lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 04-08-2023, 20:43   #1141
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu

lol
nu ai inteles ideea, nu-i asa?
Old 05-08-2023, 14:58   #1142
reflavius
Senior Member

reflavius's Avatar

Mentioned: 66 Post(s)

oameni platesc pentru ceea ce-i reprezinta, mă refer de la nume, gen : Apple, Tesla , pană la ultra, premium , etc

Trimis de pe al meu A063 folosind Tapatalk

Last edited by reflavius; 05-08-2023 at 15:48.
reflavius is offline   Reply With Quote
Old 25-09-2023, 16:40   #1143
labuser
Senior Member

labuser's Avatar

Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

pana la ultra premium etc. nu sunt in stare sa vanda serviciu de livrare rapida. nu ai tazz sa iti aduca o comanda rapida, pe Bucuresti indiferent ca selectezi curier, easy box sau showroom dureaza 3 zile.

edit: produs vandut de emag. livrare prinL curier ro

Last edited by labuser; 25-09-2023 at 16:49.
labuser is offline   Reply With Quote
Old 17-11-2023, 13:06   #1144
dic1
Senior Member

dic1's Avatar

Mentioned: 26 Post(s)

PC-ul meu

M-au spart cu BF-ul lor.
Comanda de cafea Tchibo comandata de BF inca nu a fost predata curierului. Aceeasi cafea, la acelasi pret, comandata sambata sau duminica, a a ajuns luni sau marti, deja beau din ea. Nu am renuntat la comanda de BF, dar e dubios.
De fapt, or avea cozi de asptepare diferite pt comenzile de BF si cele normale.
dic1 is offline   Reply With Quote
Old 17-11-2023, 13:14   #1145
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu

Au vandut pielea ursului din pădure de BF. Acum incearcă să prindă ursu', de livrat mai tarziu.

Altfel, am făcut retur la Nothing Phone 2, am primit banii inapoi pe card in 1h si 30 minute de la deschiderea lockerului.
Old 17-11-2023, 13:34   #1146
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 378 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by dic1 View Post
M-au spart cu BF-ul lor.
Comanda de cafea Tchibo comandata de BF inca nu a fost predata curierului. Aceeasi cafea, la acelasi pret, comandata sambata sau duminica, a a ajuns luni sau marti, deja beau din ea. Nu am renuntat la comanda de BF, dar e dubios.
De fapt, or avea cozi de asptepare diferite pt comenzile de BF si cele normale.
La fel e și la mine comanda cu cafeau Tchibo comandată de BF are incă status achitată, iar cele comandate sambătă au fost livrate duminică
Tot sambătă dimineață am comandat un laptop Yoga Pro 7 care a ajuns in aceeași zi la ora 14:30... na-o pe-asta...
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 17-11-2023, 15:54   #1147
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Pai alea ieftine de BF vin din China cu containerul ca e mai ieftin.

Alea scumpe erau pe stoc in depozitul de pe A1.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 17-11-2023, 17:58   #1148
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 378 Post(s)

PC-ul meu

Cafeaua a fost mai ieftină decat de BF, Tchibo măcinată 500gr = 19 ron.
Laptopul a fost la reducere Lenovo Yoga Pro 7 14IRH8 = 3900 ron, și l-a livrat in aceeași zi. Aveam posibilitatea de selectare livrare sambăta sau duminica.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 17-11-2023, 18:29   #1149
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

PC-ul meu

Glumeam.

Presupun ca fluxul de BF a fost gestionat separat de comenzile normale.

Si l-au intins pe 2 saptamani (au declarat ca vor sa livreze produsele pana la minivacanta de 1 dec.).
Old 14-12-2023, 00:58   #1150
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1489 Post(s)

PC-ul meu

Azi a venit un laptop de la emag si asa a fost ambalat. Este resigilat dar suportul care tine laptopul in pozitie a lipsit cu desavarsire. Evident, la un resigilat nu ma deranjeaza lipsa partii din ambalaj, ma deranjeaza faptul ca nu au pus niste folie cu bule sau ceva ce sa inlocuiasca bucata lipsa. Evident, ca sa fie treaba treaba, lipseste si punga de protectie la zgariere.

Old 28-12-2023, 15:16   #1151
RaverX
Senior Member

Mentioned: 52 Post(s)

Stie cineva care e perioada maxima pana cand trebuie sa primesti un produs comandat? Si ce se intampla daca nu-l primesti? Se da refund automat?

Am o comanda facuta in 14 decembrie, am comandat 5 chestii diferite de la selleri diferiti, 4 au sosit deja, la al cincilea la status apare doar plata acceptata, atat, nu s-au miscat deloc.

M-am uitat acum la review-uri seller si am vazut ca toate sunt negative pe acelasi motiv, produse nelivrate, din pacate cand am dat comanda nu m-am uitat, eram grabit sa comand mai multe chestii.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 28-12-2023, 21:29   #1152
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Am rezolvat asa folosind chatbot-ul lor, ai pe-acolo in meniu posibilitatea de a selecta comanda respectiva si sa spui ca nu a sosit nici pana acum. In cazul meu mi-au dat refund in 24h.
Old 29-12-2023, 13:30   #1153
RaverX
Senior Member

Mersi, am chatuit si eu cu botul, cica termen de livrare 09.01, desi plata a fost facuta in 14... aproape o luna, in fine, mai astept, desi 99.99% n-o s-a livreze nimic.

E si vina mea ca nu m-am uitat la review-uri ca era clar. Dar si emag ar putea sa fie mai activ si cand o firma acumuleara doar negative de o stea pe banda sa ii zboare de pe marketplace.
Old 03-01-2024, 14:28   #1154
RaverX
Senior Member

Revin - acum comanda are status "Produse livrate" (1 ianuarie) si pare ultimul pas.
Mai am avut si alte produse si apar ca si "Produse ridicate"...
Ce naiba inseamna "Produse livrate"? Livrate cui? Ca n-am primit sms si nici email ca a ajuns ceva la easybox, nici sms sau telefon de la curier.

Cu chatbot-ul am mers pe firul livrare necorespunzatoare - comanda nelivrata... si imi spune ca se face tot posibilul sa ma bucur cat mai curande de produse - WTF?

Chiar asa de usor e sa dai teapa ca vanzator pe emag?
Old 03-01-2024, 21:42   #1155
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Ce nu intelegeti voi este ca pe marketplace-ul emag pot fi si firme chinezesti inregistrate in ro.UE care cine stie pe unde au depozitele.
Daca eu comand de pe aliexpress si imi vine in 2-3 saptamani, e f posibil sa fie la fel si la vreun obscur din asta de pe emag marketplace.
Pe Dante Intl in doare in 14 de cine se baga pe marketplace. Au doar niste conditii minimale si atat. Iar tine, care faci comanda, iti spune ca e de la un partener marketplace, deci nu raspund ei de livrare.
Old 03-01-2024, 22:04   #1156
RaverX
Senior Member

Mersi, am inteles acum, dar nu e ok, eu am comandat de la emag, banii au fost platiti catre Dante SRL, ei si-au retinut comisionul, deci ar trebui sa le pese.

Dar daca nu le pasa, asta e, o sa incerc ANPC, desi slabe sanse, o sa las review-uri la ei pe site ca sunt niste tepari infecti si n-o sa mai cumpar niciodata.

Stiu, o picatura intr-un ocean, dar o sa o muste si altii incet, incet. Si poate peste cativa ani se duc dracului cu firma lor, probabil vor fi "surprinsi" cum au cazut asa.

Sorry de rant, dar mi-a lasat un gust extrem de amar, sa intermedieze efectiv tepe si sa nu poti sa le faci nimic

Doar cand ma gandesc la chatbot-ul ala si imi vine sa... mai bine nu zic, cum plm sa ai optiune de comanda nelivrata si raspunsul sa fie - ne ocupam sa-ti primesti comanda, astia deja sunt mai infecti ca statul roman.
Old 04-01-2024, 01:13   #1157
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Bifezi niste chestii inainte sa platesti. Printre care si faptul ca ai luat la cunostinta ca e partener marketplace si ce decurge de aici cand ai dat asccept la crearea/actualizarea contului si a conditiilor comerciale.
Sa le pese de ce anume? De profitul lor sau de tine, neica nimeni?
Normal ca nu este ok, dar ani la rand (daca nu zeci) ati cumparat de pe emag via price.ro (nu tu personal, ca nu stiu, vorbesc la modul general).
Si a ajuns putere dominanta. Dominanta pentru ca, vezi doamne, monopolul e interzis prin lege.
Multi ati mai pus si botul la genius cand au scazut calitatea serviciilor de livrare in campania de pregatire genius (achizitie sameday si alte chestii din acea perioada).
Eu nu am avut niciodata genius (doar acea luna gratuita cand mi-am facut cont Tazz parca).
Si in continuare verific firma pe mfinante cand produsul este in marketplace.
De multe ori prefer sa caut site-ul propriu al firmei de pe marketplace si sa comand acolo, ca in 90% din cazuri este mai ieftin cu transport curier direct de la ei decat cu tariful mai mic prin easybox+comanda pe site emag. Multi au site-urile lasate balta, ca nu vand prin ele de cand cu emag+market place. Si multi chiar apreciaza daca-i sun si le spun ca vreau sa fac direct la ei comanda pt un produs pe care il au pe emag, dar nu pe site-ul propriu lasat mai mult sau mai putin pe dreapta.

Last edited by kretzu77; 04-01-2024 at 01:17.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 04-01-2024, 09:36   #1158
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

PC-ul meu

Eu apreciez ca tu vrei sa te pui contra curentului, dar ... nu prea tine.

E normal sa te uiti cine iti vinde si daca e firma din China sa te astepti la livrare indelungata. Desi contra exemplu cu produs aflat in depozit emag sau in depozit RO, ajuns imediat.

Treaba cu mfinante nu o fac.

Apoi treaba cu ajutatul firmei nu tine. Ultimul exemplu: Panreus cu al ei ulei de motor Yacco. Ii stii.
Am ajuns sa cumpar de pe emag prin Genius cu livrare gratuita la easybox, dupa ce cucoana de la Panreus, la acelasi pret de pe emag mi-a zis ca oricum platesc si transport extra.
Am zis ca dupa ce au marit pretul ca porcu la ulei, mai vor si transport ... de data asta am luat tot de la ei, dar data viitoare schimb marca de ulei.
Old 04-01-2024, 12:12   #1159
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Platesti deja transportul. Cu acel Genius. Plus comisionul pe care.il ia Dante alora pt marketplace.
Eu am avut reducere 25% la yacco la sf lui decembrie.
Comanda direct la ei pe site si aplicat codul de reducere trimis pe mail de ei, ca in fiecare an. Reducerea a fost dublul transportului. Ma declar multumit.
Old 04-01-2024, 12:36   #1160
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

PC-ul meu

Well ... stii mai multe decat mine ... ca eu tot la sfarsit de decembrie am luat ulei ... cu 25% iese ok.

Reducerea e pe cont Yacco.ro?

Si da cei 99 lei Genius pe an intra la transport, doar ca altfel transportul venea mult mai mult pe an.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules