lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 30-10-2018, 17:13   #15421
Dacus
Senior Member
 
Join Date: May 2018
Location: Bucuresti
Posts: 295
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Vă dați de ceasul morții și vă plângeți ca niște babe.
Auzi, boicot!

Toate rahaturile astea de componente PC și accesorii sunt produse de consum. Vrei și poți, iei, nu vrei/nu poți, nu iei.

Eu stau cu i7 4770K de cinci ani. Boicotez Intel (sau AMD) că nu vreau să-l schimb? Nu trebuie să-l schimb și consider că nu merită să schimb platforma să dau 2000 Proc + 1000 memorii + 800 MB ca să mă joc la fel bine, să văd filme și să mă dau pe net.

Să nu-mi ziceți că fără nșpe mii de threaduri și jde gigahertzi în proc, stă producția și muriți de foame că așteptați după computer să-și facă treaba. Basme.
De plăcile video nu mai vorbesc. Ălea sunt pur pentru hobby. (de răcirile custom cu apă la mii de RON nici nu mai aduc aminte, ălea sunt pentru cei cu pitici mulți duși cu pluta).

Dacă aș avea bani cu care n-am ce face, mi-aș schimba și eu componentele des, așa de hobby, cum fac majoritatea de pe-aici, dar în cazul ăsta nu m-aș plânge. Vrei hobby, dai banu'. Punct.
__________________
"Spatiul public e ala care nu dispare daca trag eu serverul din priza. - Monstru dixit"
Dacus is offline   Reply With Quote
Old 30-10-2018, 20:20   #15422
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by fubu View Post
Eu cred ca e timpul sa mai educam piticii nitel, pentru ca s-a ajuns prea departe! Nvidia nu ar fi venit cu preturile astea daca nu ar fi fost clienti care sa muste acest marketing!

Eu am ramas cu un gust amar, vazand comportamentul unora in ultimii 2-3 ani in ceea ce privesc achizitiile! Si nu e vorba de posibilitatile materiale! Dar de oameni care aratau cu degetul - ca AMD e muci pe zona de procesoare si de asta intel e scump si performanta livrata cu lingurita!

AMD a schimbat jocul si avem procesoare jos palaria, la preturi de bun-simt! Ce face intel? intel e aberand de scump, si culmea e ca tot intel cumpara! Deh pentru 2-3% in plus in anumite jocuri platesc 50-60% in plus. Pentru 15-20% in plus in anumite situatii, platesc si dublu!

Ca sa sumarizez, masa de clienti le da apa la moara si ii incurajeaza sa practice aceste preturi!
Nu, în cazul procesoarelor trebuie să spui că „10 ani de dominație Intel” sunt motivele pentru care lumea de rând se ferește de ei. Gigel știe că ia un procesor Intel, orice memorie de pe piață, le azvârle în sistem, selectează un rahat în UEFI și merge. Gigel știe că „AMD sunt nașpa” de 10 ani, cât de ușor crezi că îi poți schimba părerea?
Tu știi cum e mersul, masa populară habar nu are. Masa populară merge după brandul popular, care a avut un deceniu la dispoziție să se împământenească.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 30-10-2018, 21:15   #15423
Fab
Senior Member
 
Fab's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 2,982
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

Totul ține de manipularea încrederii. Absolut.
Fab is offline   Reply With Quote
Old 30-10-2018, 21:32   #15424
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Dar nu a existat nicio manipulare. Așa a fost situația timp de un deceniu! Există inerție în preferințele populației, e normal.
Dacă X a fost un mare leneș timp de 10 ani și brusc l-a apucat hărnicia, cât timp crezi că durează până să își schimbe lumea părerea despre el?
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 30-10-2018, 22:02   #15425
Victor
Senior Member
 
Victor's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Timisoara
Posts: 1,082
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

Surprinzator a ajuns placa de la FanCurier, impreuna cu alt colet care trebuia sa ajunga saptamana trecuta, dar te mai uiti. Instalat, so far so good...

Se aud ceva probleme cu versiunile de RTX2080 non-Ti? O sa fiu cu ochii in 4 zilele astea...
__________________
Old troll...
Victor is offline   Reply With Quote
Old 30-10-2018, 23:14   #15426
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Cam s-a dat in offtopic, dar na, e inevitabil uneori. Mi-a scapat un zambet cand am citit de boicot, credeam ca pe aici sunt oameni cat de cat maturi, nu copii de gradinita/gimnaziu, sincer nici un licean din ziua de azi nu scoate perle din astea.

E ca si cum as zice ca m-am decis sa boicotez iphone x-urile, ca nu-mi place ca-s prea scumpe si nu aduc prea multe chestii noi. Sigur Apple va fi afectat grav de boicotul meu si viitoarele iphone-uri vor fi mult mai ieftine si (in acelasi timp) mult mai bune. Asa-i?

Legat de intrebarea lui Victor, ca sa revin ontopic, eu citeam ca problemele ar fi cu Ti-urile. Dar poti sa cauti pe google "2080 problems" (fara ghilimele btw) si o sa vezi ce si cum. Am citit pe sarite cate ceva, tind sa cred ca problema vine de la memoria de pe placa dusa prea aproape de limita si nu exclud ca userii sa fi impins prin overclock si mai mult frecventa.

Adica, na, cine cumpara RTX 2080 Ti? Cred ca nu average Joe gamer boy, desi nu exclud ca sa fie si din astia cu bani care habar n-au de hardware si doar is iau the latest $hit. Cei mai multi sunt geeki care stiu sa overlcockeze (sau, ma rog, ei cred ca stiu).

Acum magaria din partea Nvidiei mi se pare sa lansezi Founders edition cu "overclocking factory", ce tampenie e asta? Pai e chip-ul lor, ei stiu care ar trebui sa fie frecventa normala, nu?
RaverX is online now   Reply With Quote
Old 31-10-2018, 00:12   #15427
R2Strike
Senior Member
 
Join Date: May 2012
Posts: 1,140
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu v-am mai zis ca sunt foarte multi fanboy Nvidia care cumpara orbeste. N-are rost sa dati cu boicotul in zona asta. Cine vrea cumpara, cine nu, nu si gata.
__________________
- USER OFFLINE -
R2Strike is offline   Reply With Quote
Old 31-10-2018, 08:28   #15428
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Așa cum spuneau mai înainte fubu și raverx și alții, primul loc de unde începe schimbarea suntem noi, prin disciplinarea "piticilor". Abia apoi se continuă cu o alegere conștientă a produsului bazată pe noile priorități. Astfel produsele cele mai bune (din perspectiva acestor noi priorități) vor fi alese, iar producătorii potriviți vor prospera. De ceva vreme observ că acele produse bune pentru mine sunt din ce în ce mai rare, iar companiile producătoare fie dispar sau se transformă. O cauză e comportamentul celorlalți cumpărători. O alta e calitatea oamenilor ce ajung în posturi cheie în acele companii, dar asta e altă discuție. Un boicot are un efect benefic și anume alinierea cumpărătorilor. Sper să fie pe considerente practice și nu legate de ambiție și/sau frustrări.
doru is offline   Reply With Quote
Old 31-10-2018, 13:20   #15429
R2Strike
Senior Member
 
Join Date: May 2012
Posts: 1,140
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Deobicei piticii ii au pustanii de bani gata, care nu stiu ce-i ala un ban castigat prin munca. Iti dai seama ca pe astia n-ai cum sa-i educi la pitici.
__________________
- USER OFFLINE -
R2Strike is offline   Reply With Quote
Old 31-10-2018, 13:35   #15430
Dacus
Senior Member
 
Join Date: May 2018
Location: Bucuresti
Posts: 295
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

@R2Strike

Ce făcuși? Dăduși în toți greii forumului, ăia de pun plăci în SLI și dau bani grei pe răciri custom cu apă. Și ăștia sunt copii de bani gata?
Piticii sunt pitici, iar hobby-ul e hobby. Piticii nu se educă că de-aia sunt pitici.
Iar prin zona asta tropăie

