lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > In the lab > Articole
Connect with Facebook

Articole Aici putem comenta articolele aparute pe site


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 04-07-2022, 16:21   #1
LAB501
News bringer
 
Join Date: May 2012
Posts: 4,485
Mentioned: 4 Post(s)


Default Mountain keyboard build ? Mountain Everest Core + Mountain Linear 45 Speed + KBDFans

Mountain   Ehehei, dragii monstrului, iata ca a venit vara, cu soare, caldura si praf, dar si cu terase, relaxare la gratar sau in fata unui ochi de apa, dor de vacanta si planuri de concediu. Iar in aceasta vara, producatorii de hardware au stat ceva mai cuminti, conservandu-si fortele pentru nebunia care va urma […]

More...
LAB501 is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2022, 00:10   #2
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cum e vs un Corsair K100 OPX/Cherry MX Speed?
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2022, 00:38   #3
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,351
Mentioned: 385 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by fubu View Post
Cum e vs un Corsair K100 OPX/Cherry MX Speed?
Eu cred uneori că scriem articole degeaba c?nd văd ?ntrebări de genul ăsta. Pe bune, cum poți ?ntreba așa ceva?

Am scris personal un articol de 27 de pagini, ?n două limbi dintre care una este limba ta maternă. Și mai am ?ncă vreo 5 pe țeavă.

Totul este subiectiv ?n acest domeniu. Fiecare implementare este unică. ?ntrebarea este tu ce vrei? Nu X VS Y, că nu-i Intel VS AMD sau AMD VS NVIDIA. După ce ai citit tot ce-am scris noi p?nă acum ar trebui să te ?ntrebi care ți-ar fi preferințele, nu "cum se compară vs <altceva din magazin>".

Dacă nu, o văd ca pe o ratare din partea noastră, pentru că moddingul și construcția unei tastaturi nu are un obiectiv obiectiv gen "asta-i mai bun dec?t restul punct", c?t "asta sună și se comportă cel mai bine pentru preferințele mele"
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2022, 09:43   #4
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Din punct de vedere al calitatii constructiei sunt similare - aluminiu plus ABS. De asemenea, kyecaps-urile sunt DS PBT in ambele cazuri.

Corsair ofera taste extra si rotite din fabrica - in cazul Mountain exista numpad si mediadock separate.

Corsair se integreaza cu iCue si StreamDeck, deci la capitolul functionalitate este peste.

Pe de alta parte, K100 nici macar nu este gandita sa sa fie desfacuta, pe cand Everest este full modulara. In cazul K100 ai doua optiuni de switch-uri, in cazul Everest poti folosi orice tip de MX switch.

Strict in configuratiile astea, K100 se remarca prin integrarea cu software-ul si tastele extra, iar Everest prin configurabilitate, switch-urile lubrifiate din fabrica si antifonarea carcasei.

Cum se simt switch-urile optice? Altfel.

Cum se simt Cherry fata de Mountain sau Gateron? Clar sub. Dar in toate cazurile...este vorba si despre experienta personala.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2022, 22:13   #5
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Neo nu ai scris degeaba materialul!

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Din punct de vedere al calitatii constructiei sunt similare - aluminiu plus ABS. De asemenea, kyecaps-urile sunt DS PBT in ambele cazuri.

Corsair ofera taste extra si rotite din fabrica - in cazul Mountain exista numpad si mediadock separate.

Corsair se integreaza cu iCue si StreamDeck, deci la capitolul functionalitate este peste.

Pe de alta parte, K100 nici macar nu este gandita sa sa fie desfacuta, pe cand Everest este full modulara. In cazul K100 ai doua optiuni de switch-uri, in cazul Everest poti folosi orice tip de MX switch.

Strict in configuratiile astea, K100 se remarca prin integrarea cu software-ul si tastele extra, iar Everest prin configurabilitate, switch-urile lubrifiate din fabrica si antifonarea carcasei.

Cum se simt switch-urile optice? Altfel.

Cum se simt Cherry fata de Mountain sau Gateron? Clar sub. Dar in toate cazurile...este vorba si despre experienta personala.
Fix asta eram curios să știu. O părere 1 vs 1 chiar și subiectivă. Mulțumesc.
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2022, 22:20   #6
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Pai da man...dar ramane totusi subiectiva. Pana nu pui tu mana nu ai cum sa fi 100% lamurit.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 06-07-2022, 12:01   #7
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Pai da man...dar ramane totusi subiectiva. Pana nu pui tu mana nu ai cum sa fi 100% lamurit.
Știu asta. Dar tot există elemente valide care ajută la decizia de a construi sau nu, modelul din articol. Mă tentează...

Din fericire am ceva colegi la serviciu care acordă și ei atenție subiectului și după ce i-am ?nebunit, au adus tastaturi la birou. M-am lămurit cu unele cestiuni după experiența asta. Dar din păcate colegul care are o colecție de tastaturi custom serioase, s-a relocat ?n Zurich . Nu am avut șansa să pun m?na pe ceva custom mai serios 140$+

Folosesc K100 cu switchurile Cherry MX Speed de c?teva luni bune. Am avut ambele versiuni și mi-a plăcut mai mult asta, dec?t cea cu OPX.

