lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 20-01-2013, 22:22   #101
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 276 Post(s)

M-am uitat pe siteu evomag, sa vad si eu "lichidarile de stoc" si "promotiile"...
Pai la hardware din cate m-am uitat toate produsele la "promotie" sau "lichidare de stoc" erau mai scumpe decat in restul locurilor, si ziceati de garaj.....
cu asta sunt chiar penibili sincer
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.

Last edited by Drazzy; 20-01-2013 at 22:26.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2013, 22:50   #102
ionutzu71
Senior Member

ionutzu71's Avatar

Mentioned: 21 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ionutzu71

@ kagula323 - Deh... prima impresie conteaza ( cel putin asa se spune )! In plus valoarea unei firme (mai ales al unui magazin care vinde si online ) este data de angajatii acestuia . Mi-ar place sa cred ca am pierdut aproape o ora la telefon pentru ca am fost prost si nu mi-am dat seama ca de fapt am vorbit cu femeile de seviciu ale concurentei , dar din pacate nu este asa . Cat despre garantii ... am avut parte de bine si de la Emag si de la Garbage si de la magazinul din centru .....Depinde ce si cum ai trimis la garantie .

Last edited by ionutzu71; 20-01-2013 at 23:36.
ionutzu71 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-2013, 00:04   #103
kagula323
Senior Member

kagula323's Avatar

Mentioned: 10 Post(s)

si asta e drept ... poate s-au stricat treburile si la ei in ultimul timp ... nu stiu ce sa zic ... pana acum eu insa am avut doar experiente placute cu ei
kagula323 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-2013, 14:50   #104
Patrascu Mihai
VIP

Mentioned: 6 Post(s)

Smile Comparatii

Salut Drazzy,

Concluziile nu le poti trage comparand 5 sau 10 produse. Compara preturile totale ale unui sistem (nu pe neaparat pe componente), compara atitudinea si serviabilitatea, profesionalismul, asamblarea gratuita, experienta in piata si multe altele.

Eu asa as face o comparatie!

Multumim, nu ezitati niciodata sa ne/ma contactati!

Mihai Patrascu
CEO evoMAG
[email protected]
Patrascu Mihai is offline   Reply With Quote
Old 21-01-2013, 16:08   #105
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 717 Post(s)

PC-ul meu

Pe mine ma deranjeaza altceva la magazinele online: niciunul nu spune ce probleme le fac importatorii si cat de prost sunt tratati de catre acestia; ca de multe ori iau bobarnace de la clientii finali din cauza javrelor care se cred Dumnezeu pe pamant (garantii/produse dezigilate/etc. Ca nu sunt toti javre, de acord. Dar multi au fost sau sunt sau vor fi.

Last edited by kretzu77; 21-01-2013 at 16:59.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-2013, 16:19   #106
darco_2
Ancient friend

darco_2's Avatar

Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Pe mine ma deranjeaza altceva la magazinele online: niciunul nu spune ce probleme le fac importatorii si cat de prost sunt tratati de catre acestia; ca de multe ori iau bobarnace de la clientii finali din cauza javrelor care se cred Dumnezeu pe pamant (garantii/produse dezigilate/etc. Ca nu sunt toi javre, de acord. Dar multi au fost sau sunt sau vor fi.
Sunt problemele lor, si nu ale noastre.
Din punctul meu de vedere, atata timp cat magazinul isi respecta angajamentul pe care il are fata de mine, e totul ok.
darco_2 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-2013, 16:29   #107
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 276 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Patrascu Mihai View Post
Salut Drazzy,

Concluziile nu le poti trage comparand 5 sau 10 produse. Compara preturile totale ale unui sistem (nu pe neaparat pe componente), compara atitudinea si serviabilitatea, profesionalismul, asamblarea gratuita, experienta in piata si multe altele.

Eu asa as face o comparatie!

Multumim, nu ezitati niciodata sa ne/ma contactati!

Mihai Patrascu
CEO evoMAG
[email protected]
Alea nu sunt scrise pe site, eu am judecat strict dupa ce scrie pe site, cand la o componenta scrie Promotie cu stoc limitat! si defapt are pretul mai mare (10%) decat aproape toata concurenta care nu are astfel de tip de promovare falsa ma face sa nu ma mai intorc niciodata pe site, sa-mi sara iarasi PROMOTIE sau LICHIDARE si fie defapt mai scump ?
Conteaza foarte pentru mult orice nou client (chiar daca am luat ceva mai demult de la voi) prezentarea, siteul si preturile, ca seriosi si inimosi sunt toti
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.

Last edited by Drazzy; 21-01-2013 at 16:32.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 21-01-2013, 20:07   #108
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by darco_2 View Post
Sunt problemele lor, si nu ale noastre.
Din punctul meu de vedere, atata timp cat magazinul isi respecta angajamentul pe care il are fata de mine, e totul ok.
Ba da. Este problema ta pentru ca asupra ta se vor rasfrange problemele lor mai devreme (preturi) sau mai tarziu (garantii). Reseller-ii niciodata nu vor face gat la importatori/furnizori pentru ca sunt sursa lor de papica.
Old 22-01-2013, 09:42   #109
darco_2
Ancient friend

darco_2's Avatar

PC-ul meu

da, ok, eventual se sparg in capul clientului toate dar, aici se face diferenta dintre un magazin bun si unul prost. Oricum nu am nici o putere in a le rezolva problemele ci doar in a schimba magazinul si, nu cred ca isi doresc magazinele treaba asta.
Old 22-01-2013, 16:27   #110
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Un importator (mai ales daca este unic sau cu pondere zonala mai mare de 40-50%) poate ingropa un magazin sau il poate ridica (nu imediat, desigur; in timp; minim 6 luni).
Cum contractele sunt confidentiale, un magazin nu stie cu ce pret a intrat nu stiu ce produs la importator si daca importatorul are pret mai mic pentru alt magazin sau nu.
Iar la garantii e crima si pedeapsa. Majoritatea importatorilor se bazeaza pe faptul ca nu este contactat producatorul de clientul final. Se considera un fel de zei, respectul fata de clientul final lipseste de multe ori pentru ca nu intra in contact cu el.
Eu intotdeauna intreb la chestii nesimtite cine a refuzat solutionarea (magazinul sau importatorul), pentru a vedea cum procedez.
Multe oale se sparg in capul reseller-ului de pomana, pentru ca vinovatul este importatorul in cine stie ce cazuri.
Old 22-01-2013, 17:15   #111
darco_2
Ancient friend

darco_2's Avatar

PC-ul meu

Kretzu, si nu ajungi la acelasi rezultat tu, ca si cumparator, in cele din urma, adica schimbarea magazinului?
Ideea e ca niciunul din magazine nu ar avea motive sa-ti comunice dedesubturile. In ideea de a respecta clientul? Ok, il respecta la faza asta si, clientul ce face? Pleaca la alt magazin.
Singura diferenta e ca in cazul in care asteapta sa-ti dai singur seama de relatiile magazin-importator, colaborarea ta cu magazinul respectiv va fi putin mai lunga decat in cazul in care toate aceste dedesubturi iti vor fi comunicate de la bun inceput.
Old 22-01-2013, 17:41   #112
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by darco_2 View Post
Kretzu, si nu ajungi la acelasi rezultat tu, ca si cumparator, in cele din urma, adica schimbarea magazinului?
nu neaparat
de multe ori ajung la solutionarea direct cu producatorul si cer expres sa se solutioneze probleme prin importatorul respectiv.
din cate am inteles, importatorilor nu prea le place cand primesc recomandari dirct de la producatori pe probleme pe care ei au dat cu flit in mod grosolan.
Old 26-01-2013, 13:51   #113
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

Mentioned: 166 Post(s)

PC-ul meu

Salutari, daca vreau sa comand ceva de la evomag in bucuresti mi-l aduce gratuit acasa chiar daca platesc ramburs ?
Cat timp am voie sa returnez produsul daca mi-l aduc ei acasa ? 10 ?
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2013, 15:28   #114
VladM
Senior Member

Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

2 zile. Daca ti-l aduc ei nu se considera comert la distanta...
VladM is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2013, 15:39   #115
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Comert la distanta se considera numai cu firme de curierat.
Old 28-01-2013, 18:41   #116
Chipicao
Ancient friend

Chipicao's Avatar

Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Chipicao

Nu exista nicaieri retur in 2 zile. Doar cele 10 daca-l primesti prin curier.
Old 28-01-2013, 20:24   #117
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Poate asta e politica magazinului, char daca nu e obligatoriu prin lege; trebuie intrebat direct la ei
La alte magazine (nu IT) am vazut ca poti returna produsul in 24 ore, de exemplu.
Old 05-02-2013, 23:45   #118
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

Mentioned: 166 Post(s)

PC-ul meu

Am luat prima comanda de la evomag azi, baieti rapizi, transport moca in bucuresti prin curier propriu, baiatu de la curier foarte foarte respectuos si serios, nota 10.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2013, 22:57   #119
ionutzu71
Senior Member

ionutzu71's Avatar

Mentioned: 21 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ionutzu71

Azi am comandat o sursa la Evomag. Totul a decurs foarte promt si la obiect, consilierul alocat acestei vanzari s-a dovedit foarte expeditiv/a si comunicativ/a , maine o sa primesc pachetul. Pana una , alta , a doua impresie este cu mult mai buna fata de prima .
ionutzu71 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2013, 23:00   #120
darco_2
Ancient friend

darco_2's Avatar

PC-ul meu

Am scris marti un mail, am scris azi din nou, departamentului de vanzari prima data si, pe urma, responsabilului departament, in legatura cu ceva memorii de la ei de pe site. Nici un raspuns, nimic. Pe mess nu am avut cum sa le scriu in momentul respectiv.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules