lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Extreme 501 > Modding
Connect with Facebook

Modding Electronica aplicata si alte practici oculte

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 04-10-2014, 20:28   #241
Bogd4n
Ancient friend

Bogd4n's Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

Ce curat arata totul. Dar banuiesc ca nu ai pus epoweru' ca sa dai pe aer, nu?
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 05-10-2014, 08:23   #242
nachtfalke
VIP

nachtfalke's Avatar

Mentioned: 47 Post(s)

pai la 2 faze cat are referinta , ce pretentii de OC sa ai? G92 are scalare cu 1.55 -1.6v , in 2 faze bubuie VRM-ul onboard=)) si credema ca la 1.6V , G92 la cat are die-ul de mic , este destul de fierbinte , pune in dificultate orice solutie de racire
in fine cert este ca mi-a dat batai de cap sa pot pune vrm-ul extern pe ea , deoarece rev2.0 de epower(cea de mai sus) este SINGLE output , prin urmare VRM-ul mem ram onboard a trebuit sa-l las intact ,este legat cu pwm gpu-ului onboard care evident trebuie "anihilat" si pus epower-ul.
rahatul de PWM onboard Primarion PX3544 are functii avansate de gestiune si control ..am ramas uimit ca o placa din 1900 toamna are pwm cu i2C bus adress=))) , poate controla pana la 4 faze native , pin-ul VR_PGOOD ( care la primarion este VR_Ready)trebuie taiat pentru a opri semnalul de la pwm-ul onboard catre GPU si a nu-l reseta , gpu-ul daca nu vede tensiune de la pwm-ul onboard intra automat in "fault state"
greu am vazut semnal pe monitor =))

Last edited by nachtfalke; 05-10-2014 at 08:27.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2014, 16:32   #243
nachtfalke
VIP

nachtfalke's Avatar

Default 7800GT_GS voltmode

Quote:
Originally Posted by poparamiro View Post
De ceva vreme am experimentat diferite moduri pentru seria 7xxx de la Nvidia, placi foarte greu de "bench-uit".

Unul din cele mai importante moduri este cel pentru inductori. Cei originali sunt foarte slabi calitativ si fac multe probleme la OC.

Am experimentat pe vreo 6 placi si cu multe feluri de inductori (la 7800GT "i-au placut" bobinele de GTX Titan). Din pacate castigurile difera destul de mult de la placa la placa.
Castigurile au variat intre 10/15mhz si ~60mhz, in cazul unui 7900GT:

Inainte am putut atinge 790mhz cu VRM extern. Cu toate modurile necesare si cu VRM-ul original am reusit 850mhz.
intreadevar , seria 7800GTX,GT, GS ( G70) sunt placi care nu numai ca iti solicita capabilitatiile de moder , dar si nervii la maxim =))
sunt palci foarte pretentioase la bench ...greu vezi un rezultat cu ele.
in fine am aceste palci de foarte mult timp , insa parca stiam ce ma asteapta si nu m-am atins de ele , dar azi noapte am testat diferite combinatii de inductori ( de pe hd3870/4850 , 8800gtx , hd5850 , gtx260) si aceasta placa a raspuns cel mai bine cu niste inductori R22 de pe un Sparkle Calibra gtx260 ...
7800GT:
- cu bobinele originale + modurile gpu+mem necesare a mers 715mhz.
- cu bobine de pe gtx260 + modurile gpu+mem necesare a mers 740-750mhz. o diferenta de 30-35mhz.

Last edited by nachtfalke; 09-10-2014 at 16:37.
Old 09-10-2014, 19:43   #244
nachtfalke
VIP

nachtfalke's Avatar

Default Palit 9800GT _ zombi rev2=)))

DA, 9800gt-ul ala de mai sus a murit in teste , ceva lipitura rece la gpu , trebuie reball.
dar "magazia" mea e destul de voluminoasa , asa ca am scos alt 9800GT de la naftalina , de aceasta data cu memorii Samsung HJ1A

placa in discutie este un Palit 9800GT_512mb , nu este referinta dar VRM-ul tot 2 faze la GPU este proiectat, VRM-ul memoriei ram este intr-o faza cu 2 feti ( mai proasta ca referinta cu 3 feti ), placa are ca pwm S383 GSAND, l-am identificat ca fiind uP6201 redenumit ... evident saracia are pin de VR_PGOOD, denumit de "uI micro power intellect" POK (power OK)in datasheet, el trebuie taiat ca sa putem scoate gpu-ul din "fault state"...

