lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Gaming
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 29-05-2020, 19:35   #2601
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,453
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Hmm...deci 4 Iunie ora 11:00?

Sper sa vedem macar o data de lansare si eventual un pret.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 29-05-2020, 21:58   #2602
codpin
Senior Member
 
codpin's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1,208
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

Uhhh... That black controller!

E ciudat in schimb ca au aratat un controller duo tone si acum in teaser au unul negru... Posibil sa fie si consola neagra (sper!) si atunci controller ala duo tone sa fie un special edition...
codpin is offline   Reply With Quote
Old 02-06-2020, 10:29   #2603
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

PlayStation 5 game event postponed because of protests
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 09-06-2020, 12:00   #2604
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default


www.youtube.com/watch?v=aS-yUjK2OD8
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 09-06-2020, 12:53   #2605
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,453
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Pe mine cel mai tare ma amuza drama creata in jurul SSD-ului asta asa-zis revolutionar din PS5. Eu nu am asa multe cunostinte...am SSD in PC de vreo 10 ani(cred) si am SSD extern pe Xbox.

Inteleg si e normal ca loading times sa fie mai mici...dar asa zisa tehnologie "magica" eu nu o vad...adica oricat de rapid sunt incarcate acele texturi de pe mediul de stocare...ele tot trebuiesc procesate de GPU nu?
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 09-06-2020, 19:52   #2606
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu cred ca e drama...mai degraba hype

O sa vedem cum merge, Sony zice ca e peste orice SSD de pe piata PC la momentu asta...

Eu vreau sa vad cutia si ceva gameplay fain. Pret nu cred ca vedem acuma.


http://www.youtube.com/watch?v=4ehDR...re=emb_rel_end
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:

Last edited by Otman; 09-06-2020 at 20:00.
Otman is offline   Reply With Quote
Old 09-06-2020, 20:29   #2607
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,453
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Da, stiu...am vazut video-ul lui Linus si tocmai deaia ziceam ca nu pricep care e faza.
- Zice ca noi vorbim de performanta SSD-urilor prin prisma a ce ne ofera Microsoft la nivelul sistemului de operare. Ok am inteles asta, dar OS-ul din spatele consolelor e bazat ori pe Windows ori pe Linux...deci...sorry, dar eu pur si simplu asta nu il vad ca argument.
- Apoi zice de faptul ca o viteza asa de mare va permite incarcarea anumitor texturi direct de pe SSD, fara a mai fi necesara incarcarea in RAM...OK...bun? Dar textura aia tot trebuie procesata nu? Sincer asta ma duce cu gandul la placile alea de pe vremuri ce aveau un GPU de 2 lei dar "tone" de memorie video.
- Cireasa de pe tort...ne spune ca aceste "beneficii" se pot vedea doar in titlurile Sony...Pai scuza-ma, dar tu dezvolti o platforma hardware de care sa beneficieze cu adevarat doar 10-20% din ce ruleaza pe ea?
- Ne mai spune si cum jocurile ca dimensiune vor fi mai mici. Uite...aici eu zic ca e o gogomanie. Da, jocurile sunt mari, poate si datorita texturilor de rezolutie mai mare, dar eu consider principalii vinovati game developers. In ultimii ani, la nivelul de calitate al imaginii raportat la cerintele de sistem este unul jenant. Vedem jocuri pline de bug-uri, nefinisate, content putin...


Sincer, eu unul sunt sceptic. Vom avea 2 console cu hardware frumusel (si sper un build quality bun), dar nu stiu daca vom avea jocuri. Ah, si ce mi-as dori...mi-as dori sa vad crossplay, dar doar intre console.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 09-06-2020, 20:51   #2608
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sony face cea mai buna consola pe care o poate scoate la un pret rezonabil...sa nu sara lumea in sus...

Exclusivitatile lor vor folosi la maxim tot ce poate PS5, dar nu e ceva diferit de ce am avut pana acuma.
Tot timpul exclusivitatile au aratat cel mai bine la fiecare generatie.
Daca vor si alti developeri sa foloseasca la maxim ce ofera PS5, asta e alegerea lor.

Iar vorbind de SSD nu inteleg ce te mira asa performanta pe care o sustin ei.
Vorbim de custom hardware pe OS dedicat......totul e custom made....sa se pupe toate si sa fie treaba buna
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 10-06-2020, 11:22   #2609
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,453
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Mda, imi cer scuze te credeam un fanboy (dar pana si fanboys mai critica, vezi fiasco-ul cu TLOU2), de fapt tu esti PR-ul Sony de pe forum.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 10-06-2020, 14:30   #2610
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu m-ar deranja sa lucrez in domeniu.

No iarta-ma ca nu critic performantele unei console care apare peste juma de an.

Posibil sa fiu fanboy...fan is sigur, pe Playstation ma joc mai mult decat pe PC si ei au scos multe din jocurile mele preferate.

Mi-ai mai zis fanboy si cu alte ocazii si stiu ca o zici cumva ca o insulta, dar nu simt nimic...
Cred ca am imbatranit, mi se rupe de console wars, pc master race, cati Hz are monitoru.....de ceva vreme alegerile mele legate de gaming is dictate in primu rand de ce e mai comod pt mine.

Dar daca stau un pic sa ma gandesc, cred ca eu postez cam 80% din ce e pe threadul asta.
Nu stiu cati aveti PS, pe cati va intereseaza threadul asta, dar eu nu am nici o mancarime in cur sa tot postez aici.

Daca va enerveaza sa va tot apara threadul asta la "necitite" eu ma abtin.
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2020, 22:09   #2611
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,453
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Nu e forumul meu...si oricum, n-are relevanta. Posteaza cat si ce vrei din partea mea.
Personal nu mi se pare ok cum pui tu problema...dar in fine, in fond si la urma urmei e treaba ta...chiar si daca ai fi PR.

Pe mine unul ma intereseaza atat PS5 cat si Xbox, dar incerc sa nu pic in capcane de marketing. Si sincer, chiar daca hardware Xbox se anunta mai puternica, si am si ceva jocuri pe platforma...la cum se anunta lucrurile vizavi de crossplay (da da...stiu, sunt o moara stricata si poate fac din tantar armasar), PS5 e posibil sa fie alegerea mea.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2020, 09:09   #2612
sammurai
Ancient friend
 
sammurai's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Iasi
Posts: 3,561
Mentioned: 101 Post(s)

PC-ul meu



Default

Guys, consolele nu sunt un bun universal si liber pentru toti.
Fiecare producator face ce vrea si marketeaza cum vrea. Oricum o sa le cumparati produsele ca nu aveti ce face daca vreti console si oricum este un pas in fata al tehnologiei
__________________
Lenea este principalul factor de dezvoltare tehnologica
sammurai is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2020, 20:17   #2613
ingerulol
Senior Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Bucuresti
Posts: 2,567
Mentioned: 81 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol
Default

400 - 500 pretul pe Amazon.de

https://play-experience.com/playstat...t-datum-preis/
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2020, 08:55   #2614
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,967
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
Inteleg si e normal ca loading times sa fie mai mici...dar asa zisa tehnologie "magica" eu nu o vad...adica oricat de rapid sunt incarcate acele texturi de pe mediul de stocare...ele tot trebuiesc procesate de GPU nu?

Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
Apoi zice de faptul ca o viteza asa de mare va permite incarcarea anumitor texturi direct de pe SSD, fara a mai fi necesara incarcarea in RAM...OK...bun? Dar textura aia tot trebuie procesata nu? Sincer asta ma duce cu gandul la placile alea de pe vremuri ce aveau un GPU de 2 lei dar "tone" de memorie video.
Texturile vin în diverse formate de fișier, adică JPG,PNG, TGA... adică sunt un fel de poze pe care le poți deschide și pe un computer și te poți uita la ele.

Dar toate astea nu au legătură cu placa grafică, toate astea se încarcă de pe SSD, se duc în RAM, acolo sunt decodificate și interpetate de către procesor, pentru că formatele de mai sus sunt formate cu compresie.

Acum mulți ani, Microsoft și restul au venit cu o idee nouă, să ocolească partea de decodare care este CPU bound, așa a luat naștere formatul DDS (direct draw surface). Texturile DDS se pot încărca direct pe placa video (video ram și trimise la GPU rastering) nu mai trebuie să fie decodate pe CPU.