Numai să vorbești cu un ciclist hobbist, care-și face bicicleta din bucăți, să vezi acolo știință și tehnologie ).
__________________
"Spatiul public e ala care nu dispare daca trag eu serverul din priza. - Monstru dixit"
Dacus is offline   Reply With Quote
Old 31-10-2018, 13:47   #15431
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by R2Strike View Post
Deobicei piticii ii au pustanii de bani gata, care nu stiu ce-i ala un ban castigat prin munca. Iti dai seama ca pe astia n-ai cum sa-i educi la pitici.
Pitici au toti, doar ca unii se feresc sa ii arate public.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 31-10-2018, 13:48   #15432
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Pitici au toti, doar ca unii se feresc sa ii arate public.
Nothing more accurate!
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 31-10-2018, 14:40   #15433
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,307
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cred că toți avem pitici, doar că unii își permit să le facă pe plac.
Poate că dacă aș avea bani mai mulți decât trebuie... poate atunci aș activa câțiva pitici... să nu mai zic de hobby-uri.
Să nu mai zic de biciclete... 1500+ o furcă mai bunicică pentru MTB, nu mai continui că nu mă pricep, dar am colegi care se dau la munte, dar după fractura de claviculă m-am cumințit.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 31-10-2018, 17:39   #15434
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

R2strike , nu cred că m-ai înțeles. Piticii sunt o sursă de inspirație și energie, dar contează disciplina individului, să nu se lase controlat de impulsurile, amenințările și gălăgia făcută de aceștia ci să îi dirijeze, stăpânească si ocrotească pentru a fi ... fericit, până la urmă. Metaforic vorbind, doar nu vrei să te agăți de un cal sălbatic, iar acesta să te arunce în toate direcțiile ca pe o păpușă! Sunt terți ce vor încerca să se folosească de pitici pentru a influența. De asta e iarasi importantă disciplina.
doru is offline   Reply With Quote
Old 31-10-2018, 18:01   #15435
dangrig
Senior Member
 
dangrig's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucuresti
Posts: 1,059
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am pitici
Am bani
M-am abtinut si nu am cumparat nimic (nici macar sehaş)


Dupa 2 ani imi placea sa imi iau ceva nou, acum am zis pas.



Dar din punctul meu de vedere fiecare face ce vrea cu banii lui (pentru ca de aia muncim) si nu stau sa judec alegerile altora ( altfel ce ar trebui sa zic de aia care cumpara Apple )
dangrig is offline   Reply With Quote
Old 31-10-2018, 18:49   #15436
Ares
Senior Member
 
Join Date: Dec 2013
Location: Cluj Napoca
Posts: 499
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

Unii joaca airsoft cu o pusca de 700 lei, altii cu una de 2000 euro... la final ambii se simt ok.

Asta cu "boicotu" ma distreaza.... pe banii mei cumpar ce vreau si cand vreau, pentru ca o viata avem si timpul trece... maine poate dai coltu si ai fost un frustrat toata viata...
Ares is offline   Reply With Quote
Old 31-10-2018, 19:11   #15437
droopy_ro
Senior Member
 
droopy_ro's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucharești
Posts: 1,564
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

Daca dai coltul maine, nu conteaza ce ai facut vreodata, din punctul tau de vedere. Altii pot sa rada de tine la parastas, ca ti-ai luat Nvidia RTX sau Apple

In alta ordine de idei, spargator de boicot ce sunt, inca astept Gigabyte RTX 2070 Windforce de la Emag, facuta precomanda la 2399 lei, sa vedem daca o vor onora la banii astia. Pe Amazon.uk zic ca e ETA 2 nov. 2018, astept cu interes caci e prima placa luata de noua din 2014 incoace.
__________________
“The nail that sticks out gets hammered down”

Last edited by droopy_ro; 31-10-2018 at 19:13.
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 31-10-2018, 19:49   #15438
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ooo, o vei ține minte. Să vina cu bine și repede!
doru is offline   Reply With Quote
Old 31-10-2018, 20:01   #15439
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Poate beneficiarul testamentului se bucura de 2080Ti-ul proaspat cumparat.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 31-10-2018, 20:15   #15440
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Da, va putea să "ray-trace" chiar și după ce a văzut lumina!
doru is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Noutati despre procesoare Intel Monstru Procesoare si chipseturi 6287 18-03-2024 16:04
Noutati despre telefoane mobile Monstru Telefoane mobile si alte gadgeturi 6289 06-03-2024 19:05
Noutati despre placile video ATI/AMD Monstru Placi video 11475 29-02-2024 10:01
Noutati despre procesoare AMD Monstru Procesoare si chipseturi 9098 21-02-2024 13:54
Noutati despre SSD-uri Monstru Memorii & stocare 1541 08-01-2024 18:55

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,128
Total Online: 4026

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by matose
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 22:58.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.