vrm-ul la ram a ramas intact , evident modat ca sa avem control de voltaj , ca pwm avem Richtek Technology Corporation RT9259 cu FB la pin4 ..se modeaza cu un rezistor variabil de 20k la GND

etajul de alimentare extern : EVGA classified rev2.0 l-am conectat la VCC cu 4 tije de cupru ( 2 x 4mm si 2 x 2,5mm ) , la GND am folosit 2 x4mm multifilar , 1x 4mm tija si 1x2,5mm tija...
9800GT cu VRM cum nici 780TI nu are
14 stagii cooper MOS , 500A peack

Last edited by nachtfalke; 11-10-2014 at 23:10.
Old 11-10-2014, 21:05   #245
nachtfalke
VIP

nachtfalke's Avatar

Default ASUS EAH3870 TOP vGPU , vDDR ..

mai precis aceasta placa : http://www.newegg.com/Product/Produc...82E16814121217

pwm-ul la gpu este redenumit , tipic ASUS ..dar nu e problema , identificam tot si le publicam =))

pentru a moda mem Ram este necesar demontarea radiatorului de pe VRM ca sa avem acces cum trebuie la pwm ( APW7065 ), insa nu uitati sa-l montati inapoi dupa mod( bine ar fi cu TIM direct pe feti si inlaturat rahatu ala de pad termic) pentru ca este GPU flamand dupa voltajsi se cam solicita etajul de alimentare.
am modat si DDR-ul pentru ca placa are Samsung 0.8ns ...ar trebui sa avem scalare cu voltii..

Last edited by nachtfalke; 11-10-2014 at 23:15.
Old 06-12-2014, 20:27   #246
nachtfalke
VIP

nachtfalke's Avatar

Default Asus 9800GT MATRIX (gpu FB/vid mod, vddr FB/OCP

modul nu este public , probabil nu a reusit nimeni sa-l faca

placa are control de voltaj software cu ajutorului softului iTracker , dar cu limita la 1.35vgpu ( 1,2v default)si 2,1vddr( 2v by default) insuficient insa chiar stock cooling...

-pinii celor 2 tranzistori marcati trebuiesc inlaturati , eu i-am dezlipit si am ridicat smd-urile cu o agrafa 2-3mm fata de pcb , se pot taia cu o lama de cutter direct din ras, sau dezlipi ...

Old 07-12-2014, 17:48   #247
nachtfalke
VIP

nachtfalke's Avatar

Default EVGA GTX285 Classified voldmod vgpu,vddr,vddq

nu exista mod oficial la aceasta placa, evga incurajand la momentul respectiv cumpararea lui eVbot ( oc tool) pentru a controla voltajele on the fly pentru aceasta placa ..la aparitie acest oc tool costa 100€+

indiferent cum si cat vor incerca integratorii sa ofere vga-uri cu hw tool dedicat special modificarii voltajelor , gasesc mult mai fluid , util ..si in special control rapid asupra voltajelor cu hwmod, plus de asta in caz de shutdown sau restart voltajul 3D ramane cel setat , la oc tool se va reseta odata cu platforma , iar munca de setare si pierdere de timp voltajele nu sunt cele setat aplicate .., firmware update etc..

Old 14-12-2014, 14:48   #248
nachtfalke
VIP

nachtfalke's Avatar

Default HD 7970_reference- vGPU, OCP , vDDR hw mod!

postez acest mod cu scopul ca liga entuziast sa faca ceva pt-ul CC-ul de anul acesta ... desi modul este oficial de cand a aparut aceasta placa..
mod-ul nu-mi apartine , jumate este configurat de shammino si ocp-ul de phill de la echipa greciilor!

o sa completez acest mod cu anumite sugestii pe care le-am folosit eu personal in overclocking-ul acestei placi minunate..in termen de " a te distra " va pot spune ca Tahiti este una din placile minunate pe care AMD le-a oferit de-a lungul timpului alaturi de HD4890 si hd 5870 ...hd 7970 merita sa fie pusa langa aceste placi.

-nu este un gpu pretentios , se overclockeaza usor , se raceste usor si scaleaza atat cu racirea cat si cu voltajul ...scalarea fiind uimitoare , performanta la fel!

vorbim totusi de un design de referinta nu tocmai placut unui overclocker care nu are limite , sau limitele lui reperezinta doar racirea!
pwm-ul placii este CHiL CHL 8228G ... poate controla 7 faze native.
AMD a optat pentru alimentarea gpu-ului sa folosesasca doar 5 faze ( desi pcb-ul a fost proiectat in 6 ..dar una nu este montata) si o singura faza pentru memorie , deci acelasi pwm controleaza si vrm-ul la gpu precum si vrm-ul la ram.
evident au existat integratori ca Gigabyte , Sapphire ..care au montat si stagia lipsa si au facut o "referinta" in 6+1 phase , folosind integral toate calanalele pwm-ului CHL.

mod-ul:
1. primul pas trebuie facut prin inlaturarea SHIM-ului metalic din jurul
pastilei de siliciu , el incurca montarea racirilor de care dispuneti daca ea nu este compatibila direct cu HD7970.
se foloseste un letcom de putere( cel putin 60W) se incalzeste shimul in colturi aproximativ la 120 ~150*C apoi cu o lama de cutter se inlatura acest cage , sau doar cu lama de cutter prin lovire verticala .
ATENTIE insa exista riscul ca sa retezati smd-urile LICC - low inductance ceramic caps ,din jurul die-lui si atunci o sa aveti un gpu nefunctional!

2. se executa mod-ul la gpu , prin inlaturarea rezistentei marcate cu X si montarea unui trimmer semireglabil de 10k din punctele marcate , eu va sugerez sa montati un trimmer de 5K iar voltajul 3D pleaca direct la 1.2v
-verificati pana unde are placa scalare si unde se declaneaza OCP-ul ( over current protection)

3. pentru valori de 1.4vgpu ..este nevoie de OCP mod , acest mod se executa cu 5 rezistente de 47k ( ocp independent pe ficare faza -5 faze -5 rezistente) din punctele marcate fata de GND.
dupa ce s-a executat acest mod , verificati rezistenta din fiecare pucnt modat la GND sa fie de ~5,1K, atunci mod-ul este OK.

4. prin executarea de OCP mod , tranzistorii mos fet "copper mos" devin extraordinar de fierbinti , placa fiind vulnerabila in orice moment la o explozie la propriu zis si o eventuala strapungere a fetiilor secundari( cei cu dimensiunea mai mica) , o eventuala strapungere a unei faze , va da in gpu direct linia de 12V a sursei ..ceea ce inseamna ca ia si gpu-ul in raiul siliciului
ca sa preveniti o asemenea isprava , raciti vrm-ul corespunzator!!!!!
eu am excutat un VRM heatsink home made by me ..cum nu exista in comert ..dintr-un cornier de cupru( pt ca are transferul termic cel mai bun) alezat la dimensiuniile corespunzatoare apoi montat in 2 suruburi M3 un radiator pieptene de aluminium de la un kit AC cu TIM intre cornierul de cupru si aluminium, am folosit aluminium pt ca disipa caldura mult mai repede fata de cupru care o imagazineaza mai repede desi o disipa mai greu, si montati un ventilator cu CMF mare catre vrm.

5. memoria ram se modeaza prin inlaturarea rezistentei marcate si montarea unei rezistente fixe de 500 OHM , sugestia mea este sa folositi o rezistenta de 100 OHM ..vezi avea by default 1.75v ddr( 1.6 default) suficient ca sa atingeti frecv de 2 ghz pe ram , in cazul in care respectati mod-ul cu rezistenta de 500 ohm veti avea by default 1.85 v ddr ..

enjoy!!

Last edited by nachtfalke; 14-12-2014 at 14:52.
Old 15-12-2014, 03:38   #249
suzuki
Moderator

suzuki's Avatar

Mentioned: 180 Post(s)

PC-ul meu

Este super descris tot,felicitari,pacat ca nu exista buton de like .
Din fericire am un matrix care a venit cu bios deblocat la voltaje,singura problema pe care o am este sa ii dau shim-ul jos.Am incercat de 2 ori sa incalzesc cu letcon-ul,insa ramane rece,trebuie sa fac o investitie intr-o scula mai buna.

Ghid inlaturare Ihs Gpu
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 15-12-2014, 08:44   #250
nachtfalke
VIP

nachtfalke's Avatar

implementarea memoriei la referinta a fost cea mai buna, foarte greu se gaseste lightning sau matrix, dcII sa-ti mearga 2ghz+ si trebuie voltata memoria grozav.
in schimb la VRM sta foarte prost , sensibila , merita cu siguranta 6 faze la gpu by default asa cum a fost pcb-ul proiectat initial de inginerii AMD.
inlatuarea shimului este operatiunea cea mai neinteresanta si se executa foarte rapid , nu ar trebui sa te impiedice acest lucru
-prin incalzire iti inmoaie adezivul cu care a fost lipit shimu , iar lama de cutter va intra fara sa opuna rezistenta , inlaturarea lui se face soft , insa daca folosesti putina forta neincalzit si prin lovire verticala cu recul ...va zbura si fara sa fie incalzit ..asa cum am procedat eu desi trebuie sa ai maini fine la asa ceva ca exista riscu sa distrugi gpu-ul.
Old 16-12-2014, 01:19   #251
Tile
Ancient friend

Tile's Avatar

Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Bertha isi asteapta nerabdatoare urmatoarele victime
Old 22-12-2014, 02:25   #252
nachtfalke
VIP

nachtfalke's Avatar

Default ASRock Z77 OC Formula _ram mod

mi-a adus aminte de mod-ul asta cand l-am executat la aparitia placii , asa ca il postez si aici sa fie pus la catastiv, se poate folosi trimer setat la 10k sau rezistenta fixa , ca sa evitati probleme cu garantia sau efectiv va deranjeaza aspectul exterior prin folosirea de trimer +fire...folositi ca mine rezistenta smd

ATENTIE!!!!: Acest mod are efect vizibil pe LN2 , ajuta la stabilitatea imc-ului si a memoriei la temperaturi foarte scazute cu psc si bbse!!

Last edited by nachtfalke; 22-12-2014 at 02:29.
Old 22-12-2014, 03:42   #253
suzuki
Moderator

suzuki's Avatar

PC-ul meu

Asta e interesant si usor de facut.Multam fain !

Ghid inlaturare Ihs Gpu
Old 22-12-2014, 09:28   #254
Bogd4n
Ancient friend

Bogd4n's Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

Vezi ca e vorba de Z77, nu Z87.
Credeam ca era in care se faceau moduri placilor de baza a trecut...
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 22-12-2014, 11:51   #255
suzuki
Moderator

suzuki's Avatar

PC-ul meu

Z77 am vazut si eu. Am una de aia.

Sent from my GT-I9300

Ghid inlaturare Ihs Gpu
Old 09-02-2015, 22:27   #256
nachtfalke
VIP

nachtfalke's Avatar

Default ASUS Power Card :)

* Single 8-phase output
* Output voltage 0-2.5V
* Output current up to 500A
* On-board voltage control/monitoring
* 6x Hotwire connectors for auxillary VRM's
* Firmware upgradable

Old 09-02-2015, 23:22   #257
matose
Administrator

matose's Avatar

Mentioned: 72 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose

Misto! Se pare ca esti in gratiile ASUS de ai primit una
Old 10-02-2015, 08:46   #258
nachtfalke
VIP

nachtfalke's Avatar

sincer , am fost abordat inopinant daca vreau sa testez power board-ul lor( cu siguranta submisiile mele pe hwb cu " balaurii" - moduri , vrm-uri externe au atras atentia ), este al 2-lea lot de A-Power...nu o alta revizie cum am crezut initial , dar cu ultimul FW updatat!

am ramas in baza lor de date de cand am primit de la shamino M6E , ca overclocker colaborator cu Asus , iar asta este al 2 lea lucru primit de la ei ...si cel mai important pentru mine, ca modder

Last edited by nachtfalke; 10-02-2015 at 09:14.
Old 15-02-2015, 18:15   #259
nachtfalke
VIP

nachtfalke's Avatar

Default 8800GTS_640mb _ZOMBI

primul zombie cu A-Power

Old 18-02-2015, 21:11   #260
nachtfalke
VIP

nachtfalke's Avatar

Default POV GTX 550Ti _ zombi:)

urmatorul zombalau cu A_Power este un POV 550ti ,

1400mhz core clock este un mizilic

curentul pe iesire in N 2k1 a fost de maxim 100 Ampers( si poate tine pana la 500A ) , A-Power poate monitoriza in timp real absolut tot ce este necesar.

mai multe zilele ce urmeaza!

Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules