lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 17-07-2020, 22:07   #4381
RaverX
Senior Member

Mentioned: 41 Post(s)

Din punctul meu de vedere, numarul de cazuri e irelevant. Conteaza procentul de cazuri pozitive din totalul testelor. Una e sa ai 500 de cazuri din 100.000 de teste si cu totul alta e sa ai 500 de cazuri din 1.000 de teste.

Momentan mi se pare ca numarul e foarte mic, adica sa ai sub 1.000 la peste 10.000 de teste, adica sub 1%. Mai ales ca (presupun) testele alea se fac in special pe oameni "suspectati", dar poate ma insel...

Apoi as fi curios si cati din aia sub 1000 au simptome, cat de grave si cati mor.

Dar probabil ca vreau eu prea mult...
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2020, 22:10   #4382
droopy_ro
Senior Member

droopy_ro's Avatar

Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
adica sa ai sub 1.000 la peste 10.000 de teste, adica sub 1%.
10%
Quote:
nu aveam asa sila de natia asta.
China am inteles ca e foarte ok acum, au vreo 250 de cazuri si doar 3 la ATI.
https://www.worldometers.info/corona...country/china/

Am inteles ca sunt foarte primitori cu imigrantii.
Old 17-07-2020, 22:11   #4383
allexb
Senior Member

Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post

Momentan mi se pare ca numarul e foarte mic, adica sa ai sub 1.000 la peste 10.000 de teste, adica sub 1%. Mai ales ca (presupun) testele alea se fac in special pe oameni "suspectati", dar poate ma insel...
Matematica ta e putin gresita, e mai mult de 1%, e undeva spre 10%

Trebuie sa te gandesti ca din aia 18000 testati zilnic, sunt multi care repeta testul a doua/treia oara, sunt medici care sunt testati la cateva 2,3 zile

Deci nu prea e relevant. Relevant ar fi, cati pacienti s-au testat pt prima data si cati au iesit pozitiv

Sent from my iPhone using Tapatalk
allexb is online now   Reply With Quote
Old 17-07-2020, 22:17   #4384
antiqque
Senior Member

Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Momentan mi se pare ca numarul e foarte mic, adica sa ai sub 1.000 la peste 10.000 de teste, adica sub 10%.
Gandeste-te ca sunt testati 10000 din ~20 milioane. Acum gandeste-te cati ar putea fi infectati in realitate.
Evident ca nu sunt 10% din toata populatia dar sigur sunt mult mai multi decat aia vreo 10-15000 care sunt infectati oficial la ora actuala.
Old 17-07-2020, 22:18   #4385
sammurai
Ancient friend

sammurai's Avatar

Mentioned: 91 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Din punctul meu de vedere, numarul de cazuri e irelevant. Conteaza procentul de cazuri pozitive din totalul testelor. Una e sa ai 500 de cazuri din 100.000 de teste si cu totul alta e sa ai 500 de cazuri din 1.000 de teste.

Apoi as fi curios si cati din aia sub 1000 au simptome, cat de grave si cati mor.

Dar probabil ca vreau eu prea mult...
Daca si la datele acestea tie ti se pare ca nu este grav, no comment.
Old 17-07-2020, 22:22   #4386
RaverX
Senior Member

Quote:
Originally Posted by droopy_ro View Post
10%
True, my bad. Oricum, am umflat numarul de pozitivi si am scazut la total.
Am dat rapid o cautare.
https://covid19.geo-spatial.org/stat...este-efectuate
Deci in ultimele zile au fost aproape de 20.000 de teste si (din ce stiu eu), tot timpul au iesit sub 1000. Deci cam 5%.

Iar asta, repet, probabil pe oameni "suspecti". Eu zic ca nu-i rau. Si repet inca o chestie: cati din pozitivi au probleme serioase?

Acum sa nu se inteleaga gresit, nu-s din aia care urla ca virusul nu exista sau pe care-l doare-n p**a de tot. Dar cred ca e prea mare isteria.

Ok, am inteles la inceput, nu se stia cum e boala, ce efecte are, care e rata de mortalitate, etc, etc. Dar acum? A trecut ceva timp, nu zic, trebuie sa fim precauti, dar hai sa fim seriosi, nu e ciuma neagra in evul mediu.

Ah, ma mai enerveaza ceva, cand vine Arafat sau alti oficiali si se umfla in pene ca sa fim cuminti ca altfel decid doctorii cine moare si cine nu. Serios? Eu l-as baga la puscarie direct pentru afirmatii din astea. Fratele meu, eu ti-am platit asigurarea la sanatate, e treaba ta sa te ocupi de asta cand e cazul.

Ah, ca sistemul nu face fata, aia stiu si eu, dar tu, ca oficial nu ai voie sa zici din astea, eventual (daca chiar vrei sa sperii lumea), spui frumos: e posibil sa nu putem asigura conditiile ideale pentru toti daca situatia escaladeaza, dar facem tot posibilul sa tratam pe toti.

Nu vii sa spui nonsalant ca daca n-ai locuri iti bagi piciorul si ma lasi sa mor. Aici e de vina natia, daca tot e sa dati vina pe ea. In alte tari cred ca ar fi fost linsat pentru afirmatii din astea.
Old 17-07-2020, 22:27   #4387
antiqque
Senior Member

PC-ul meu

Quote:
Dar cred ca e prea mare isteria.
Si totusi in loc sa respectam toti regulile timp de 2-3 luni si sa trecem mai departe pe unii ii mananca de vacante, masca e pentru prosti, virusul nu exista, etc.
La noi chiar trebuie sa se ajunga ca in Italia ca sa fie luata treaba in serios?
Old 17-07-2020, 22:30   #4388
prescott
Senior Member

prescott's Avatar

Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to prescott

Quote:
Originally Posted by antiqque View Post
Si totusi in loc sa respectam toti regulile timp de 2-3 luni si sa trecem mai departe pe unii ii mananca de vacante, masca e pentru prosti, virusul nu exista, etc.
La noi chiar trebuie sa se ajunga ca in Italia ca sa fie luata treaba in serios?
DA! Pana nu se va muri masiv si nu vor mai fi locuri in spitale si la ATI, lumea nu va lua in serios situatia. Cica din octombrie va veni mortalitate mare, pt ca virusul gripal cu sars cov2 s-ar "intelege" foarte bine impreuna.
Old 17-07-2020, 22:32   #4389
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 266 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Ce tare, se stie dinainte cate cazuri vom avea. Nu sunt manarite cifrele, nu, nu. E stiinta, statistica, predictii. Sigur.

Cum ii boss? Nu ai prins lectia cu Ana are 2 mere?
17 Iulie
799 new cases and 17 new deaths in Romania [source]
16 Iulie
777 new cases and 19 new deaths in Romania [source]
15 Iulie
641 new cases and 21 new deaths in Romania [source]
14 Iulie
637 new cases and 30 new deaths in Romania [source]
13 Iulie
413 new cases and 17 new deaths in Romania [source]

https://www.worldometers.info/corona...untry/romania/
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2020, 22:33   #4390
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 822 Post(s)

PC-ul meu

Tinand cont de faptul ca rata de raspandire e EXPONENTIALA, 5% e enorm. Uitati-va si la total deaths pe Worldometer, e la 7% din cazurile inchise. Pentru astia care zic ca nu e asa de grav.
Old 17-07-2020, 22:35   #4391
RaverX
Senior Member

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Tinand cont de faptul ca rata de raspandire e EXPONENTIALA, 5% e enorm. Uitati-va si la total deaths pe Worldometer, e la 7% din cazurile inchise. Pentru astia care zic ca nu e asa de grav.
Acum pe cine sa cred? Pe tine sau postul de mai sus a lui vibeup?

Quote:
Originally Posted by antiqque View Post
masca e pentru prosti, virusul nu exista, etc.
Da. Si firele metalice din masti sunt antene de amplificat semnal 5g

Fireste ca nici atitudinea miserupista si conspirationista nu e deloc ok. Dar nici sa te dai cu curu de pamant si sa urli nu mi se pare super inteligent. Da, e perfect normal sa fim precauti. Dar hai sa nu exageram, ca nu e sfarsitul lumii cum propovaduiesc unii.

Last edited by RaverX; 17-07-2020 at 22:39.
Old 17-07-2020, 22:48   #4392
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 747 Post(s)

PC-ul meu

Dacă tu iei virusul sau copilul tău și treceți prin boală cu simptome de gripă ușoară atunci e simplu să zici că nu e sfârșitul lumii.
Dar dacă moare mă-ta sau tac-tu sau bunică-ta atunci parcă e o dramă acolo.

Mi se rupe de câți tâmpiți o să crape, eu aș vrea să își țină toți masca pe meclă cel puțin în spațiile închise și să se respecte distanțarea socială, în felul ăsta scad șansele să mă îmbolnăvesc eu și la rândul meu să transmit virusul alor mei.
Old 17-07-2020, 22:54   #4393
droopy_ro
Senior Member

droopy_ro's Avatar

PC-ul meu

Quote:
ii mananca de vacante,
Oamenii isi traiesc viata, sunt nunti, botezuri, nasteri, se cupleaza si se **te lumea, ce vrei sa facem ? Nici in al doilea razboi mondial nu s-a oprit planeta, nici in 1918-1921 nu s-a oprit planeta si nu se opreste nici acum.
Citeam despre "grozavia" asta de s-a intamplat langa noi acum vreo 25 de ani:
www.youtube.com/watch?v=0vRmFa-lIOY

Dar aici e si problema mea principala cu virusul Wuhan, lipsa de transparenta si politica numerelor.

Unde se infecteaza oamenii aia ?
Au purtat masca si s-au spalat pe maini sau au lins barele in tramvai ?
A fost luat prin aer, prin picaturi sau prin atingere ?
Afara sau in interiorul unei cladiri ?
In 5 secunde, 5 minute sau 5 ore ?
Unde ca zona geografica ? pentru ca e imposibil sa te feresti de ceva daca nu stii unde e.
Cate persoane au infectat in medie la randul lor ?

Toate astea ne-ar ajuta enorm sa ne ferim, nu poti trai cu paranoia ca oricand, oriunde si oricum te pandeste virusul.

Si mai am o intrebare. Cine si cum decide ca s-a terminat pandemia ?
Old 17-07-2020, 22:55   #4394
RaverX
Senior Member

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Dacă tu iei virusul sau copilul tău și treceți prin boală cu simptome de gripă ușoară atunci e simplu să zici că nu e sfârșitul lumii.
Clar, dar tot nu e apocalipsa. Plus ca cineva din familie poate oricand muri din cauza unui accident de masina, asta e motiv sa nu mai iasa din casa?

Quote:
Mi se rupe de câți tâmpiți o să crape, eu aș vrea să își țină toți masca pe meclă cel puțin în spațiile închise și să se respecte distanțarea socială, în felul ăsta scad șansele să mă îmbolnăvesc eu și la rândul meu să transmit virusul alor mei.
100% de acord cu tine. Am mai zis, eu port masca (pe nas si gura) in magazine, mijloace de transport in comun nu folosesc. Si ma simt cam fraier cand vad pe unii fara, am mai zis si asta.

Dar, in final am optiunea sa nu ies din casa daca chiar vreau sa ma protejez 100%. Realizezi ca si tu poti face asta, in loc sa dai vina pe toti ceilalti, nu?

Poarta masca, daca vezi ca unul nu poarta poti sa-l reclami (cred si oricum nu se va face nimic). Sau, daca vezi intr-un magazin oameni fara masca, iesi, eventual (daca ai chef) chemi pe cineva responsabil cu magazinul si le spui ca nu mai vii sa cumperi de acolo pentru ca nu are nimeni grija sa se respecte regulile.

Sunt multe chestii pe care le poti face, repet, cea mai simpla e sa stai acasa.
Old 17-07-2020, 23:05   #4395
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 266 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by droopy_ro View Post
Oamenii isi traiesc viata, sunt nunti, botezuri, nasteri, se cupleaza si se **te lumea, ce vrei sa facem ? Nici in al doilea razboi mondial nu s-a oprit planeta, nici in 1918-1921 nu s-a oprit planeta si nu se opreste nici acum.
Citeam despre "grozavia" asta de s-a intamplat langa noi acum vreo 25 de ani:
https://www.youtube.com/watch?v=0vRmFa-lIOY
www.youtube.com/watch?v=0vRmFa-lIOY

Dar aici e si problema mea principala cu virusul Wuhan, lipsa de transparenta si politica numerelor.

Unde se infecteaza oamenii aia ?
Au purtat masca si s-au spalat pe maini sau au lins barele in tramvai ?
A fost luat prin aer, prin picaturi sau prin atingere ?
Afara sau in interiorul unei cladiri ?
In 5 secunde, 5 minute sau 5 ore ?
Unde ca zona geografica ? pentru ca e imposibil sa te feresti de ceva daca nu stii unde e.
Cate persoane au infectat in medie la randul lor ?

Toate astea ne-ar ajuta enorm sa ne ferim, nu poti trai cu paranoia ca oricand, oriunde si oricum te pandeste virusul.

Si mai am o intrebare. Cine si cum decide ca s-a terminat pandemia ?
Koaie esti copil? Crezi ca Vasile care vine infectat o sa zica: -Eu n-am purtat masca si m-am fwtut in cwr zilele trecute cu Dragnea si Veorica....

Vrei raspuns pui CCTV peste tot si faci triangulare gms,gps-ul lu Vasile. Vezi marele bastan fost angajat MAI care a infectat nu stiu cate capete ca a mintit ca nu a fost in vacanta cu amanta.
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2020, 23:27   #4396
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 747 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Dar, in final am optiunea sa nu ies din casa daca chiar vreau sa ma protejez 100%. Realizezi ca si tu poti face asta, in loc sa dai vina pe toti ceilalti, nu?
Nu este chiar așa... trebuie să mai ajung la piață să mai cumpăr una alta. În plus taică-miu pleacă de capul lui, iar mișcările lui sunt lente și demne de grația unui elefant în magazinul de porțelan. Să nu crezi că el dacă tușește unu printre rafturi sare în lateral sprinten sau că ocolește prin celalalt capăt al magazinului. Nu pleacă ca mine cu lista sortată de acasă, nu îi dă printre rafturi pe fast forward. In plus are masca normala, nu respirator cu filtre ffp3.

Acum 1-2 zile (nu mai știu ce zi este) m-am oprit la Sensiblu în incinta Auchan. Aveam respiratorul pe față.
Vine unu fără mască și mă întreabă dacă stau la coadă. Îi zic că da, apoi rămâne cam la 1metru de mine și așteaptă și el.
A văzut că eram cu respiratorul pe meclă, imposibil să nu conștientizezi chestia asta, și-a dat seama că el nu are masca, dar nu s-a dus înapoi să și-o ia de la mașină, a preferat să stea așa.
Inițial am vrut să îi zic, apoi mi-am dat seama că știe și el că nu are masca la el, dacă a decis să rămână în continuare, ce puteam face mai mult, dacă asta a fost ambiția lui?

Eu am decis să nu mai îmi pierd timpul cu ăștia fără mască, e timp pierdut aiurea, nu ai cum să te înțelegi cu ei.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 17-07-2020, 23:28   #4397
bakhus
Senior Member

bakhus's Avatar

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to bakhus Send a message via Skype™ to bakhus

This.

Quote:

i9 9900k @5Ghz, Arctic Liquid Freezer II 280, Z390 Aorus Master, [email protected] TridentZ RGB, SF Leadex Gold 750w,GTX1080ti Gigabyte Aorus Extreme, Phanteks Eclipse P600S, Dell P3418HW, Dell Alienware AW3418DW
Samsung 55Q6FN, Yamaha Aventage RX-A880, 2xNS-555, 4x NS-333, 2x SW030, 1x NS-C444
bakhus is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2020, 23:32   #4398
droopy_ro
Senior Member

droopy_ro's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Koaie esti copil?
Nu unchiule, m-am maturizat repede.
Dar contrar la ce crezi tu nu toata lumea minte. Pentru ce sunt "anchetele epidemiologice" ? Dar sutele de minti luminate de fac "studii" ?

Nu ca sa ne lamureasca cu chestii deastea ? sau ar trebui sa cred ca oaia ca daca ma spal pe maini si port masca sunt in siguranta oriunde m-as afla fie in metrou, tren, avion sau singur in padure cu vulpile si dihorii.

Eu vreau sa stiu si unde sunt aceste cazuri(geografic vorbind) ca sa pot evita zonele alea. Sau locurile alea daca e vorba de spatii inchise.

PS:
Quote:
If we tested 1000 healthcare workers (in a high-risk setting) who had had symptoms, and 500 (50%) of them really had COVID-19:

- 464 people would test positive for COVID-19. Of these, 7 people (2%) would not have COVID-19 (false positive result).

- 537 people would test negative for COVID-19. Of these, 43 (8%) would actually have COVID-19 (false negative result).
https://www.cochrane.org/CD013652/IN...covid-19-virus
Deci la testare, vreo 2% din cei infectati nu ar avea virusul iar cam 8% din cei sanatosi l-ar avea ...

Last edited by droopy_ro; 17-07-2020 at 23:39.
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2020, 23:36   #4399
RaverX
Senior Member

Quote:
În plus taică-miu pleacă de capul lui, iar mișcările lui sunt lente și demne de grația unui elefant în magazinul de porțelan. Să nu crezi că el dacă tușește unu printre rafturi sare în lateral sprinten sau că ocolește prin celalalt capăt al magazinului. Nu pleacă ca mine cu lista sortată de acasă, nu îi dă printre rafturi pe fast forward. In plus are masca normala, nu respirator cu filtre ffp3.
Ba, stiu ca o sa te superi/enervezi pe mine, dar cine e problema in toata povestea asta? Taica-tau, tot respectul, nu-l cunosc, probabil e in varsta deja si e mai probabil sa reactioneze nasol daca se imbolnaveste. Cu toate asta pleaca "de capul lui" (te citez pe tine, sa nu te enervezi prea tare) si are masca normala (plus ca, daca e de capul lui, n-as paria ca o tine pe fata corect si peste tot).

Asta e o alta mare problema, asta m-a enervat pe mine cel mai tare la inceput, cand a fost tentativa de lockdown. Se stia de atunci faptul ca batranii sunt cei mai expusi riscului. Si ce s-a intamplat? Pe strazi si-n magazine era plin de pensionari care discutau, in timp ce firme, localuri, etc erau inchise si cei care puteau lucrau de acasa.

Again, cu riscul de a te enerva pe mine, trebuie altii sa stea acasa ca sa-l protejeze pe taica-tau?
Old 18-07-2020, 02:29   #4400
The Hater
Senior Member

Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

https://www.digi24.ro/amphtml/stiri/...i-bani-1314240
Deasta aveti aproape 800 de "cazuri" pe zi.

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
The Hater is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules