avantaj la Air este ca nu are ventilator, din ce am citit nu are probleme de racire
- dezavantaj la toate astea cu M1 este ca suporta doar un display extern si pt mine este deal breaker.

Daca nu te grabesti, pe 7 stiu ca au WWDC si cred ca anunta pro 14 si 16. Poate o sa fie mai future proof. Eu sincer astept sa vad daca o sa aiba suport pt mai multe display-uri externe.
allexb is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2021, 13:48   #29
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Daca suporta 1 display 4k la 60hz, pt mine e ok.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2021, 18:35   #30
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Eu am tot cautat informatii despre astea doua, din cate vad bateria nu tine mai mult la Pro decat la Air, tine cam la fel in testele real-world. Eu inca n-am apucat sa merg sa le vad pe viu si sa le compar, astazi ma voi duce si lamuresc si problema asta.

Nu-mi castig painea cu asta, cel putin nu acum, dar are potential de a fi sursa principala de venit in urmatorii ani daca lucrurile merg bine.
Nu prea văd cum ar ține la fel când cea de la Pro este cu 16% mai mare iar configurațiile sunt similare. Singurele chestii care ar consuma extra ar fi răcirea activă și touchbar-ul.

Apropos de touch bar, ar fi un alt plus pentru Pro. Știu că sună stupid, dar este foarte mișto, la fel și touch ID. Evident, nu știi ce pierzi dacă nu le ai dar îți spun sigur că le duc lipsa la al meu
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2021, 23:19   #31
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Îți recomand să iei M1 Pro. Și nu te mai gândi la cost, chestiile astea țin mult mai mult decât laptops obișnuite. Am un MBP Retina 15 late 2013 care încă se mișcă absolut excelent cu toate updates de OS la zi și faptul că l-am luat maxed out la specs a contat (16GB RAM, 1TB SSD PCIe). I-am schimbat bateria o singură dată. Una peste alta la prețul inițial de 3600$ am adăugat 300$ schimbul bateriei (cu tot cu tastatură pentru că #apple), dar 2013 - 2021 sunt 8 ani de utilizare zilnică și nimic nu este mai puțin fluid ca în prima zi (folosesc și Adobe Creative Cloud, și ăla updatat la zi). 480$ pe an pentru o sculă care n-are absolut nicio problemă la viteză și utilizare mi se pare rezonabil - mai ales dacă îți câștigi pâinea cu el.

Iar bateria aia la Pro ține super bine.

Apropos, Macbooks folosesc RAMul mult mai eficient decât laptopurile cu Windows, 16GB RAM sunt arhisuficienți pentru OS X chiar și în 2021.
O singura mentiune aici. Eu ma gandeam sa iau modelul cu 8 GB / 256 gb. Totusi cred ca ar fi o idee mai buna sa ma duc pe 16/512 doar ca e un jump semnificativ de pret.

Inca n-am apucat sa ma duc sa il vad live, maine am ca prim obiectiv problema asta.

Singura chestie care ma atrage la Pro este ecranul de 500 de nits, asta uitandu-ma la specs. Dupa ce le verific live mai pot zice una alta.

Legat de ce vor anunta saptamana viitoare, eu cred ca vor fi doar modele foarte scumpe. Daca ar fi Macbook Pro / Air de 13.3 sau 14 cu 16 GB RAM si tastatura fara touchbar, dar cu posibilitatea conectarii a 2 ecrane 4k 60 simultan, cred ca aia ar merita. Desi acum nu ma deranjeaza ca nu pot conecta 2 monitoare, simt ca asta o sa fie o limitare daca tin laptopul 5 ani.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2021, 20:52   #32
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am fost astazi la emag si am vazut Macbook Air si Macbook Pro. Eu n-am vazut diferente intre ecrane, in schimb Air mi se pare wow. Tastatura nu e la nivel de Thinkpad, dar e acceptabila. Touchbarul este inutil IMO, nu ma intereseaza. Ma pune pe ganduri treaba asta pentru ca mi-as lua Air cu 16 GB RAM / 512 gb. Ma mai gandesc.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2021, 21:07   #33
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu aș lua direct pro-ul pentru că arată oleacă mai a laptop, nu a gogoașă cu brânză.

Evident, ăsta nu e tocmai argument...

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2021, 21:38   #34
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Mie mi se pare ca Air-ul arata next level. Faptul ca e asa subtire in partea din fata... incredibil.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 07-06-2021, 18:21   #35
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

So, shortlistul meu are 2 optiuni:
Air, 8gb ram / 256 stocare la 4500 lei dupa rabla.
Air 16 gb ram / 256 stocare la 6100 lei, magazinul in cauza nu participa la rabla.

Pe scurt, pentru 8 gb ram ar trebui sa dau in plus 1600 lei. E incredibila diferenta de pret.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 08-06-2021, 13:27   #36
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
So, shortlistul meu are 2 optiuni:
Air, 8gb ram / 256 stocare la 4500 lei dupa rabla.
Air 16 gb ram / 256 stocare la 6100 lei, magazinul in cauza nu participa la rabla.

Pe scurt, pentru 8 gb ram ar trebui sa dau in plus 1600 lei. E incredibila diferenta de pret.
Gândește-te așa:
- 16GB RAM este future proof; și când spun future proof sunt chiar serios, la Mac 16GB sunt arhisuficienți. Am 16GB RAM la MBP meu din 2013 și nu îi umplu niciodată și dau cu Photoshop în el ca surdu-n tobă;
- tot e future proof mai puțin stocarea. Dacă poți, ia maximum de stocare posibilă. Da, știu, cloud, discuri externe, etc, etc. Nu se compară cu acel SSD intern care este super rapid (din nou, SSDul meu PCIe din MBP are 1GBps read/write și-i din 2013 și face față foarte bine și azi);
- investiția într-un MBP nu este ca investiția într-un laptop cu Windows. Chestia aia o să te țină vreo 10 ani. Plănuiește și cheltuiește în consecință;
- laptopul ăsta o să-și păstreze bine de tot valoarea în timp, ca orice produs Apple. Sunt bani cheltuiți "bine" dacă pot spune așa.

Ia Pro cu touchbar și touch ID. Sunt chestii foarte mișto pe care chiar le vei folosi în timp.

Nu am întrebat de buget, sfaturile mele sunt la modul ideal, tu știi mai bine cât ești dispus să cheltuiești

P.S.: dacă poți, ia-ți Apple Care pe 3 ani. Acoperă damage accidental. Rezervă un HDD de 2TB pe care să faci backups regulate cu Time Machine. Rezervă și vreo 200$ pentru software (Parallels, PathFinder, Launchbar, Little Snitch, etc).
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 08-06-2021, 15:15   #37
Bennedict
Senior Member
 
Bennedict's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 2,168
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu

Default

16GB 512 SSD, e sweet spot daca nu iti permiti mai mult. Urmeaza sa-mi iau si un crucial nvme de 2TB pe usb c si nu mai am treaba la mac mini.
__________________
"Questions belong in the forum, not in my mailbox, no support via PM!"

Nickname anterior: Kynyo
Bennedict is online now   Reply With Quote
Old 08-06-2021, 19:18   #38
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Gândește-te așa:
- 16GB RAM este future proof; și când spun future proof sunt chiar serios, la Mac 16GB sunt arhisuficienți. Am 16GB RAM la MBP meu din 2013 și nu îi umplu niciodată și dau cu Photoshop în el ca surdu-n tobă;
- tot e future proof mai puțin stocarea. Dacă poți, ia maximum de stocare posibilă. Da, știu, cloud, discuri externe, etc, etc. Nu se compară cu acel SSD intern care este super rapid (din nou, SSDul meu PCIe din MBP are 1GBps read/write și-i din 2013 și face față foarte bine și azi);
- investiția într-un MBP nu este ca investiția într-un laptop cu Windows. Chestia aia o să te țină vreo 10 ani. Plănuiește și cheltuiește în consecință;
- laptopul ăsta o să-și păstreze bine de tot valoarea în timp, ca orice produs Apple. Sunt bani cheltuiți "bine" dacă pot spune așa.

