lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 29-10-2020, 22:04   #17301
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Si ca la console vezi doamne nu difera pretul de magazin fata de "msrp", omuletul alegand msrp-ul in euro cu taxe pentru console, respectiv pretul in dolari fara taxe pentru procesoare si placi video. Mnu, nu merge asa.

Putem sa injuram magazinele, distribuitorii sau producatorii, putem sa injuram statul roman ca ia 19% pentru nimic, putem sa dam cu pietre si sa aratam cu degetul, dar hai in plm sa fim corecti si sa nu incercam argumente rasuflate de pustani de pe facebook. Ca nu avem 16 ani sa nu intelegem ce e ala tva.

Piata procesoarelor era reglementata... pana s-a dus totul naibii, cand au inceput Intel sa se duca pe pustie. Piata placilor video s-a dus naibii de cand cu mining-ul. Si oricum incepuse deja dinainte, pentru ca AMD erau incapabili.

Si repet...atata timp cat s-a vandut azi RTX 3070 cu 4299, nu mai are rost sa stam de vorba. Nici cumparatorii nu sunt cele mai inteligente creaturi de pe fata pamantului.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2020, 22:05   #17302
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Monstru nu te supara pe mine, eu chiar nu stiam ca astia dau doar MSRP in $ pt US...

@augustus Sony si Microsoft is intr-un razboi al pretului si nu o sa-i permita lu cel sau evomag sa se joace ei cu preturile cum vor si sa le dea socotelile peste cap.

Daca ei is deja dispusi sa vanda hardware la lansare in pierdere pentru market share, iti dai seama ca nu o sa le permita magazinelor sa faca legea.

Nu zic ca si AMD, Intel sau Nvidia sa faca asta, dar o limita de bun simt ar putea avea.
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2020, 22:08   #17303
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Nu da nimeni MSRP numai in USD, nu inteleg ce tot bate apa in piua Monstru cu asta, serios, nu face niciun sens. Noi comentam ca nu e nicio placa din seria asta care sa fie in magazin la MSRP-ul pentru zona noastra, gen ... EU, adica 499 EUR, adica 499x4,88 sau cat naiba o fi EUR.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2020, 22:11   #17304
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Nu ma supar, dar de aia spun... noi cand ne referim la MSRP ne referim la pretul in dolari comunicat de companie (Sony, Nvidia, AMD, Intel, nu conteaza) in momentul lansarii. Ala in dolari este pentru SUA. In orice zona din lume se aplica taxe, adica exista un pret recomandat (adica tot msrp, dar pentru a evita confuzia ii spunem pret recomandat).

MSRP produs = pret in USD, pentru SUA
Pret recomandat pentru Romania = pret in lei inclusiv tva
Pret real la raft = dumnezeu cu mila ca nu ii mai satura nimic pe astia

Lasand gluma la o parte... AMD, Nvidia, Intel... controleaza preturile in vremuri normale. Cand exista stoc din plin. In vremuri din astea... specula e specula nu poti sa ii bagi aluia pumnul in gura si sa ii spui sa nu vanda Asus sau Gigabyte la 4000 RON, daca oamenii cumpara oricum.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2020, 22:12   #17305
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Originally Posted by Gogu View Post
Nu da nimeni MSRP numai in USD, nu inteleg ce tot bate apa in piua Monstru cu asta, serios, nu face niciun sens. Noi comentam ca nu e nicio placa din seria asta care sa fie in magazin la MSRP-ul pentru zona noastra, gen ... EU, adica 499 EUR, adica 499x4,88 sau cat naiba o fi EUR.
Ia arata-mi si mie unde **** mea a dat Jensen pe 1 Septembrie MRSP in alta moneda ma desteptule. Sau Lisa preturile pentru Ryzene sau Radeoane in alta moneda. Sa nu mor prost. Poate te-ai uitat tu la alta conferinta.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2020, 22:14   #17306
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

Cu alte cuvinte AMD / Nvidia / Intel nu vor sa faca brand dilution scazand pretul produsului de aia recomanda preturi si se tin de ele.

Adaosul comercial n-are legatura cu pretul recomandat, poate fi si 1000% daca piata cumpara la pretul respectiv.

Firma care vinde catre end-user va plati taxe catre stat conform adaosului (profitului facut .. diferenta intre pretul platit si pretul incasat)
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2020, 22:15   #17307
Pirat
Ancient friend
 
Pirat's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Brasov
Posts: 2,752
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu



Default

Lumea se plange de adaosul aplicat de magazinele romanesti.

Comparatia cea mai clara este i9 10900K msrp 499$ vs RTX 3070 msrp 499$

Cateva sute de lei in functie de model intelege tot omul, dar preturile actuale sunt absurde. Asteptam si sper ca preturile sa ajunga la un nivel acceptabil.

edit: ai spus tot ce e de spus aici:

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Lasand gluma la o parte... AMD, Nvidia, Intel... controleaza preturile in vremuri normale. Cand exista stoc din plin. In vremuri din astea... specula e specula nu poti sa ii bagi aluia pumnul in gura si sa ii spui sa nu vanda Asus sau Gigabyte la 4000 RON, daca oamenii cumpara oricum.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	MSRP 499$.jpg
Views:	1696
Size:	317.9 KB
ID:	70802  
__________________
NAS: Core i3-9300T, RAM 32GB ECC, Asus P11C-M/4L, RAID-Z2 4x4TB, Truenas
VMHost1: Ryzen 5 3600, RAM 64GB ECC, Asrock AB350M PRO4, 2TB NVME, 1TB RAID1 SSD, Intel 10Gb, Proxmox
VMHost2: Ryzen 7 5700x, RAM 128GB, Asrock B450M Steel Legend, 2x 2TB NVME, Intel 10Gb, Proxmox

Last edited by Pirat; 29-10-2020 at 22:18.
Pirat is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2020, 22:17   #17308
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Ia arata-mi si mie unde **** mea a dat Jensen pe 1 Septembrie MRSP in alta moneda ma desteptule. Sau Lisa preturile pentru Ryzene sau Radeoane in alta moneda. Sa nu mor prost. Poate te-ai uitat tu la alta conferinta.
Nu m-am uitat la nicio conferinta, si mi se pare absolut irelevant ce spui tu oricum, legat de MSRP, ca oricum nu vinde mai nimeni FE, so ... yeah, sense, not much.
Sau cand te-ai uitat tu la ce te-ai uitat a dat chinezu' preturile pentru ASUS, MSI si altii ?
Adica serios, chiar crezi ca suntem la handicapati maxim, sa avem pretentia sa platim echivalentul MSRP in USD, eventual chiar in moneda respectiva, in magazin ?

Last edited by Gogu; 29-10-2020 at 22:23.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2020, 22:18   #17309
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Originally Posted by Pirat View Post
Lumea se plange de adaosul aplicat de magazinele romanesti.

Comparatia cea mai clara este i9 10900K msrp 499$ vs RTX 3070 msrp 499$

Cateva sute de lei in functie de model intelege tot omul, dar preturile actuale sunt absurde. Asteptam si sper ca preturile sa ajunga la un nivel acceptabil.
Cu asta sunt complet de acord, am zis acelasi lucru de 10 ori pana acum
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...

Last edited by Monstru; 29-10-2020 at 22:24.
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2020, 22:23   #17310
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Nu ma supar, dar de aia spun... noi cand ne referim la MSRP ne referim la pretul in dolari comunicat de companie (Sony, Nvidia, AMD, Intel, nu conteaza) in momentul lansarii. Ala in dolari este pentru SUA. In orice zona din lume se aplica taxe, adica exista un pret recomandat (adica tot msrp, dar pentru a evita confuzia ii spunem pret recomandat).

MSRP produs = pret in USD, pentru SUA
Pret recomandat pentru Romania = pret in lei inclusiv tva
Pret real la raft = dumnezeu cu mila ca nu ii mai satura nimic pe astia

Lasand gluma la o parte... AMD, Nvidia, Intel... controleaza preturile in vremuri normale. Cand exista stoc din plin. In vremuri din astea... specula e specula nu poti sa ii bagi aluia pumnul in gura si sa ii spui sa nu vanda Asus sau Gigabyte la 4000 RON, daca oamenii cumpara oricum.
Acuma scuza-mi ignoranta, dar de ce luam noi etalon MSRP-ul in $ dat pentru US, daca avem si MSRP in euro pentru EU?

Pe cati de aici intereseaza cu cat se vinde hardware in US fara TVA?
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2020, 22:23   #17311
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Originally Posted by Gogu View Post
Nu m-am uitat la nicio conferinta, si mi se pare absolut irelevant ce spui tu oricum, legat de MSRP, ca oricum nu vinde mai nimeni FE, so ... yeah, sense, not much.
Sau cand te-ai uitat tu la ce te-ai uitat a dat chinezu' preturile pentru ASUS, MSI si altii ?
Atunci de ce **** mea iti dai cu parerea daca esti pe langa? Incerc sa explic ceva, sa am o baza de discutie pe site. Daca nu te intereseaza, abtine-te in **** mea.

MSRP e ala anuntat de chinez. Punct. Pararea ta pe margina acestui subiect este irelevanta.

Mailul cu 2499 RON este pretul recomandat pentru Asus si MSI. Doar ca nu il primesti tu, il primesc eu. Iar aia nu il respecta pentru ca adaos comercial, cerere si oferta. Da, exista pret recomandat si pentru aia.
Quote:
Adica serios, chiar crezi ca suntem la handicapati maxim, sa avem pretentia sa platim echivalentul MSRP in USD, eventual chiar in moneda respectiva, in magazin ?
Deschide FB, deschide YouTube...uita-te la comentarii. Nu, aici nu ma astept sa fie nimeni asa, de aia ma si enervez daca trebuie sa explic ce este aia taxa pe valoare adaugata.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2020, 22:24   #17312
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Originally Posted by Otman View Post
Acuma scuza-mi ignoranta, dar de ce luam noi etalon MSRP-ul in $ dat pentru US, daca avem si MSRP in euro pentru EU?

Pe cati de aici intereseaza cu cat se vinde hardware in US fara TVA?
Pentru ca Jensen, Lisa, etc, anunta pe scena pretul ala, in dolari. Nu altceva.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2020, 22:27   #17313
ZorracK
Ancient friend
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 1,293
Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Default

sau PS5 la 500$ si la fel si pe la noi nu?
ZorracK is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2020, 22:27   #17314
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Imi pare rau sa iti spun, dar ai luat-o razna aici, [bip bip], nu admiti nici in ruptul capului ca nu are sens ce zici. Dar OK, fie cum zici tu, suntem pe linga ca nu ne-am uitat la conferinta and shit, whatever, tine-o pe linia asta ca e bine de tot.

Last edited by Monstru; 29-10-2020 at 22:54.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2020, 22:28   #17315
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Sugi o ceapa. Ma refer la conferinta publica...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...

Last edited by Monstru; 29-10-2020 at 22:57.
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2020, 22:29   #17316
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Pentru ca Jensen, Lisa, etc, anunta pe scena pretul ala, in dolari. Nu altceva.


Asta am inteles, dar Lisa si Jensen nu participa la discutia asta a noastra de pe forum.
Asa ca in afara de articolul tau despre lansarea unui nou produs, unde spui pretul pe care l-a scos Jensen pe gura in $......in rest de ce mai aducem in discutie pretul din US?
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2020, 22:31   #17317
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Pentru ca asa ne raportam cel mai bine la cat costa produsul echivalent acum 2, 5 sau 10 ani. Pentru ca TVA-ul s-a mai schimbat in ambele directii, cursul USD / RON la fel. Si pentru ca asa iti dai seama cel mai usor cand distribuitorii / magazinele sunt marlani, sau cand nu.

A..si pentru ca tot bizonul a vazut el ca a zis Lisa 649 USD...deci de ce nu costa 6800XT 2700 RON la eMAG, huh?
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2020, 22:36   #17318
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sa sti ca marea majoritate a bizonilor se uita la pretul in euro...cand vi cu $ scutiti de taxe...atunci apar confuzii.
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2020, 22:39   #17319
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Si unde ma rog se uita la pretul in Euro? Ca eu nu stiu sa se vanda in Romania produse in Euro sau sa iti comunice tie, consumatorului, care e pretul recomandat in Euro.

In plus, la care pret in euro? Ala din Germania cu 16% TVA? Ala din Franta cu 20% TVA? Noi avem 19% TVA

Iar eu nu vin cu nimic, nenea Jensen si tanti Lisa zic pretul in dolari si atat. Nu eu.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2020, 22:47   #17320
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

https://www.amd.com/en/shop

https://www.nvidia.com/ro-ro/geforce...rds/30-series/

Lumea nu de diferenta de pret data de TVA se plange, care e de 1-3%...
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:

Last edited by Otman; 29-10-2020 at 22:53.
Otman is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Noutati despre procesoare Intel Monstru Procesoare si chipseturi 6290 Today 08:48
Noutati despre telefoane mobile Monstru Telefoane mobile si alte gadgeturi 6289 06-03-2024 19:05
Noutati despre placile video ATI/AMD Monstru Placi video 11475 29-02-2024 10:01
Noutati despre procesoare AMD Monstru Procesoare si chipseturi 9098 21-02-2024 13:54
Noutati despre SSD-uri Monstru Memorii & stocare 1541 08-01-2024 18:55

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,899
Posts: 782,716
Total Online: 2430

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by Kspic
- by Gotul
- by matose
- by Monstru
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 11:46.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.