lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 07-03-2021, 10:35   #18341
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

La preturile actuale e moral si sa le furi din magazin......da-o dracului treaba.
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2021, 11:29   #18342
kpy_here
Ancient friend
 
kpy_here's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Cluj
Posts: 7,737
Mentioned: 242 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Otman View Post
La preturile actuale e moral si sa le furi din magazin......da-o dracului treaba.
Iar m-am băgat în discuții, dar nu ai cum sa justifici furtul.

Sa ai ultima generație de placi video nu e o nevoie. E un moft. Daca ai nevoie cu adevărat, scoți banii sa o cumperi.

Nu îți baga nimeni mana în buzunar sa îți ia banii cu forța. Și nu ai cum sa justifici acțiuni de genul celor exemplificate mai sus doar pentru ca "nu ești de acord cu preturile actuale".

Dar sa faci tot felul de "ghidușii" ca să îți justifici acțiunile e o prostie. După principiile astea, ar fi ok și sa ma apuc de furat mașini, pentru ca nu vreau sa cumpăr una noua dim cauza ca e prea scumpa.

Ma rog, m-am lămurit acum
Fiecare face cum crede de cuviință.

P.S. Vorbesc in general, nu ma iau de nimeni.

Sent from my SM-N986B using Tapatalk

Last edited by kpy_here; 07-03-2021 at 11:34.
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2021, 11:48   #18343
labuser
Senior Member
 
labuser's Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 1,712
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

in primul rand gtx 1650 e absolut minim necesar pt HTPC pe partea novideo, datorita capacitatii de decodare. tot ce e sub acest chip nu mai e de actualitate in anul 2021.
din acest motiv nu vad de ce posesorii ar face retur, iar preferabil ar fi sa le dea pe forum decat sa ajunga la retur sau doamne fereste la altii.
in contextul penuriei de chip-uri, cand novideo face realimentare cu gtx 1050ti si 1010 (capacitati sub-HTPC), e decizia corecta.
__________________
"nu mai exista dup-aia"
labuser is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2021, 11:58   #18344
APepper
Senior Member
 
Join Date: Oct 2020
Posts: 451
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

De la un moment dat, moralitatea si "doing the right thing" devin irelevante; atat timp cat alegerile personale nu afecteaza pe nimeni, nu stiu daca e cazul sa cadem intr-o purity spiral...sa ne suparam atunci si pe voi, cei care vindeti placi video la suprapret fata de valoarea "morala" actuala. Dreptul de retur la emag e cel care este, unii se folosesc de el in scopuri personale. E dreptul lor. Restul e, dupa parerea mea, spirala puritatii.
APepper is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2021, 12:20   #18345
torque49
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Location: Nu-s din Bucuresti
Posts: 2,325
Mentioned: 14 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
De ce cumpărați de la Iubițel și nu cumpărați din magazine?!

S-a gândit cineva să sesizeze ANPC în privința prețurilor la plăcile video? Sau autoritatea care se ocupă de practici neconcurentiale?
ANPC e egal cu zero. Am mai multe sesizări depuse cu dovezi clare. Niciun răspuns de mai bine de două luni. Nu mai spun că nicio autoritate nu lucrează cu publicul. Vezi și pipigaraj, vezi doamne au grijă de angajați....
Pai tu de ce ai cerut 2200 ron pe un gtx 1080 cand anul trecut era 1000-1100...Acum vorbesti de corectitudinea magazinelor!?
torque49 is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2021, 13:05   #18346
torque49
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Location: Nu-s din Bucuresti
Posts: 2,325
Mentioned: 14 Post(s)


Default

Pai nu ...Toata lumea profita de situatie...Cum, ai facut-o tu asa fac si magazinele.Eu nu te judec ca ai vandut-o cu cat ai dat-o...doar ca nu are rost sa acuzi magazinele ca practica aceste preturi..
torque49 is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2021, 13:46   #18347
laser
Senior Member
 
laser's Avatar
 
Join Date: Aug 2016
Posts: 666
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

@torque49, Cica nu il judeci, dar cu doua postari mai sus il intrebai de ce a dat o placa video scump, cand era mai ieftina in trecut, LOL =))