Ia Pro cu touchbar și touch ID. Sunt chestii foarte mișto pe care chiar le vei folosi în timp.

Nu am întrebat de buget, sfaturile mele sunt la modul ideal, tu știi mai bine cât ești dispus să cheltuiești

P.S.: dacă poți, ia-ți Apple Care pe 3 ani. Acoperă damage accidental. Rezervă un HDD de 2TB pe care să faci backups regulate cu Time Machine. Rezervă și vreo 200$ pentru software (Parallels, PathFinder, Launchbar, Little Snitch, etc).
Absolut total exclusa nebunia asta. Eu folosesc in continuare desktop pentru tot ce tine de munca de zi cu zi ce nu e pentru serviciu si eu folosesc si sunt obisnuit cu Windows.

Ceea ce zici tu e perfect pentru cineva care foloseste deja Mac-uri doar ca are unul mai vechi, probabil. Eu vreau sa imi cumpar un Mac strict pentru ca Mac are viata bateriei lunga.

Sa-mi zici ca o sa ma tina 10 ani nu cred ca e foarte intelept. In primul rand, faptul ca nu suporta 2 monitoare externe il omoara ca fiind "one and only" pentru un anumit proiect. Eu nu stiu cum lucrezi tu cu Photoshop dar cred ca folosesti 2 monitoare. Eu cand lucrez, de obicei, lucrez pe 2 monitoare cand stau la birou (deci nu in miscare).

A doua chestie este ca eu sunt inca in stadiul de inceput cu proiectul asta, nu imi permit sa arunc 3000 de euro asa, in el, mai ales cand in momentul asta am o varianta functionala doar ca nu perfecta. Proiectul asta poate ajunge praf si sa nu produca bani seriosi niciodata sau sa ajunga sa fie sursa principala de venit.

Quote:
Originally Posted by Bennedict View Post
16GB 512 SSD, e sweet spot daca nu iti permiti mai mult. Urmeaza sa-mi iau si un crucial nvme de 2TB pe usb c si nu mai am treaba la mac mini.
Maxim 16GB / 256 GB imi iau. Cel mai probabil Air si cel mai probabil 8 / 256. Din nou, eu folosesc ssh 90% din timpul in care lucrez pe teren care pe mac se pare ca merge nativ, la fel ca pe linux, nu ai nevoie nici de Putty neaparat. Pe langa SSD un Notepad++ (stiu ca nu este pe mac, presupun ca sunt editoare de text cu sintaxa destule).
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 08-06-2021, 19:36   #39
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

În loc de Notepad++ poți folosi VS Code by Microsoft, de departe cam cel mai bun editor allaround, suportă aproape orice.

Care e problema cu putty? Există și SSH nativ pe Windows, deși eu folosesc adbputty (un putty modificat astfel că mă pot conecta și la telefonul cu Android legat pe USB) și nu mi se pare deloc complicat.

Dacă pui un dock extern pe USB/TB nu ai putea conecta mai multe monitoare totuși?
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 08-06-2021, 20:02   #40
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

N-am zis ca ar fi o problema cu Putty. SSH-ul pe windows nu-mi dau seama daca e recent sau, pentru ca am inceput cu Putty de mult timp tot asa am continuat.

Limitarea cu monitoarele este din SOC, nu din porturi. M1 poate un singur monitor extern. Am inteles ca unii au reusit cu dongle-uri DisplayLink dar e o solutie slaba IMO.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
MacBook Air mbc Notebooks & netbooks 50 10-01-2014 11:00
Apple MacBook Air 11” Micutzu Articole 0 29-02-2012 12:10
Achizitionare Macbook pro MazuX Notebooks & netbooks 19 06-03-2011 00:44

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,134
Total Online: 3469

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 00:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.