Evident până aici nimic nou... deci care e faza cu Sony? Păi cel mai probabil este un arficiu de marketing, tranziția de la HDD la SSD era benefică, dar o făceau și alții, dar ca să ia caimacul probabil au inventat ceva mod prin care să optimizeze DDS-urile, astfel încât să le încarce și mai repede decât pot fi încărcate, poate altă aranjare a mip-maps-urilor, sau altă ordine de încărcare a texturilor (de exemplu nu ai nevoie să încarci texturile de normal maps sau AO care sunt chestii de detaliu, dacă tu ești la distanță de ele, poți să faci defered loading).

Deci eu nu cred că au ceva super tehnică/tehnologie, au optimizat ceva și acum se laudă cu asta. Cel mai probabil ce fac ei există deja implementat într-un proiect 3rd party în Unity sau Unreal Engine.

Nu exclud și varianta în care Sony se și ajută de ceva hardware custom/proprietar pentru acest boost (SSD cu RAM mai mare, sau placa video custom sau placa video legată mai direct cu SSD-ul) dar parcă nu aș merge așa departe.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 16-06-2020, 11:17   #2615
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,453
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Ok, am priceput partial ce imi spui, acele texturi se incarca in memoria video fara a fi decodate in CPU, dar tot trebuiesc prelucrate de GPU, nu?

Acuma na...sincer vorbim si noi vorbe si speculam. Mie personal, imi cam displace hype-ul. Asta nu inseamna ca ma apuc sa critic un produs nelansat, ci pur si simplu evit pe cat posibil sa cad in capcanele de marketing.

A mai aparut si un leak: https://www.dailystar.co.uk/tech/gam...n-500-22190159, undeva la 600 de euro. Personal, consider 3.000 de lei un pret de lansare rezonabil, dar evident ca nu m-as supara sa fie mai mic Acolo in leak se spunea ca ar fi vorba despre varianta cu SSD de 2TB, ceea ce iarasi, mi se pare un lucru bun ca vor exista "din fabrica" si variante de stocare cu 2TB.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 16-06-2020, 13:57   #2616
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,967
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

Da, dar pe GPU nu sunt exact "prelucrate", în GPU există paralelizare pe shadere, ideea este că texturile oricum sunt trimise mai repede spre ecran decât dacă ar mai trece și prin CPU.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 09-07-2020, 20:58   #2617
ZeX
Senior Member
 
ZeX's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 580
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ZeX Send a message via Skype™ to ZeX
Default

https://twitter.com/theflow0/status/...393178122?s=20
__________________
Too stupid to understand science? Try religion!
ZeX is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2020, 21:39   #2618
ZeX
Senior Member
 
ZeX's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 580
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ZeX Send a message via Skype™ to ZeX
Default

http://wololo.net/2020/07/17/ps4-6-7...y-sleirsgoevy/
__________________
Too stupid to understand science? Try religion!
ZeX is offline   Reply With Quote
Old 17-09-2020, 20:14   #2619
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,453
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

@Otman, nu ti-e dor?

500 Euro pentru PS5. E un pret ok...neasteptat de bun, dar oarecum previzibil.
Articolul de pe Nivelu' 2 mi se pare destul de spot-on https://nivelul2.ro/sony-playstation...mperi-in-2020/
Inafara de Cyberpunk (si asta in cazul in care nu o sa fie amanat din nou), nu prea vad motive de a trece la next-gen anul asta. Oricum acesta o sa poata fi jucat si pe actuala generatie.

Incercam sa fac o analiza asa...o comparatie intre cele doua platforme si ce sa cumpar dar inca nu m-am decis.

1. Silentiozitate, Xbox pare sa aiba un avantaj aici, dar asta nu inseamna ca PS5 nu poate fi la randul ei silent. Eu am avut o experienta neplacuta cu PS4 Pro, dar asta nu e relevant. Winner - TBD
2. Putere de calcul. Aici Xbox are superioritatea dar nu stiu in ce masura o sa fie relevant. Ma gandesc asa, in primii 2-3 ani aproape sigur nu se va atinge limita puterii de calcul a celor 2 console, si dupa...cel mai probabil vor aparea ceva versiuni Pro sau "refresh". Este posibil ca jocurile multiplatform sa aiba optiuni grafice o idee mai bune pe Xbox, dar si aici poate nu in primii ani. Winner - TBD
3. Storage. Sincer, in ambele cazuri, spatiul de stocare oferit este jenant pentru anul 2020. Bun, au incercat sa taie din costuri pe unde au putut deci sa zicem. Aici e o chestie ciudata...as zice winner PS5 chiar daca ofera mai putina stocare, dar faptul ca pot extinde acel spatiu de stocare cu orice SSD PCI-E (si nu sunt limitat cu un anume tip cum este cazul Xbox). Si da...stiu ca se lauda developerii ca au "descoperit" cum sa "slabeasca" jocurile.
4. Jocuri. Bun...aici ar fi un no-brainer...winner clar PS5...nu? Pai nu stiu. Sony a avut avantajul exclusivitatilor in actuala generatie si desi Microsoft a cumparat o gramada de studiouri, "roadele" acestor investitii nu cred ca se vor vedea mai devreme de 2024 (da...sunt un fel de Tata Omidu') si nu exista nici o garantie ca ele vor fi un succes. Unde vad eu o posibila speranta pentru Microsoft? In GamePass.

Voi? Ce credeti?
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 17-09-2020, 22:50   #2620
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

https://mediagalaxy.ro/playstation-5/cpl/

As fi dat precomanda la digitala dar s-a dus.....astept valu doi.

In rest ce sa zic, foarte ok pretul, imi vand PS4 PRO si practic ma costa 1000 lei upgrade-ul la PS5.

Daca nu e musai sa jucati exclusivitatile PS (care se pare ca oricum o sa cam vina si pe PC), e mai bun targul cu Xbox si Gamepass Ultimate, 35$ pe luna timp de 2 ani si ai Xbox Series X plus toate jocurile, practic nu mai ai nici o cheltuiala cu jocuri 2 ani.
Doar ca Xbox nu e oficial in Romania si nu stiu cum functioneaza treaba.

Partea naspa e ca Sony scumpeste jocurile...In US 70$, in EU 80euro de ce ii diferenta asta intre US si EU habar n-am.
Eu am cont pe UK deci va fi 70 lire jocul la lansare...

Inca nu stiu ce sa zic de scumpirile astea, nu-s multe jocuri care sa ma faca sa pun 400 lei jos la lansare.
Acuma eu nu cumpar foarte multe jocuri intr-un an, ca nu am vreme de multe, asa ca selectez ce joc/cumpar.
De regula pot sa astept 2-4-6 luni sa le bage la reduceri ca oricum am multe jocuri de care nu m-am atins sau care as vrea sa le joc din nou si pe PS si pe PC.

Mie mi-a placut ca toata generatia asta Sony nu a bagat in jocurile lor rahaturile de microtranzactii si loot boxes si grind aiurea sa te faca sa cumperi xp bostere si restul mizeriilor.
Jocurile lor au ramas curate din punctu asta de vedere.

Daca raman asa si in generatia PS5, pot sa spun ca is ok cu scumpirile......dar daca baga si microtranzactii peste scumpiri, ma supar si nu ma ating de nimic din PS Store daca nu are 60+% reducere...
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:

Last edited by Otman; 17-09-2020 at 22:53.
Otman is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Discutii,pareri despre Mediadot Vladutz20 Magazine IT&C 119 19-10-2016 16:29
IT DIRECT - discutii si pareri [Wanted] Magazine IT&C 47 11-10-2014 21:50
Playstation 4 Anuntat - Pareri / impresii / critici / comentarii tphase Gaming 55 06-03-2013 00:01
gtx 570 sau gtx 670 pareri opinii viovarlan Placi video 9 17-11-2012 22:49
Placi de baza pentru 3770k - sfaturi,pareri si opinii MadMaxXx Placi de baza 25 27-06-2012 10:51

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,898
Posts: 782,709
Total Online: 2377

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by Monstru
- by LAB501
- by Kspic
- by matose
- by Gotul

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 09:25.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.