Toti sar de cur in sus cand nu e vorba de banii lor si interese. Si ce daca a folosit serviciul de retur in 60 zile la emag? Ala face parte din abonamentul genius pe care-l platesti, daca nu stiati, restul muritorilor au 30 zile retur. Vai doamne, ce problema de moralitate.
laser is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2021, 13:50   #18348
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,292
Mentioned: 378 Post(s)

PC-ul meu



Default

Mda... gtx970 este 650 lei pe olx... go for it!
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2021, 13:51   #18349
parpales
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 729
Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu



Default

De fapt mi se pare o idee f buna Bugsy , daca voi ajunge vreodata intr-o situatie limita gen sa nu am placa video o sa o folosesc si eu , cheers.
__________________
N-am , nu pot , nu vreau , nu stiu !
parpales is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2021, 17:59   #18350
FlorinTim
Banned
 
Join Date: Nov 2020
Posts: 78
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by kpy_here View Post
Posibilitatea de retur în 60 de zile nu e un ajutor. E făcută sa îți permită sa returnezi un produs de care poate n-ai avut timp la momentul achiziției. Sau poate ți-ai dat seama ca nu funcționează cum te-ai așteptat.

Sa comanzi de la început cu intenția de a returna după 60 de zile de folosire e puțin de porc. But hey, e doar părerea mea.

Eu vad ca folosești posibilitatea de retur ca un serviciu de închirieri gratuit pentru 2 luni. E legal? Da. E imoral?

Ziceai ca ai sta cu o placa video integrata decât sa le dai banii, după care hop, te-ai răzgândit și totuși ai "împrumutat" o placa video 2 luni.

Nu e ca și cum le iau apărarea magazinelor mari, dar nu sunt de acord cu practicile de genul asta.

Sent from my SM-N986B using Tapatalk
Asta e o însăileală de sentimente perverse care n-are legătură nici cu logica nici cu moralitatea.
Emag oferă retur la 60 de zile fiindcă e o strategie de marketing, ei fiind oricum în câștig chiar dacă mai e vreunul "imoral" care cumpără o placă video și o înapoiază după 59 de zile. O bagă la resigilate cu același preț cu cele întoarse după 2 zile.
FlorinTim is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2021, 18:05   #18351
FlorinTim
Banned
 
Join Date: Nov 2020
Posts: 78
Mentioned: 0 Post(s)


Default

A, ba nu. Între timp cum au crescut prețurile la plăcile video, o dă mai scumpă după 2 luni la resigilate decât prețul inițial. N-a moralitate la emag...
FlorinTim is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2021, 18:12   #18352
EvilPie
Member
 
EvilPie's Avatar
 
Join Date: Dec 2020
Posts: 48
Mentioned: 0 Post(s)


Default

@Bugsy004
Stai linistit amigo ca iti vor lua acest "drept" de retur in 60 de zile indiferent daca platesti pentru el in prezent. Te vor limita la cele 14 zile legale conform legii si la imposibilitatea de a returna la easybox sau showroom. Vor trimite ei curieri si te vor suna la fiecare retur pe care il faci. Iti vor returna banutii exact in termenul maxim posibil incat sa realizezi ca "inchirierea" gratuita a produselor era un beneficiu si nu un drept oferit de genius. De altfel, pun pariu ca nu ai citit EULA incat sa vezi ca iti pot suspenda cand vrea p*** lor acest "drept". Iar contul tau va pupa un red flag de care nu va mai scapa niciodata.

Stai chill, nu ii crede ca sunt chiar asa prosti.
EvilPie is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2021, 18:15   #18353
laser
Senior Member
 
laser's Avatar
 
Join Date: Aug 2016
Posts: 666
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu exista moralitate in context de business, intr-o lume capitalista. Nu inteleg de ce unii apara anumite companii care doar vor sa faca bani cat mai multi de pe urma clientilor ( aka emag).

Ati vazut ce preturi practica la componente, atat ei cat si restul concurentilor. Asa ca f**k them, daca putem beneficia si profita temporar de un serviciu oferit ( 60 zile retur) nu vad de ce nu as face-o.
Iar omul s-a referit la o placa video, nu ca face asta lunar cu orice cumpara de la ei.
laser is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2021, 18:18   #18354
FlorinTim
Banned
 
Join Date: Nov 2020
Posts: 78
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Corect, genius și retur de 60 de zile e o strategie de afaceri. Îl poți vedea ca un bonus. Dacă îl "meriți", îl ai. Desigur că ei stabilesc condițiile...
FlorinTim is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2021, 18:58   #18355
torque49
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Location: Nu-s din Bucuresti
Posts: 2,325
Mentioned: 14 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by laser View Post
Nu exista moralitate in context de business, intr-o lume capitalista. Nu inteleg de ce unii apara anumite companii care doar vor sa faca bani cat mai multi de pe urma clientilor ( aka emag).

Ati vazut ce preturi practica la componente, atat ei cat si restul concurentilor. Asa ca f**k them, daca putem beneficia si profita temporar de un serviciu oferit ( 60 zile retur) nu vad de ce nu as face-o.
Iar omul s-a referit la o placa video, nu ca face asta lunar cu orice cumpara de la ei.
Nu apara nimeni frate companiile....Dar unii ca mine sau altii platesc pentru asta ,tu crezi ca probabilitatile astea de a te juca cu lucrurile lor si apoi inapoiate nu le-au cuprins in pret?Stai linistit ca nu doar Bugsy face asta ,sunt mii zeci de mii care folosesc metoda ,ia uita-te cati brazi artificiali sunt la resigilate dupa Craciun.Si restul ca mine platesc pentru asta cand comand ceva.
torque49 is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2021, 18:59   #18356
torque49
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Location: Nu-s din Bucuresti
Posts: 2,325
Mentioned: 14 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by laser View Post
Nu exista moralitate in context de business, intr-o lume capitalista. Nu inteleg de ce unii apara anumite companii care doar vor sa faca bani cat mai multi de pe urma clientilor ( aka emag).

Ati vazut ce preturi practica la componente, atat ei cat si restul concurentilor. Asa ca f**k them, daca putem beneficia si profita temporar de un serviciu oferit ( 60 zile retur) nu vad de ce nu as face-o.
Iar omul s-a referit la o placa video, nu ca face asta lunar cu orice cumpara de la ei.
Nu apara nimeni frate companiile....Dar unii ca mine sau altii platesc pentru asta ,tu crezi ca probabilitatile astea de a te juca cu lucrurile lor si apoi inapoiate nu le-au cuprins in pret?Stai linistit ca nu doar Bugsy face asta ,sunt mii , zeci de mii de comenzi facute intr-un an in acest scop ,ia uita-te cati brazi artificiali sunt la resigilate dupa Craciun.Si restul ca mine platesc pentru asta cand comand ceva.

Last edited by torque49; 07-03-2021 at 19:04.
torque49 is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2021, 19:29   #18357
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Presupuneri...
doru is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2021, 20:03   #18358
walkman
Senior Member
 
walkman's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 4,603
Mentioned: 72 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
Apropos, emag mi-a returnat banii imediat ce am lăsat coletul în locker-ul de la easybox... înainte de a ajunge la ei coletul și de a-l verifica. Probabil în funcție de client.
Calmeaza-te, asa procedeaza emag-ul cu returul in easybox.
walkman is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2021, 20:06   #18359
walkman
Senior Member
 
walkman's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 4,603
Mentioned: 72 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cand ai mentionat Probabil in functie de client, probabil te-ai gandit ca ai 3 coa*e, dar asa procedeaza emac-ul cu returul in easybox, so hold your horses.
walkman is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2021, 20:11   #18360
walkman
Senior Member
 
walkman's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 4,603
Mentioned: 72 Post(s)

PC-ul meu



Default

De la un timp esti foarte iritat, ma gandesc sa nu-ti fi administrat aia vreo doza la vaccin gresita.

Edit: Presupui bine, cand ajut pe cineva, nu stau sa-i scot ochii cand nu sunt de acord cu el.

Last edited by walkman; 07-03-2021 at 20:13.
walkman is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Noutati despre procesoare Intel Monstru Procesoare si chipseturi 6289 Yesterday 16:04
Noutati despre telefoane mobile Monstru Telefoane mobile si alte gadgeturi 6289 06-03-2024 19:05
Noutati despre placile video ATI/AMD Monstru Placi video 11475 29-02-2024 10:01
Noutati despre procesoare AMD Monstru Procesoare si chipseturi 9098 21-02-2024 13:54
Noutati despre SSD-uri Monstru Memorii & stocare 1541 08-01-2024 18:55

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,898
Posts: 782,708
Total Online: 2216

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by LAB501
- by Kspic
- by matose
- by Gotul
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 07:03.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.