lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > User test & review
Connect with Facebook

User test & review Teste si articole facute de catre voi


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 20-04-2014, 14:04   #1
Alex9090
Ancient friend
 
Join Date: Jan 2013
Location: Bucharest
Posts: 827
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default Review carcasa Corsair Graphite 230T Window

Ce vom vedea în acest review? O carcasă relativ nouă pe piaţa românească, mai exact Corsair Graphite 230T Window. Aceasta face parte din gama “low-end” a celor de la Corsair şi aduce zonei soluţiilor de buget un amestec interesat între posibilităţile de wire management, un airflow bun şi un design elegant.

DESPRE CORSAIR


Cine sunt cei de la Corsair? Majoritatea îi cunoaştem sau măcar am auzit despre ei, dar să spunem totuşi câteva cuvinte despre aceasta companie.
Compania Corsair a fost fondată în anul 1994 şi a fost dezvoltată inţial pentru conceperea memoriile cache de nivel 2 pentru OEM. Dupa ce Intel a încorporat nivelul 2 de Cache în procesoare, Corsair s-a concentrat pe piaţa de module RAM. În timp, cei de la Corsair şi-au lărgit gama de produse începând să comercializeze surse de alimentare, carcase, coolere, SSD-uri şi altele. Corsair s-a extins ajungând să-şi comercializeze produsele în peste 60 de ţări din lume. Suficiente date despre companie zic eu.
INTRODUCERE
Carcasa pare promiţătoare chiar de la început din toate punctele de vedere. Oferă posibilităţi de wire management, vine cu 3 ventilatoare pre-instalate (toate de 120 mm, două dintre ele fiind iluminate). Carcasa are filtre de praf pentru sursă şi ventilatoarele din faţă plus un design interesant. Mai departe vom vedea dacă această carcasa este cu adevărat bine construită.


AMBALAJ / ACCESORII




Nu voi petrece foarte mult timp pe aceasta rubrică deoarece ambalajul este foarte simplu (şi eco friendly). Până la urmă, ambalajul are rostul doar de a proteja produsul şi eventual să ofere câteva date tehnice. Înăuntru găsim... carcasa Corsair 230T Window învelită într-un plastic transparent şi protecţii din polistiren.
Corsair Graphite 230T Window, ambalaj
Dacă vom deschide carcasa vom găsi un mic manual şi în tray-ul pentru HDD-uri o cutie în care sunt puse accesoriile (câteva coliere de culoare neagra pluş suruburile necesare).


DESIGN / FUNCŢIONALITATE: EXTERIOR





Am ajuns şi la cea mai interesantă secţiune, design-ul, dar şi funcţionalitatea carcasei. Carcasa, din punctul meu de vedere, ofera un design foarte bun, elegant şi oarecum în stilul “Corsair”. Modelul 230T Window vine cu un panou lateral transparent, sursa (amplasament) poziţionată jos, trei ventilatoare plus posibilitatea montării a încă trei ventilatoare, două în tavan şi unul in podea.


Pe front panel putem găsi butoanele pentru Start şi Restart, porturile jack de 3.5 mm şi două porturi USB 3.0. Putem monta până la 3 unităţi optice cu dimensiunea de 5.25 inch. Carcasa cântăreşte aproximativ 5.9 kg, deci nu se poate numi o carcasa foarte grea.
Dimensiunea middle tower păstrează normele, iar înălţimea maximă pentru cooler este de 160 mm (suficientă astfel încât să permită instalarea şi a unor coolere voluminoase cum este Noctua NH-D14). Filtrul de la sursă este detaşabil şi se poate curăţa foarte uşor, din păcate, filtrul frontal de la cele două ventilatoare de 120 mm nu poate fi detaşat deoarece este lipit de front panel.
Tabla nu este foarte groasă, iar panoul lateral poate să flambeze uşor, dar este bine finisat fără a avea muchii care pot tăia. Pentru o carcasă care cântăreşte 6 kilograme, tabla folosită este decentă. Panourile se pot detaşa foarte uşor, iar şuruburile folosite sunt de tip “tool-less” deoarece nu necesită o şurubelniţă pentru a le desface. După ce am desfăcut şuruburile, panoul trebuie împins puţin în fata şi se poate detaşa.



În spatele carcasei găsim ventilatorul de 120 mm Corsair A1225M12S (1200 RPM +/- 32.95 CFM 18dBA +/-), ventilatorul este relativ silenţios şi oferă un flux de aer decent, cele 7 porturi PCI Express şi locul destinat sursei. Mai este de menţionat faptul că picioarele carcasei au un material cauciucat pentru eliminarea vibratiilor, din păcate, înălţimea lor nu este foarte mare, fapt pentru care sursa nu va avea foarte mult loc pentru aerisire dacă este orientată spre podea.
În tavan găsim grilajul în care putem monta două ventilatoare de 120 mm sau 140 mm, găurile ventilatoarele sunt dotate cu un material cauciucat, din păcate nu avem filtre de praf. În podea găsim grilajul pentru sursa de alimentare şi pentru ventilatorul suplimentar plus filtrul de praf pentru sursă.
Corsair Graphite 230T Window, podea


DESIGN / FUNCŢIONALITATE: INTERIOR




Şi am ajuns şi la interior. După ce deschidem panoul lateral ne întâmpină şasiul de pe carcasa Corsair 200R/300R. Un şasiu destul de solid şi bine construit, cu destule posibilităţi de aranjare a cablurilor şi o aerisire bună. Din păcate lipsesc cauciurile de “protecţie” pentru găurile de WM (“rubber guards”), dar au un design/finisare care nu permite tăierea cablurilor.
Corsair Graphite 230T Window, interior
Design-ul carcasei se bazează în special pe folosirea a cât mai puţinor “unelte”, adică nu vom mai avea nevoie de o şurubelniţă pentru a monta/demonta o unitate de stocare sau una optică. Bay-urile pentru HDD-uri sunt orientate spre “interior”, un aspect interesat deoarece cablurile de la unităţile de stocare pot fi ascunse mult mai uşor.
Spaţiul “gol” dintre bay-urile pentru HDD/SSD-uri şi cele pentru unităţile optice permite montarea unor plăci video cu lungimi foarte mari (de până la 45 cm, deşi sunt şanse minime să aveţi o astfel de placă video în sistem).
Spaţiul dintre panoul lateral şi tray-ul plăcii de bază este suficient de mare şi permite ascunderea cablurilor (aproximativ 1.5-2 cm). Înălţimea maximă a cooler-ului este de 160 mm, iar carcasa permite montarea plăcilor de baza de tip ATX, mATX, cât şi mITX.


Cablurile de la front panel sunt complet negre pentru un aspect cât mai plăcut din punct de vedere cromatic. La interior nu cred că mai sunt multe de spus, şasiul este bine construit, relativ solid, bay-urile permit montarea a patru unităţi de tip HDD de 3.5" şi trei unităţi optice de 5.25 inch.
Airflow-ul sau fluxul de aer din carcasă este decent, ventilatoarele din faţă introduc aerul, iar cel din spate de 120 mm scoate aerul cald. Se formează astfel o presiune statică pozitivă. Eu aş recomanda mutarea ventilatoarelor frontale pentru a scoate aerul cald, iar cel din spate să introducă. De ce? Datorită presiunii negative, aerul va circula mai repede, astfel încât componentele vor fi ceva mai aerisite, dar există şi un aspect negativ şi anume faptul că va intra mai mult praf în carcasă deoarece aerul va circula mai rapid.


CONCLUZII

Am ajuns şi la sfârşitul acestui review. Pentru cei care nu au avut timpul sau rabdarea să citească tot review-ul şi se vor uita doar peste concluzie aş dori să spun că această carcasă Corsair Graphite 230T Window este una solidă, cu un design elegant în linii clasice şi un flux de aer decent.
Dacă merită cumpărată această carcasă? Da, cu siguranţă merită. Cei de la Corsair nu au facut foarte multe compromisuri la Graphite 230T Window, în ciuda faptului că face parte din cea mai ieftină gamă de carcase Corsair.


Pentru cei care doresc să-si construiască un sistem de gaming sau chiar un workstation fără pretenţii de silenţiozitate maximă, nu pot decât să recomand această carcasă, preţul mediu fiind de 340 lei.

Review este disponibil si aici: http://pcmhz.com/teste-reviews/carca...-window-review
Alex9090 is offline   Reply With Quote
Old 14-05-2014, 10:52   #2
negaterium
Senior Member
 
negaterium's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Cluj
Posts: 1,019
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to negaterium
Default

Nice review
__________________
negaterium is offline   Reply With Quote
Old 15-05-2014, 16:06   #3
xplaur
Senior Member
 
xplaur's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Ville de Boisbriand
Posts: 1,095
Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via AIM to xplaur Send a message via Yahoo to xplaur Send a message via Skype™ to xplaur
Default

Am facut si eu un sistem gaming in carcasa asta si a iesit excelent. Venturile puse pe silent in BIOS sunt inaudibile in IDLE, in full se aude ceva, dar oricum, la mine gamingul implica de fiecare data casti!
xplaur is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,124
Total Online: 3474

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 21:41.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.