E o tastatură de calitate care se simte premium. Construcția e solidă, feelingul e plăcut, crește viteza și comfortul. RGB-ul e chiar fain - nu eram adeptul, dar chiar se pot ajusta pe placul multor pretențioși - zic eu. Tastatele multimedia sunt ce trebuie - le folosesc intens. Tastele macro nu le folosesc. Totuși sunt lucruri care nu ?mi plac la K100:
  • Cablul e gros și tare! Nu e detașabil.
  • E destul de zgomotoasă - asta după ce am observat că se poate cam același feeling dar cu zgomot sensibil mai mic.
  • Portul USB e doar 2.0 - chiar prefer să am prin tastatură un port USB 3.0 și să nu mă mai complic cu hubul.
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 06-07-2022, 14:13   #8
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Cablul ala e facut asa ca sa tina in timp, e de buna calitate. Dar este pacat ca nu e detasabil.

Sunetul se mai rezolva cu lubrifiere, dar nefiind hot swappable switch-urile e mare bataie de cap.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 06-07-2022, 15:21   #9
gg0
Senior Member
 
gg0's Avatar
 
Join Date: Aug 2017
Location: Bucuresti
Posts: 1,098
Mentioned: 37 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Pai da man...dar ramane totusi subiectiva. Pana nu pui tu mana nu ai cum sa fi 100% lamurit.

Si totodata as adauga ca pentru o lamurire completa trebuie sa puna mana si pe o tastatura custom bine facuta, de la gmmk pro cu switchuri bune si niste keycaps mai spalate in sus, nu chestiile full plastic care sunt "custom".
gg0 is offline   Reply With Quote
Old 06-07-2022, 16:31   #10
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Switch-uri bune si keycaps-uri bune poti butona pe orice. Dar "cutia" conteaza destul de mult.

Ca fapt divers totusi, am tastaturi de plastic din anii 80-90 care sunt de 2 ori mai solide ca unele metalice moderne. Deci nu numai despre asta este vorba
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 13-07-2022, 10:21   #11
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,351
Mentioned: 385 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by fubu View Post
  • Cablul e gros și tare! Nu e detașabil.
  • E destul de zgomotoasă - asta după ce am observat că se poate cam același feeling dar cu zgomot sensibil mai mic.
  • Portul USB e doar 2.0 - chiar prefer să am prin tastatură un port USB 3.0 și să nu mă mai complic cu hubul.
Cablul tare și gros este o mare dubioșenie pe care am tot ?nt?lnit-o de la prima tastatură "dă gaming". Nu pricep de ce există.

Zgomotul de unde vine? Cel mai probabil de la stabilizatoare. Le rezolvi pe alea ?nt?i și apoi te uiți de alte switchuri, keycaps, etc.

Majoritatea tastaturilor folosesc USB 2.0, chiar dacă cablul arată a USB 3 tip C.



Ideea pe care am transmis-o mult prea de dimineață și mult prea capsat este că noi nu putem compara ce ai tu acasă cu <ceva>. Pentru că fiind realiști nu avem cum să știm cum sună și se simt toate tastaturile de pe piață (personal nici nu vreau asta pentru că ?n anumite categorii de preț oricum nu există prea multe diferențe).

Asta una la m?nă. Doi la m?nă, preferințele fiecăruia sunt diferite. Ție de exemplu nu-ți place cablul și faptul că face ceva zgomot. Monster are alte standarde (pe care și le re-construiește și el acum, uneori mai greu, alteori mai ușor ). Eu am altele.

De aici ?ntrebarea x vs y este una la care nu prea poți răspunde direct pentru că eu ?ți spun ce-mi place mie, Monster ?ți spune ce-i place lui și tu te uiți ciudat pentru că de fapt ai nevoie doar de un cablu detașabil și ceva lube pe stabs
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 13-07-2022, 10:22   #12
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,351
Mentioned: 385 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by gg0 View Post
Si totodata as adauga ca pentru o lamurire completa trebuie sa puna mana si pe o tastatura custom bine facuta, de la gmmk pro cu switchuri bune si niste keycaps mai spalate in sus, nu chestiile full plastic care sunt "custom".
Ehehe și chestiile alea full plastic, depinde cine le face. Am terminat scriitura la ceva prebuilt, din plastic - pe care aș folosi-o din greu, mult timp.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Mainstream keyboard build ? Glorious GMMK TKL + Mountain Linear 45 + Mountain Mineral LAB501 Articole 0 24-05-2022 04:20
Review ? Mountain Everest 60 LAB501 Articole 2 15-04-2022 11:34
Mountain Everest Max PSS Periferice 0 26-11-2020 19:10
Review ? Mountain Everest Max LAB501 Articole 0 06-11-2020 20:10
Mountain Everest disponibila pe Kickstarter LAB501 Articole 2 03-03-2020 17:47

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,898
Posts: 782,708
Total Online: 2352

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by LAB501
- by Kspic
- by matose
- by Gotul
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 05:03.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.