lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 03-01-2023, 17:48   #1101
dangrig
Senior Member
 
dangrig's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucuresti
Posts: 1,059
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Si eu am la Vexio de pe 22.

Ideea este ca de foarte multe ori "in stoc furnizor" inseamna furnizor extern, iar transportul international cu sarbautorile este varza.
dangrig is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2023, 17:40   #1102
RyanAD
Senior Member
 
Join Date: Jun 2015
Location: CT
Posts: 296
Mentioned: 9 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by RyanAD View Post
comandat ssd wd blue WDS100T2B0A pe 20 decembrie fiind "in stoc furnizor"

inca il astept ) desi comanda nu si-a modificat statusul de la ignat pana acum
the saga continues:

13:48 suna 0372 061 400 > Va apelez din partea emag, putem inregistra convorbirea ? Despre ce e vorba ? despre comanda de ssd de pe 20.12 > OK > produsul este in stoc la furnizor si livrarea poate dura 20-30 de zile, doriti sa pastrati comanda ?
Eu spun ca nu e problema, mai am rabdare 10 zile daca se livreaza. Duduia raspunde:"nu putem garanta ca se livreaza". Politicos ii transmit ca anulez eu comanda cand imi pierd rabdarea. /end

13:50 suna 0372 061 488 > Robotul emag vroia feedback despre interactiunea de mai devreme. Am inchis apelul instant.
RyanAD is offline   Reply With Quote
Old 07-01-2023, 18:43   #1103
ral
Banned
 
Join Date: Dec 2022
Posts: 22
Mentioned: 0 Post(s)


Default

nu recomand emag livreaza prin sameday la locker dupa cateva zile,chiar si o saptamana . Problema e ca livreaza la alt locker mai indepartat,decat cel cerut in comanda
Am patit sa imi livreze alte produse decat cele comandate facut retur.Se misca destul de greu sa returneze banii pe card.

Last edited by ral; 07-01-2023 at 18:45.
ral is offline   Reply With Quote
Old 08-01-2023, 10:36   #1104
xew
Member
 
Join Date: May 2011
Location: Bucuresti
Posts: 26
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sigur discuti de emag? Nu ca ii laud, dar eu chiar sunt multumit de ei, ideea e sa cumperi de la ei nu de la altii care vand prin ei.
Dupa ce incearca sa bage coletul in locker probabil mai astept maxim 1-2 zile pana gasesc gaura disponibila unde sa-mi lase coletul, comparat (de exemplu) cu evomag unde nu ai informatie actualizata in timp real nici la 2-3 ani de cand ai primit coletul.
Am minim 5 locker-e in zona si s-a mai intamplat sa jongleze intre ele, dar niciodata nu am optat pentru livrare in Drumul Taberei si sa primesc mail ca am coletul in Militari, Crangasi, Rahova, etc.
Legat de plata (la achizitii) retur, dispar si apar banii instant sau la maxim 5-10 min intarziere.

Repet, sigur e vorba de emag?
xew is offline   Reply With Quote
Old 08-01-2023, 11:50   #1105
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am comandat și eu o jucărie la un seller de pe emag, cu livrare pe 23 decembrie ?n easybox. Nu a venit ?nainte de Crăciun. Nu a venit nici după. Ieri emag-ul mi-au trimis banii ?napoi cu explicația:

Quote:
Comanda ta a fost anulată

Ne pare rău să te anunțăm că produsele v?ndute de Office Vision din comanda XYZABC123 nu au fost rezervate, iar comanda a fost anulată.

Poți plasa oric?nd o nouă comandă pe site-ul eMAG folosind butonul de mai jos.
Na ce să zic, mue lu Office Vision.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 08-01-2023, 17:33   #1106
ral
Banned
 
Join Date: Dec 2022
Posts: 22
Mentioned: 0 Post(s)


Default

magazine care vand pe emag. Pai daca comand la un lokker,la ala sa imi pui,nu la 2km departare sa stau sa il caut...
Am patit sa imi dea de 2 ori altceva decat comandasem,facut retur
ral is offline   Reply With Quote
Old 08-01-2023, 23:16   #1107
xew
Member
 
Join Date: May 2011
Location: Bucuresti
Posts: 26
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Am comandat și eu o jucărie la un seller de pe emag,
...
Ieri emag-ul mi-au trimis banii ?napoi
Tot de seller e vorba, e bine totusi ca s-a implicat emagu si a returnat suma, iar seller-ul va avea conditii mai naspa pe viitor sau va disparea din magazinul emag. Asta daca nu e pila cuiva si va continua, la fel.


Quote:
Originally Posted by ral View Post
magazine care vand pe emag. Pai daca comand la un lokker,la ala sa imi pui,nu la 2km departare sa stau sa il caut...
Am patit sa imi dea de 2 ori altceva decat comandasem,facut retur
Deci tot de seller e vorba. Ce sa zic de locker, daca in zona ta e doar 1 si celalat e la 2km e naspa.
In zilele noastre ai la dispozitie aplicatii, harti care te duc de mana la punctul dorit dar daca nu te descurci nici asa, problema e in alta parte (asta dupa cum ai pus problema).
Legat de produs diferit primit fata de ce ai comandat asta e regretabil, indiferent de valoarea produsului +/- fata de plata facuta.


Ce sa zic, mumu sellerilor neseriosi desi mai sunt si d-aia ok. Nu strica sa dati rating dupa sufletul lor, sellerilor, unii chiar ii aleg dupa asa ceva.
Pe vremuri era magazinul Victoria (50 in 1), acum e magazinul emag (xxxx in 1).
xew is offline   Reply With Quote
Old 09-01-2023, 02:06   #1108
ral
Banned
 
Join Date: Dec 2022
Posts: 22
Mentioned: 0 Post(s)


Default

da,mumu sellerilor
aveam mai multe in zona mea, dar bulangiul sameday a livrat acolo, am aflat pe urma de la alti amici ca asa face prostovanii aia.
Am dat feedbackuri negative pe emag cand a fost cazul
cand era ok i-am laudat,cum de atunci puteau aduce la lockerul din comanda ?
ral is offline   Reply With Quote
Old 09-01-2023, 02:12   #1109
ral
Banned
 
Join Date: Dec 2022
Posts: 22
Mentioned: 0 Post(s)


Default

degeaba daca e ascuns intre blocuri, era langa un loc de gunoi. Jegosi
am mers o gramada,prostii de trecatori pe acolo habar n-avea ca exista locker acolo
si nu te mai da destept aiurea ca waze m-a ocolit aiurea,noroc ca mai stiu cartierul dar tot nu stia sa ma duca la adresa lockerului. Mwie sameday. La telefon ii sunasem nici nu stiau sa imi zica adresa lockerului
ral is offline   Reply With Quote
Old 09-01-2023, 09:01   #1110
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Ce vina are bre seller-ul in cazul asta? De ce nu injuri curierul? Ala a pus coletul unde a gasit loc dornic sa scape repede de el.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 09-01-2023, 09:02   #1111
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pentru ca 90% din cei care se plang nu cauta o solutie ci cauta sa se planga.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 09-01-2023, 12:14   #1112
ral
Banned
 
Join Date: Dec 2022
Posts: 22
Mentioned: 0 Post(s)


Default

azi de ex trebuia sa imi vina colet care nu ma cautase nici vineri ,de la fancurier,comandasem si imi trimisese de joi omul colet
jegurile de la fan nici nu m-au sunat,a mintit careva adresa gresita si l-au sunat pe vanzator vineri
am sunat sa reclam la fancurier mi-a zis unde e coletul,ma duc si il iau
ral is offline   Reply With Quote
Old 09-01-2023, 13:04   #1113
xew
Member
 
Join Date: May 2011
Location: Bucuresti
Posts: 26
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Adresa unde e locker-ul e unica pentru acel imobil, te invarti pe langa el si trebuie sa vezi ditamai dulapul desenat/colantat colorat ca doar nu cauti un pachet de tigari aruncat in tufis. Intradevar nu trebuie sa fii destept sa te duca putin capul, doar putin.
Nu stiu cum se intampla dar numai aia nemultumiti au probleme cu curierii. Lasa-ti loc de buna ziua si pe la curieri, iti va fi mai bine pe viitor si vei discuta altfel cu ei.
xew is offline   Reply With Quote
Old 15-01-2023, 20:39   #1114
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Va recomand sa nu va inflocizati pe marginea unor subiecte care nu conteaza si in orice caz sa nu va luati la puleala pe PM, ca nu ajuta la nimic. Aveti o problema, folositi butonul de ignore.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 07-02-2023, 17:17   #1115
gametrade
Junior Member
 
Join Date: Mar 2017
Posts: 2
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Tot ma bate gandul sa fac abonament la emag genius, dar nu inteleg cum functioneaza "economiile" facute, am citit un articol unde omul arata ca a economisit 282 lei de cand are genius, dar nu inteleg cum e caclulat suma aia
__________________
Gametrade.ro - Vinde,Schimba sau cumpara jocuri console si pc
gametrade is offline   Reply With Quote
Old 07-02-2023, 17:25   #1116
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu ai genius. Faci 15 comenzi pe emag si livarea lor costa 18.8 lei bucata, deci 282 lei in total. Ai platit 282 lei.

Ai genius. Faci 15 comenzi pe emag mai mari de 30 de lei si livrarea lor costa 0. Ai economisit 282 lei.

Problema este ca, in practica, daca ai livrare nelimitata mai comanzi si de-ampixu', nu optimizezi deloc. Daca nu ai livrare nelimitata, te gandesti, le aduni astfel incat sa aiba sens. Plus ca daca iei de la Vexio de pe emag, ai livrare gratis, dar daca iei de pe vexio.ro iesi mai ieftin, cu tot cu 10 lei livrarea la easybox.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2023, 14:12   #1117
xew
Member
 
Join Date: May 2011
Location: Bucuresti
Posts: 26
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

E valabil si la unii parteneri care fac parte din genius, livrarea va fi gratuit fata de 9-19 lei cit ar fi normal.
Uneori la oferta pe emag e mai ieftin decit la vanzator, dar de multe ori pe emag e mai scump, vezi de exemplu vexio, flanco, etc.
Eu cumpar des de la emag si de multe ori iese transport gratis.

xew is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2023, 16:39   #1118
dangrig
Senior Member
 
dangrig's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucuresti
Posts: 1,059
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am facut economie cu Genius acum 2 ani cand am luat telefoanele.

A fost 1 zi de reduceri pentru Genius si am luat 2 bucati S20 Plus 5G cu cate 2300 lei.
Pretul pe Price era de vreo 3300-3500, la eMag era 3700 iar cu reducerea Genius a fost 2300.
Si am avut noroc sa prind 2 bucati in culori diferite. (era stoc d'ala de se termina in primul minut)

Dar de atunci nici ca nu am mai vazut chestii cu reducere speciala Genius care chiar sa se simta.
De asta am si renuntat la Genius.
dangrig is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2023, 18:55   #1119
Ahbar44
Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 18
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

E foarte util Genius si pentru Tazz, Fashion Days.
Eu l-am luat la sfarsitul lui iunie 2022, a inclus 4 vouchere (cate unul de utilizat in fiecare din urmatoarele 4 luni) de cate 25 de lei, plus ca ofera transport gratuit de la partenerii Genius (Auchan, Kaufland etc) daca respectiva comanda depaseste o suma modica (65 de lei la Kaufland spre exemplu).
Am platit 100 de lei, mi-au dat inapoi 100 de lei si transport gratuit la vreo 30 de comenzi (pana acum) si ieri am vazut ca mi-au dat si 2 vouchere la Tazz de cate 25 de lei. Deci da, pentru mine merita!
Ahbar44 is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2023, 13:42   #1120
RyanAD
Senior Member
 
Join Date: Jun 2015
Location: CT
Posts: 296
Mentioned: 9 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by RyanAD View Post
the saga continues:

13:48 suna 0372 061 400 > Va apelez din partea emag, putem inregistra convorbirea ? Despre ce e vorba ? despre comanda de ssd de pe 20.12 > OK > produsul este in stoc la furnizor si livrarea poate dura 20-30 de zile, doriti sa pastrati comanda ?
Eu spun ca nu e problema, mai am rabdare 10 zile daca se livreaza. Duduia raspunde:"nu putem garanta ca se livreaza". Politicos ii transmit ca anulez eu comanda cand imi pierd rabdarea. /end
iar suna 0372 061 400 si de data asta "stocul este epuizat la furnizor" dar ma poate ajuta daca vreau ceva similar de la ei. Important e ca am avut rabdare.
RyanAD is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
PC-Garage a dezamagit GreuHip Magazine IT&C 2243 25-01-2024 20:09
emag...mx-2 pret booomba! john_sheppard Magazine IT&C 19 04-08-2010 11:38
Promotii eMag revelion buggsbunny29 Magazine IT&C 70 03-01-2010 01:11
eMAG inaugureaza un nou showroom in Ploiesti Micutzu Stiri 6 18-08-2009 21:40

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,136
Total Online: 3482

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 00:51.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.